Περί εσπρέσσο

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 27 Οκτ 2022, 11:23

Ανέστης_35 έγραψε:
27 Οκτ 2022, 01:22
Ερμής έγραψε:
17 Σεπ 2022, 12:38

Είναι ο τοπ
:smt018
Exo 's (Κατεχάκη)
χμμ νομιζω ο Νικόλας στη Δραγατσανίου έχει διακριθεί σε παγκόσμιο επίπεδο και μάλιστα χωρίς να του χώνουν φράγκα χορηγοί.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Οκτ 2022, 11:56

Δεν ξέρω πώς έχει καταφέρει όλος ο πλανήτης να πείσει τον εαυτό του ότι του αρέσει αυτή η μαλακία. Ανεξήγητο εντελώς.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 30 Οκτ 2022, 12:00

Chilloutbuddy έγραψε:
27 Οκτ 2022, 11:56
Δεν ξέρω πώς έχει καταφέρει όλος ο πλανήτης να πείσει τον εαυτό του ότι του αρέσει αυτή η μαλακία. Ανεξήγητο εντελώς.
:sal9:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Οκτ 2022, 13:11

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:00
Chilloutbuddy έγραψε:
27 Οκτ 2022, 11:56
Δεν ξέρω πώς έχει καταφέρει όλος ο πλανήτης να πείσει τον εαυτό του ότι του αρέσει αυτή η μαλακία. Ανεξήγητο εντελώς.
:sal9:
Ρε φίλε. Υπάρχει κόσμος που του αρέσει, οκ, υπάρχει κόσμος που του αρέσει ένα ρόφημα που είναι ταυτόχρονα πικρό και ξυνό. Γούστα είναι αυτά, το καταλαβαίνω.

Τους υπόλοιπους μαλάκες δεν καταλαβαίνω που δεν τους αρέσει και συνεχίζουν και το πίνουν. Και πώς το ξέρω ότι δεν τους αρέσει; Ε, αν τους άρεσε δε θα βάζανε μέσα μισό κιλό γάλα και ζάχαρη για ν'αντέξουν.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 30 Οκτ 2022, 14:48

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Οκτ 2022, 13:11
Ε, αν τους άρεσε δε θα βάζανε μέσα μισό κιλό γάλα και ζάχαρη για ν'αντέξουν.
αν ηξερες ποσο "αναγκαία " εχει γινει η ζαχαρη, δεν θα το ελεγες.
Σημερινή σοκολάτα = ζαχαρη + γαλα με λιγο κακαο
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Οκτ 2022, 14:52

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Οκτ 2022, 13:11
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:00
Chilloutbuddy έγραψε:
27 Οκτ 2022, 11:56
Δεν ξέρω πώς έχει καταφέρει όλος ο πλανήτης να πείσει τον εαυτό του ότι του αρέσει αυτή η μαλακία. Ανεξήγητο εντελώς.
:sal9:
Ρε φίλε. Υπάρχει κόσμος που του αρέσει, οκ, υπάρχει κόσμος που του αρέσει ένα ρόφημα που είναι ταυτόχρονα πικρό και ξυνό. Γούστα είναι αυτά, το καταλαβαίνω.

Τους υπόλοιπους μαλάκες δεν καταλαβαίνω που δεν τους αρέσει και συνεχίζουν και το πίνουν. Και πώς το ξέρω ότι δεν τους αρέσει; Ε, αν τους άρεσε δε θα βάζανε μέσα μισό κιλό γάλα και ζάχαρη για ν'αντέξουν.
Παπαριά μου φαίνεται αυτό, δηλαδή αν σου αρέσουν οι τηγανιτές πατάτες, δε βάζεις ούτε αλάτι ούτε πιπέρι, ούτε ρίγανη ούτε τίποτα;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 30 Οκτ 2022, 15:06

το να βάζεις κόντιμεντς σε καλό καφέ, είναι σαν να αγοράζεις ένα ούλτρα χάι φάι στερεοφωνικό, ηχεία κλπ., να βάζεις τον δίσκο να παίζει και μετά να πας να τον ακούσεις από το παραδιπλανό δωμάτιο. δλδ δεν έχει κανένα νόημα.

τώρα άν έχεις ξεμείνει με τίποτε μπαγιατομπαγιάτικους ή σουπερμαρκετικούς που δεν πίνονται με τίποτε ή είσαι ξέρω γω σε παπόρι, βάζεις κάτι ώστε να ανθέξεις και να λειτουργήσει το ρόφημα ως μηχανισμός πρόσληψης καφεϊνης. (αν και εγώ έτσι κι αλλιώς δεν βάζω λόγω φάστινγκ)
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Οκτ 2022, 15:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Οκτ 2022, 14:52
Chilloutbuddy έγραψε:
30 Οκτ 2022, 13:11
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Οκτ 2022, 12:00


:sal9:
Ρε φίλε. Υπάρχει κόσμος που του αρέσει, οκ, υπάρχει κόσμος που του αρέσει ένα ρόφημα που είναι ταυτόχρονα πικρό και ξυνό. Γούστα είναι αυτά, το καταλαβαίνω.

Τους υπόλοιπους μαλάκες δεν καταλαβαίνω που δεν τους αρέσει και συνεχίζουν και το πίνουν. Και πώς το ξέρω ότι δεν τους αρέσει; Ε, αν τους άρεσε δε θα βάζανε μέσα μισό κιλό γάλα και ζάχαρη για ν'αντέξουν.
Παπαριά μου φαίνεται αυτό, δηλαδή αν σου αρέσουν οι τηγανιτές πατάτες, δε βάζεις ούτε αλάτι ούτε πιπέρι, ούτε ρίγανη ούτε τίποτα;
Δε θα δεις ποτέ καπουτσινόβιο να πίνει εσπρέσο, είναι εξαιρετικά σπάνιο, γιατί βασικά από το 90% του πληθυσμού απλά δεν πίνεται αυτό το πράμα, οι περισσότεροι το βρίσκουν απαίσιο. Απλά το βάζουν μέσα στο ζεστό ζαχαρούχο γάλα τους γιατί.... ξέρω και γω γιατί; μόνο αυτοί ξέρουν.

Πατατούλα και να ξεχαστεί το αλάτι καμμιά φορά μια χαρά την τρώνε, γιατί; γιατί είναι ωραίο πράμα η τηγανιτή πατάτα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Οκτ 2022, 15:36

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Οκτ 2022, 15:29
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Οκτ 2022, 14:52
Chilloutbuddy έγραψε:
30 Οκτ 2022, 13:11

Ρε φίλε. Υπάρχει κόσμος που του αρέσει, οκ, υπάρχει κόσμος που του αρέσει ένα ρόφημα που είναι ταυτόχρονα πικρό και ξυνό. Γούστα είναι αυτά, το καταλαβαίνω.

Τους υπόλοιπους μαλάκες δεν καταλαβαίνω που δεν τους αρέσει και συνεχίζουν και το πίνουν. Και πώς το ξέρω ότι δεν τους αρέσει; Ε, αν τους άρεσε δε θα βάζανε μέσα μισό κιλό γάλα και ζάχαρη για ν'αντέξουν.
Παπαριά μου φαίνεται αυτό, δηλαδή αν σου αρέσουν οι τηγανιτές πατάτες, δε βάζεις ούτε αλάτι ούτε πιπέρι, ούτε ρίγανη ούτε τίποτα;
Δε θα δεις ποτέ καπουτσινόβιο να πίνει εσπρέσο, είναι εξαιρετικά σπάνιο, γιατί βασικά από το 90% του πληθυσμού απλά δεν πίνεται αυτό το πράμα, οι περισσότεροι το βρίσκουν απαίσιο. Απλά το βάζουν μέσα στο ζεστό ζαχαρούχο γάλα τους γιατί.... ξέρω και γω γιατί; μόνο αυτοί ξέρουν.

Πατατούλα και να ξεχαστεί το αλάτι καμμιά φορά μια χαρά την τρώνε, γιατί; γιατί είναι ωραίο πράμα η τηγανιτή πατάτα.
Εγώ το γάλα το σιχαίνομαι, οπότε γι αυτό δεν το βάζω. Κατα τ' άλλα δεν θα είχα κανένα ηθικό ενδοιασμό να βάλω κι απ' αυτό, αν μου άρεσε.
Σημασία έχει ότι το τελικό αποτέλεσμα αρέσει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Οκτ 2022, 16:00

Βασικά ο εσπρέσο δεν είναι οι πατάτες, είναι το αλάτι
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ανέστης_35
Δημοσιεύσεις: 836
Εγγραφή: 13 Οκτ 2022, 21:41
Phorum.gr user: Ανέστης_35

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ανέστης_35 » 30 Οκτ 2022, 16:16

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
30 Οκτ 2022, 15:06
το να βάζεις κόντιμεντς σε καλό καφέ, είναι σαν να αγοράζεις ένα ούλτρα χάι φάι στερεοφωνικό, ηχεία κλπ., να βάζεις τον δίσκο να παίζει και μετά να πας να τον ακούσεις από το παραδιπλανό δωμάτιο. δλδ δεν έχει κανένα νόημα.

τώρα άν έχεις ξεμείνει με τίποτε μπαγιατομπαγιάτικους ή σουπερμαρκετικούς που δεν πίνονται με τίποτε ή είσαι ξέρω γω σε παπόρι, βάζεις κάτι ώστε να ανθέξεις και να λειτουργήσει το ρόφημα ως μηχανισμός πρόσληψης καφεϊνης. (αν και εγώ έτσι κι αλλιώς δεν βάζω λόγω φάστινγκ)

Διάβασα φιστινγκ :xena:
☆★ (πού θα βρω το άλλο μου μισό;)

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Οκτ 2022, 10:03

οχι ρε, ένας πραγματικά καλός καφές είναι ωραίο πράμα.
Στο γνωστό στέκι της Δραγατσανίου, δε θέλω να βάζω τίποτα πρόσθετο εντός, ενώ στους καφέδες του εμπορίου προσθέτω ζάχαρη.
Πριν καιρό(νομίζω τότε στην ημικαραντίνα) είχε φέρει μια ποικιλία απο Ινδονησία που ήταν πραγματικό νέκταρ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Νοέμ 2022, 15:40

Θα μας λειψεις ρε πστ Κρητικέ.
Τι γαμάτο μείγμα Κολομβίας έφτιαξε πάλι χθες.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 28 Νοέμ 2022, 15:54

Ο καπουτσίνος είναι για μέχρι τις 12 τπ μεσημέρι. Δεν συγκρίνονται, ο ένας είναι καφές πρωινού, ο άλλος για μετά το γεύμα.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών