Περί εσπρέσσο

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Απρ 2020, 20:42

.
Από παλιά δεν μου άρεσε ο κλασικός ελληνικός, παρά μόνο ο διπλός μαζί με ψωμί ή παξιμάδι για πρωινό.
Χρόνια προτιμώ τον στιγμιαίο, ζεστό τον χειμώνα ή το καλοκαίρι κρύο και βαπορίσιο (χωρίς αφρό).
Τον τελευταίο καιρό, για κάποιους λόγους (αλλεργία ή/και ηλικία και απώλεια γεύσης) ακόμα και ο νες μου φαίνεται άγευστος/άοσμος.
Τώρα χρησιμοποιώ έναν γερμανικό εσπρέσσο στιγμιαίο Douwe Egberts, που αν και χάνει το άρωμα γρήγορα, μετά το άνοιγμα του βάζου, έχει τουλάχιστον έντονη γεύση/άρωμα καφέ.
Αποφάσισα να πειραματιστώ με τον κλασικό εσπρέσσο (όχι μηχανής) το μπρίκι και, μετά από σεμινάρια από το ιντερνέτ, αγόρασα αυτό:

Έχει μια πατέντα, βαλβίδα στο καπάκι, που κάνει κρέμα στον καφέ (όχι πάντα).
Επειδή η ποσότητα - έστω και του διπλού - είναι μικρή, τον συμπληρώνω με ζεστό νερό, για να "φτουρήσει".
Αγόρασα καφέ Illy, πειραματίζομαι και αφού μου χύθηκε 2 φορές ( :oops: ) τώρα τον ευχαριστιέμαι.

Έχουμε μερακλήδες στο πχόρουμ να προτείνουν ιδέες;
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 15 Απρ 2020, 20:55

έχω κανονική εσπρεσιέρα που δίνει σωστή κρέμα και μπρίκα επίσης αλλά την κλασική, χωρίς βαλβίδα*, ιλλυ συνήθως αλλά μου αρέσει και ο λαβά- αλεσμένοι εννοείται, για άλεσμα και λοιπές νερντοσύνες θα σου πει ο ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ

* δουλεύει όντως;
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Ηράκλειτος
Δημοσιεύσεις: 1349
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:35
Τοποθεσία: Kavala City

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ηράκλειτος » 15 Απρ 2020, 21:04

O illy δε μου αρέσει καθόλου, γούστα είναι αυτά βέβαια. Προσωπικά παίρνω τον coffee island. Είναι λίγο ακριβός, αλλά έχει καταπληκτικό άρωμα. Παίρνω κόκκους και τον αλέθω στο grinder για να διατηρεί το άρωμά του.
God.exe is missing. Universe will restart.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 15 Απρ 2020, 21:05

δεν προλαβαίνει να το χάσει :lol:
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Απρ 2020, 21:06

Nandros έγραψε:
15 Απρ 2020, 20:42
.
Από παλιά δεν μου άρεσε ο κλασικός ελληνικός, παρά μόνο ο διπλός μαζί με ψωμί ή παξιμάδι για πρωινό.
Χρόνια προτιμώ τον στιγμιαίο, ζεστό τον χειμώνα ή το καλοκαίρι κρύο και βαπορίσιο (χωρίς αφρό).
Τον τελευταίο καιρό, για κάποιους λόγους (αλλεργία ή/και ηλικία και απώλεια γεύσης) ακόμα και ο νες μου φαίνεται άγευστος/άοσμος.
Τώρα χρησιμοποιώ έναν γερμανικό εσπρέσσο στιγμιαίο Douwe Egberts, που αν και χάνει το άρωμα γρήγορα, μετά το άνοιγμα του βάζου, έχει τουλάχιστον έντονη γεύση/άρωμα καφέ.
Αποφάσισα να πειραματιστώ με τον κλασικό εσπρέσσο (όχι μηχανής) το μπρίκι και, μετά από σεμινάρια από το ιντερνέτ, αγόρασα αυτό:

Έχει μια πατέντα, βαλβίδα στο καπάκι, που κάνει κρέμα στον καφέ (όχι πάντα).
Επειδή η ποσότητα - έστω και του διπλού - είναι μικρή, τον συμπληρώνω με ζεστό νερό, για να "φτουρήσει".
Αγόρασα καφέ Illy, πειραματίζομαι και αφού μου χύθηκε 2 φορές ( :oops: ) τώρα τον ευχαριστιέμαι.

Έχουμε μερακλήδες στο πχόρουμ να προτείνουν ιδέες;
.
Ο '' Ελληνικος'' θελει αργοοο ψησιμο σε καταλληλο μπρικι κ χαμηλη θερμοκρασια - κολαααασσσηηη κανενας εσπρεσσο δεν τον πλησιαζει
Το θεμα ειναι οτι τετοιες συνθηκες δεν ειναι ευκολες κ ετσι πινουμε τα νεροπλυματα μηχανης των καφε η τα βιαστικα γκαζιου των καφενειων κ φυσικο ειναι να μην μας αρεσουν
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Myrsini
Δημοσιεύσεις: 895
Εγγραφή: 22 Μαρ 2020, 15:15

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Myrsini » 15 Απρ 2020, 21:10

Χάχαχαχαχα και γω την ίδια μηχανή έχω Nandros , ναι δεν φτιάχνει κρέμα απο πάνω αλλά εμένα μου αρέσει καλύτερα.

Ναι και εμένα μου αρέσει πολύ ο εσπρέσσο αλλά κυρίως είτε σαν καπουτσίνο τον φτιάχνω ή σαν αμερικάνο δηλαδή εσπρέσσο,αλλά σε μεγάλο φλυτζάνι προσθέτοντας ζεστό νερό καθώς με πειράζει τόσο βαρύς όσο ο εσπρέσσο!

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8211
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 15 Απρ 2020, 21:11

Nandros έγραψε:
15 Απρ 2020, 20:42
Χρόνια προτιμώ τον στιγμιαίο, ζεστό τον χειμώνα ή το καλοκαίρι κρύο και βαπορίσιο (χωρίς αφρό).
Το καλοκαίρι πώς πίνεις τον εσπρέσο;
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22908
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Απρ 2020, 21:12

Αν πίνεις πάνω από 2 καφέδες τη μέρα μπες στη σελίδα των εσπρεσσομηχανων Jura. Μη σε ξενίσει η τιμή για αρχή. Κανεις αποσβεση πολύ πολύ γρήγορα.
Σατανικέ πες μια γνώμη για τις Jura.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 15 Απρ 2020, 21:12

Η μακινετα δυστυχως δεν κανει εσπρεσο.Κατι σε μοκα περισσοτερο.
Η Bialetti που εβαλε ο Nandros εχει τις καλυτερες.H Brikka κανει παραπανω κρεμα.
Η Douwe Egberts για τα δικα μου γουστα ειναι απαραδεκτη.Η illy ειναι καλη οπως επισης και Jacobs αλλα συγκεκριμενα αυτος ο καφες...
Εικόνα

και οχι ο arabica που εχει η εταιρεια.
Γενικα παντως το σημαντικοτερο πραγμα ειναι η σωστη παρασκευη του εσπρεσο και η μηχανη να ειναι καλη.
Καποιος που ξερει να φτιαξει εσπρεσο θα σου δωσει ενα πολυ αξιοπρεπες αποτελεσμα σε σχεση με καποιον που δε γνωριζει και ας εχει την καλυτερη πρωτη υλη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Απρ 2020, 21:15

Οι μπρικα δεν ειναι ακριβως εσπρεσο μηχανές. Μην το παρεις στραβα, κ εγώ εχω μια, αλλα δεν μπορεί να πιασει τις πιεσεις που χρειάζεται ο κανονικός εσπρεσο. Αν θες κατι καλυτερο κ φθηνότερο γι αυτο που έχεις, δοκιμασε λαβατσα κοκκινο. Ειναι αξιοπρεπης σε μπρικα λογω μειξης και κοψιματος, αν κ δεν ειναι κανας τοπ καφες.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 15 Απρ 2020, 21:15

Αγις έγραψε:
15 Απρ 2020, 21:06
Nandros έγραψε:
15 Απρ 2020, 20:42
.
Από παλιά δεν μου άρεσε ο κλασικός ελληνικός, παρά μόνο ο διπλός μαζί με ψωμί ή παξιμάδι για πρωινό.
Χρόνια προτιμώ τον στιγμιαίο, ζεστό τον χειμώνα ή το καλοκαίρι κρύο και βαπορίσιο (χωρίς αφρό).
Τον τελευταίο καιρό, για κάποιους λόγους (αλλεργία ή/και ηλικία και απώλεια γεύσης) ακόμα και ο νες μου φαίνεται άγευστος/άοσμος.
Τώρα χρησιμοποιώ έναν γερμανικό εσπρέσσο στιγμιαίο Douwe Egberts, που αν και χάνει το άρωμα γρήγορα, μετά το άνοιγμα του βάζου, έχει τουλάχιστον έντονη γεύση/άρωμα καφέ.
Αποφάσισα να πειραματιστώ με τον κλασικό εσπρέσσο (όχι μηχανής) το μπρίκι και, μετά από σεμινάρια από το ιντερνέτ, αγόρασα αυτό:

Έχει μια πατέντα, βαλβίδα στο καπάκι, που κάνει κρέμα στον καφέ (όχι πάντα).
Επειδή η ποσότητα - έστω και του διπλού - είναι μικρή, τον συμπληρώνω με ζεστό νερό, για να "φτουρήσει".
Αγόρασα καφέ Illy, πειραματίζομαι και αφού μου χύθηκε 2 φορές ( :oops: ) τώρα τον ευχαριστιέμαι.

Έχουμε μερακλήδες στο πχόρουμ να προτείνουν ιδέες;
.
Ο '' Ελληνικος'' θελει αργοοο ψησιμο σε καταλληλο μπρικι κ χαμηλη θερμοκρασια - κολαααασσσηηη κανενας εσπρεσσο δεν τον πλησιαζει
Το θεμα ειναι οτι τετοιες συνθηκες δεν ειναι ευκολες κ ετσι πινουμε τα νεροπλυματα μηχανης των καφε η τα βιαστικα γκαζιου των καφενειων κ φυσικο ειναι να μην μας αρεσουν
:+1:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Απρ 2020, 21:18

Tarkovsky έγραψε:
15 Απρ 2020, 21:11
Nandros έγραψε:
15 Απρ 2020, 20:42
Χρόνια προτιμώ τον στιγμιαίο, ζεστό τον χειμώνα ή το καλοκαίρι κρύο και βαπορίσιο (χωρίς αφρό).
Το καλοκαίρι πώς πίνεις τον εσπρέσο;
Τον γερμανικό στιγμιαίο που ήδη έγραψα, αφού διαλύσω καλά τους χοντρούς κόκκους του πριν ρίξω κρύο νερό, ζάχαρη και χτύπημα με το μηχανάκι - όχι σέικερ - για να κάνει κρέμα αλλά όχι αφρό.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 26961
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Απρ 2020, 21:19

Myrsini έγραψε:
15 Απρ 2020, 21:10
Χάχαχαχαχα και γω την ίδια μηχανή έχω Nandros , ναι δεν φτιάχνει κρέμα απο πάνω αλλά εμένα μου αρέσει καλύτερα.

Ναι και εμένα μου αρέσει πολύ ο εσπρέσσο αλλά κυρίως είτε σαν καπουτσίνο τον φτιάχνω ή σαν αμερικάνο δηλαδή εσπρέσσο,αλλά σε μεγάλο φλυτζάνι προσθέτοντας ζεστό νερό καθώς με πειράζει τόσο βαρύς όσο ο εσπρέσσο!
:smt023
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 15 Απρ 2020, 21:20

Μαυροβασίλης έγραψε:
15 Απρ 2020, 20:55
* δουλεύει όντως;
Κι εγώ το έχω αυτό το μπρίκι. Εντάξει, μην φανταστείς και κάνα βαρβάτο καϊμάκι, αλλά από το τίποτα είναι καλύτερο.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Niki
Δημοσιεύσεις: 5541
Εγγραφή: 04 Μαρ 2020, 08:33
Phorum.gr user: Niki

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Niki » 15 Απρ 2020, 21:22

Έχω τραυματική εμπειρία από τον εσπρέσσο.
21 χρονών έχω πει πλέον φραπέ,γαλλικό είχα καταλήξει στον Ελληνικό διπλό.
Μια μέρα πίνω εσπρέσσο διπλό.
απόγευμα.
Έκανα μόνη μου αερόμπικ χτυπιόμουν σαν την τρελή μου πήρε βράδυ να ηρεμήσω.
Είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και άλλοι που τους πειράζει.
Είναι πολύ δυνατός καφές.
Ελληνικός.
Μια ειλικρινή συγνώμη που στήριξα και ψήφισα ΝΔ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών