Πέθανε ο Anthony Bourdain

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 09 Ιουν 2018, 01:07

Παιδιά συγγνώμη για το κυνικό της ερώτησης αλλά από πού κρεμιούνται και αντέχει τόσο βάρος; Στο ταβάνι μόνο πολύφωτα υπάρχουν.

Nero

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 09 Ιουν 2018, 01:09

bizeli έγραψε:
09 Ιουν 2018, 01:03
Nero έγραψε:
09 Ιουν 2018, 00:49
Σαν τι θα μπορούσαν να κάνουν?
Μπορεί και τίποτα μπορεί και πολλά. Δεν ξέρω.
Απλά ρωτάω γιατί έπεσε κεραυνός εν αιθρία η είδηση πράγμα που σημαίνει ότι δεν το περίμενε κανείς άρα το πρόβλημα κατάθλιψης δεν ήταν εμφανές ίσως.
Δλδ απ' ό,τι διαβάζω αυτός βρισκόταν σε ένα ξενοδοχείο για γυρίσματα ανάμεσα σε τόσο κόσμο και δεν πήρε κανείς χαμπάρι ότι αυτός εκείνη την ώρα σκεφτόταν να αυτοκτονήσει;
Δεν ήταν κάπου μόνος του.
Ο τελευταίος άνθρωπος που τον είδε λίγο πριν αυτοκτονήσει σε τι κατάσταση τον άφησε; Δεν είχε πει σε κανέναν τίποτα; Δεν τον έβλεπαν πώς ήταν;
Λογικά ο άνθρωπος που έχει πάρει την απόφαση να αυτοκτονήσει βρίσκεται σε μια α' συναισθηματική φόρτιση λίγο πριν αυτοκτονήσει. Πόσο καλά υποκρινόταν πια και δεν κατάλαβε κανείς τίποτα τι πάει να κάνει όταν πήγε στο δωμάτιό του;
Κάνεις λάθος,εν μέρη τουλάχιστον. Μπορεί τέλος πάντων να υπάρχει σύγχυση αλλά δεν είναι είναι ανάγκη να είναι εξωτερικευμένη. ένα τύπος με χρόνια κατάθλιψη προφανώς παλεύει και χρόνια με την ιδέα να τελειώσει τη ζωή του,δεν είναι χρτοπαίκτης που τα χάνει όλα θέλω να πω και παίρνει μια αυθόρμητη στιγμιαία απόφαση

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 09 Ιουν 2018, 01:11

Nero έγραψε:
09 Ιουν 2018, 01:04

ιδέα για κάποιον που αποφασίζει να κρεμαστεί είναι να σπάσει ο λαιμός του και να πεθάνει ακαριαία



Εικόνα

bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 09 Ιουν 2018, 01:17

Nero έγραψε:
09 Ιουν 2018, 01:09
Κάνεις λάθος,εν μέρη τουλάχιστον. Μπορεί τέλος πάντων να υπάρχει σύγχυση αλλά δεν είναι είναι ανάγκη να είναι εξωτερικευμένη. ένα τύπος με χρόνια κατάθλιψη προφανώς παλεύει και χρόνια με την ιδέα να τελειώσει τη ζωή του,δεν είναι χρτοπαίκτης που τα χάνει όλα θέλω να πω και παίρνει μια αυθόρμητη στιγμιαία απόφαση
Ναι ρε φίλε σωστά. Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό. Ότι εφόσον ήταν καταθλιπτικός προφανώς φλέρταρε αρκετό καιρό με αυτήν τη σκέψη. Δεν ήταν αυθόρμητη απόφαση αλλά και πάλι λίγες στιγμές πριν βάλει τέλος στη ζωή του ήταν με κόσμο.
Δεν μπορεί να φαινόταν καλά. Οι άλλοι του μιλούσαν και αυτός έστηνε τον θάνατό του.
Δεν πήρε γραμμή κανείς τίποτα; Ούτε καν ο πιο στενός φίλος του;
Όχι απαραίτητα ότι πάει να αυτοκτονήσει αλλά ότι δεν είναι καλά.
Πώς τον άφησαν μόνο του;

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 09 Ιουν 2018, 01:19

Η απάντηση είναι μία, μόνος του ήταν και από πριν.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Ιουν 2018, 01:20

Αμα εισαι καταθλιπτικος για χρονια, εχεις ηδη τελειοποιησει την Μασκα που φορας εξω στην κοινωνια. Αλλα ουτε κι αυτη ειναι απαραιτητη, κανενας δεν νοιαζεται για τιποτα αλλο παρα μονο για τα δικα του προβληματα, οχι αυτα των αλλων. Ετσι κι αλλιως, ολοι μισοτρελοι ειμαστε.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 09 Ιουν 2018, 01:22

bizeli έγραψε:
09 Ιουν 2018, 00:49
Εν τω μεταξύ εγώ δεν ήξερα ότι είναι Γάλλος.
Δεν μοιάζει καταπληκτικά για Σικελός;
Μοιάζει σαν δίδυμος με τον κολλητό μου - καθαρόαιμης Αρβανίτικης καταγωγής.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Nero

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 09 Ιουν 2018, 01:25

bizeli έγραψε:
09 Ιουν 2018, 01:17
Nero έγραψε:
09 Ιουν 2018, 01:09
Κάνεις λάθος,εν μέρη τουλάχιστον. Μπορεί τέλος πάντων να υπάρχει σύγχυση αλλά δεν είναι είναι ανάγκη να είναι εξωτερικευμένη. ένα τύπος με χρόνια κατάθλιψη προφανώς παλεύει και χρόνια με την ιδέα να τελειώσει τη ζωή του,δεν είναι χρτοπαίκτης που τα χάνει όλα θέλω να πω και παίρνει μια αυθόρμητη στιγμιαία απόφαση
Ναι ρε φίλε σωστά. Κι εγώ το σκέφτηκα αυτό. Ότι εφόσον ήταν καταθλιπτικός προφανώς φλέρταρε αρκετό καιρό με αυτήν τη σκέψη. Δεν ήταν αυθόρμητη απόφαση αλλά και πάλι λίγες στιγμές πριν βάλει τέλος στη ζωή του ήταν με κόσμο.
Δεν μπορεί να φαινόταν καλά. Οι άλλοι του μιλούσαν και αυτός έστηνε τον θάνατό του.
Δεν πήρε γραμμή κανείς τίποτα; Ούτε καν ο πιο στενός φίλος του;
Όχι απαραίτητα ότι πάει να αυτοκτονήσει αλλά ότι δεν είναι καλά.
Πώς τον άφησαν μόνο του;
Τι να σε πω,κι εγώ το αναρωτιέμαι αλλά δεώ την κα Καραγιάννη που επιμένει κλαίγοντας ότι άνδρας της-που πέθανε πέρσι όπως σεφ- ούτε πρεζάκι ήταν ούτε είχε λόγο να αυτοκτονήσει. Σου φαίνεται να λέει ψέμματα? Εμένα όχι. Αυτό έβλεπε....


bizeli
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 18:26

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bizeli » 09 Ιουν 2018, 01:44

Εγώ λέω το εξής. Άλλο να είσαι κάπου μόνος σου και να μην σε προλάβουν και άλλο λίγο πριν να τα έπινες πχ με τον κολλητό σου να τον βλέπεις χάλια και να τον αφήνεις μόνο του.
Δεν λέω ότι όποιος είναι χάλια σκέφτεται να αυτοκτονήσει αλλά όποιος σκέφτεται να αυτοκτονήσει είναι χάλια. Δεν παίζει να φαινόταν καλά τις τελευταίες στιγμές του.
Μιλάω για τις στιγμές ακριβώς πριν πάει να αυτοκτονήσει. Ήταν με κόσμο.

Μπορεί να μην παίρνουμε εύκολα χαμπάρι ότι κάποιος σκέφτεται να αυτοκτονήσει γενικότερα κάποια στιγμή στη ζωή του ( γιατί δεν εξωτερικεύει την κατάστασή του) αλλά με συγχωρείτε ρε παιδιά αν τύχει και βρεθείτε με έναν άνθρωπο που το έχει πάρει απόφαση, και δεν το σκέφτεται απλά, δεν είναι λίγο αλλιώς αυτός ο άνθρωπος;

Δλδ είναι δυνατόν πχ να είστε για καφέ με έναν άνθρωπο που σκέφτεται μετά τον καφέ σας να πάει να αυτοκτονήσει και να είναι νορμάλ;

Όσο και να μην μας νοιάζει γιατί όλοι είμαστε "μόνοι" μας σε αυτόν τον κόσμο και κανείς δεν νοιάζεται για κανέναν ωστόσο από την άλλη μου λέτε ότι άμα δείτε κάποιον που στρέφει ένα όπλο να τινάξει τα μυαλά του στον αέρα δεν θα τον σταματήσετε; Και άγνωστος να είναι.

Nero

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 09 Ιουν 2018, 01:54

bizeli έγραψε:
09 Ιουν 2018, 01:44
Εγώ λέω το εξής. Άλλο να είσαι κάπου μόνος σου και να μην σε προλάβουν και άλλο λίγο πριν να τα έπινες πχ με τον κολλητό σου να τον βλέπεις χάλια και να τον αφήνεις μόνο του.
Δεν λέω ότι όποιος είναι χάλια σκέφτεται να αυτοκτονήσει αλλά όποιος σκέφτεται να αυτοκτονήσει είναι χάλια. Δεν παίζει να φαινόταν καλά τις τελευταίες στιγμές του.
Μιλάω για τις στιγμές ακριβώς πριν πάει να αυτοκτονήσει. Ήταν με κόσμο.

Μπορεί να μην παίρνουμε εύκολα χαμπάρι ότι κάποιος σκέφτεται να αυτοκτονήσει γενικότερα κάποια στιγμή, γιατί δεν εξωτερικεύει την κατάστασή του, αλλά με συγχωρείτε ρε παιδιά αν τύχει και βρεθείτε με έναν άνθρωπο που το έχει πάρει απόφαση, και δεν το σκέφτεται απλά, δεν είναι λίγο αλλιώς αυτός ο άνθρωπος;

Δλδ είναι δυνατόν πχ να είστε για καφέ με έναν άνθρωπο που σκέφτεται μετά τον καφέ σας να πάει να αυτοκτονήσει και να είναι νορμάλ;

Όσο και να μην μας νοιάζει γιατί όλοι είμαστε "μόνοι" μας σε αυτόν τον κόσμο και κανείς δεν νοιάζεται για κανέναν ωστόσο από την άλλη μου λέτε ότι άμα δείτε κάποιον που στρέφει ένα όπλο να τινάξει τα μυαλά του στον αέρα δεν θα τον σταματήσετε; Και άγνωστος να είναι.
Γίνεται γιατί όπως σου είπαν και παραπάνω βασικό στοιχείο της κατάθλιψης είναι η μάσκα. Παριστάνουν ότι είναι καλά. Μπορεί να υπάρχουν σημάδια αλλά από μόνα τους να μη βγάζουν νόημα πριν συμβεί το απονενοημένο,πρώτα απ' όλα γιατί κάποιος που έχει πάρει την απόφαση δεν έχει λόγο να ειδοποιήσει τους δικού του,και γιατί δεν υπάρχει λόγος να χαλάσει τις τελευταίες του στιγμές μαζί τους και γιατί αν το κάνει θα προσπαθήσουν να τον αποτρέψουν. Γιατί νομίζεις ότι είναι απαραίτητα κατάσταση σύγχυσης? Πρώτα απ'όλα αν έχεις τέτοιες ιδέες δεν ελέγχεις ούτε το που έρχονται ότι το τι μορφή θα πάρουν,μπορεί να έρθουν σε περίοδο που γενικά θεωρείς καλή ή ακόμα και αμέσως αφού σου έχει συμβεί κάτι θετικό και άμα τύχει να έχεις εκείνη τη στιγμή και εύκαιρο τρόπο να το κάνεις να συμβεί

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 09 Ιουν 2018, 02:02

"η μάσκα του αυτόχειρα"/φόραγε Μάσκα ο καταθλιπτικός

Έλλη Στάη φύγε από το θρεντ

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Ιουν 2018, 02:05

Οι ψυχολογοι λενε παντως πως η οριστικη αποφαση να αφαιρεσει καποιος τη ζωη του, παιρνεται παντα εν βρασμω ψυχης και εαν ο αυτοχειρας εμποδιστει και υποβληθει σε θεραπεια, στις 90% των περιπτωσεων δεν υποτροπιαζουν.

Άβαταρ μέλους
blackpaint
Δημοσιεύσεις: 9596
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 00:37

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από blackpaint » 09 Ιουν 2018, 02:05

Χουργιατς έγραψε:
09 Ιουν 2018, 02:02
"η μάσκα του αυτόχειρα"/φόραγε Μάσκα ο καταθλιπτικός

Έλλη Στάη φύγε από το θρεντ
δεν εχεις κανα προβατο να κουρεψεις, κανα μποστανι να ποτισεις;

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 09 Ιουν 2018, 02:07

blackpaint έγραψε:
09 Ιουν 2018, 02:05

δεν εχεις κανα προβατο να κουρεψεις, κανα μποστανι να ποτισεις;

2 το πρωί; Από τις 3 αυτά.


Ειλικρινά ρε σύ παιντ, τα πιστεύεις αυτά που είπες δυο ποστ πιο πριν;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πέθανε ο Anthony Bourdain

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Ιουν 2018, 02:08

blackpaint έγραψε:
09 Ιουν 2018, 02:05
Χουργιατς έγραψε:
09 Ιουν 2018, 02:02
"η μάσκα του αυτόχειρα"/φόραγε Μάσκα ο καταθλιπτικός

Έλλη Στάη φύγε από το θρεντ
δεν εχεις κανα προβατο να κουρεψεις, κανα μποστανι να ποτισεις;
Αυτό δεν ήταν και τόσο έξυπνο. Οκ πλεονασμός.
:popc:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών