*** σαντουιτς ***

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Νοέμ 2020, 22:54

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:48
Γιάννης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:34
hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 21:45


Και τα ζυμαρικά προϋπήρχαν των μακαρονιών, αλλά σήμερα τα λέμε όλα μακαρόνια.
Εσείς εκεί πάνω στο Σαλονίκοβο μπορεί να τα λέτε όλα μακαρόνια, ο υπόλοιπος κόσμος ζυμαρικά τα λέει. Επίσης λέτε όλα τα αλλαντικά "σαλάμια", αλλά αυτό είναι δικό σας πρόβλημα.
Α, δηλαδή εσύ λες «κοφτό ζυμαρικό» και «ζυμαρικά με κιμά» και «αστακοζυμαρικάδα».

Εμείς δεν λέμε όλα τα αλλαντικά σαλάμια. Δεν ξέρω από πού σου ήρθε αυτό. Εσείς λέτε ζαμπόν όλα τα αλλαντικά.

Όχι, τα μακαρόνια τα λέμε μακαρόνια. Τα κοφτά μακαρόνια τα λέμε κοφτά μακαρόνια. Τα υπόλοιπα ζυμαρικά δεν τα λέμε μακαρόνια, τα λέμε το καθένα με το όνομά του, και όλα μαζί ως κατηγορία τροφίμων τα λέμε "ζυμαρικά". Τι δεν καταλαβαίνεις;

Αυτό με το ζαμπόν δεν ισχύει, το έβγαλες από τον κώλο σου.

Γενικά, δίνεις την εντύπωση ότι κοπανάς ουζάκια πίσω απ'το ταμείο, και να ξέρεις ότι δεν είναι καλή συνήθεια αυτή.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 14 Νοέμ 2020, 22:58

Γιάννης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:54
το έβγαλες από τον κώλο σου

μια μικρή παρένθεση άσχετη με το αντικείμενο
της διαμάχης
παρατηρώ τελευταία ότι η παραπάνω έκφραση έχει
καθιερωθεί και δεν
καταλαβαίνω γιατί, τόσες
συνώνυμες εκφράσεις υπάρχουν λιγότερο αηδιαστικές
αν
πρέπει να μιλήσουμε ντε και καλά για κώλους γιατί δεν επικεντρωνόμαστε σε πράγματα που
βάζουμε σε αυτούς και όχι σε αυτά που
βγάζουμε, καλή
όρεξη σε όσους
τρώνε

Άβαταρ μέλους
vc15
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 07 Μάιος 2019, 22:51

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vc15 » 14 Νοέμ 2020, 23:04

Λευκή μπαγκέτα
Μανούρι
2πλο Σαλάμι αέρος
Λιαστη ντομάτα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Νοέμ 2020, 23:07

Γιάννης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:54

Όχι, τα μακαρόνια τα λέμε μακαρόνια. Τα κοφτά μακαρόνια τα λέμε κοφτά μακαρόνια. Τα υπόλοιπα ζυμαρικά δεν τα λέμε μακαρόνια, τα λέμε το καθένα με το όνομά του, και όλα μαζί ως κατηγορία τροφίμων τα λέμε "ζυμαρικά". Τι δεν καταλαβαίνεις;

Αυτό με το ζαμπόν δεν ισχύει, το έβγαλες από τον κώλο σου.
Το λες αυτό σε ένα νήμα που έχει αναφερθεί 100 φορές το «ζαμπόν-τυρί». Σύνελθε.

Και αποδέξου την πραγματικότητα. Δεν είναι κακό που έχετε τοπική διάλεκτο και εκεί το σάντουιτς, το καλαμάκι και το σουβλάκι σημαίνουν διαφορετικά πράγματα. Δεν είναι προσβλητικό να αποδεχτείς ότι είναι ιδιωματισμοί.

Προσβλητικό είναι να προσπαθείς εμμονικά να αποδείξεις ότι αυτή είναι η παγκόσμια θέαση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Zarkadaki
Δημοσιεύσεις: 980
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 14:23

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zarkadaki » 14 Νοέμ 2020, 23:11

Μπορεί οι άνθρωποι όντως να τρώνε ζαμπόν, ο από πάνω σου βάζει αέρος... Αυτό που λες και εγώ πρώτη φορά το ακούω!

Όλα με το όνομα τους τα λέμε.

Εγώ πχ βάζω χοιρινή ωμοπλάτη, δεν το λες ζαμπόν....

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8916
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 14 Νοέμ 2020, 23:13

Εγώ τώρα έχω μπερδευτεί. Δεν πρέπει να λέμε "τοστ ζαμπόν τυρί", αλλά στη θέση του "σάντουιτς σαλάμι κασέρι";
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Καραμελίτσα την 14 Νοέμ 2020, 23:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Z

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 14 Νοέμ 2020, 23:13

Zarkadaki έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 23:11
Μπορεί οι άνθρωποι όντως να τρώνε ζαμπόν, ο από πάνω σου βάζει αέρος... Αυτό που λες και εγώ πρώτη φορά το ακούω!

Όλα με το όνομα τους τα λέμε.

Εγώ πχ βάζω χοιρινή ωμοπλάτη, δεν το λες ζαμπόν....
Κι εγώ βάζω καπνιστή γαλοπούλα, απεχθάνομαι το ζαμπόν.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 14 Νοέμ 2020, 23:17

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 23:13
Εγώ τώρα έχω μπερδευτεί. Δεν πρέπει να λέμε "τοστ ζαμπόν τυρί", αλλά στη θέση του "σάντουιτς σαλάμι κασέρι";
κάποτε θα εξηγηθεί γιατί οι σαλονικιές είναι οι πιο ακομπλεξάριστες ελληνίδες και οι σαλονικιοί οι πιο κομπλεξικοι χωριατες
συνηθως μια τοπικη ιδιομορφια λογω εκτακτων συνθηκων επηρεαζει τον πληθυσμο αν οχι ομοιομορφα τουλαχιστον οχι και σαν δύο καρααντίθετες κατευθύνσεις

Γιάννης

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 15 Νοέμ 2020, 02:11

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 23:07
Γιάννης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:54

Όχι, τα μακαρόνια τα λέμε μακαρόνια. Τα κοφτά μακαρόνια τα λέμε κοφτά μακαρόνια. Τα υπόλοιπα ζυμαρικά δεν τα λέμε μακαρόνια, τα λέμε το καθένα με το όνομά του, και όλα μαζί ως κατηγορία τροφίμων τα λέμε "ζυμαρικά". Τι δεν καταλαβαίνεις;

Αυτό με το ζαμπόν δεν ισχύει, το έβγαλες από τον κώλο σου.
Το λες αυτό σε ένα νήμα που έχει αναφερθεί 100 φορές το «ζαμπόν-τυρί». Σύνελθε.
Το "ζαμπόν-τυρί" λέγεται έτσι, ακριβώς επειδή έχει μέσα ζαμπόν. Όχι οποιοδήποτε αλλαντικό. Ζαμπόν. Δεν καταλαβαίνω γιατί τραβάς ζόρι και με αυτό. Δεν φταίω εγώ που αυτή είναι η παγκόσμια θέαση.

Επίσης δεν φταίω για τις υπόλοιπες παγκόσμιες θεάσεις: Τα ζυμαρικά που δεν λέγονται όλα μακαρόνια, το τυλιχτό που δεν είναι σάντουιτς, κτλ.

Αντίθετα, εσύ είσαι αυτός που εμμένει στο να παρουσιάζει ως παγκόσμια θέαση την κάθε μπουγατσοκιμάδικη παραξενιά.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Νοέμ 2020, 02:16

Cecily Anne έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 20:51
Cavaliere έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 20:49
Cecily Anne έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 20:46


Πιαντίνα δεν είναι η πίτα με κεμπάμπ σε καμία περίπτωση, είναι αυτό με ό,τι θες μέσα από ποικιλία σαν να βρίσκεσαι σε τοστάδικο.

Εικόνα
Εγώ όταν στην Ιταλία πάω να φάω στους Πακιστάνους γύρο, piadina το βλέπω στη λίστα. Τόσα χρόνια έτσι το παραγγέλνουμε.
Εσύ παραγγέλνεις πιαντίνα με γύρο και όχι κεμπάμπ. Η πιαντίνα δεν είναι με γύρο, είναι με ό,τι θες μέσα και αφορά τη ζύμη, η οποία δεν έχει καμία σχέση με κεμπαμπ ή πίτα δικιά μας. Aσε που συνήθως έχει και λαρδί η πίτα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Piadina
μα δεν τους το λέω γύρο, γύρο το λέω για να καταλαβαίνω εγώ. Κεμπάπ το λένε αυτοί. Συνήθως είναι γύρος από κοτόπουλο, αυτό που κάνουν οι Πακιστάνοι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Νοέμ 2020, 02:20

Δηλαδή, αν πάτε Θεσσαλονίκη, δεν θα το πείτε όπως το λένε κει; Εγώ νηστικός δεν μένω. Στο χωριό μου στη Β.Ελλάδα λέγανε ένα σάντουιτς. Χεστήκαμε. Σημασία έχει να φάμε και να είναι νόστιμο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Νοέμ 2020, 04:37

Γιάννης έγραψε:
15 Νοέμ 2020, 02:11
hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 23:07
Γιάννης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:54

Όχι, τα μακαρόνια τα λέμε μακαρόνια. Τα κοφτά μακαρόνια τα λέμε κοφτά μακαρόνια. Τα υπόλοιπα ζυμαρικά δεν τα λέμε μακαρόνια, τα λέμε το καθένα με το όνομά του, και όλα μαζί ως κατηγορία τροφίμων τα λέμε "ζυμαρικά". Τι δεν καταλαβαίνεις;

Αυτό με το ζαμπόν δεν ισχύει, το έβγαλες από τον κώλο σου.
Το λες αυτό σε ένα νήμα που έχει αναφερθεί 100 φορές το «ζαμπόν-τυρί». Σύνελθε.
Το "ζαμπόν-τυρί" λέγεται έτσι, ακριβώς επειδή έχει μέσα ζαμπόν. Όχι οποιοδήποτε αλλαντικό. Ζαμπόν. Δεν καταλαβαίνω γιατί τραβάς ζόρι και με αυτό. Δεν φταίω εγώ που αυτή είναι η παγκόσμια θέαση.

Επίσης δεν φταίω για τις υπόλοιπες παγκόσμιες θεάσεις: Τα ζυμαρικά που δεν λέγονται όλα μακαρόνια, το τυλιχτό που δεν είναι σάντουιτς, κτλ.

Αντίθετα, εσύ είσαι αυτός που εμμένει στο να παρουσιάζει ως παγκόσμια θέαση την κάθε μπουγατσοκιμάδικη παραξενιά.
Σιγά μην βάζετε ζαμπόν, βρε κακομοίρηδες. Το πολύ-πολύ να βάζετε πάριζα, άντε και καμμιά ωμοπλάτη. Ξέρεις τι είναι το ζαμπόν και πόσο κάνει;

Και τα υπόλοιπα φυσικά ισχύουν. Πρέπει κάποια στιγμή να μάθεις να αποδέχεσαι τι είναι τοπικός ιδιωματισμός της Αθήνας και τι η υπόλοιπη πραγματικότητα. Ξεκόλλα από τα κόμπλεξ σου.

Και κάποια στιγμή πρέπει να βγεις έξω από το μπουρτζοχώρι σου να δεις τι λέει σάντουιτς το υπόλοιπο 7,796 δις ανθρώπων στον πλανήτη.

Εναλλακτικά, μπορείς να το γκουγκλίσεις, μπας και ξεστραβωθείς. Δοκίμασε ας πούμε "gyro sandwich" ή "wrap sandwich" για να δεις πως οτιδήποτε τυλιχτό λέγεται σάντουιτς (όχι ότι ο γύρος είναι τυλιχτό σάντουιτς, ανοιχτό είναι).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4427
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 15 Νοέμ 2020, 05:26

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B6%C ... F%8C%CE%BD

ζαμπόν ουδέτερο άκλιτο

(γαστρονομία) χοιρινό κρέας, από το μηρό ή την πλάτη, που έχει παστωθεί και παρασκευαστεί με τέτοιο ειδικό τρόπο, ώστε να μπορεί να συντηρηθεί

Δηλαδή επιμένετε ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε φράση με 15 γράμματα (χοιρινή ωμοπλάτη) αντί λέξης με 6 γράμματα για μην μπερδεύουμε τους μηρούς μας, τις πλάτες με τους μηρούς.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
jason
Δημοσιεύσεις: 9067
Εγγραφή: 12 Απρ 2018, 13:06

Re: *** σαντουιτς ***

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason » 15 Νοέμ 2020, 08:17

Εικόνα

Εγώ μια ζωή έτσι τα ξέρω
Αν ζητήσεις σαντουιτς με γύρο στο γυραδικο εδώ πάνω λογικά θα σου βάλει σε ψωμάκι, μπορεί όμως και να σε ρωτήσει ψωμάκι ή πίτα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών