Γεύση ή υγεία;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Νοέμ 2020, 12:34

Το να τρως μπέργκερ και πιτόγυρα κάθε μέρα εννοείται ότι είναι απευκταίο, αλλά και το να τρως όσπρια κι άπαχο κοτόπουλο κάθε μέρα είναι βαρετό, άσε που μια ακραία υγιεινή διατροφή προκαλεί κλανιές που κάνουν κακό στην κοινωνικότητα, οπότε δεν εξετάζουμε καμιά από αυτές τις δυο περιπτώσεις. Όμως πού βρίσκεται η χρυσή τομή;
Εσείς θα μειώσετε ή θα παραλείψετε το βούτυρο μιας συνταγής, θυσιάζοντας από την γεύση, προκειμένου να μην φράξουν οι αρτηρίες σας; Θα χρησιμοποιήσετε μοσχαρίσιο κιμά στα γιουβαρλάκια που έχει λιγότερο λίπος;

Εγώ, θέλοντας και μη, επειδή κάποια άτομα από αυτά που τρώνε ό,τι μαγειρεύω ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, τα προσέχω αυτά, αλλά αν ήμουν μόνος μου δεν θα με ένοιαζε. Δεδομένης της ποσότητας του καπνού και το αλκοόλ που καταναλώνω ημερησίως, το να προσέχω κατά αυτόν τον τρόπο την διατροφή μου θα ήταν υποκριτικό.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Νοέμ 2020, 12:38

Όποιος έχει υγιεινές εναλλακτικές σε ανθυγιεινά φαγητά, ας το γράψει εδώ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 23 Νοέμ 2020, 12:43

Ε που να βρίσκεται η ισορροπία ρε Βλήμα; Η διατροφική ισορροπία δεν είναι ολόιδια για όλους. Απλά μαθαίνεις ποιό φαγητό κάνει καλό στον οργανισμό και πιο στη ψυχική υγεία κυρίως (παγωτό lacta, σοκολάτες κτλπ) και ισσοροπείς.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Planis

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 23 Νοέμ 2020, 12:45

Δεν υπάρχουν υγιεινές εναλλακτικές σε ανθυγιεινά φαγητά. Αυτό είναι μία απάτη. Κεμπάπ υγιεινό δεν υπάρχει. Υπάρχει όμως το άπαχο μοσχαρίσιο φιλέτο το οποίο αν το ψήσεις λίγο (rare) είναι αρκετά νόστιμο. Υπάρχει το φιλέτο κοτόπουλο που αν δεν το παραψήσεις όπως κάνουν δυστυχώς οι περισσότεροι στην Ελλάδα γιατί φοβούνται τη σαλμονέλα, είναι και αυτό νόστιμο. Το να περιμένεις όμως να φας καλοψημένο μπιφτέκι από άπαχο κιμά και να είναι νόστιμο αυτό απλώς ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Μεγάλη προσοχή στο αλάτι και τη ζάχαρη. Εκτός από ανθυγιεινά, το χειρότερο είναι ότι είναι πολύ εθιστικά. Γι' αυτό και προτείνω το τυρί να το τρώει κάποιος μόνο συνοδεύοντας ένα κυρίως γεύμα και όχι σε ένα κολατσιό. Όταν πράγματα όπως τα γλυκά ή τα τυριά είναι η κύρια απόλαυση, τότε είναι εύκολο να ξεφύγει κάποιος.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Νοέμ 2020, 12:54

Εγώ βρήκα την υγειά μου με τα καυτερά και τα μπαχαρικά. Και λαπά να μου βάλεις, θα έχω μια σαλτσούλα φκιαγμένη σχεδόν αποκλειστικά με πιπεριές, ξύδι, αλάτι και ντομάτα που θα τον απολαύσω. Αυτό όμως είναι απαγορευτικό για άτομα με παλινδρόμηση και αιμορροΐδες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 23 Νοέμ 2020, 13:02

Την δίαιτα την αντιμετωπίζεις εβδομαδιαία και όχι σε 24ωρο. Δευτέρα έως Παρασκευή λαχανικά και γαλακτομικα. Σαββατοκύριακο τρως ότι θες και όσο θες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Νοέμ 2020, 13:06

Γιατί να είναι ανθυγιεινό ένα πιτόγυρο;
Να πάρεις με αλάδωτη, καλαμάκι(χοιρινό κοτόπουλο) και το λαχανικό του. μια χαρά υγιεινό είναι.
Αν το πήξεις στη λαδίλα και χώσεις μέσα μέχρι και μερέντα, τότε όχι δεν ειναι καθόλου υγιεινό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 23 Νοέμ 2020, 13:07

Ερμής έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 13:06
Γιατί να είναι ανθυγιεινό ένα πιτόγυρο;
Να πάρεις με αλάδωτη, καλαμάκι(χοιρινό κοτόπουλο) και το λαχανικό του. μια χαρά υγιεινό είναι.
Αν το πήξεις στη λαδίλα και χώσεις μέσα μέχρι και μερέντα, τότε όχι δεν ειναι καθόλου υγιεινό.
Και αυτό υγιεινό είναι, εξαρτάται από την ποσότητα που βάζεις.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Νοέμ 2020, 14:18

Πιτογυρο που θα φτιάξεις μόνος σου. Διαλέγεις το κρέας που θέλεις πχ χοιρινό άπαχο, το μαριναρεις, βάζεις την πίτα και φτιάχνεις το τζατζικι ή μια σως πιο υγιεινή. Δεν βάζεις πατάτες καθόλου.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Νοέμ 2020, 14:22

Naida έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:18
Πιτογυρο που θα φτιάξεις μόνος σου. Διαλέγεις το κρέας που θέλεις πχ χοιρινό άπαχο, το μαριναρεις, βάζεις την πίτα και φτιάχνεις το τζατζικι ή μια σως πιο υγιεινή. Δεν βάζεις πατάτες καθόλου.
Με σπιτικά πιτόγυρα, πατσά, φαλάφελ, πίτσα, χοτ ντογκ, ποτέ δεν έχω φτάση τη γεύση του αγοραστού. Όσο πιο βρώμικο τόσο πιο νόστιμο

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Νοέμ 2020, 14:23

Υδράργυρος έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:22
Naida έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:18
Πιτογυρο που θα φτιάξεις μόνος σου. Διαλέγεις το κρέας που θέλεις πχ χοιρινό άπαχο, το μαριναρεις, βάζεις την πίτα και φτιάχνεις το τζατζικι ή μια σως πιο υγιεινή. Δεν βάζεις πατάτες καθόλου.
Με σπιτικά πιτόγυρα, πατσά, φαλάφελ, πίτσα, χοτ ντογκ, ποτέ δεν έχω φτάση τη γεύση του αγοραστού. Όσο πιο βρώμικο τόσο πιο νόστιμο
Εγώ σε πίτσα το έχω πετύχει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 23 Νοέμ 2020, 14:31

Naida έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:23
Υδράργυρος έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:22
Naida έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:18
Πιτογυρο που θα φτιάξεις μόνος σου. Διαλέγεις το κρέας που θέλεις πχ χοιρινό άπαχο, το μαριναρεις, βάζεις την πίτα και φτιάχνεις το τζατζικι ή μια σως πιο υγιεινή. Δεν βάζεις πατάτες καθόλου.
Με σπιτικά πιτόγυρα, πατσά, φαλάφελ, πίτσα, χοτ ντογκ, ποτέ δεν έχω φτάση τη γεύση του αγοραστού. Όσο πιο βρώμικο τόσο πιο νόστιμο
Εγώ σε πίτσα το έχω πετύχει.
Η πίτσα πρέπει να ψηθεί στους 400 °C. Αποκλείεται να βρεις σε σπίτι τέτοιον φούρνο.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Νοέμ 2020, 14:40

Ζενίθεδρος έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:31
Naida έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:23
Υδράργυρος έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:22


Με σπιτικά πιτόγυρα, πατσά, φαλάφελ, πίτσα, χοτ ντογκ, ποτέ δεν έχω φτάση τη γεύση του αγοραστού. Όσο πιο βρώμικο τόσο πιο νόστιμο
Εγώ σε πίτσα το έχω πετύχει.
Η πίτσα πρέπει να ψηθεί στους 400 °C. Αποκλείεται να βρεις σε σπίτι τέτοιον φούρνο.
Εγώ την έκανα :p4:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25515
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Νοέμ 2020, 14:43

Naida έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:40


Εγώ την έκανα :p4:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γεύση ή υγεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 23 Νοέμ 2020, 14:44

Υδράργυρος έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:43
Naida έγραψε:
23 Νοέμ 2020, 14:40


Εγώ την έκανα :p4:
Εικόνα
ΠΟΛΎ καλυτερη από έξω :hammer:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών