Κουζίνες του κόσμου

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Αγαπημένες κουζίνες

Ιταλική
25
22%
Ελληνική
32
28%
Τούρκικη
6
5%
Γαλλική
10
9%
Κινέζικη
5
4%
Σκανδιναβική
1
1%
Ιαπωνική
3
3%
Μεξικού
6
5%
ΗΠΑ
7
6%
Πακισταν-Ινδίας
5
4%
Λιβανέζικη
4
3%
Μέσης Ανατολής
2
2%
Αργεντινής-Βραζιλίας
2
2%
Γερμανική
5
4%
Ρωσική
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ταϊλάνδης
2
2%
Άλλο, πείτε ποια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 115

Ορέστης 35

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Μάιος 2018, 18:30

Αγις έγραψε:
08 Μάιος 2018, 17:33
Ορέστης 35 έγραψε:
08 Μάιος 2018, 17:27
Ολοι Αλεξακης χρησιμοποιουν. Κανεις δεν κανει μια συνεργασια με μια βιοτεχνια να τους προμηθευει φρεσκιες.
Να φτιάχνουν σωστές πίτες οι ίδιοι - και να ξεχωρίζουν - δεν περνάει ούτε σαν ιδέα απο το μυαλό των καταστηματαρχώνε.
Το εχω σκεφτει αλλα νομιζω οτι δεν το κανουν επειδη εχουν πολυ μεγαλη καταναλωση. :smt017

Εννοειται οτι οπως και στην πιτσα η ζυμη παιζει καθοριστικο ρόλο στη νοστιμια.

Οι πιο νοστιμες ζυμες γινονται με αργη ζυμωση στο ψυγειο και ποιοτικα σκληρα αλευρια απο Ιταλια και Καναδα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25896
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 08 Μάιος 2018, 18:37

Ορέστης 35 έγραψε:
08 Μάιος 2018, 18:30
Αγις έγραψε:
08 Μάιος 2018, 17:33
Ορέστης 35 έγραψε:
08 Μάιος 2018, 17:27
Ολοι Αλεξακης χρησιμοποιουν. Κανεις δεν κανει μια συνεργασια με μια βιοτεχνια να τους προμηθευει φρεσκιες.
Να φτιάχνουν σωστές πίτες οι ίδιοι - και να ξεχωρίζουν - δεν περνάει ούτε σαν ιδέα απο το μυαλό των καταστηματαρχώνε.
Το εχω σκεφτει αλλα νομιζω οτι δεν το κανουν επειδη εχουν πολυ μεγαλη καταναλωση. :smt017

Εννοειται οτι οπως και στην πιτσα η ζυμη παιζει καθοριστικο ρόλο στη νοστιμια.

Οι πιο νοστιμες ζυμες γινονται με αργη ζυμωση στο ψυγειο και ποιοτικα σκληρα αλευρια απο Ιταλια και Καναδα.
Για αυτό είχε σαρώσει την αγορά κάποιος που σε πιάτσα με τυροπιτάδικα ( που αγόραζαν τα πάντα έτοιμα -χάλια ) εφτιαχνε τυρόπιτα - ζαμπονοτυρόπιτα - σπανακόπιτα μόνο , με δικά του επιλεγμένα υλικά στο εργαστηριό του και στις 12 30 είχε ξεπουλήσει - κονομήσει και έκλεινε.
Από χιλιόμετρα έστελναν κάποιον και απο τα γραφεία της περιοχής για να αγοράσει.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 08 Μάιος 2018, 18:55

Ναι ειναι απαισιες οι ετοιματζιδικες τυροπιτες. Μεσα στο φοινικελαιο και τη μαργαρινη. Στο συνταγμα εχει κατι μαγαζια που ξεφευγουν και στην Αγιας Αθηναιδος το pita co που ψηνει σε φουρνο πιτσας.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Μάιος 2018, 14:07

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

κοολααασηηηη
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 03:55
Επικοινωνία:

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κοολααασηηηη » 13 Ιουν 2018, 05:00

καλησπερίζω το όμορφο και ζεστό παρεάκι
θέλω να κάνω μια ερώτηση, το βάζω εδώ χωρίς να είναι απόλυτα οντόπικ γιατί δυστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω νέο θέμα

προχτές, εκεί που δεν τα έπινα με κάποιον κολλητό μου, χάζευα στο φόρουμ το ημίγυμνες αθλούμενες αθλήτριες? μου άνοιξε η όρεξη με αυτά και με τα άλλα, ξέρετε τώρα εσείς, οπότε ανοίγω μια άλλη καρτέλα να δω κάτι πιο αμιγώς σέξυ να πούμε χωρίς προλόγους και φανφάρες, οπότε κατέληξα σε μια συνταγή με σολωμό και φασολάκια :a040:



ενθουσιάστηκα, γιατί έχω βαρεθεί να τον τρώω σκέτο, τον σολωμό αλλά στην αρχή αναφέρει κάποια εξωτικά υλικά όπως
γουασάμι :hammer:
τεριγιάκι :
σησαμέλαιο :p2:
καθαρό ταψί

να μην τα πολυλογώ, αρχικά καταχωρήθηκε αυτόματα στα βίδεο που δεν θα αντιγράψω με την σύντροφο στους πάγκους της κουζίνας αλλά θα αυτοικανοποιηθώ μονάχα παρακολουθώντας το, στην συνέχεια όμως κάτι η αγάπη στην πρώτη ύλη της συνταγής (φασολάκια), κάτι η επανάληψη της φράσης η σάλτσα είναι σέξυ, ο σολωμός είναι σέξυ, τα αρώματα σέξυ :oops: , κάτι η ώρα που ήταν προχωρημένη, αποφάσισα να αγοράσω τα εξωτικά (τουλάχιστον στο δικό μου μη ξεβλαχεμένο νοικοκυριό) υλικά που μου λείπανε. Έφτιαξα μια λίστα και πήγα στον Βασιλό της γειτονιάς. Επειδή οι τιμές ομοίαζαν σαν να είναι να προμηθευτώ πουλιού γάλα :o , βγήκα όπως μπήκα. Κατευθύνθηκα προς μια περιοχή της Αθήνας όπου κατοικούνε πολλοί Ασιάτες, Αφρικανοί, Νεοράπερς και χιπστεριανοί και μπαίνω στο άσιαν φουντ μάρκετ. Σκεπτόμενος σαν πονηρός βλάχος, λέω εδώ θα έχει λιγότερο τουριστ τιμές. Τελικά, ήταν ακριβότερο. Λέω στον συμπαθέστατο μαυρούλη, κάρτα παίρνετε; Ούκι, λέει. Μισό να φέρω μετρητό λέω. Μερτητό ; λέει. Λεφτά, κασέρι λέω. Φεύγω τρέχοντας. Όπως τρέχω και αναρωτιέμαι τι δεν υπολόγισα σωστά, πάω να πέσω πάνω σε μία αγέλη τουριστών που βγαίνουνε από κεντρικό λουσάτο ξενοδοχείο. Αχα σκέφτομαι πάλι, για αυτό το καπέλο στις τιμές :c020: Μπαίνω τρία τετράγωνα πιο μέσα από την κεντρική λεωφόρο , τακτική που απέδιδε πάντα καρπούς στην νεοσύστατη ακόμα Ατομική Ομάδα Μασαμπού και πέφτω σε δεύτερο άσιαν μάρκετ, λιγότερα τετραγωνικά (το προηγούμενο ήταν ολόκληρο δωμάτιο), λιγότερα κοινόχρηστα, λιγότερο Ενφια, περισσότερο βαριεστημένη κινέζα υπάλληλος να ποστάρει στο λαπτοπ σε κάποιο άλλο κινεζικό πχορουμοειδές (γκου χου γκου χου ) και τέλος πάντως βρήκα και γουασάμπι και σησαμέλαιο. Το γουσάμπι αρκετά ικανοποιητική τιμή για να το χαλάσω σε μια παπαροσυνταγή του Akis και το σησαμέλαιο μια μινιατούρα, συμφέρει μεν το λίτρο στο σούπερ μάρκετ αλλά αν η συνταγή είναι τόσο μούφα όσο υποψιάζομαι, τι να το κάνω το υπόλοιπο, για μαύρισμα στην παραλία;

Να μην τα πολυλογώ, δεν μου είναι αρεστό που λέει και ο εθνικός μας κωμικός, μόλις γύρισα σπίτι και σαν γνήσιο αρσενικό, άραξα στην κουζίνα και απαίτησα από την Γυναίκα να μου φέρει την ποδιά μου να μαγειρέψω, πρόσεξα ότι αμφότερα τα δυο καταραμένα σχιστοματομπινελίκια έχουνε ημερομηνία λήξης στο τέλος του επόμενου μηνού και διαολίστηκα. Η κινεζοσουπιά μου στρογγύλεψε και την τιμή από μόνη της, έκοψε και απόδειξη χωρίς να σταθώ καν πάνω από την ταμειακή σαν Αγοπεθερά, που να βλέπει τώρα τον Σημίτη στον ύπνο της. Τέλος πάντων, σκέφτομαι να τα επιστρέψω για να μην πάνε χαμένα, τον επόμενο μήνα δεν θα είμαι Χαβούζα και ακόμα και να ήμουν θα ξεπατίκωνα κανέναν Λαζάρου, καμία Βέφα, καμία Μπλου έστω, όχι τον πολύ σέξυ Σάλτσα :011: Γούγλαρα πρόχειρα και έμαθα ότι το σησαμέλαιο έχει διάρκεια ζωής 6 μήνες (αλλά και πάλι παραπάει, τι διάολο, από την Κίνα το φέρνουνε και μπαγιάτεψε :vp5: και επίσης το γουασάμπι βοηθάει στην καράφλα :xena:

και εδώ έρχεστε εσείς πολυαγαπημένοι μου συμφορουμίτες, ο ένας Ζηκομπακάλης με γλωσσολογικές διακρίσεις, ο άλλος βέρος Ιταλός από Κυψέλη, ο τρίτος αχαλίνωτος ψήστης κλπ, δεν μπορεί θα έχετε κάποια γνώμη να πείτε σε μένα τον βλάχο αν είμαι υπερβολικός ή όχι. Να τα πάω για αλλαγή ή και τα δικά σας κινεζομπινελίκια είναι βραχείας λήξεως και δεν πάθατε τίποτα εμφανές ακόμα; :smt047
[42] έγραψε:
02 Απρ 2018, 15:36
τι να πούμε και μεις που δουλεύουμε σε φάμπρικα!

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 13 Ιουν 2018, 05:42

Έχει λήξει το σησαμέλαιο του λίτρου και δεν έχω πάθει κάτι ακόμα.
Βέβαια οι άλλοι φταίνε πάντα, αν και δε νομίζω ότι έχει σχέση με το ληγμένο σησαμέλαιο.

κοολααασηηηη
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 03:55
Επικοινωνία:

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κοολααασηηηη » 13 Ιουν 2018, 05:56

έλα σοβαρά ρωτάω μωρέ
[42] έγραψε:
02 Απρ 2018, 15:36
τι να πούμε και μεις που δουλεύουμε σε φάμπρικα!

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 13 Ιουν 2018, 06:34

κοολααασηηηη έγραψε:
13 Ιουν 2018, 05:56
έλα σοβαρά ρωτάω μωρέ
Δεν απαντώ εγώ σοβαρά;
SpoilerShow
_20180613_063013.JPG

κοολααασηηηη
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 03:55
Επικοινωνία:

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κοολααασηηηη » 13 Ιουν 2018, 06:41

και πού αλλού μέσα το βάζεις;
από συνταγές εννοώ :oops:
[42] έγραψε:
02 Απρ 2018, 15:36
τι να πούμε και μεις που δουλεύουμε σε φάμπρικα!

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 13 Ιουν 2018, 06:44

Αντί για βούτυρο λιωμένο στις βάφλες και σε αλμυρό κέικ αντί για ηλιέλαιο ξέρω γω τι λέει η συνταγή.

κοολααασηηηη
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 03:55
Επικοινωνία:

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κοολααασηηηη » 13 Ιουν 2018, 06:51

εντάξει θα έχω έναν κρυφο άσσο, στην διαπραγμάτευση με την Λι Γμένομουδο Σεσμηγαμί Σο
καλημέρα :+1:
[42] έγραψε:
02 Απρ 2018, 15:36
τι να πούμε και μεις που δουλεύουμε σε φάμπρικα!

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 14 Μαρ 2019, 10:49

Διαβάστε τα και κλάψτε

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 14 Μαρ 2019, 13:54

Ελληνάρας: Έλα, μωρέ, μακαρονάδες να ουμ, σιγά το φαγητό.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25896
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 14 Μαρ 2019, 14:54

Μια χαρα ειναι τα μακαρονια 100 γραμμαρια απ αυτα για βαση να στεκονται πάνω μισο κιλο κεφαλοτυρι κ αλλο μισο κιλο μοσχαρακι κοκκινιστο.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29130
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 01 Μάιος 2021, 21:39

12 Μαΐου, 2020
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΠΑΧΑΡΙΚΩΝ.
Πώς τα μπαχαρικά επηρέασαν την ιστορία.


Εικόνα

Η ιστορία των μπαχαρικών ξεκινάει μαζί με αυτή του ανθρώπινου πολιτισμού. Αυτοκρατορίες χτίστηκαν και γκρεμίστηκαν, πόλεμοι κερδήθηκαν και χάθηκαν αλλά τα μπαχαρικά ήταν πάντα από τα πιο πολύτιμα είδη εμπορίου των αρχαίων χρόνων! Πολλές φορές ήταν και ένας από τους λόγους σύγκρουσης.

Από το 3500 π.Χ οι αρχαίοι Αιγύπτιοι χρησιμοποιούσαν διάφορα μπαχαρικά για να αρωματίσουν τα φαγητά τους και ως καλλυντικά για να ετοιμάσουν τους νεκρούς τους. Η χρήση μπαχαρικών εξαπλώθηκε στη Μέση Ανατολή, την Ανατολική Μεσόγειο και την Ευρώπη. Τα μπαχαρικά από την Κίνα, την Ινδονησία, την Ινδία και τη Κεΰλάνη (τη σημερινή Σρι Λάνκα) μεταφέρθηκαν χερσαία με γαϊδούρια και καμήλες με άμαξες. Για 5000 χρόνια οι Άραβες μεσάζοντες έλεγχαν το εμπόριο μπαχαρικών έως ότου οι Ευρωπαίοι εξερευνητές ανακάλυψαν τη θαλάσσια διαδρομή προς την Ινδία και τις άλλες χώρες παραγωγής μπαχαρικών της Ανατολής.

Εικόνα

Μπαχαρικά στην αρχαία Αίγυπτο.
Ιστορικά τα μπαχαρικά και τα βότανα έχουν χρησιμοποιηθεί ως συντηρητικά τροφίμων όπως επίσης και για την βελτίωση της υγείας. Πάπυροι από την αρχαία Αίγυπτο του 1555 π.Χ ταξινόμησαν το κόλιανδρο, το μάραθο, το άρκευθο, το κύμινο, το σκόρδο και το θυμάρι ως μπαχαρικά που κάνουν καλό στην υγειά. Τα αρχεία της εποχής επίσης σημειώνουν ότι οι εργάτες που κατασκεύασαν τη Μεγάλη πυραμίδα του Χέοπα κατανάλωναν κρεμμύδια και σκόρδο για καλύτερη αντοχή και υγεία!

Εικόνα

Μπαχαρικά στην Αρχαία Κίνα.
Σύμφωνα με τους αρχαίους μύθους το 2700 π.Χ ο Shen Nung έγραψε ένα βιβλίο με τον τίτλο “Pen Ts’ao Ching” (τα κλασσικά βότανα). Οι αρχικές δημοσιεύσεις περιείχαν πάνω από 100 φαρμακευτικά φυτά συμπεριλαμβανομένου του μπαχαρικού Cassia(Kασσία) που είναι παρόμοιο με τη κανέλα(στα κινέζικα kwei). Αργότερα ένα πιο ολοκληρωμένο βιβλίο με το όνομα “Pen Ts’ao Kang Mu” δημοσιεύτηκε το 1596 από τον Li Shih Chen. Άλλα παρόμοια ιστορικά στοιχεία έδειξαν ότι η cassia ήταν τόσο σημαντικό μπαχαρικό στη Νότια Κίνα που όταν μία επαρχία ιδρύθηκε γύρω στο 215 π.Χ ονομάστηκε “Kweilin”, που σημαίνει “cassia forest” (δάσος της κασσίας). Αργότερα το μοσχοκάρυδο και τα γαρίφαλα μεταφέρθηκαν από τις Μολούκες στην Κίνα. Λέγεται ότι οι Κινέζοι αυλικοί τον 3ο αιώνα π.Χ είχαν συχνά γαρίφαλα στο στόμα τους για να μυρίζει ωραία η ανάσα τους όταν μιλούσαν στον αυτοκράτορα. Κατά τη διάρκεια του 5ου αιώνα άρχισαν να καλλιεργούνται τα φυτά τζίντζερ σε γλάστρες. Οι Κινέζοι έπαιρναν μαζί τους τις γλάστρες στα μεγάλα ταξίδια από τη Κίνα στη Νοτιοανατολική Ασία. Το τζίντζερ χρησιμοποιήθηκε για να διατηρούνται φρέσκα τα τρόφιμα και να προστατεύονται από το σκορβούτο.

Εικόνα

Μπαχαρικά στην αρχαία Μεσοποταμία.
Στην αρχαία σφηνοειδή γραφή γράφεται ότι στις εύφορες κοιλάδες του Τίγρη και του Ευφράτη οι άνθρωποι χρησιμοποιούσαν πολλά αρωματικά φυτά. Σε πολλές πήλινες πινακίδες της Σουμερίας που χρονολογούνται την 3η χιλιετία π.Χ και αφορούσαν την ιατρική αναφέρονται αρωματικά φυτά όπως το θυμάρι.

Ένας πάπυρος σφηνοειδούς γραφής καταγράφει μία μεγάλη λίστα αρωματικών φυτών όπως το θυμάρι, το σουσάμι, το κάρδαμο, το κουρκουμά, το σαφράν, τη παπαρούνα, το σκόρδο, το κύμινο, το γλυκάνισο, το κόλιανδρο, το σίφλι, τον άνηθο και τη σμύρνα. Επίσης οι αρχαίοι Ασσύριοι χρησιμοποιούσαν το σουσάμι ως φυτικό έλαιο.

Ο βασιλιάς της Βαβυλωνίας Μαρδούκ Απλά Ιντινά Β΄ (721-710) μεγάλωσε 64 διαφορετικά είδη φυτών στο κήπο του. Ο Μαρδούκ διατηρούσε αρχεία σχετικά με τον τρόπο καλλιέργειας πολλών μπαχαρικών και βοτάνων όπως το κάρδαμο, το κόλιανδρο, το σκόρδο, το θυμάρι, το σαφράν, και το κουρκουμά. Η θρησκεία της Βαβυλωνίας περιελάμβανε έναν αρχαίο θεό της Σελήνης ο οποίος ευλογούσε τα φαρμακευτικά φυτά. Τα φαρμακευτικά βότανα που θεωρούνταν πιο αποτελεσματικά δεν εκτέθηκαν ποτέ στον ήλιο και η συλλογή τους γινόταν υπό το φως του φεγγαριού.

Τα κρεμμύδια και τα σκόρδα σε μορφή καρυκεύματος έγιναν δημοφιλή στη Περσία τον 6ο αιώνα π.Χ. Στα αρχεία του βασιλιά Κύρου (559-529 π.Χ) γράφεται η αγορά 350.000 τσαμπιών σκόρδου. Οι Πέρσες επίσης παρήγαγαν αιθέρια έλαια από τριαντάφυλλα, κρίνα, κόλιανδρο και σαφράν.

Εικόνα

Μπαχαρικά της Ινδίας.
Μπαχαρικά και βότανα όπως το μαύρο πιπέρι, η κανέλα, ο κουρκουμάς και το κάρδαμο χρησιμοποιούνται για χιλιάδες χρόνια από τους Ινδούς τόσο για τη μαγειρική όσο και για λόγους υγείας. Τοπικά μπαχαρικά της Ινδίας όπως το κάρδαμο και ο κουρκουμάς καλλιεργήθηκαν από τον 8ο αιώνα π.Χ στους κήπους της Βαβυλώνας.

Ο Susruta ένας αρχαίος χειρουργός του 4ου αιώνα π.Χ χρησιμοποιούσε λευκή μουστάρδα και άλλα αρωματικά φυτά για να αποτρέψει τα κακοήθη πνεύματα. Επίσης έβαζε ένα κατάπλασμα από σουσάμι σε πληγές μετά τις χειρουργικές επεμβάσεις ως αντισηπτικό.

Ιατρικά κείμενα του Charaka (1ος αιώνας π.Χ) και του Susruta Β’ (2ος αιώνας π.Χ) επίσης αναφέρουν μπαχαρικά και βότανα. Ο Susruta Β’ χρησιμοποιούσε μπαχαρικά όπως η κανέλα, το τζίντζερ, το κουρκουμά, το κάρδαμο και το πιπέρι για φαρμακευτικούς σκοπούς.

Στην ιατρική της Αγιουρβέδα μπαχαρικά όπως το σκόρδο και το κάρδαμο τυλίγονταν σε φύλλα καρυδιάς και μασιόταν μετά τα γεύματα για να αυξήσουν τη ροή του σάλιου και να βοηθήσουν τη πέψη.

Εικόνα

Μπαχαρικά στην αρχαία Ελλάδα.
Στην αρχαία Ελλάδα χρησιμοποιούσαν τα βότανα και για το φαγητό και για ιατρικό σκοπό. Ολόκληρο το σύστημα υγείας ήταν βασισμένο σε ποικιλίες βοτάνων και μπαχαρικών που βρίσκονταν στην αναπτυσσόμενη ύπαιθρο. Ο Ιπποκράτης είχε και το γνωστό ρητό “Φάρμακο σας,ας γίνει η τροφή σας και η τροφή σας,ας γίνει φάρμακο σας”. Το κλίμα της Ελλάδας ήταν ιδανικό για τη καλλιέργεια ορισμένων βοτάνων. Για παράδειγμα ορισμένες ποικιλίες ρίγανης και μέντας απαιτούν πολλή ηλιοφάνεια και θερμές θερμοκρασίες. Τα βότανα μεγάλωναν σε τόση αφθονία που δεν αποτελεί έκπληξη ότι έγιναν μέρος του πολιτισμού μας! Επίσης οι αρχαίοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν τα βότανα σε ορισμένες θρησκευτικές τελετές.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών