Κουζίνες του κόσμου

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Αγαπημένες κουζίνες

Ιταλική
25
22%
Ελληνική
32
28%
Τούρκικη
6
5%
Γαλλική
10
9%
Κινέζικη
5
4%
Σκανδιναβική
1
1%
Ιαπωνική
3
3%
Μεξικού
6
5%
ΗΠΑ
7
6%
Πακισταν-Ινδίας
5
4%
Λιβανέζικη
4
3%
Μέσης Ανατολής
2
2%
Αργεντινής-Βραζιλίας
2
2%
Γερμανική
5
4%
Ρωσική
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ταϊλάνδης
2
2%
Άλλο, πείτε ποια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 115

fagano3

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 05 Μάιος 2018, 21:12

Cavaliere έγραψε:
05 Μάιος 2018, 21:02
Εγώ νόμιζα πως στην Ευρώπη τρώγαμε κρέας, ώσπου είδα Βραζιλιανοαργεντίνους, και μου έφυγε το καφάσι. Την πρώτη φορά σε βραζιλιάνικο γεύμα, νόμιζα πως θα πεθάνω από χοληστερίνη.
Εγω εχω παει δυο φορες σε βραζιλιανικο.Ωραια ητανε αλλα μονο αν ειναι να πας μια φορα στο εξαμηνο.

Πολυ κρεας.Δεν ξερω πως ειναι στην Βραζιλια ή στην Αργεντινη αλλα αν ειναι να τρωνε τοσο κρεας οσο και στα εστιατορια τους δεν αντεχεται.

Αυτο που μου αρεσει στην ελληνικη κουζινα ειναι το σπιτικο φαγητο που ναι μεν θα εχεις συχνα κρεας αλλα θα εχεις και λαχανικα και οχι ως Beilage αλλα ως αναποσπαστο τμημα του φαγητου.Π.χ. εχεις μπαμιες με κρεας θα βαλεις ενα μικρο κομματακι κρεας για την γευση.Οχι μια κρεαταρα και διπλα αλαδωτα λαχανικα.Καθε μερα νομιζω οτι ειναι μεγαλη Παρασκευη εδω περα. :D

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Μάιος 2018, 21:24

fagano3 έγραψε:
05 Μάιος 2018, 21:12
Εγω εχω παει δυο φορες σε βραζιλιανικο.Ωραια ητανε αλλα μονο αν ειναι να πας μια φορα στο εξαμηνο.

Πολυ κρεας.Δεν ξερω πως ειναι στην Βραζιλια ή στην Αργεντινη αλλα αν ειναι να τρωνε τοσο κρεας οσο και στα εστιατορια τους δεν αντεχεται.

Αυτο που μου αρεσει στην ελληνικη κουζινα ειναι το σπιτικο φαγητο που ναι μεν θα εχεις συχνα κρεας αλλα θα εχεις και λαχανικα και οχι ως Beilage αλλα ως αναποσπαστο τμημα του φαγητου.Π.χ. εχεις μπαμιες με κρεας θα βαλεις ενα μικρο κομματακι κρεας για την γευση.Οχι μια κρεαταρα και διπλα αλαδωτα λαχανικα.Καθε μερα νομιζω οτι ειναι μεγαλη Παρασκευη εδω περα. :D
Πρέπει να πας στην Ασία, θα μείνεις για πάντα εκεί. Μόνο για γαστρονομικούς λόγους.Όπως σε κόβω, η ασιατική θα σου ταιριάζει.
Ordem e Progresso.

fagano3

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 05 Μάιος 2018, 21:38

Cavaliere έγραψε:
05 Μάιος 2018, 21:24
fagano3 έγραψε:
05 Μάιος 2018, 21:12
Εγω εχω παει δυο φορες σε βραζιλιανικο.Ωραια ητανε αλλα μονο αν ειναι να πας μια φορα στο εξαμηνο.

Πολυ κρεας.Δεν ξερω πως ειναι στην Βραζιλια ή στην Αργεντινη αλλα αν ειναι να τρωνε τοσο κρεας οσο και στα εστιατορια τους δεν αντεχεται.

Αυτο που μου αρεσει στην ελληνικη κουζινα ειναι το σπιτικο φαγητο που ναι μεν θα εχεις συχνα κρεας αλλα θα εχεις και λαχανικα και οχι ως Beilage αλλα ως αναποσπαστο τμημα του φαγητου.Π.χ. εχεις μπαμιες με κρεας θα βαλεις ενα μικρο κομματακι κρεας για την γευση.Οχι μια κρεαταρα και διπλα αλαδωτα λαχανικα.Καθε μερα νομιζω οτι ειναι μεγαλη Παρασκευη εδω περα. :D
Πρέπει να πας στην Ασία, θα μείνεις για πάντα εκεί. Μόνο για γαστρονομικούς λόγους.Όπως σε κόβω, η ασιατική θα σου ταιριάζει.
Oi ασιατες νομιζω οτι ζουν για να μαγειρευουν.Στην Αγγλια στις εστιες που ειχαμε αρκετους συμφοιτητες απο αυτες τις χωρες σου διναν την εντυπωση οτι το φαγητο ηταν η μοναδικη κοινωνικη τους εκδηλωση.Ποτε δεν τους ειχα δει εξω.Πηγαιναν απλως ο ενας στην κουζινα του αλλου.

Απλα θελει ψαξιμο και καποιον να σου δειχνει γιατι μερικες γευσεις παρα ειναι εντονες για μας τους Ελληνες που δεν εχουμε συνηθισει τοσο σε πολυ καυτερα ή πικρα.Μια φορα μου ειχε κανει το τραπεζι μια Κινεζα και νομιζα οτι ηθελε να με φαρμακωσει .Η καψερη εν τω μεταξυ ειχε διαλεξε φαγητο που θεωρησε οτι θα μου αρεσει γιατι δεν ηταν πικρο για τα δικα της στανταρ.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 05 Μάιος 2018, 21:42

fagano3 έγραψε:
05 Μάιος 2018, 21:38
Oi ασιατες νομιζω οτι ζουν για να μαγειρευουν.Στην Αγγλια στις εστιες που ειχαμε αρκετους συμφοιτητες απο αυτες τις χωρες σου διναν την εντυπωση οτι το φαγητο ηταν η μοναδικη κοινωνικη τους εκδηλωση.Ποτε δεν τους ειχα δει εξω.Πηγαιναν απλως ο ενας στην κουζινα του αλλου.

Απλα θελει ψαξιμο και καποιον να σου δειχνει γιατι μερικες γευσεις παρα ειναι εντονες για μας τους Ελληνες που δεν εχουμε συνηθισει τοσο σε πολυ καυτερα ή πικρα.Μια φορα μου ειχε κανει το τραπεζι μια Κινεζα και νομιζα οτι ηθελε να με φαρμακωσει .Η καψερη εν τω μεταξυ ειχε διαλεξε φαγητο που θεωρησε οτι θα μου αρεσει γιατι δεν ηταν πικρο για τα δικα της στανταρ.
Δεν ξέρω, όταν έφευγα για την ΛΔ Κίνας, σκεφόμουν το στομάχι και τον κώλο μου. Κυρίως τον δεύτερο, λόγω της πληθώρας μπαχαρικών που χρησιμοποιούν. Όταν πήγα, ερωτεύτηκα το φαγητό, οι άνθρωποι δεν τρώνε, φιλοσοφούν. Όσο και αν φαίνεται πως τρώνε βάρβαρα, φτύνουν, καπνίζουν, τρώνε γρήγορα, λερώνουν παντού, φωνάζουν, μεθούν, βγάζουν τις μπλούζες στο εστιατόριο και μένουν ημίγυμνοι, κι όμως, η παρασκευή του φαγητού είναι σοφία. Εγώ, εκεί έχασα κιλά χωρίς να το καταλάβω, χωρίς να υποφέρω, τρώγοντας και πίνοντας κανονικά.
Ordem e Progresso.

Ορέστης 35

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Μάιος 2018, 01:49

Η βιετναμεζικη κουζινα τι ιδιαιτερο εχει; Εχει γινει της μοδας εξω απο τους βιετναμεζους μεταναστες.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Μάιος 2018, 01:59

H βιετναμέζικη κουζίνα είναι όλο αντιγραφή απο την κινέζικη και ψεύτικη. Ακομα και το πιο γνωστό βιετναμέζικο πιάτο, μια σούπα με νουντλς, λέγεται "Φω" γιατί δεν είναι αυθεντικό πιάτο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Μάιος 2018, 02:06

Μετά να πιάσουμε την Ινδονησιακή, εκεί επέιδή δεν νιώσανε στο (σκουροκίτρινο) πετσί τους τι εστι Β Παγκόσμιος Πόλεμος και Χιτλερική χτηνωδία έχουνε ως το πιο γνωστό - ή τέλος πάντων από τα πιο γνωστά - πιάτα της κουζίνας τους ενα τηγανιτό ρύζι που το έχουν ονομάσει προς τιμήν του Ναζί Γκαίρινγκ, του αρχηγου της Λουφτχάνσα του αιμοδιψούς Φύρερ: το λεγόμενο και Nasi Goreng στη γλώσσα τους.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.


Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Μάιος 2018, 02:19

Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 06 Μάιος 2018, 02:20

Yochanan έγραψε:
06 Μάιος 2018, 02:06
Μετά να πιάσουμε την Ινδονησιακή, εκεί επέιδή δεν νιώσανε στο (σκουροκίτρινο) πετσί τους τι εστι Β Παγκόσμιος Πόλεμος και Χιτλερική χτηνωδία έχουνε ως το πιο γνωστό - ή τέλος πάντων από τα πιο γνωστά - πιάτα της κουζίνας τους ενα τηγανιτό ρύζι που το έχουν ονομάσει προς τιμήν του Ναζί Γκαίρινγκ, του αρχηγου της Λουφτχάνσα :smt005::smt005: του αιμοδιψούς Φύρερ: το λεγόμενο και Nasi Goreng στη γλώσσα τους.
Τι τρολλιές ακούμε απόψε.... :smt005::smt005:

Και το Mi Goreng απο που βγαίνει; Απο τον ξάδελφο Michael Goering ;

to Bami goreng ? απο που βγαίνει απο τον Albert, τον αδελφό του Γκαίρινγκ;


:lol::lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ελβετός Τραπεζίτης την 06 Μάιος 2018, 03:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 06 Μάιος 2018, 02:23

Yochanan έγραψε:
06 Μάιος 2018, 02:19
Σούπα Φω
:smt005::smt005:

οχι αυτη ειναι ελληνική σούπα.

Τον δέκατο αιωνα Προ Χριστού πήγαν Μυτηληνιοί στην Ινδονησία και τους έμαθαν μουσική, ποίηση και προς τιμήν τους, την σούπα την ονόμασαν Σαπφώ, αλλά με τον καιρό την λένε Σούπα Φω.


Ρωτα και τον Αρίστο που τα ξέρει.
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Μάιος 2018, 03:17

:003::003:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Ορέστης 35

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Μάιος 2018, 03:21

Αντι να φερουμε βιετναμεζες να μας μαγειρευουν, φεραμε αλβανεζες.

Άβαταρ μέλους
Ελβετός Τραπεζίτης
Δημοσιεύσεις: 4557
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:31
Τοποθεσία: Geneva, Los Angeles, St Lucia

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ελβετός Τραπεζίτης » 06 Μάιος 2018, 03:26

Yochanan έγραψε:
06 Μάιος 2018, 03:17
:003::003:
:smt005:

Να ηξερες πόσες φορές εχω φάει Μπάμι Γκορένγκ, Μι Γκορένγκ και σούπα Φω....

("Μι" εαν θυμάμαι καλά σημαίνει «χυλοπίτες ή πάστα» και "Νασί' ειναι το ρύζι)


(θυμάσαι στο παλιό φόρουμ που δεν πίστευες οτι έμενα με κινέζα απο την Μαλαισία ; :lol: Μάντεψε τι μαγείρευε,,,, )
Success is not an end-of-the-road game, it's a never-ending-road game.

Ορέστης 35

Re: Κουζίνες του κόσμου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Μάιος 2018, 03:33

Ελβετός Τραπεζίτης έγραψε:
06 Μάιος 2018, 03:26
Yochanan έγραψε:
06 Μάιος 2018, 03:17
:003::003:
:smt005:

Να ηξερες πόσες φορές εχω φάει Μπάμι Γκορένγκ, Μι Γκορένγκ και σούπα Φω....

("Μι" εαν θυμάμαι καλά σημαίνει «χυλοπίτες ή πάστα» και "Νασί' ειναι το ρύζι)


[size](θυμάσαι στο παλιό φόρουμ που δεν πίστευες οτι έμενα με κινέζα απο την Μαλαισία ; :lol: Μάντεψε τι μαγείρευε,,,, )
[/size]
Τι διαφορες εχουν αυτες οι κουζινες;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών