Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Αγαπημενο αλκοολ

Μπυρα
25
16%
Μηλιτη
1
1%
Κρασι
30
19%
Ρουμι
8
5%
Ουζο/Ρακη/Τσιπουρο
19
12%
Μπράντυ/Κονιακ
8
5%
Τζιν
6
4%
Βερμουτ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ουισκυ
24
15%
Βοτκα
11
7%
Αψέντι
1
1%
Τεκιλα
3
2%
Λικερ (οποιουδηποτε τυπου)
3
2%
Σακε
1
1%
Αρακ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τσιτσα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Κοκταιηλς (οποιασδηποτε μιξης)
7
4%
Πινω τα παντα
4
3%
Αλλο (παρακαλώ πειτε)
1
1%
Δεν πινω αλκοολ (πειτε τι πινετε)
6
4%
Δεν ξέρω/Δεν απαντώ
1
1%
 
Σύνολο ψήφων: 159

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11550
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 01 Ιαν 2024, 08:54

Sid Vicious έγραψε:
04 Αύγ 2023, 15:36
Ηπια ενα γαματο κοκτεηλ με λευκο ρουμι, φρουτα του δασους και μουσταρδα
Το κοκτέιλ απ' όλα στη Θεσσαλονίκη έχει επιπλέον κέτσαπ και κρεμμύδι.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Annibas
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 06 Φεβ 2022, 18:36

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Annibas » 01 Ιαν 2024, 09:05

Αυτά που έχουν 40% αλκοόλ με εξαίρεση το ούζο.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 01 Ιαν 2024, 09:22

1.Mohito
2.Votka
3.cuba Libre
4.Κοκκινη μπύρα
Με το φαγητό
1.κρασι
2.τσιπουρο
Απεχθάνομαι το ουίσκι
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1645
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 01 Ιαν 2024, 15:03

Ασχετο. Οταν παω σουπερ μαρκετ μου αρεσει πολυ να χαζευω μπροστα στα ποτα. Μου αρεσουν "εμφανησιακα" και ασ μη πινω καθολου αλκοολ. Ξερουν τι κανουν και πως σου παρουσιαζουν το προιον. Σε κανουν να θες να πιεις και ας μην πινεις. Σαν τα πακετα τσιγαρα παλιοτερα πριν τα γεμισουν εικονες.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 07 Φεβ 2024, 22:19

06.02.2024
Μύθοι για το αλκοόλ που καταρρίφθηκαν από την επιστήμη.
Τι ισχύει και τι όχι.

Εικόνα

Πολλές από τις αντιλήψεις που έχουμε, σχετικά με το αλκοόλ, έχουν πλέον πάψει προ πολλού να ισχύουν.


Ο ειδικός σε θέματα εξαρτήσεων Dr. Joseph W. Janesz, PhD, LICDC, επίκουρος καθηγητής Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο Case Western Reserve, εξηγεί ποιους μύθους πρέπει να πάψουμε να πιστεύουμε διότι μερικές φορές είναι επικίνδυνοι για την υγεία μας.

Μύθος 1: Το ποτό δίνει κέφι και ενέργεια.
Η αλήθεια: Πολλοί νομίζουν ότι το αλκοόλ δρα τονωτικά, αλλά στην πραγματικότητα καταστέλλει τις εγκεφαλικές λειτουργίες. Οι πρώτες που αδρανοποιούνται είναι εκτελεστικές λειτουργίες, όπως η κριτική ικανότητα, ο έλεγχος της ψυχικής διάθεσης και οι φυσικές αναστολές.

Μερικοί άνθρωποι εκλαμβάνουν τις αντιδράσεις αυτές ως ευφορία. Ωστόσο άλλοι αισθάνονται υπνηλία, λήθαργο, ακόμα και αίσθημα κατάθλιψης. Ό,τι κι αν νομίζετε, λοιπόν, το αλκοόλ δεν τονώνει τον οργανισμό.

Μύθος 2: Η μπύρα είναι ελαφριά.
Η αλήθεια: Το αν θα είναι ένα ποτό ελαφρύ, δεν εξαρτάται από το είδος του, αλλά από την περιεκτικότητά του σε αλκοόλ. Υπάρχουν μπύρες που είναι πιο δυνατές και από το ουΐσκι. Μην υπερβαίνετε λοιπόν τις ημερήσιες συνιστώμενες δόσεις που είναι έως ένα ποτό την ημέρα για τις γυναίκες και έως δύο ποτά ημερησίως για τους άνδρες.

Μύθος 3: Λίγο αλκοόλ στον καφέ, ζεσταίνει τον οργανισμό.
Η αλήθεια: Το οινόπνευμα προκαλεί απατηλή αίσθηση θερμότητας στα άκρα, διότι διαστέλλει τα αιμοφόρα αγγεία τους.

Γιατί είναι η αίσθηση αυτή απατηλή; Διότι με τη διαστολή των επιφανειακών αγγείων, απομακρύνεται θερμότητα από το εσωτερικό του σώματος και διαχέεται στο ψυχρό περιβάλλον.

Έτσι όμως ο οργανισμός έχει απώλειες θερμότητας, την οποία χρειάζεται για να διατηρεί ζεστά τα ζωτικά όργανα. Επομένως ο οργανισμός δεν ζεσταίνεται, αλλά κρυώνει περισσότερο.

Μύθος 4: Ένα ποτό μας χαλαρώνει πριν τον βραδινό ύπνο.
Η αλήθεια: Ό,τι κι αν πιείτε πριν μπείτε για ύπνο, εφ’ όσον περιέχει αλκοόλ θα σας γυρίσει μπούμερανγκ. Και αυτό διότι μπορεί να σας βοηθήσει να αποκοιμηθείτε πιο γρήγορα, αλλά διαταράσσει τον βαθύ ύπνο. Έτσι, θα ξυπνήσετε αργότερα και θα νιώθετε κουρασμένοι και ίσως με παρεπόμενα μέθης. Αν μάλιστα σας γίνει συνήθεια το αλκοόλ πριν τον ύπνο, τελικά θα απορρυθμιστεί ο ύπνος σας και θα δυσκολευθείτε να ανακτήσετε μια φυσιολογική ποιότητα.

Μύθος 5: Το αλκοόλ προκαλεί βλάβες μόνο στο ήπαρ.
Η αλήθεια: Η υπερκατανάλωση οινοπνευματωδών ποτών προκαλεί πολλές και διαφορετικές χρόνιες παθήσεις. Το ήπαρ είναι μόνο ένα από τα όργανα που πλήττει (αυξάνει τον κίνδυνο κίρρωσης και καρκίνου). Πλήττει και την καρδιά (αυξάνει τον κίνδυνο καρδιοπάθειας, καρδιακής αρρυθμίας), ενώ αυξάνει και την αρτηριακή πίεση. Μπορεί επίσης να οδηγήσει στο εγκεφαλικό και σε ορισμένους καρκίνους κεφαλής & τραχήλου (π.χ. στόματος, οισοφάγου). Αυξάνει επίσης τον κίνδυνο καρκίνου στο πεπτικό σύστημα και τον κίνδυνο καρκίνου του μαστού.

Μύθος 6: Το αλκοόλ μειώνει το στρες και το άγχος.
Η αλήθεια: Επειδή δρα κατασταλτικά στον εγκέφαλο, αρχικά μοιάζει να μας χαλαρώνει. Η ευδαιμονία, όμως, δεν διαρκεί πολύ. Αντιθέτως, την επομένη ημέρα μετά από μια γενναία κρασοκατάνυξη, το άγχος ανακάμπτει δριμύτερο. Στην πραγματικότητα, όσο περισσότερο πίνει κανείς, τόσο εντείνονται οι επιδράσεις στην λειτουργία του εγκεφάλου και τα αισθήματα κατάθλιψης, επιθετικότητας, θυμούς, άγχους και στρες. Πόσο μάλλον που όταν κάποιος χρησιμοποιεί το ποτό για να «μουδιάσει» τα αρνητικά συναισθήματά του, δεν μαθαίνει να τα διαχειρίζεται σωστά.

Μύθος 7: Αν πιείς πολύ, ένας δυνατός καφές θα σε συνεφέρει.
Η αλήθεια: Ο καφές δεν ασκεί καμία αληθινή επίδραση στα επίπεδα του οινοπνεύματος στο αίμα. Εν τούτοις, από αυτά τα επίπεδα θα εξαρτηθεί το επίπεδο της μέθης. Τότε γιατί νιώθουν πολλοί τονωμένοι όταν πίνουν καφέ; Διότι ξεγελά τον εγκέφαλο να νομίζει ότι νιώθετε περισσότερη ενέργεια και εγρήγορση, απ’ όση στην πραγματικότητα, προειδοποιεί ο Dr. Janesz. Επομένως ο συνδυασμός είναι επικίνδυνος, διότι μπορεί να σας κάνει να οδηγήσετε π.χ. το αυτοκίνητό σας, ενόσω είστε ακόμα μεθυσμένοι. Αντί λοιπόν να πιείτε καφέ, εάν το παρακάνετε με τα οινοπνευματώδη ποτά, να πίνετε πολύ νερό και να περιμένετε να υποχωρήσει η μέθη.

Μύθος 8: Λίγο ποτό «θεραπεύει» τα παρεπόμενα της μέθης.
Η αλήθεια: Το μόνο που θα καταφέρει όποιος εφαρμόσει αυτό τον μύθο είναι να παρατείνει την διαδικασία ανάρρωσης από την υπερκατανάλωση αλκοόλ. Επιπλέον φορτώνει τον οργανισμό του με ακόμα περισσότερες τοξίνες, τη στιγμή που ήδη πασχίζει να απαλλαγεί από τις προηγούμενες. Η ανάρρωση από τη μέθη χρειάζεται υπομονή και καλή ενυδάτωση με νερό.
https://www.pronews.gr/ygeia/mythoi-gia ... -epistimi/

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 07 Φεβ 2024, 22:30

Τι μαλακιες θεέ μου, 0/8 ο μπουφος

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Φεβ 2024, 22:34

jason0 έγραψε:
07 Φεβ 2024, 22:30
Τι μαλακιες θεέ μου, 0/8 ο μπουφος
Ε με τετοια πηγη τι περιμενες?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

paotaris
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: 20 Φεβ 2021, 17:03

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paotaris » 07 Φεβ 2024, 22:38

Libre arbitre έγραψε:
02 Ιαν 2023, 12:42
Μόνο εγώ πίνω μηλίτη εδώ μέσα;
Kαι εμενα μου αρεσει πολυ,ειδικα του αχλαδιου.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7421
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 07 Φεβ 2024, 22:40

jason0 έγραψε:
07 Φεβ 2024, 22:30
Τι μαλακιες θεέ μου, 0/8 ο μπουφος
πες όμως που διαφωνείς.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 07 Φεβ 2024, 22:41

Η πλάκα είναι πως το αλκοόλ μου ρίχνει την πίεση. Όσες φορές έχω μετρηθεί ενώ έχω πιει γερά και είμαι δυναμικός και σταρχιδια μου, έχω τιμές φυσιολογικές. Οπότε είμαι νηφάλιος, οι τιμές ανεβαίνουν. Για αυτό λέω μπορεί να είναι κάνα αγχοψυχοσωματικό, άρα σταμάτησα να μετριέμαι, και άιντε στα διαλα.
Επίσης το αλκοόλ βοηθά και στο ότι με πιάνει η μέση μου. Ήθελα να βγω έξω, αλλά με είχε τσακίσει. Είχα πάρει και κάτι χάπια, δεν έκανε τίποτα. Ε λοιπόν, γέμισα ένα μπουκαλάκι με 250 ml, και όπως κατέβαινα Εξάρχεια, άρχισα να το πίνω. Στην αρχή βασανίστηκα αλλά μετά από μια ώρα ήμουν περδικι, έτοιμος για χορό. Μετά γύρισα σπίτι, πήρα κι άλλο ένα χάπι, και την άλλη μέρα μου είχε σχεδόν περάσει. Άρα αλκοόλ, και το καλύτερο αναλγητικό, αν δε θες να χάσεις την έξοδο σου.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 07 Φεβ 2024, 22:45

Επίσης μου δίνει τρομερή αντοχή, έχω χορέψει με αλκοόλ 5 ώρες σερί, πολύ υποεκτιμημενο όσων αφορά τον χορό, οι άλλοι με τα ντραγκ τους είχαν κλαταρει. Σου δίνει και διάθεση βέβαια, όπως και όταν μιλάς, είσαι πιο ετοιμόλογος, πιάνει πιο εύκολα κουβέντα, σου ερχονται πιο εύκολα αστεία. Γενικά το αλκοόλ είναι κορυφαίο ναρκωτικό.

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10176
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 07 Φεβ 2024, 23:09

mao mao έγραψε:
07 Φεβ 2024, 22:40
jason0 έγραψε:
07 Φεβ 2024, 22:30
Τι μαλακιες θεέ μου, 0/8 ο μπουφος
πες όμως που διαφωνείς.

Βασικά στα περισσότερα που γράφει μυθος συμφωνεί και ο ίδιος ότι ισχύουν, τι να πω :lol:

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 07 Φεβ 2024, 23:27

Έχω αρχίσει να πίνω περισσότερη μπύρα. Μεγάλη ανακάλυψη η μπύρα χωρίς αλκοόλ.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7421
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 07 Φεβ 2024, 23:32

Σπύρος έγραψε:
07 Φεβ 2024, 23:27
Έχω αρχίσει να πίνω περισσότερη μπύρα. Μεγάλη ανακάλυψη η μπύρα χωρίς αλκοόλ.
έχουν βελτιωθεί αρκετά οι μπίρες χωρίς αλκοόλ τα τελευταία χρόνια. Παλιά ήταν πολύ γλυκιές. Τώρα έχουν σχεδόν την ίδια γεύση με τις αλκοολούχες.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2628
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Αλκοολουχα ποτα. Τι σας αρέσει να πινετε?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 07 Φεβ 2024, 23:39

Σπύρος έγραψε:
07 Φεβ 2024, 23:27
Έχω αρχίσει να πίνω περισσότερη μπύρα. Μεγάλη ανακάλυψη η μπύρα χωρίς αλκοόλ.
Μπυρα χώρος αλκοόλ δεν υπαρχει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών