Καυτερά

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Μάιος 2021, 18:32

Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:07
Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:05
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 17:52


Η πιο καυτερή μέχρι πριν πέντε χρόνια. Μετά βγήκε η dragon's breath κι η pepper x. Η τελευταία έχει γύρω στους 3.000.000 βαθμούς Scoville.
Κυκλοφορούν αυτά ή πρέπει να τα φέρεις από έξω;

Θα βόλευε για homemade νόμιμο σπρει πιπεριού με πολύ μεγάλο βαθμό αφού μπορείς να βγάλεις πολύ καψαϊκινη.
Για σπρέι πιπεριού μια χαρά βολεύει κι η Carolina Reaper. Τις άλλες πολλοί λένε ότι τις πουλούν αλλά λένε ψέματα. Παίρνεις σπόρους για ένα φυτό και σου έρχεται άλλο. Εκνευρίστηκα και σταμάτησα να τις κυνηγώ.
Απλά για να βγει μεγαλύτερη ποσότητα καψαϊκίνης χωρίς να χρειάζεται πολύς κόπος ξανά και ξανά για να την απομονώσεις. Διαβάζω και φαίνεται ότι για το διάλυμα χρειάζεται αρκετό οινόπνευμα που είναι πολύ ακριβό.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μάιος 2021, 18:35

Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:32
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:07
Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:05


Κυκλοφορούν αυτά ή πρέπει να τα φέρεις από έξω;

Θα βόλευε για homemade νόμιμο σπρει πιπεριού με πολύ μεγάλο βαθμό αφού μπορείς να βγάλεις πολύ καψαϊκινη.
Για σπρέι πιπεριού μια χαρά βολεύει κι η Carolina Reaper. Τις άλλες πολλοί λένε ότι τις πουλούν αλλά λένε ψέματα. Παίρνεις σπόρους για ένα φυτό και σου έρχεται άλλο. Εκνευρίστηκα και σταμάτησα να τις κυνηγώ.
Απλά για να βγει μεγαλύτερη ποσότητα καψαϊκίνης χωρίς να χρειάζεται πολύς κόπος ξανά και ξανά για να την απομονώσεις. Διαβάζω και φαίνεται ότι για το διάλυμα χρειάζεται αρκετό οινόπνευμα που είναι πολύ ακριβό.
Ναι όμως μπορεί (σχεδόν σίγουρα) να παραγγείλεις dragon's breath ή pepper x και να σου έρθει άλλα αντί άλλων. Και δεν είναι μόνο τα φράγκα, είναι που μέχρι να δεις τον καρπό έχεις ρίξει ιδρώτα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Μάιος 2021, 18:36

Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:35
Ναι όμως μπορεί (σχεδόν σίγουρα) να παραγγείλεις dragon's breath ή pepper x και να σου έρθει άλλα αντί άλλων. Και δεν είναι μόνο τα φράγκα, είναι που μέχρι να δεις τον καρπό έχεις ρίξει ιδρώτα.
Έχω κόλπο για καλλιέργεια, όλα πιάνουν :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μάιος 2021, 18:44

Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:36
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:35
Ναι όμως μπορεί (σχεδόν σίγουρα) να παραγγείλεις dragon's breath ή pepper x και να σου έρθει άλλα αντί άλλων. Και δεν είναι μόνο τα φράγκα, είναι που μέχρι να δεις τον καρπό έχεις ρίξει ιδρώτα.
Έχω κόλπο για καλλιέργεια, όλα πιάνουν :003:
Χωρίς πολλά πολλά: βάζεις σε ένα δοχείο νερό, πιπεριές και περίπου 6% του βάρους του νερού αλάτι και το αφήνεις για έναν μήνα. Κατά καιρούς (μια δυο μέρες) θα ανοίγεις το δοχείο γιατί γίνονται ζημώσεις μέσα και μπορεί να κάνει μπαμ. Όταν περάσει ο μήνας θα αλέσεις τις πιπεριές και θα φτιάξεις έναν ωραίο καυτερό πολτό. Το νερό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως πέπερ σπρέι. Μπαίνει και σε σαλάτες, αλλά αν το φάει κανείς στην μούρη δεν νομίζω να την παλέψει.

Έντιτ: Οι πιπεριές κομμένες σε κομματάκια.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 29 Μάιος 2021, 18:49

Ερμής έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:25
John Brown Gun Club έγραψε:
29 Μάιος 2021, 17:38
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 17:26
σε παρομοίως διεστραμμένα με εμένα φιλαράκια γιατί δεν χρειάζομαι παραπάνω από 4.

googlααρε sauce kani. Προκειται περι αφρικανικου (σενεγαλεζικου) γαστρονομικου σαδισμου. Σα να τρως φλεγομενο ναπαλμ δηλαδη. Προειδοποιηθηκες παντως και αποποιουμαι οποιας ευθυνης.
Δε τα πολυαντεχεις τα καλύτερα μάλλον. Η Κανι είναι στην ουσία ταμαρινδος με χαμπανερο. Έχω δοκιμάσει συσκευασμένη από κατάστημα Αφρικανών στην Αθήνα.
Όταν μιλάμε για σύγκριση ριπερ με την χαμπανερο είναι σα να βάζεις στο ρινγκ τον Τάισον με τον Ζορζ Τσαπελα
κοιτα, αμα με βαλεις εμενα στο ρινγκ με εναν απο τους δυο, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο. Δεν τα πολυκατεχω, ειναι αληθεια. Ειχα δοκιμασει σως κανι πριν χρονια σ ενα σενεγαλεζικο στο παρισι, και ετρεχα και δεν εφτανα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 29 Μάιος 2021, 18:50

waldorf έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:01

H πιπεριά tabasco λοιπόν έχει 25-50000 SHU ενώ οι παραπάνω σατανάδες έχουν 1.5-3000000 SHU!!!!!!!!!!!!
ΔΥΑΔΟΣΣΤΑΙ !!1!!!1

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Μάιος 2021, 18:51

Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:44
Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:36
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:35
Ναι όμως μπορεί (σχεδόν σίγουρα) να παραγγείλεις dragon's breath ή pepper x και να σου έρθει άλλα αντί άλλων. Και δεν είναι μόνο τα φράγκα, είναι που μέχρι να δεις τον καρπό έχεις ρίξει ιδρώτα.
Έχω κόλπο για καλλιέργεια, όλα πιάνουν :003:
Χωρίς πολλά πολλά: βάζεις σε ένα δοχείο νερό, πιπεριές και περίπου 6% του βάρους του νερού αλάτι και το αφήνεις για έναν μήνα. Κατά καιρούς (μια δυο μέρες) θα ανοίγεις το δοχείο γιατί γίνονται ζημώσεις μέσα και μπορεί να κάνει μπαμ. Όταν περάσει ο μήνας θα αλέσεις τις πιπεριές και θα φτιάξεις έναν ωραίο καυτερό πολτό. Το νερό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως πέπερ σπρέι. Μπαίνει και σε σαλάτες, αλλά αν το φάει κανείς στην μούρη δεν νομίζω να την παλέψει.
Σίγουρα θα καίει αλλά η καψαϊκίνη που μας ενδιαφέρει είναι υδροφοβική, θα κάνει καλύτερη δουλειά ένας οργανικός διαλύτης. Για μεγάλη συγκέντρωση λογικά θα χρειάζεται και ειδική μάσκα για να μην την αναπνεύσεις.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μάιος 2021, 18:53

Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:51
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:44
Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:36


Έχω κόλπο για καλλιέργεια, όλα πιάνουν :003:
Χωρίς πολλά πολλά: βάζεις σε ένα δοχείο νερό, πιπεριές και περίπου 6% του βάρους του νερού αλάτι και το αφήνεις για έναν μήνα. Κατά καιρούς (μια δυο μέρες) θα ανοίγεις το δοχείο γιατί γίνονται ζημώσεις μέσα και μπορεί να κάνει μπαμ. Όταν περάσει ο μήνας θα αλέσεις τις πιπεριές και θα φτιάξεις έναν ωραίο καυτερό πολτό. Το νερό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως πέπερ σπρέι. Μπαίνει και σε σαλάτες, αλλά αν το φάει κανείς στην μούρη δεν νομίζω να την παλέψει.
Σίγουρα θα καίει αλλά η καψαϊκίνη που μας ενδιαφέρει είναι υδροφοβική, θα κάνει καλύτερη δουλειά ένας οργανικός διαλύτης. Για μεγάλη συγκέντρωση λογικά θα χρειάζεται και ειδική μάσκα για να μην την αναπνεύσεις.
Να τον σκοτώσεις θέλεις τον άνθρωπο; Το θέμα είναι να τον ακινητοποιήσεις μέχρι να φύγεις.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μάιος 2021, 18:58

Θα σας πρότεινα επίσης να δοκιμάσετε να βάλετε μπούκοβο πάνω σε παγωτό σοκολάτα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Μάιος 2021, 19:00

Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:53
Να τον σκοτώσεις θέλεις τον άνθρωπο; Το θέμα είναι να τον ακινητοποιήσεις μέχρι να φύγεις.
Δεν παθαίνουν κάτι μόνιμο. Οι Αμερικάνοι χρησιμοποιούν συχνά σπρει με πάνω από 5.000.000 Scoville χωρίς θανάσιμα αποτελέσματα. Το σώμα αντέχει και πολύ παραπάνω και οι δόσεις στα σπρει είναι πολύ μικρές

Edit, βλέπω ότι με το γράμμα του νόμου για να είναι νόμιμα στην Ελλάδα δεν πρέπει να είναι σε μορφή σπρέι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Awesomatic την 29 Μάιος 2021, 19:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 29 Μάιος 2021, 19:00

Papa John έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:50
waldorf έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:01

H πιπεριά tabasco λοιπόν έχει 25-50000 SHU ενώ οι παραπάνω σατανάδες έχουν 1.5-3000000 SHU!!!!!!!!!!!!
ΔΥΑΔΟΣΣΤΑΙ !!1!!!1
Τι λες;
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 29 Μάιος 2021, 19:44

Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:05
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 17:52
waldorf έγραψε:
29 Μάιος 2021, 17:48
Αυτός ο σατανάς που αναφέρει το Βλήμα είναι η πιο καυτερή πιπεριά του κόσμου.
Όχι σύμφωνα με τις προτιμήσεις μας,αλλά σύμφωνα με την κλίμακα Scoville
(Το link είναι μπούσουλας και όχι εμπεριστατωμένη γνώμη)
Η πιο καυτερή μέχρι πριν πέντε χρόνια. Μετά βγήκε η dragon's breath κι η pepper x. Η τελευταία έχει γύρω στους 3.000.000 βαθμούς Scoville.
Κυκλοφορούν αυτά ή πρέπει να τα φέρεις από έξω;

Θα βόλευε για homemade νόμιμο σπρει πιπεριού με πολύ μεγάλο βαθμό αφού μπορείς να βγάλεις πολύ καψαϊκινη.

.


Εχει ενα μαγαζι Αθηνάς και Σοφοκλέους που πουλάει μόνο εξτρέμ πιπεροειδή....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 29 Μάιος 2021, 20:31

Awesomatic έγραψε:
29 Μάιος 2021, 19:00
Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 18:53
Να τον σκοτώσεις θέλεις τον άνθρωπο; Το θέμα είναι να τον ακινητοποιήσεις μέχρι να φύγεις.
Δεν παθαίνουν κάτι μόνιμο. Οι Αμερικάνοι χρησιμοποιούν συχνά σπρει με πάνω από 5.000.000 Scoville χωρίς θανάσιμα αποτελέσματα. Το σώμα αντέχει και πολύ παραπάνω και οι δόσεις στα σπρει είναι πολύ μικρές

Edit, βλέπω ότι με το γράμμα του νόμου για να είναι νόμιμα στην Ελλάδα δεν πρέπει να είναι σε μορφή σπρέι.

.


Αν δεν επιτρέπουν το σπρέυ πώς το εννοούν ;;;

Με ράντισμα ή νά τού πετάξεις το δέντρο ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25506
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Μάιος 2021, 20:35

Βλήμα έγραψε:
29 Μάιος 2021, 17:26
Μετά από τέσσερα χρόνια άκαρπων προσπαθειών, φέτος οι Carolina Reaper μου πάνε καλά. 7 φυτά μου βγήκανε, τα τρία τα έδωσα σε παρομοίως διεστραμμένα με εμένα φιλαράκια γιατί δεν χρειάζομαι παραπάνω από 4.

Είμαι πολύ χαρούμενος. Εδώ θα βάζω (κι ελπίζω να βάζετε κι εσείς) τις μαλακίες που θα φτιάχνω με αυτές όταν δω καρπό.
Που βρηκες τους σπορους;

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25506
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Καυτερά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 29 Μάιος 2021, 20:36

ΓΑΛΗ έγραψε:
29 Μάιος 2021, 17:39
Εγώ έχω μία γλάστρα με τις μικρές κόκκινες/μωβ και μου φτάνει.

Κάτι τέτοιο.

Εικόνα

Δεν ξέρω πως λέγονται αλλά σε γλάστρα είναι πανεύκολη η συντήρηση τους.
Διαβολακια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών