Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40332
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιούλ 2021, 16:08

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:11
Αν θες να κάνεις τη σούπα βελουτέ, απλώς μάζεψε τα κρεμμυδοσελινοκάροτα που έχουν βράσει με μια τρυπητή κουτάλα, ρίχτα σ' ένα μούλτι και ξαναρίξε τα στη σούπα.
Με λίγα λόγια, ό,τι δεν κατέστρεψε η θερμοκρασία σε θρεπτικά συστατικά, γάμησέ το με πολτοποίησή του στο μπλέντερ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2021, 16:13

hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:11
Αν θες να κάνεις τη σούπα βελουτέ, απλώς μάζεψε τα κρεμμυδοσελινοκάροτα που έχουν βράσει με μια τρυπητή κουτάλα, ρίχτα σ' ένα μούλτι και ξαναρίξε τα στη σούπα.
Με λίγα λόγια, ό,τι δεν κατέστρεψε η θερμοκρασία σε θρεπτικά συστατικά, γάμησέ το με πολτοποίησή του στο μπλέντερ.
Αυτό ακριβώς κάνω.

Αν θέλω να φάω ωμά λαχανικά, κάνω σαλάτα και όχι φαγητό κατσαρόλας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37577
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιούλ 2021, 16:16

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:42
sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:27


Οκ, άσ' το. :lol:
Δεν χρειάζεται καν να τα μαζέψεις με την τρυπητή.
Ραβδοπλέντερ, μεγάλη εφεύρεση.
:D

Άμα είσαι καλό κοριτσάκι θα σε δώσω και την υπερσυνταγή για την υπερμπεσαμέλ μου, με ανταλλάγματα βέβαια.
Τα ξέρω αυτά ρε συ, ακόμη και ραβδομπλέντερ να μην έχεις, μια χαρά δουλειά γίνεται αν τα "χτυπήσεις" με έναν αναδευτήρα ή ακόμη και πηρούνι. Σε τέτοιες φάσεις, προτείνω απλά πράγματα.
Ναι μωρέ, γίνεται και με ένα πιρούνι στην τελική, δεν αντιλέγω, απλά έχω "βαρύνει" με τα χρόνια και θέλω ξεκούραστα αποτελέσματα πλέον. Η όρεξη και κυρίως η ανάγκη για φαγητό δεν έχει αλλάξει με τον καιρό, άλλαξε όμως ο διαθέσιμος χρόνος και η ανοχή στα αποτυχημένα πειράματα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40332
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιούλ 2021, 16:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:13
hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:11
Αν θες να κάνεις τη σούπα βελουτέ, απλώς μάζεψε τα κρεμμυδοσελινοκάροτα που έχουν βράσει με μια τρυπητή κουτάλα, ρίχτα σ' ένα μούλτι και ξαναρίξε τα στη σούπα.
Με λίγα λόγια, ό,τι δεν κατέστρεψε η θερμοκρασία σε θρεπτικά συστατικά, γάμησέ το με πολτοποίησή του στο μπλέντερ.
Αυτό ακριβώς κάνω.

Αν θέλω να φάω ωμά λαχανικά, κάνω σαλάτα και όχι φαγητό κατσαρόλας.
Μεταξύ του ωμού και του κατεστραμμένου υπάρχει το μαγειρεμένο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 27 Ιούλ 2021, 16:30

sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:42
sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:34


Δεν χρειάζεται καν να τα μαζέψεις με την τρυπητή.
Ραβδοπλέντερ, μεγάλη εφεύρεση.
:D

Άμα είσαι καλό κοριτσάκι θα σε δώσω και την υπερσυνταγή για την υπερμπεσαμέλ μου, με ανταλλάγματα βέβαια.
Τα ξέρω αυτά ρε συ, ακόμη και ραβδομπλέντερ να μην έχεις, μια χαρά δουλειά γίνεται αν τα "χτυπήσεις" με έναν αναδευτήρα ή ακόμη και πηρούνι. Σε τέτοιες φάσεις, προτείνω απλά πράγματα.
Ναι μωρέ, γίνεται και με ένα πιρούνι στην τελική, δεν αντιλέγω, απλά έχω "βαρύνει" με τα χρόνια και θέλω ξεκούραστα αποτελέσματα πλέον. Η όρεξη και κυρίως η ανάγκη για φαγητό δεν έχει αλλάξει με τον καιρό, άλλαξε όμως ο διαθέσιμος χρόνος και η ανοχή στα αποτυχημένα πειράματα.
Σ' εμένα λειτουργεί αντίστροφα.
Έχω βαρεθεί τη χρήση πολλών "ειδικών" εξαρτημάτων και μπλιμπλικιών :) γενικότερα.
Ισχύει και για τα μαγειρικά υλικά.
Και αυτή η απλοποίηση, με έκανε καλύτερη και πιο γρήγορη μαγείρισσα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37577
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιούλ 2021, 16:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:30
sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:16
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:42


Τα ξέρω αυτά ρε συ, ακόμη και ραβδομπλέντερ να μην έχεις, μια χαρά δουλειά γίνεται αν τα "χτυπήσεις" με έναν αναδευτήρα ή ακόμη και πηρούνι. Σε τέτοιες φάσεις, προτείνω απλά πράγματα.
Ναι μωρέ, γίνεται και με ένα πιρούνι στην τελική, δεν αντιλέγω, απλά έχω "βαρύνει" με τα χρόνια και θέλω ξεκούραστα αποτελέσματα πλέον. Η όρεξη και κυρίως η ανάγκη για φαγητό δεν έχει αλλάξει με τον καιρό, άλλαξε όμως ο διαθέσιμος χρόνος και η ανοχή στα αποτυχημένα πειράματα.
Σ' εμένα λειτουργεί αντίστροφα.
Έχω βαρεθεί τη χρήση πολλών "ειδικών" εξαρτημάτων και μπλιμπλικιών :) γενικότερα.
Ισχύει και για τα μαγειρικά υλικά.
Και αυτή η απλοποίηση, με έκανε καλύτερη και πιο γρήγορη μαγείρισσα.
Στην μαγειρική, όπως και στο ξες, κι εγώ δεν χρησιμοποιώ πολλά ειδικά εξαρτήματα και μπλιμπλίκια, μόνον τα απολύτως απαραίτητα, ραβδοπλέντερ πχ κοκ.
Απλά φροντίζω να μην βάζω το κρέας σε ότι να 'ναι φούρνο. Ο καλός φούρνος μετράει πολύ στο αποτέλεσμα, την ηδονή που παίρνεις δηλαδή από το, ξες, φαγητό που κάνεις και σκέψου ότι όλα αυτά απλά καλύπτουν ανάγκες που αν δεν τις καλύπταμε είτε θα πεθαίναμε είτε απλά δεν θα άξιζε να ζούμε.
:wink
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Ιούλ 2021, 16:53

.


Αγάλματα εχουν στηθεί για την Πατάτα.....ενα σέβας απο τη βλαχοπτέρυγα..... :oops:





.


Εικόνα


.



Εικόνα


.


Εικόνα


.


Εικόνα

.

Και ερμπιενμπί Πατάτα χάουζ..... :roll:

.

Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 17:07

sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 15:36
Χαοτικός έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:06
Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:45
Λοιπόν, άκου νοικοκυρά: αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μαγειρέψει πολύ στην ζωή σου, και νιώθεις περήφανη για το επίπεδο που έχεις καταφέρει. Αλλά εγώ μαγειρεύω εδώ και μόνο δύο χρόνια, αλλά μαγειρεύω καλύτερα από εσένα, και ξέρεις γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ.

Έστω ότι φτιάχνεις μία ωραία σουπίτσα, εντάξει; Την πνίγεις στις πατάτες όμως, μπας και πιάσει στην κοιλιά. Ξέρεις τι θα γίνει με τις πατάτες; Θα έρθουν σε θερμοκρασία που μπορεί να την ανεχθεί άνθρωπος πολύ αργότερα από το υπόλοιπο γαμημένο φαγητό. Ή θα φάω αξιοπρεπή σούπα και θα πρέπει να φέρεις το κουτί των πρώτων βοηθειών, ή θα την φάω κρύα την σούπα σου ώστε να μην με τραυματίσει η, άγευστη στην κατσαρόλα έτσι κι αλλιώς, πατάτα. Τις μπάμιες τα παιδιά δεν τις μισούν λόγω των σάλιων. Γιατί τις πνίγεις στην πατάτα τις μισούν. Μέχρι εκεί φτάνει η μαγειρική σου, όταν δοκιμάζει κόσμος τα φαγητά σου να τα μισεί. Φτιάξ' τες με κοτόπουλο να δεις πώς θα τις λατρέψουν.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχουν φράγκα την σήμερον ημέρα κι οι πατάτες είναι ο πιο φτηνός τρόπος για να χορτάσει κάποιος, αλλά κάν' τες στον φούρνο. Τηγάνισέ τες. Στην κατσαρόλα βάλε κάτι εξίσου φθηνό που να πιάνει: κουρκούτι, αλεύρι, κριθάρι. Βάλε και κουράδες άμα θες, καλύτερη επιλογή είναι από τις πατάτες.

Λοιπόν, για να τελειώνουμε: πατάτες και κατσαρόλα= σκατά φαγητό. Αν χρησιμοποιείς αυτόν τον συνδιασμό και σου λένε ότι το φαγητό σου είναι ωραίο, σου λένε ψέματα.
ΜΑΛΑΚΑ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ!!!! :o

ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ! :g030:


:smt038:smt038:smt038:smt038

:+1::goodpost::bravo:

πω ρε φίλε δεν ξέρεις πόσο δικαιωμένο με κάνεις να νιώθω.

Ξέχασες να πεις ότι η πατάτα γαμάει όλη τη γεύση της σούπας. χωρίς την πατάτα δεν θα γευθείς μόνο, αλλά θα ακούσεις κιόλας. Το κρεμμυδάκι, το σελινάκι , το καρότο, όλα ρε παιδί μου. θα σε λούσει η πανδαισία των γεύσεων. Με τα γαμοπατάτα, που ξεφτάει κιόλας και ομογενοποιείται μέσα σε ολόκληρη τη σούπα έχεις μία ξενέρωτη ουδέτερη στυφή γεύση.

Τα ίδια σκατά και με τα φασολάκια ή τον αρακά γαμώ το κερατό μου. Εκεί που φεύγεις με την αίσθηση του πράσινου, πα να φας την πατάτα και προσγειώνεσαι με τη μία.

(Να δεις που θα με καταλάβεις στο τέλος γιατί έχω ψυχρανθεί με τη γυναίκα μου και πάω στις πουτάνες :g030: )
Είστε και οι δύο ομοφυλόφιλοι.
Εγώ όχι εκ φύσεως. Για ιδεολογικούς λόγους. Για τον άλλον δεν ξέρω. :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 17:09

hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:08
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:11
Αν θες να κάνεις τη σούπα βελουτέ, απλώς μάζεψε τα κρεμμυδοσελινοκάροτα που έχουν βράσει με μια τρυπητή κουτάλα, ρίχτα σ' ένα μούλτι και ξαναρίξε τα στη σούπα.
Με λίγα λόγια, ό,τι δεν κατέστρεψε η θερμοκρασία σε θρεπτικά συστατικά, γάμησέ το με πολτοποίησή του στο μπλέντερ.
:+1:

Και η απουσία απάντησης μου επιβεβαιώνει ότι την πορτοκαλάδα τη σουρώνουν γιατί τα κομματάκια.... ουάααα! :a040:


Φλώροι :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 17:12

sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:30
sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:16

Ναι μωρέ, γίνεται και με ένα πιρούνι στην τελική, δεν αντιλέγω, απλά έχω "βαρύνει" με τα χρόνια και θέλω ξεκούραστα αποτελέσματα πλέον. Η όρεξη και κυρίως η ανάγκη για φαγητό δεν έχει αλλάξει με τον καιρό, άλλαξε όμως ο διαθέσιμος χρόνος και η ανοχή στα αποτυχημένα πειράματα.
Σ' εμένα λειτουργεί αντίστροφα.
Έχω βαρεθεί τη χρήση πολλών "ειδικών" εξαρτημάτων και μπλιμπλικιών :) γενικότερα.
Ισχύει και για τα μαγειρικά υλικά.
Και αυτή η απλοποίηση, με έκανε καλύτερη και πιο γρήγορη μαγείρισσα.
Στην μαγειρική, όπως και στο ξες, κι εγώ δεν χρησιμοποιώ πολλά ειδικά εξαρτήματα και μπλιμπλίκια, μόνον τα απολύτως απαραίτητα, ραβδοπλέντερ πχ κοκ.
Απλά φροντίζω να μην βάζω το κρέας σε ότι να 'ναι φούρνο. Ο καλός φούρνος μετράει πολύ στο αποτέλεσμα, την ηδονή που παίρνεις δηλαδή από το, ξες, φαγητό που κάνεις και σκέψου ότι όλα αυτά απλά καλύπτουν ανάγκες που αν δεν τις καλύπταμε είτε θα πεθαίναμε είτε απλά δεν θα άξιζε να ζούμε.
:wink
Στο ξες χρησιμοποιείς ραβδομπλέντε; :o
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Γιάννης

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 27 Ιούλ 2021, 17:56

GoBack έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:55
Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
:+1:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιάννης την 27 Ιούλ 2021, 18:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Γιάννης

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 27 Ιούλ 2021, 18:07

Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 08:26
Το λεμονατο χοιρινό στην κατσαρόλα με τι θα το κάνεις αν όχι με ωραίες πατάτες;
Τηγανίζεις πατάτες ξεχωριστά, και τις βουτάς όπως είναι τραγανές μέσα στη λεμονοσαλτσούλα.

Γιάννης

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 27 Ιούλ 2021, 18:10

Χαοτικός έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 17:12
sys3x έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 16:30


Σ' εμένα λειτουργεί αντίστροφα.
Έχω βαρεθεί τη χρήση πολλών "ειδικών" εξαρτημάτων και μπλιμπλικιών :) γενικότερα.
Ισχύει και για τα μαγειρικά υλικά.
Και αυτή η απλοποίηση, με έκανε καλύτερη και πιο γρήγορη μαγείρισσα.
Στην μαγειρική, όπως και στο ξες, κι εγώ δεν χρησιμοποιώ πολλά ειδικά εξαρτήματα και μπλιμπλίκια, μόνον τα απολύτως απαραίτητα, ραβδοπλέντερ πχ κοκ.
Απλά φροντίζω να μην βάζω το κρέας σε ότι να 'ναι φούρνο. Ο καλός φούρνος μετράει πολύ στο αποτέλεσμα, την ηδονή που παίρνεις δηλαδή από το, ξες, φαγητό που κάνεις και σκέψου ότι όλα αυτά απλά καλύπτουν ανάγκες που αν δεν τις καλύπταμε είτε θα πεθαίναμε είτε απλά δεν θα άξιζε να ζούμε.
:wink
Στο ξες χρησιμοποιείς ραβδομπλέντε; :o
Βγάζει η Hitachi ένα καλό για αυτές της δουλειές...

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 27 Ιούλ 2021, 18:19

Naida έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 08:26
Το λεμονατο χοιρινό στην κατσαρόλα με τι θα το κάνεις αν όχι με ωραίες πατάτες;
Με ένα ρύζι δίπλα,με πατάτα τηγανητή,με ζυμαρικό,με τίποτα και φρέσκο ψωμί κοντά.
Σίγουρα όχι με νερόβραστη πατάτα μέσα στο φαγητό.
Είμαι τελειωμένος πατατοφάγος.Τις τρώω σε όλες τι μορφές,υφές,τρόπους μαγειρέματος.
Δεν τις θέλω όμως νερόβραστες μαζί μ`ένα καλό φαί.
Γιατί ότι και να κάνεις,αν βάλεις την πατάτα στο τσουκάλι μαζί με το φαί,νερόβραστη και άγευστη θα βγεί.
Να βάλω πατάτα σε σούπα;Ναί θα βάλω για να βγάλει άμυλο και νε δέσει το ζουμάκι,μετά η πατάτα πάει καλιά της,και να την φας είναι σαν να δαγκώνεις γυψοσανίδα.
Να κάνεις μπριάμ ή τουρλού (όπως το λέει ο καθένας) στο φούρνο με τον Ελληνικό τρόπο;Σίγουρη αποτυχία!
Μέχρι να γίνει η πατάτα το κολοκύθι το`χεις πάρει στη μασχάλη,η μελιτζάνα πίκρισε,η πιπεριά γαμήθηκε...
Με δυό λόγια θα έρθω να συμφωνήσω με τον op.
Η πατάτα είναι εξαιρετικό έδεσμα αμα την μαγειρέψεις σωστά,ακόμη και νερόβραστη σε σαλάτα με το κατιτίς σου από κοντά.
Ποτέ όμως σε φαγητό κατσαρόλας να βράζει τρεις ώρες μαζί με το μοσχάρι!Δεν χρειάζεται να το κάνεις αυτό,αν θέλεις συνοδευτικό μπορείς να δώσεις γυψοσανίδα ή έστω ό,τι σου έχει μείνει απ`το χτεσινό χαρμάνι που έκανες εκείνο το μερεμετάκι στο μπαλκόνι.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Ιούλ 2021, 18:24

waldorf έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 18:19
Ποτέ όμως σε φαγητό κατσαρόλας να βράζει τρεις ώρες μαζί με το μοσχάρι!
Τι σε εμποδίζει να την προσθέσεις αργότερα στην κατσαρόλα;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών