Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Ιούλ 2021, 23:45

Λοιπόν, άκου νοικοκυρά: αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μαγειρέψει πολύ στην ζωή σου, και νιώθεις περήφανη για το επίπεδο που έχεις καταφέρει. Αλλά εγώ μαγειρεύω εδώ και μόνο δύο χρόνια, αλλά μαγειρεύω καλύτερα από εσένα, και ξέρεις γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ.

Έστω ότι φτιάχνεις μία ωραία σουπίτσα, εντάξει; Την πνίγεις στις πατάτες όμως, μπας και πιάσει στην κοιλιά. Ξέρεις τι θα γίνει με τις πατάτες; Θα έρθουν σε θερμοκρασία που μπορεί να την ανεχθεί άνθρωπος πολύ αργότερα από το υπόλοιπο γαμημένο φαγητό. Ή θα φάω αξιοπρεπή σούπα και θα πρέπει να φέρεις το κουτί των πρώτων βοηθειών, ή θα την φάω κρύα την σούπα σου ώστε να μην με τραυματίσει η, άγευστη στην κατσαρόλα έτσι κι αλλιώς, πατάτα. Τις μπάμιες τα παιδιά δεν τις μισούν λόγω των σάλιων. Γιατί τις πνίγεις στην πατάτα τις μισούν. Μέχρι εκεί φτάνει η μαγειρική σου, όταν δοκιμάζει κόσμος τα φαγητά σου να τα μισεί. Φτιάξ' τες με κοτόπουλο να δεις πώς θα τις λατρέψουν.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχουν φράγκα την σήμερον ημέρα κι οι πατάτες είναι ο πιο φτηνός τρόπος για να χορτάσει κάποιος, αλλά κάν' τες στον φούρνο. Τηγάνισέ τες. Στην κατσαρόλα βάλε κάτι εξίσου φθηνό που να πιάνει: κουρκούτι, αλεύρι, κριθάρι. Βάλε και κουράδες άμα θες, καλύτερη επιλογή είναι από τις πατάτες.

Λοιπόν, για να τελειώνουμε: πατάτες και κατσαρόλα= σκατά φαγητό. Αν χρησιμοποιείς αυτόν τον συνδιασμό και σου λένε ότι το φαγητό σου είναι ωραίο, σου λένε ψέματα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 26 Ιούλ 2021, 23:48

Μια χαρά είναι οι πατάτες, απλά μην τις τρως αμέσως μόλις βγουν. Κάνουν και πολύ ωραία υφή στο φαγητό.

Αν σου βγαίνει άγευστη κάτι κάνεις λάθος. Η πατάτα πρέπει να τραβήξει μέσα ζουμί για να πάρει γεύση και γι αυτό πρέπει να έχει το σωστό πάχος.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Ιούλ 2021, 23:51

Awesomatic έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:48
Μια χαρά είναι οι πατάτες, απλά μην τις τρως αμέσως μόλις βγουν. Κάνουν και πολύ ωραία υφή στο φαγητό.

Αν σου βγαίνει άγευστη κάτι κάνεις λάθος. Η πατάτα πρέπει να τραβήξει μέσα ζουμί για να πάρει γεύση και γι αυτό πρέπει να έχει το σωστό πάχος.
Πες μου ένα φαγητό κατσαρόλας που βελτιώνεται η υφή του με την πατάτα.
Η πατάτα δεν μου βγαίνει ποτέ άγευστη στα φαγητά κατσαρόλας, γιατί δεν βάζω ποτέ πατάτες στα φαγητά κατσαρόλας.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 26 Ιούλ 2021, 23:55

Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 26 Ιούλ 2021, 23:58

GoBack έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:55
Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
Δεν θα τις βάλω στην σούπα τις γαμημένες. Θα βάλω ένα side dish με τα καρότα το σέλινο, διάφορες μαλακίες.
SpoilerShow
Η ειλικρινής απάντηση: όχι ρε, δεν θα βάλω, να πάνε να γαμηθούνε
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14398
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 26 Ιούλ 2021, 23:58

GoBack έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:55
Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
:+1:
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Ιούλ 2021, 00:00

GoBack έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:55
Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
:+1:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 27 Ιούλ 2021, 00:01

Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:51
Awesomatic έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:48
Μια χαρά είναι οι πατάτες, απλά μην τις τρως αμέσως μόλις βγουν. Κάνουν και πολύ ωραία υφή στο φαγητό.

Αν σου βγαίνει άγευστη κάτι κάνεις λάθος. Η πατάτα πρέπει να τραβήξει μέσα ζουμί για να πάρει γεύση και γι αυτό πρέπει να έχει το σωστό πάχος.
Πες μου ένα φαγητό κατσαρόλας που βελτιώνεται η υφή του με την πατάτα.
Δεν βάζω πάντα αλλά για παράδειγμα ανάλογα με το φασόλι αν είναι σκληρό/παλιό για να μην διαλυθεί βάζω μέχρι και στη φασολάδα για να γίνει πιο βελουτέ. Απλά θέλει πολύ βράσιμο αλλιώς απλά έχεις το ζουμί και μέσα σκληρές πατάτες. Επίσης χρειάζεται και η σωστή πατάτα, δεν είναι ίδιες αυτές που θα πάρεις για τηγάνισμα με αυτές που θα βράσεις, δεν βγαίνει σωστό αποτέλεσμα.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιούλ 2021, 00:05

Awesomatic έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:01
Δεν βάζω πάντα αλλά για παράδειγμα ανάλογα με το φασόλι αν είναι σκληρό/παλιό για να μην διαλυθεί βάζω μέχρι και στη φασολάδα για να γίνει πιο βελουτέ. Απλά θέλει πολύ βράσιμο αλλιώς απλά έχεις το ζουμί και μέσα σκληρές πατάτες. Επίσης χρειάζεται και η σωστή πατάτα, δεν είναι ίδιες αυτές που θα πάρεις για τηγάνισμα με αυτές που θα βράσεις, δεν βγαίνει σωστό αποτέλεσμα.
Δηλαδή πας στο μπακάλικο και λες ¨θέλω πατάτες, αλλά όχι αυτές για τηγάνισμα, αλλά αυτές για φαγητό κατσαρόλας"; Το μπακάλικο που πάω εγώ ή έχει πατάτες ή δεν έχει πατάτες. Από πού, τί, ποιος, γιατί, δεν ξέρει κανείς.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 27807
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 27 Ιούλ 2021, 00:05

Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:58
GoBack έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:55
Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
Δεν θα τις βάλω στην σούπα τις γαμημένες. Θα βάλω ένα side dish με τα καρότα το σέλινο, διάφορες μαλακίες.
SpoilerShow
Η ειλικρινής απάντηση: όχι ρε, δεν θα βάλω, να πάνε να γαμηθούνε
Εγω παντως τη βρισκω και με σκετες πατατες βραστες,φαγηταρα.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 00:06

Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:45
Λοιπόν, άκου νοικοκυρά: αντιλαμβάνομαι ότι έχεις μαγειρέψει πολύ στην ζωή σου, και νιώθεις περήφανη για το επίπεδο που έχεις καταφέρει. Αλλά εγώ μαγειρεύω εδώ και μόνο δύο χρόνια, αλλά μαγειρεύω καλύτερα από εσένα, και ξέρεις γιατί; ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΣΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑΣ.

Έστω ότι φτιάχνεις μία ωραία σουπίτσα, εντάξει; Την πνίγεις στις πατάτες όμως, μπας και πιάσει στην κοιλιά. Ξέρεις τι θα γίνει με τις πατάτες; Θα έρθουν σε θερμοκρασία που μπορεί να την ανεχθεί άνθρωπος πολύ αργότερα από το υπόλοιπο γαμημένο φαγητό. Ή θα φάω αξιοπρεπή σούπα και θα πρέπει να φέρεις το κουτί των πρώτων βοηθειών, ή θα την φάω κρύα την σούπα σου ώστε να μην με τραυματίσει η, άγευστη στην κατσαρόλα έτσι κι αλλιώς, πατάτα. Τις μπάμιες τα παιδιά δεν τις μισούν λόγω των σάλιων. Γιατί τις πνίγεις στην πατάτα τις μισούν. Μέχρι εκεί φτάνει η μαγειρική σου, όταν δοκιμάζει κόσμος τα φαγητά σου να τα μισεί. Φτιάξ' τες με κοτόπουλο να δεις πώς θα τις λατρέψουν.

Αντιλαμβάνομαι ότι δεν υπάρχουν φράγκα την σήμερον ημέρα κι οι πατάτες είναι ο πιο φτηνός τρόπος για να χορτάσει κάποιος, αλλά κάν' τες στον φούρνο. Τηγάνισέ τες. Στην κατσαρόλα βάλε κάτι εξίσου φθηνό που να πιάνει: κουρκούτι, αλεύρι, κριθάρι. Βάλε και κουράδες άμα θες, καλύτερη επιλογή είναι από τις πατάτες.

Λοιπόν, για να τελειώνουμε: πατάτες και κατσαρόλα= σκατά φαγητό. Αν χρησιμοποιείς αυτόν τον συνδιασμό και σου λένε ότι το φαγητό σου είναι ωραίο, σου λένε ψέματα.
ΜΑΛΑΚΑ ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ!!!! :o

ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ! :g030:


:smt038:smt038:smt038:smt038

:+1::goodpost::bravo:

πω ρε φίλε δεν ξέρεις πόσο δικαιωμένο με κάνεις να νιώθω.

Ξέχασες να πεις ότι η πατάτα γαμάει όλη τη γεύση της σούπας. χωρίς την πατάτα δεν θα γευθείς μόνο, αλλά θα ακούσεις κιόλας. Το κρεμμυδάκι, το σελινάκι , το καρότο, όλα ρε παιδί μου. θα σε λούσει η πανδαισία των γεύσεων. Με τα γαμοπατάτα, που ξεφτάει κιόλας και ομογενοποιείται μέσα σε ολόκληρη τη σούπα έχεις μία ξενέρωτη ουδέτερη στυφή γεύση.

Τα ίδια σκατά και με τα φασολάκια ή τον αρακά γαμώ το κερατό μου. Εκεί που φεύγεις με την αίσθηση του πράσινου, πα να φας την πατάτα και προσγειώνεσαι με τη μία.

(Να δεις που θα με καταλάβεις στο τέλος γιατί έχω ψυχρανθεί με τη γυναίκα μου και πάω στις πουτάνες :g030: )
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιούλ 2021, 00:06

GoBack έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:05
Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:58
GoBack έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:55
Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
Δεν θα τις βάλω στην σούπα τις γαμημένες. Θα βάλω ένα side dish με τα καρότα το σέλινο, διάφορες μαλακίες.
SpoilerShow
Η ειλικρινής απάντηση: όχι ρε, δεν θα βάλω, να πάνε να γαμηθούνε
Εγω παντως τη βρισκω και με σκετες πατατες βραστες,φαγηταρα.
Και μετά λες εμένα ανώμαλο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 27 Ιούλ 2021, 00:08

Βλήμα έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:06
GoBack έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:05
Βλήμα έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:58


Δεν θα τις βάλω στην σούπα τις γαμημένες. Θα βάλω ένα side dish με τα καρότα το σέλινο, διάφορες μαλακίες.
SpoilerShow
Η ειλικρινής απάντηση: όχι ρε, δεν θα βάλω, να πάνε να γαμηθούνε
Εγω παντως τη βρισκω και με σκετες πατατες βραστες,φαγηταρα.
Και μετά λες εμένα ανώμαλο.
καλά λέει
λίγο λάδι και λίγη ρίγανη μόνο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 27 Ιούλ 2021, 00:09

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:08
καλά λέει
λίγο λάδι και λίγη ρίγανη μόνο
Μαλάκες μου, είστε η χαρά του διαιτολόγου.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαμώ τις πατάτες τις καργιόλες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 27 Ιούλ 2021, 00:10

GoBack έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:55
Δηλαδη θα βρασεις μοσχαρι και δεν θα βαλεις πατατες;Εισαι ανωμαλος;
Τότε γιατί να το φας το καψερό το μοσχαράκι ρε; Πέρα από το ότι θα του γαμήσεις όλο το σίδερο και τις πρωτεΐνες του γαμάς και τη γεύση.
Χάθηκε το μπροκολάκι μέσα; Το σέλινο, το ζυμαρικάκι;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών