ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 22 Αύγ 2021, 14:57

kongrosian, Χαοτικός, δεν αντέχω πάνω από μια κουταλιά τυρί στη μακαρονάδα. Και όσο για τα επικίνδυνα φαγητά, ναι, όταν ήμουν 35 μπορούσα να φάω περισσότερα σκατά, τώρα δεν αντέχω τόσο. Για το τυρί, είναι θέμα Αισθητικής. Π.χ., είχαμε πάει σε ταβέρνα στη Θεσσαλονίκη, και παρήγγειλα πατάτες τηγανητές, όπως το έγραφε ο κατάλογος, και ο μαλάκας δεν λέει ότι βάζει τριμμένο τυρί επάνω. Πες το , ρε, δεν θέλουμε όλοι να φάμε τη μαλακία σου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25887
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Αύγ 2021, 16:00

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Αύγ 2021, 19:06
.


Οποιος εχει τύχη να φάει ΚΑΛΗ χωριάτικη Πρόβεια μυτζήθρα ξέρει οτι τα υπόλοιπα τυριά είναι 2η κλάση στή μακαρονάδα.....

Το ίδιο ισχύει και για την Χωριάτικη μαλακή Φέτα που μπορείς να τη βρείς μόνο απο τύπους πού τη φτιάχνουν μόνοι τους.....

Η να την φτιάξεις εσυ αγοράζοντας πρόβειο γάλα απο τσοπάνη.....

.
σωστος
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 22 Αύγ 2021, 17:31

Χαοτικός έγραψε:
21 Αύγ 2021, 17:25
Πρέπει να πεταχτώ να πάρω μια μαγιονέζα που μου τέλειωσε για να τη χτυπήσω με ροκφόρ να φτιάξω την κρέμα που βάζω στις τηγανητές πατάτες που θα συνοδεύουν τις παντσετομπριζολάρες μου.

Εγώ όταν τελειώνω και την κόκα κόλα μου και φτάνω εξουθενωμένος (γιατί τρώω όπως τρέχουν κατοστάρι οι αραπάδες) να κάνω την σέρτικη τσιγαριά μου, έχω χαλάρωση και ματαιώνω το να σας κράζω διαρκώς για τα σακάτικά σας πεπραγμένα. Εσείς απλά τονώνετε τη νεύρωσή σας και εγκλωβισμένα σας ιδεολογικά αδιέξοδα και συνεχίζετε τη μόλυνση του πλανήτη.

:wave:

:gb:
Μόνο μην αρχίσεις το κλανίδι, διότι οι γύρω σου θα ανεβάσουν χοληστερίνη …

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Αύγ 2021, 17:41

Αγις έγραψε:
22 Αύγ 2021, 16:00
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Αύγ 2021, 19:06
.


Οποιος εχει τύχη να φάει ΚΑΛΗ χωριάτικη Πρόβεια μυτζήθρα ξέρει οτι τα υπόλοιπα τυριά είναι 2η κλάση στή μακαρονάδα.....

Το ίδιο ισχύει και για την Χωριάτικη μαλακή Φέτα που μπορείς να τη βρείς μόνο απο τύπους πού τη φτιάχνουν μόνοι τους.....

Η να την φτιάξεις εσυ αγοράζοντας πρόβειο γάλα απο τσοπάνη.....

.
σωστος
Στις μακαρονάδες προτιμώ πεπαλαιωμένα κεφαλοτύρια από μυζήθρες. Ειδικά, αν οι μυζήθρες βγάζουν ξινίλα δεν με ενθουσιάζουν σε μακαρονάδα. Είναι ωραίες σκέτες με παξιμάδια και κριτσίνια όμως.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Αύγ 2021, 17:41

Cavaliere έγραψε:
22 Αύγ 2021, 14:57
kongrosian, Χαοτικός, δεν αντέχω πάνω από μια κουταλιά τυρί στη μακαρονάδα. Και όσο για τα επικίνδυνα φαγητά, ναι, όταν ήμουν 35 μπορούσα να φάω περισσότερα σκατά, τώρα δεν αντέχω τόσο. Για το τυρί, είναι θέμα Αισθητικής. Π.χ., είχαμε πάει σε ταβέρνα στη Θεσσαλονίκη, και παρήγγειλα πατάτες τηγανητές, όπως το έγραφε ο κατάλογος, και ο μαλάκας δεν λέει ότι βάζει τριμμένο τυρί επάνω. Πες το , ρε, δεν θέλουμε όλοι να φάμε τη μαλακία σου.
Σε αυτό έχεις δίκιο. Θυμάμαι στη Ροζαλία στα εξάρχεια, δώσαμε πίσω τις πατάτες γιατί ο φίλος έκανε ομοιοπαθητική και του είχαν αποκλείσει τα τυποκομικά (παπαριές ρε πστμ! :e040: ). Εγώ δεν είχα πρόβλημα, αλλά το σωστό είναι να το λέει πρώτα ο σερβιτόρος, να ρωτάει.

Δεύτερο. Για τη σάλτσα ροκφόρ τι λες; (Εγώ με μαγιονέζα και ροκφόρ και κοπάνημα, άλλοι με κρέμα γάλακτος και ροκφόρ). Δίνει κάτι αλμυρόγλυκο στις πατάτες.

Τρίτο. όταν με σάλτσα ρε τα μακαρόνια, μόνο τόσο λίγο τυρί; Δεν πήζεις με τη σαλτσίλα; Και εντάξει ρεγκάτα και κεφαλοτύρια το καταλαβαίνω κάπου ότι δεν θες πολύ. άμα είναι μυτζήθρα που το αλμυρίζει; Δεν θες να είναι κολλημένη πάνω στο μακαρόνι; Να μην είναι τόσο ζουμερό αλλά να νιώθεις κάτι στερεό;

Εν τω μεταξύ η μικρή μου το ακριβώς αντίθετο. Δεν μπορεί κανένα μα κανένα τυρί.

Για μένα σίγουρα παίζει εντολή από τον οργανισμό αλλά δεν έχω βρει το πως δρα κάποιος μηχανισμός. Να, δεν μπορώ με τίποτα τα ψάρια ας πούμε.
Αντίθετα σκίζω ρέγγες και αντζούγες αλλά είναι άλλη κατάσταση αυτό μετά το πάστωμα. Όπως και η τονοσαλάτα με τα μαρούλια τη σως κλπ.
κανονικό ψάρι ή ψαρόσουπα με τίποτα όμως. Παιδάκι με βρίζανε γι αυτό.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Αύγ 2021, 17:44

Χαοτικός έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:41
Cavaliere έγραψε:
22 Αύγ 2021, 14:57
kongrosian, Χαοτικός, δεν αντέχω πάνω από μια κουταλιά τυρί στη μακαρονάδα. Και όσο για τα επικίνδυνα φαγητά, ναι, όταν ήμουν 35 μπορούσα να φάω περισσότερα σκατά, τώρα δεν αντέχω τόσο. Για το τυρί, είναι θέμα Αισθητικής. Π.χ., είχαμε πάει σε ταβέρνα στη Θεσσαλονίκη, και παρήγγειλα πατάτες τηγανητές, όπως το έγραφε ο κατάλογος, και ο μαλάκας δεν λέει ότι βάζει τριμμένο τυρί επάνω. Πες το , ρε, δεν θέλουμε όλοι να φάμε τη μαλακία σου.
Σε αυτό έχεις δίκιο. Θυμάμαι στη Ροζαλία στα εξάρχεια, δώσαμε πίσω τις πατάτες γιατί ο φίλος έκανε ομοιοπαθητική και του είχαν αποκλείσει τα τυποκομικά (παπαριές ρε πστμ! :e040: ). Εγώ δεν είχα πρόβλημα, αλλά το σωστό είναι να το λέει πρώτα ο σερβιτόρος, να ρωτάει.

Δεύτερο. Για τη σάλτσα ροκφόρ τι λες; (Εγώ με μαγιονέζα και ροκφόρ και κοπάνημα, άλλοι με κρέμα γάλακτος και ροκφόρ). Δίνει κάτι αλμυρόγλυκο στις πατάτες.

Τρίτο. όταν με σάλτσα ρε τα μακαρόνια, μόνο τόσο λίγο τυρί; Δεν πήζεις με τη σαλτσίλα; Και εντάξει ρεγκάτα και κεφαλοτύρια το καταλαβαίνω κάπου ότι δεν θες πολύ. άμα είναι μυτζήθρα που το αλμυρίζει; Δεν θες να είναι κολλημένη πάνω στο μακαρόνι; Να μην είναι τόσο ζουμερό αλλά να νιώθεις κάτι στερεό;

Εν τω μεταξύ η μικρή μου το ακριβώς αντίθετο. Δεν μπορεί κανένα μα κανένα τυρί.

Για μένα σίγουρα παίζει εντολή από τον οργανισμό αλλά δεν έχω βρει το πως δρα κάποιος μηχανισμός. Να, δεν μπορώ με τίποτα τα ψάρια ας πούμε.
Αντίθετα σκίζω ρέγγες και αντζούγες αλλά είναι άλλη κατάσταση αυτό μετά το πάστωμα. Όπως και η τονοσαλάτα με τα μαρούλια τη σως κλπ.
κανονικό ψάρι ή ψαρόσουπα με τίποτα όμως. Παιδάκι με βρίζανε γι αυτό.
Ο ανιψιός μου δεν τρώει τυριά, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο τη πέστο την τρώει, προφανώς, γιατί δεν του μυρίζει η τυρίλα, οπότε τον ξεγελάμε έτσι. Προσπάθησε να την ταΐσεις πέστο. Άσε που επειδή τρώγεται κρύα, σου μένει και στο ψυγείο για παραπάνω γεύματα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 22 Αύγ 2021, 17:47

Ρε σεις γιατί το κασέρι το δίνετε διαφορά ονόματα;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Αύγ 2021, 17:47

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:31
Χαοτικός έγραψε:
21 Αύγ 2021, 17:25
Πρέπει να πεταχτώ να πάρω μια μαγιονέζα που μου τέλειωσε για να τη χτυπήσω με ροκφόρ να φτιάξω την κρέμα που βάζω στις τηγανητές πατάτες που θα συνοδεύουν τις παντσετομπριζολάρες μου.

Εγώ όταν τελειώνω και την κόκα κόλα μου και φτάνω εξουθενωμένος (γιατί τρώω όπως τρέχουν κατοστάρι οι αραπάδες) να κάνω την σέρτικη τσιγαριά μου, έχω χαλάρωση και ματαιώνω το να σας κράζω διαρκώς για τα σακάτικά σας πεπραγμένα. Εσείς απλά τονώνετε τη νεύρωσή σας και εγκλωβισμένα σας ιδεολογικά αδιέξοδα και συνεχίζετε τη μόλυνση του πλανήτη.

:wave:

:gb:
Μόνο μην αρχίσεις το κλανίδι, διότι οι γύρω σου θα ανεβάσουν χοληστερίνη …

Πως το εννοείς; Ότι φέρνει κλανιά το αλλαντικό ενώ όλα τα άλλα φαγητά είναι ΟΚ; Η για τη χοληστερίνη θες να μιλήσεις με μεταφυσική υπερβολή ότι θα είναι τόση που μέχρι και εξωτερικά μπορεί να επηρεάσει τον άλλον;
Στο θέμα κλανιά πάντως αυτή η διατροφή σε μένα είναι αντικλανική. Η κόκα κόλα μόνο είναι που θα μου φέρει. Τα λίπια χωνεύονται πλήρως.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Αύγ 2021, 17:49

Cecily Anne έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:41
Αγις έγραψε:
22 Αύγ 2021, 16:00
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
21 Αύγ 2021, 19:06
.


Οποιος εχει τύχη να φάει ΚΑΛΗ χωριάτικη Πρόβεια μυτζήθρα ξέρει οτι τα υπόλοιπα τυριά είναι 2η κλάση στή μακαρονάδα.....

Το ίδιο ισχύει και για την Χωριάτικη μαλακή Φέτα που μπορείς να τη βρείς μόνο απο τύπους πού τη φτιάχνουν μόνοι τους.....

Η να την φτιάξεις εσυ αγοράζοντας πρόβειο γάλα απο τσοπάνη.....

.
σωστος
Στις μακαρονάδες προτιμώ πεπαλαιωμένα κεφαλοτύρια από μυζήθρες. Ειδικά, αν οι μυζήθρες βγάζουν ξινίλα δεν με ενθουσιάζουν σε μακαρονάδα. Είναι ωραίες σκέτες με παξιμάδια και κριτσίνια όμως.
Με ξεράσματα δηλαδή, αλλά κυριολεκτικά :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Αύγ 2021, 17:52

Cecily Anne έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:44
Χαοτικός έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:41
Cavaliere έγραψε:
22 Αύγ 2021, 14:57
kongrosian, Χαοτικός, δεν αντέχω πάνω από μια κουταλιά τυρί στη μακαρονάδα. Και όσο για τα επικίνδυνα φαγητά, ναι, όταν ήμουν 35 μπορούσα να φάω περισσότερα σκατά, τώρα δεν αντέχω τόσο. Για το τυρί, είναι θέμα Αισθητικής. Π.χ., είχαμε πάει σε ταβέρνα στη Θεσσαλονίκη, και παρήγγειλα πατάτες τηγανητές, όπως το έγραφε ο κατάλογος, και ο μαλάκας δεν λέει ότι βάζει τριμμένο τυρί επάνω. Πες το , ρε, δεν θέλουμε όλοι να φάμε τη μαλακία σου.
Σε αυτό έχεις δίκιο. Θυμάμαι στη Ροζαλία στα εξάρχεια, δώσαμε πίσω τις πατάτες γιατί ο φίλος έκανε ομοιοπαθητική και του είχαν αποκλείσει τα τυποκομικά (παπαριές ρε πστμ! :e040: ). Εγώ δεν είχα πρόβλημα, αλλά το σωστό είναι να το λέει πρώτα ο σερβιτόρος, να ρωτάει.

Δεύτερο. Για τη σάλτσα ροκφόρ τι λες; (Εγώ με μαγιονέζα και ροκφόρ και κοπάνημα, άλλοι με κρέμα γάλακτος και ροκφόρ). Δίνει κάτι αλμυρόγλυκο στις πατάτες.

Τρίτο. όταν με σάλτσα ρε τα μακαρόνια, μόνο τόσο λίγο τυρί; Δεν πήζεις με τη σαλτσίλα; Και εντάξει ρεγκάτα και κεφαλοτύρια το καταλαβαίνω κάπου ότι δεν θες πολύ. άμα είναι μυτζήθρα που το αλμυρίζει; Δεν θες να είναι κολλημένη πάνω στο μακαρόνι; Να μην είναι τόσο ζουμερό αλλά να νιώθεις κάτι στερεό;

Εν τω μεταξύ η μικρή μου το ακριβώς αντίθετο. Δεν μπορεί κανένα μα κανένα τυρί.

Για μένα σίγουρα παίζει εντολή από τον οργανισμό αλλά δεν έχω βρει το πως δρα κάποιος μηχανισμός. Να, δεν μπορώ με τίποτα τα ψάρια ας πούμε.
Αντίθετα σκίζω ρέγγες και αντζούγες αλλά είναι άλλη κατάσταση αυτό μετά το πάστωμα. Όπως και η τονοσαλάτα με τα μαρούλια τη σως κλπ.
κανονικό ψάρι ή ψαρόσουπα με τίποτα όμως. Παιδάκι με βρίζανε γι αυτό.
Ο ανιψιός μου δεν τρώει τυριά, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο τη πέστο την τρώει, προφανώς, γιατί δεν του μυρίζει η τυρίλα, οπότε τον ξεγελάμε έτσι. Προσπάθησε να την ταΐσεις πέστο. Άσε που επειδή τρώγεται κρύα, σου μένει και στο ψυγείο για παραπάνω γεύματα.
Εσύ ρε ξέρεις τίποτα για τη φάση; ότι ο άλλος το ξεσκίζει στο αλάτι ας πούμε άρα έχει έλλειψη ή υπόταση ξέρω γω. Ο άλλος ζητάει μαρούλι ή λεμόνι ή ό,τι ναναι τέλος πάντων. Εγώ δεν γουστάρω το ψάρι. Τα παιδιά το τυρί.
Έχει γίνει κάποια δουλειά να το εξηγήσουν;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20215
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 22 Αύγ 2021, 18:00

Χαοτικός έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:52

Εσύ ρε ξέρεις τίποτα για τη φάση; ότι ο άλλος το ξεσκίζει στο αλάτι ας πούμε άρα έχει έλλειψη ή υπόταση ξέρω γω. Ο άλλος ζητάει μαρούλι ή λεμόνι ή ό,τι ναναι τέλος πάντων. Εγώ δεν γουστάρω το ψάρι. Τα παιδιά το τυρί.
Έχει γίνει κάποια δουλειά να το εξηγήσουν;
Δεν γνωρίζω επίσημα, απαντάω μόνο βάσει όσων έχω δει από τα παιδιά τριγύρω μου ή από προσωπική εμπειρία.
Κατά κύριο λόγο είναι σε τί θα το συνηθίσεις το παιδί. Εγώ πχ. άρχισα να θέλω την πλειοψηφία των λαχανικών από τα 18 και μετά, πχ μπρόκολο στο δημοτικό δεν έπαιζε να φάω ούτε με παρακάλια. Οπότε παίζει ρόλο το σε τί θα τα μάθεις. Επίσης, τα γούστα αλλάζουν συνέχεια. Πράγματα που δεν τρώει τώρα θα τα φάει αργότερα και το αντίθετο. Για το αλάτι, όχι δε φταίει η υπόταση, φταίει ότι έμαθε να τα τρώει αλατισμένα και μετά του φαίνονται άσχημα. Το ίδιο συμβαίνει και με τη ζάχαρη, αν τα μάθεις από μικρά στη ζάχαρη, δε σώζεσαι.
Από εκεί και πέρα φταίει και το πώς τα μαγειρεύεις. Στο δημοτικό δεν μ'άρεσαν τα όσπρια καθόλου, γιατί οι δικοί μου τα μαγειρεύανε άθλια. Μια φορά έφαγα στη θεία μου κατά τύχη φακές και καταβρόχθισα το πιάτο. Τους έλεγε η θεία μου ότι έφαγα φακές και δεν την πίστευαν. Γύρισα σπίτι μια μέρα, τις έφτιαξα εγώ τις φακές, τις έφαγα μπροστά τους και κατάλαβαν ότι απλά μαγειρεύανε σκατά τις φακές. :102: (ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να κάνεις τόσο άνοστες τις φακές, τεσπα)
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Αύγ 2021, 18:11

Cecily Anne έγραψε:
22 Αύγ 2021, 18:00
Χαοτικός έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:52

Εσύ ρε ξέρεις τίποτα για τη φάση; ότι ο άλλος το ξεσκίζει στο αλάτι ας πούμε άρα έχει έλλειψη ή υπόταση ξέρω γω. Ο άλλος ζητάει μαρούλι ή λεμόνι ή ό,τι ναναι τέλος πάντων. Εγώ δεν γουστάρω το ψάρι. Τα παιδιά το τυρί.
Έχει γίνει κάποια δουλειά να το εξηγήσουν;
Δεν γνωρίζω επίσημα, απαντάω μόνο βάσει όσων έχω δει από τα παιδιά τριγύρω μου ή από προσωπική εμπειρία.
Κατά κύριο λόγο είναι σε τί θα το συνηθίσεις το παιδί. Εγώ πχ. άρχισα να θέλω την πλειοψηφία των λαχανικών από τα 18 και μετά, πχ μπρόκολο στο δημοτικό δεν έπαιζε να φάω ούτε με παρακάλια. Οπότε παίζει ρόλο το σε τί θα τα μάθεις. Επίσης, τα γούστα αλλάζουν συνέχεια. Πράγματα που δεν τρώει τώρα θα τα φάει αργότερα και το αντίθετο. Για το αλάτι, όχι δε φταίει η υπόταση, φταίει ότι έμαθε να τα τρώει αλατισμένα και μετά του φαίνονται άσχημα. Το ίδιο συμβαίνει και με τη ζάχαρη, αν τα μάθεις από μικρά στη ζάχαρη, δε σώζεσαι.
Από εκεί και πέρα φταίει και το πώς τα μαγειρεύεις. Στο δημοτικό δεν μ'άρεσαν τα όσπρια καθόλου, γιατί οι δικοί μου τα μαγειρεύανε άθλια. Μια φορά έφαγα στη θεία μου κατά τύχη φακές και καταβρόχθισα το πιάτο. Τους έλεγε η θεία μου ότι έφαγα φακές και δεν την πίστευαν. Γύρισα σπίτι μια μέρα, τις έφτιαξα εγώ τις φακές, τις έφαγα μπροστά τους και κατάλαβαν ότι απλά μαγειρεύανε σκατά τις φακές. :102: (ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να κάνεις τόσο άνοστες τις φακές, τεσπα)
Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι. Απλά κάπου μέσα μου πιστεύω ότι υπάρχει μηχανισμός. αλλά στείλει το κάθε κύτταρο μήντμα στο κέντρο της επιθυμίας... :smt017 ... λες πως διάλο να γίνει αυτό; Το μυαλό έχει τόσα άλλα δεδομένα που μπασταρδεύονται μεταξύ τους.
Τέλος πάντων.

Κι εμένα χάλια τα έκανε η μάνα μου. Όλα όμως. Αγάπησα το έξω και τα ετοιματζίδικα. Μου έκανε 7 στις δέκα τοστ για να χορταίνω γιατί απέφευγα να τρώω ότι έφτιαχνε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3148
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 22 Αύγ 2021, 18:12

Χαοτικός έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:47
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:31
Χαοτικός έγραψε:
21 Αύγ 2021, 17:25
Πρέπει να πεταχτώ να πάρω μια μαγιονέζα που μου τέλειωσε για να τη χτυπήσω με ροκφόρ να φτιάξω την κρέμα που βάζω στις τηγανητές πατάτες που θα συνοδεύουν τις παντσετομπριζολάρες μου.

Εγώ όταν τελειώνω και την κόκα κόλα μου και φτάνω εξουθενωμένος (γιατί τρώω όπως τρέχουν κατοστάρι οι αραπάδες) να κάνω την σέρτικη τσιγαριά μου, έχω χαλάρωση και ματαιώνω το να σας κράζω διαρκώς για τα σακάτικά σας πεπραγμένα. Εσείς απλά τονώνετε τη νεύρωσή σας και εγκλωβισμένα σας ιδεολογικά αδιέξοδα και συνεχίζετε τη μόλυνση του πλανήτη.

:wave:

:gb:
Μόνο μην αρχίσεις το κλανίδι, διότι οι γύρω σου θα ανεβάσουν χοληστερίνη …

Πως το εννοείς; Ότι φέρνει κλανιά το αλλαντικό ενώ όλα τα άλλα φαγητά είναι ΟΚ; Η για τη χοληστερίνη θες να μιλήσεις με μεταφυσική υπερβολή ότι θα είναι τόση που μέχρι και εξωτερικά μπορεί να επηρεάσει τον άλλον;
Στο θέμα κλανιά πάντως αυτή η διατροφή σε μένα είναι αντικλανική. Η κόκα κόλα μόνο είναι που θα μου φέρει. Τα λίπια χωνεύονται πλήρως.
Πλάκα κάνω… ρε συ αυτά που τρως είναι σκέτη χοληστερίνη με περιτύλιγμα φαγητού. Εγώ άμα έτρωγα τέτοια πράγματα θα κατέληγα στο νοσοκομείο από την δυσκοίλια. Μόνο με οξύ (κόκα κόλα) απεγκλωβίζεται το έντερο μετά από τέτοια κατάχρηση.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 22 Αύγ 2021, 18:17

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
22 Αύγ 2021, 18:12
Χαοτικός έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:47
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
22 Αύγ 2021, 17:31


Μόνο μην αρχίσεις το κλανίδι, διότι οι γύρω σου θα ανεβάσουν χοληστερίνη …

Πως το εννοείς; Ότι φέρνει κλανιά το αλλαντικό ενώ όλα τα άλλα φαγητά είναι ΟΚ; Η για τη χοληστερίνη θες να μιλήσεις με μεταφυσική υπερβολή ότι θα είναι τόση που μέχρι και εξωτερικά μπορεί να επηρεάσει τον άλλον;
Στο θέμα κλανιά πάντως αυτή η διατροφή σε μένα είναι αντικλανική. Η κόκα κόλα μόνο είναι που θα μου φέρει. Τα λίπια χωνεύονται πλήρως.
Πλάκα κάνω… ρε συ αυτά που τρως είναι σκέτη χοληστερίνη με περιτύλιγμα φαγητού. Εγώ άμα έτρωγα τέτοια πράγματα θα κατέληγα στο νοσοκομείο από την δυσκοίλια. Μόνο με οξύ (κόκα κόλα) απεγκλωβίζεται το έντερο μετά από τέτοια κατάχρηση.
Η αλήθεια είναι ότι όταν την είχα κόψει το χέσιμο ήταν περιπέτεια.

Όσο σκέφτομαι ότι θα έρθει ο καιρός που όλα θα μου απαγορευτούν και θα πρέπει να σπάσω τις αυτιστικά εξερτητικές μου συνήθειες! :smt041
Γιατί χαίρομαι; Γιατί αυτό είναι που γουστάρω στον εαυτό μου. Να καλούμαι σε κάτι πρωτόγνωρο και ξεβολιάρικο και να χαίρομαι που προσαρμόζομαι γρήγορα σε κάθε αλλαγή.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: ΤΥΡΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ΦΟΥΡΝΟΥ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 22 Αύγ 2021, 18:26

kongrosian έγραψε:
19 Αύγ 2021, 10:54
δεδομένου ότι στο σπίτι έχουμε φούρνο των 250°C max (και όχι των 340), και παρόλα αυτά θέλουμε να φτιάξουμε μια καλή πίτσα ή μακαρονάδα φούρνου, αναζητούμε το ιδανικό τυρί. θέλουμε να λιώνει στο στόμα, να μην στεγνώνει και σφίγγει στο ψήσιμο, να είναι νόστιμο. :102:

χτες έκανα μακαρονάδες φούρνου με μια μίξη 4 τυριών (τσένταρ και κάτι άλλα που είχε έτοιμα τριμμένα σε συσκευασια της "κιβωτού του κόσμου") και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, αλλά όχι σαν εκείνες τις μακαρονάδες που θυμάμαι από τα early 90s στην ταβέρνα. :102:

που πήγαν όλα αυτά τα λιπαρά, ζουμερά τυριά; τι να βάλω; :102:
Για τα ζυμαρικα βαλε και παρμεζανα ή/και μασκαρπονε ή/και γκοργκοντζολα
Γενικα ενα τυρι κρεμα στην μιξη των τυριων.
Μετα αλλη λυση ειναι να φτιαξεις μπεσαμελ, δηλαδη τα τυρια +Γαλα
Ε πιο λιπαρο ξερω γω με κρεμα γαλακτος ? :smt005:

Για την πιτσα μοτσαρελα ειναι που λιωνει πολυ ευκολα, + για γευση τυρι επιλογης σου παλι παρμεζανα ή αλλο πικαντικο ή μη (Regato) αναλογα τα γουστα

Αν τα φας ζεστα ειναι ολα μια χαρα, μετα ολα σφιγγουνκαι στεγνωνουν
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών