Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 21 Αύγ 2021, 17:20

Εικόνα
















https://www.lifo.gr/now/world/ektyponoy ... oys-binteo
Εικόνα


Καθώς αριθμός - ρεκόρ ανθρώπων στρέφεται σε 100% φυτική διατροφή, η ζήτηση για υποκατάστατα του κρέατος έχει ενταθεί.

Εικόνα

Η ισπανική start up "Novameat" προσφέρει ως εναλλακτική για το κρέας, φυτικές «μπριζόλες» σχεδιασμένες σε 3D εκτυπωτή. Στόχος της εταιρείας, οι «μπριζόλες» να ανέβουν μαζικά στα ράφια την επόμενη χρονιά.


Εικόνα

Η «μπριζόλα» αποτελείται από φασόλια, φύκια και χυμό παντζαριών, με ειδικά επεξεργασμένες φυτικές ίνες που θυμίζουν μυϊκό ιστό. Η Novameat θέλει να ξεκινήσει να προωθεί τα προϊόντα της από φέτος σε μερικά εστιατόρια της Ισπανίας και της Ιταλίας.

Εικόνα

«Ξεκίνησα με την μοσχαρίσια μπριζόλα, επειδή θεωρώ πως είναι το ιερό δισκοπότηρο για το φυτικό κρέας», λέει ο Giuseppe Scionti, ιδρυτής της Novameat. «Είναι το πιο δύσκολο». Η εταιρεία είχε αποκαλύψει την πρώτη της 3D μπριζόλα το 2018, αλλά οι τελευταίες συνταγές είναι αυτές που αποδίδουν ρεαλιστικά τόσο τη γεύση όσο και την υφή.

Εικόνα

Μία φυτική μπριζόλα χρειάζεται μόλις 20 λεπτά για να εκτυπωθεί και να ψηθεί.

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 22 Αύγ 2021, 18:44

Έρχονται εξελίξεις που δεν θα τις περιμένετε στον τομέα των τροφίμων!!!

Ήδη κάποιοι κλάδοι έχουν αναστατωθεί και αναδιοργανώνονται...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...



Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 22 Αύγ 2021, 18:54

Fluffy έγραψε:
22 Αύγ 2021, 18:49
Είναι γνωστό
Ότι του φανεί του παπάρα κομουνιστή...
- Γνωστό το ότι εκτυπώνουν μπριζόλες...
- Γνωστό το ότι ήδη κυκλοφορούν μπριζόλες από καλλιεργημένο κρέας...
- Γνωστό το ότι στις ΗΠΑ τα προϊόντα κρέατος από φυτά τρέχουν με αύξηση πάνω από 25% ανά έτος...
- Γνωστό ότι εάν συνεχιστεί αυτό, δεν θα υπάρχουν σε λίγα χρόνια γάλα, τυρί και γιαούρτι από αγελάδες!!!
- Γνωστό ότι θα χάσουν τη δουλειά τους μερικά εκατομμύρια άτομα ανά την υφήλιο!!!

Αυτά είναι γνωστά... Όλα γνωστά για το κουμούνι...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 22 Αύγ 2021, 18:57

Τι να κάνουμε, οι κομμουνιστές θεωρούμε την γνώση οργανικό μέρος της δυνατότητας μας να αλλάξουμε τον κόσμο.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3129
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 22 Αύγ 2021, 19:13

Εσείς οι κομμουνιστές χρειάζεστε ένα βήγκαν κομμουνιστή δικτάτορα μπας και βάλετε έστω λίγο μυαλό αν και πάλι αμφιβάλλω. Να λέει αυτός «σήμερα το μενού έχει μισό καρότο» και αυτός να τρώει ενώ οι υπόλοιποι από κάτω γλείφετε τα αποφάγια.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 22 Αύγ 2021, 19:31

Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αυτα ειναι αηδιες.
Βεβαια αν αυξηθουν οι τρελοι που θελουν να τρώνε τετοια σκατα, τοτε σκατα θα τους ταισουμε αρκεί να πληρωσουν :hebit:

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8644
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 22 Αύγ 2021, 19:32

Δεν τρώγεται αυτό το πράγμα, και σε πιάνει το στομάχι με τη λαδίλα από τα βρωμόλαδα. Εκατό φορές μπριζόλα από έντομα.
Z


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Αύγ 2021, 19:49

Καλό αλλά πολύ σπάνια τρώω μοσχαρίσιες. Περιμένουμε χοιρινή, αλλά θέλουμε και λίγο λιπάκι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 23 Αύγ 2021, 00:03

Στηρίζω έμπρακτα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Αύγ 2021, 00:14

Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 26 Αύγ 2021, 19:16

Όπως πάντα, δεν μπορείτε καν να δείτε το μέλλον μιας τεχνολογίας (ή γενικά το μέλλον) - εάν θα μπορούσατε δεν θα ήσασταν παπαρολόγοι!!!
Λοιπόν:
- Το πρόβλημα με το εργατικό (και γενικά το εμπορικό) το έθιξα - στα αρχίδια σας...
- Το πρόβλημα με τις ελλείψεις σε ομάδες τροφίμων που είναι βασικές για την διατροφή σας το έθιξα - στα αρχίδια σας επίσης...

Για να το πάω λοιπόν πιο μακριά:
- Εάν η εκτυπωμένη μπριζολιά είναι από είδη που δεν έχετε φάει μέχρι στιγμής, θα την φάτε; Θα φάτε μία μπριζόλα (ή γενικά εκτυπωμένο κρέας) από π.χ. αλπάκα, από κούι, από ελέφαντα, από σκύλο ή από γάτα; Μην αρχίσετε τις μαλακίες, γιατί κανένα από αυτά τα ζώα δεν θα έχει πεθάνει για να γίνει το εν λόγω κρέας...
- Εάν το κρέας είναι ανθρώπινο;;; Ναι, πήγε ένας αράπης και δώρησε κύτταρα του και έγιναν μπριζολιά... Θα την χτυπούσατε;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8644
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Μιάμ μιάμ...μου τρέχουν τα σάλια ! Ήρθαν οι 3D vegan εκτυπωμένες «μπριζόλες»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 26 Αύγ 2021, 19:54

OANNHSEA έγραψε:
26 Αύγ 2021, 19:16
Όπως πάντα, δεν μπορείτε καν να δείτε το μέλλον μιας τεχνολογίας (ή γενικά το μέλλον) - εάν θα μπορούσατε δεν θα ήσασταν παπαρολόγοι!!!
Λοιπόν:
- Το πρόβλημα με το εργατικό (και γενικά το εμπορικό) το έθιξα - στα αρχίδια σας...
- Το πρόβλημα με τις ελλείψεις σε ομάδες τροφίμων που είναι βασικές για την διατροφή σας το έθιξα - στα αρχίδια σας επίσης...

Για να το πάω λοιπόν πιο μακριά:
- Εάν η εκτυπωμένη μπριζολιά είναι από είδη που δεν έχετε φάει μέχρι στιγμής, θα την φάτε; Θα φάτε μία μπριζόλα (ή γενικά εκτυπωμένο κρέας) από π.χ. αλπάκα, από κούι, από ελέφαντα, από σκύλο ή από γάτα; Μην αρχίσετε τις μαλακίες, γιατί κανένα από αυτά τα ζώα δεν θα έχει πεθάνει για να γίνει το εν λόγω κρέας...
- Εάν το κρέας είναι ανθρώπινο;;; Ναι, πήγε ένας αράπης και δώρησε κύτταρα του και έγιναν μπριζολιά... Θα την χτυπούσατε;;;

.
Δεν κατάλαβα, γιατί να μη φάμε; Άμα είναι να φάμε κρέας εργαστηρίου, γιατί να μας νοιάζει η απώτερη προέλευση;
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών