Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 10 Ιούλ 2022, 18:51

Ειχα βρει τυχαια σε ενα κρεοπωλειο, γαμηστερες πιτες για σουβλακι. Αληθινες πιτες, τυλιγμενες σε πακετα των 10 τεμαχιων, φρεσκες!

Πηρα και μερικα μπιφτεκια, τα ψησα, εψησα και τις πιτες, ντοματα κρεμμυδι τζατζικι και τελος. Κορυφαιο αποτελεσμα!

Ολοι αυτοι που εχουν αυτες τις αθλιες (και που τις σερβιρουν ωμες) πιτες, δεν εχουν καταλαβει οτι η πιτα παιζει μεγαλο ρολο στο τυλιχτο;

Εγω λιανικη, τις πηρα 2 ευρω το πακετο. Ενας επαγγελματιας, χοντρικη ποσο θα τις παρει; Δεν καταλαβαινει τη διαφορα;

Βαζουν που βαζουν αυτες τις πιτες που βαζουν, τουλαχιστον σερβιρε την ψημενη (και οχι ωμη ή καρβουνιασμενη)!

Απο κατι τετοια, οταν τα συναντας σχεδον παντου, τη προχειροτητα στο να ξεπεταξουν τις παραγγελιες (καρβουνιασμενα κρεατα και ωμες πιτες ο συνηθισμενος συνδυασμος), καταλαβαινεις οτι το ολο θεμα οφειλεται στην ανοχη των πελατων. Αν τους τα γυριζαν πισω και τους ελεγαν "φατα εσυ εγω δεν τα πληρωνω" θα χαν βαλει μυαλο και θα αλλαζαν τροπαρι.

Θα μου πεις, τωρα τι ψαχνω...
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3979
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 11 Ιούλ 2022, 00:00

⬆️ Σοφά λόγια.
Επίσης, «φωνή βοώντος εν τη ερήμω».
Για να είμαι ειλικρινής, ούτε εγώ έχω ποτέ διαμαρτυρηθεί σε ψησταριές για την ποιότητα των προϊόντων.
Απλώς σταμπάρω το σουβλατζίδικο με την ένδειξη «Μέτριο», «Κακό» ή «Για τον μ(πούτσο) καβάλα» και ενημερώνω φίλους και γνωστούς να το αποφεύγουν.

Το πρόβλημα είναι πως και ο ανταγωνισμός, τα ίδια σκατά είναι!
Αν προσπαθήσεις μπορείς να αποφύγεις το απαράδεκτα κακό, το σουβλάκι που δεν θα τάιζες ούτε το σκυλί σου. Αλλά για να βρεις αξιοπρεπές και μάλιστα σε σημείο που να σε εξυπηρετεί (ΟΧΙ σε περιοχή 50 χιλιόμετρα απ’ το σπίτι σου ή σε κάνα χωριό που ο μάστορας τυγχάνει μερακλής) είναι αδύνατο.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 11 Ιούλ 2022, 01:03

Gordian Knot έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 00:00
⬆️ Σοφά λόγια.
Επίσης, «φωνή βοώντος εν τη ερήμω».
Για να είμαι ειλικρινής, ούτε εγώ έχω ποτέ διαμαρτυρηθεί σε ψησταριές για την ποιότητα των προϊόντων.
Απλώς σταμπάρω το σουβλατζίδικο με την ένδειξη «Μέτριο», «Κακό» ή «Για τον μ(πούτσο) καβάλα» και ενημερώνω φίλους και γνωστούς να το αποφεύγουν.

Το πρόβλημα είναι πως και ο ανταγωνισμός, τα ίδια σκατά είναι!
Αν προσπαθήσεις μπορείς να αποφύγεις το απαράδεκτα κακό, το σουβλάκι που δεν θα τάιζες ούτε το σκυλί σου. Αλλά για να βρεις αξιοπρεπές και μάλιστα σε σημείο που να σε εξυπηρετεί (ΟΧΙ σε περιοχή 50 χιλιόμετρα απ’ το σπίτι σου ή σε κάνα χωριό που ο μάστορας τυγχάνει μερακλής) είναι αδύνατο.
Αυτο ακριβως! Εχω βρει γαμηστερα σουβλακια αριστη ποιοτητα υλικων και υποδειγματικο ψησιμο, στα 100χλμ αποσταση! Δεν ειναι πολυ μακρυα, δεν ειναι και διπλα να πας μια μπαμ να φας να το φχαριστηθεις, ειναι τραβηγμα!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 11 Ιούλ 2022, 13:33

Αρίστος έγραψε:
10 Ιούλ 2022, 17:51
Άφαντος έγραψε:
10 Ιούλ 2022, 17:41
Αν και είναι πρώτα ζήτημα προσωπικής γεύσης...το καλύτερο τυλιχτό το έκανε ο Ρουμελιώτης στην δεκαετία του 70 στο περιβολάκι (πλατεία Δαβάκη) στην Νίκαια.
Αν ήθελες σου έβαζε γαρδούμπα μέσα. Οχι απ αυτές τις γαρδούμπες που τρωμε τώρα στα ψητοπωλεία...αλλά κατι που έμοιαζε με θείον έδεσμα.
Μετά απο 50 χρόνια ακόνη έχω την μυρωδιά κ την γεύση αυτή στο στόμα μου.
Όποιος συνομήλικος έμενε τότε κατά κει...σίγουρα θα το θυμάται. :vp25::P



Κορυδαλλος με Νικαια εχουν παραδοση.

Αυτο το ξερεις;

https://www.gastronomos.gr/magazi/o-kor ... 70/118172/

.
Το ξέρω. Κοντά στο γήπεδο τής Προοδευτικής έμενα. Έχω χρόνια να πάω. Αν δεν έχουν αλλάξει κάτι το συνιστώ!

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 11 Ιούλ 2022, 15:42

Συνεχιζεται η αναζητηση εντος Αθηνων για νοστιμο τυλιχτο, με ψημενη πιτα (οχι ωμη οχι καρβουνιασμενη) και σωστα ψημενο σουβλακι (οχι καρβουνιασμενο παντου γεματο με απανθρακωμενα σημεια).

Εως τωρα, δεν εχω βρει κατι.

Εκτος Αθηνων, εχω βρει καποια μαγαζια που ξερουν να ψηνουν.

Στην εως τωρα δοκιμη, σε διαφορες περιοχες, εκανα και δοκιμες μεσω ντελιβερι. Εκει, η κατασταση ειναι τραγικη. Ωμες πιτες, αλευριλα στη πρωτη μπουκια, ειχε παπαριασει σε καποια σημεια η ωμη πιτα απο τη λαδιλα. Τα πηρα και τα πηγα στο μαγαζι, ζητησα τον ιδιοκτητη, του τα δειξα, κοιταζε σαν να εβλεπε σκηνες της αποκαλυψης. Ζητουσε συγνωμη και αρχισε να ρωταει τους υπαλληλους διαφορα για το τι ειναι αυτο που εστειλαν. Θα μπορουσα να παω και στους υπολοιπους 12-15 εως τωρα που εστειλαν αθλια πραγματα και ζητουσαν λεφτα για αυτα. Δεν εχει νοημα.

Οι πιο πολλοι, οτι να ναι, να ξεπετανε παραγγελιες. Απορω ειδικα με καποια μαγαζια που εχουν και καλες κριτικες, ολοι αυτοι που βαζουν καλες κριτικες, ξερουν να τρωνε; Μπορουν να διαχωρισουν την ωμη πιτα απο τη ψημενη; Ειναι σε θεση να καταλαβουν τι εστι καρβουνιασμενο κρεας και τι εστι ψημενο κρεας;

Στο εξωτερικο παντως, δεν ανεχεται ο κοσμος ευκολα τετοιες μαλακιες στο θεμα φαγητο. Εχει πολλους που αντιδρουν. Οχι τοσοι πολλοι. Εδω, ντρεπονται και να μιλησουν, να πουν απλα παρτο πισω δεν το πληρωνω! Οτι και να τους δωσεις, απλα θα το φανε ή θα το αφησουν στην ακρη!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 11 Ιούλ 2022, 18:16

Μην παίρνεις ντελιβερι και μην πηγαίνεις σε μαγαζιά που έχουν και ντελίβερι.
Αν πετύχεις μαγαζί που ΔΕΝ έχει ντελίβερι,99% θα έχει καλή μάσα.
Κανά-δυό μαγαζιά τέτοια ξέρω στην Αθήνα και είναι εγγύηση ποιότητας.
Ααα κι`ένα στη Σαλλονίκη,που δεν έχω φάει ακόμη,αλλά είναι εγγύηση.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 11 Ιούλ 2022, 18:49

waldorf έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 18:16
Μην παίρνεις ντελιβερι και μην πηγαίνεις σε μαγαζιά που έχουν και ντελίβερι.
Αν πετύχεις μαγαζί που ΔΕΝ έχει ντελίβερι,99% θα έχει καλή μάσα.
Κανά-δυό μαγαζιά τέτοια ξέρω στην Αθήνα και είναι εγγύηση ποιότητας.
Ααα κι`ένα στη Σαλλονίκη,που δεν έχω φάει ακόμη,αλλά είναι εγγύηση.
Θεσσαλονίκη ποιο;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 11 Ιούλ 2022, 18:58

Gherschaagk έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 18:49
...
Θεσσαλονίκη ποιο;
Του Sid φυσικά.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 11 Ιούλ 2022, 19:07

waldorf έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 18:58
Gherschaagk έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 18:49
...
Θεσσαλονίκη ποιο;
Του Sid φυσικά.
:003:


Sid Vicious έλα λίγο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 11 Ιούλ 2022, 19:11

γύρος χοιρινό με απ'όλα
το καλύτερο το έφαγα στην Κύπρο, ένα σουβλατζίδικο στη Λευκωσία, το λέγανε Σαλονικιός αν θυμάμαι καλά
δεν θα το ξεχάσω ποτέ αυτό το τυχλιτό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 12 Ιούλ 2022, 00:13

waldorf έγραψε:
11 Ιούλ 2022, 18:16
Μην παίρνεις ντελιβερι και μην πηγαίνεις σε μαγαζιά που έχουν και ντελίβερι.
Αν πετύχεις μαγαζί που ΔΕΝ έχει ντελίβερι,99% θα έχει καλή μάσα.
Κανά-δυό μαγαζιά τέτοια ξέρω στην Αθήνα και είναι εγγύηση ποιότητας.
Ααα κι`ένα στη Σαλλονίκη,που δεν έχω φάει ακόμη,αλλά είναι εγγύηση.
Αθηνα, ποια ειναι αυτα που ξερεις;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 12 Ιούλ 2022, 18:27

Volk έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 00:13
...

Αθηνα, ποια ειναι αυτα που ξερεις;
Στο Νέο Κόσμο να πας στην οδό Σπινθάρου,να βρείς τον Αχιλλέα.
Έφαγε και άλλος συμφορουμίτης εκεί και δεν με διέψευσε.
Τελευταία έχει αρχίσει να παίζει πολύ στα διάφορα top-ten πιασάρικα σουβλατζίδικα,αλλά τα παιδιά τα εμπιστεύομαι.Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν ρίχνουν την ποιότητα ό,τι και να γίνει (αν κι`έχω καιρό να φάω από`κει).
Επίσης "Το βαγονέτο" πάνω στη Βουλιαγμένης στο ύψος της πλατείας Καλογήρων,στην 'Ατλαντίδα".
Οκ εκεί δεν έχει τυλιχτά αλλά σούβλες.
Τα πάντα όλα φτιαγμένα το πρωί (ή χθες το βράδυ αν απαιτείται).Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να βρεις κοντοσούβλι,ή ό,τι βάνουν στη σούβλα,χτεσινό.
Ξεπουλάει κάθε μέρα ό,τι φτιάχνει.Μιά Κυριακή πήραμε τηλέφωνο κατά τις μία το μεσημέρι να "κλείσουμε" καμιά μερίδα κρέας,και μας είπε:sorry αλλά Κυριακή βράδυ δεν είμαστε ανοιχτά,οπότε βάζουμε λίγα πράγματα στη σούβλα τα οποία έχουν ήδη εξαντληθεί.
Και το βαγονέτο και ο Αχιλλέας δεν έχουν delivery και δεν έχουν χώρο να κάτσεις.Αν δεν θες να περιμένεις πολύ απλά παραγγέλνεις τηλεφωνικά και πας και τα παίρνεις την ώρα που θα σου πουν.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 13 Ιούλ 2022, 14:05

waldorf έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 18:27
Volk έγραψε:
12 Ιούλ 2022, 00:13
...

Αθηνα, ποια ειναι αυτα που ξερεις;
Στο Νέο Κόσμο να πας στην οδό Σπινθάρου,να βρείς τον Αχιλλέα.
Έφαγε και άλλος συμφορουμίτης εκεί και δεν με διέψευσε.
Τελευταία έχει αρχίσει να παίζει πολύ στα διάφορα top-ten πιασάρικα σουβλατζίδικα,αλλά τα παιδιά τα εμπιστεύομαι.Είμαι 100% σίγουρος ότι δεν ρίχνουν την ποιότητα ό,τι και να γίνει (αν κι`έχω καιρό να φάω από`κει).
Επίσης "Το βαγονέτο" πάνω στη Βουλιαγμένης στο ύψος της πλατείας Καλογήρων,στην 'Ατλαντίδα".
Οκ εκεί δεν έχει τυλιχτά αλλά σούβλες.
Τα πάντα όλα φτιαγμένα το πρωί (ή χθες το βράδυ αν απαιτείται).Δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να βρεις κοντοσούβλι,ή ό,τι βάνουν στη σούβλα,χτεσινό.
Ξεπουλάει κάθε μέρα ό,τι φτιάχνει.Μιά Κυριακή πήραμε τηλέφωνο κατά τις μία το μεσημέρι να "κλείσουμε" καμιά μερίδα κρέας,και μας είπε:sorry αλλά Κυριακή βράδυ δεν είμαστε ανοιχτά,οπότε βάζουμε λίγα πράγματα στη σούβλα τα οποία έχουν ήδη εξαντληθεί.
Και το βαγονέτο και ο Αχιλλέας δεν έχουν delivery και δεν έχουν χώρο να κάτσεις.Αν δεν θες να περιμένεις πολύ απλά παραγγέλνεις τηλεφωνικά και πας και τα παίρνεις την ώρα που θα σου πουν.
:+1::goodpost:

Ευχαριστω για το χρονο και τη βοηθεια σου.

Απο οτι ειδα, και τα δυο καταστηματα δεν εχουν χωρο να αραξεις και να φας. :102:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 13 Ιούλ 2022, 14:12

Θυμάμαι 90ς, στις σκοτεινές εποχές του γύρου, στους μερακλήδες του Κολωνού έφτιαχνε τρομερά πίτογυρα, αν και μικρά με ελάχιστες πατάτες. Έβαζε με μια μουστάρδε σάλτσα, και το έκανε σούπερ. Γενικά είμαι υπέρ να βάζουν και καμιά σάλτσα έξτρα μέσα, έτσι για αλλαγή, το κλασσικό με το τζατζίκι είναι λίγο βαρετό, και αρκετοί επειδή πλέον τα κάνουν τεράστια, είναι πολλές φορές στεγνά.. Ένας εδώ ανθουπολη βάζει μια σάλτσα και τον προτιμώ, αν και το έχει πάει 3ευρω κι αυτός. Και το σουβλατζιδικο που μοιραζα στο Αιγάλεω, 5η γεύση, κάνει τρομερά, τούμπανα, ζουμερα,με ξερό ψημένη καλαμποκισια πίτα, και φρέσκο γύρο. Μόνο οι πατάτες είναι έτοιμες, το μοναδικό ψεγάδι. Ένας κρητικός στο Αιγάλεω βάζει φρέσκοκομμενες, με ανάλογα δυνατό γύρο, και ωραίες πίτες, άρα μας ξεπέρασε ολίγον. Τη δεύτερη θέση στο Αιγάλεω την κρατάμε, γιατί έχω κάνει παντού ερευνα.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 13 Ιούλ 2022, 14:14

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
13 Ιούλ 2022, 14:12
Θυμάμαι 90ς, στις σκοτεινές εποχές του γύρου, στους μερακλήδες του Κολωνού έφτιαχνε τρομερά πίτογυρα, αν και μικρά με ελάχιστες πατάτες. Έβαζε με μια μουστάρδε σάλτσα, και το έκανε σούπερ. Γενικά είμαι υπέρ να βάζουν και καμιά σάλτσα έξτρα μέσα, έτσι για αλλαγή, το κλασσικό με το τζατζίκι είναι λίγο βαρετό, και αρκετοί επειδή πλέον τα κάνουν τεράστια, είναι πολλές φορές στεγνά.. Ένας εδώ ανθουπολη βάζει μια σάλτσα και τον προτιμώ, αν και το έχει πάει 3ευρω κι αυτός. Και το σουβλατζιδικο που μοιραζα στο Αιγάλεω, 5η γεύση, κάνει τρομερά, τούμπανα, ζουμερα,με ξερό ψημένη καλαμποκισια πίτα, και φρέσκο γύρο. Μόνο οι πατάτες είναι έτοιμες, το μοναδικό ψεγάδι. Ένας κρητικός στο Αιγάλεω βάζει φρέσκοκομμενες, με ανάλογα δυνατό γύρο, και ωραίες πίτες, άρα μας ξεπέρασε ολίγον. Τη δεύτερη θέση στο Αιγάλεω την κρατάμε, γιατί έχω κάνει παντού ερευνα.
Τελικα, σε ποιο μαγαζι μπορει να παει καποιος να αραξει και να φαει νοστιμο και ποιοτικο τυλιχτο;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών