Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4521
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 05 Ιουν 2022, 19:43

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιουν 2022, 15:27
Πτολεμαίος έγραψε:
04 Ιουν 2022, 20:26
Volk έγραψε:
04 Ιουν 2022, 20:03


Οχι, δεν εχω δοκιμασει ποτε!
:o:o:o

Νοοοοοοοοοο...

Σαν τυρολατρης που είσαι, θα ολοκληρωθείς σαν άνθρωπος μόνο αν φας πρέτζα.
Το φτιάχνουμε στη Ζάκυνθο και προφανώς και αλλού χωρίς να γνωρίζω σιγουρα που όμως.
Είναι κρέμα τυριού (συν κομματάκια μέσα) που φτιάχνεται από κατσικίσιο γάλα τα οποία (γάλα συν κυβακια τυριού) μπαινουν σε ασκό και τοποθετουνται στον ήλιο. Φτιάχνεται μόνο τους καλοκαιρινούς μηνες που έχει - φυσικά- ήλιο.
Αν φας πρέτζα από την μάνα μου θα θες να την παντρευτείς 80 χρόνων γυναίκα :lol::lol:

Φαντάσου τώρα, ελαφρώς πικάντικη κρέμα τυριού (συν τα κομματάκια) να στρίβεις τομάτα πάνω, ρίγανη και να τα τρως με χωριάτικο ψωμί.
Η κόλαση είναι πολύ μικρή λέξη για να περιγράψει αυτό το πράγμα.


.


Πρετζάκια ..... βρήκα το παρακάτω.....Σαλαμούρα με τρίμμα λέει.....τώρα γιατί το βάζουν και στον .ήλιο που λές δε γκζέρω..... :smt017


Γιά ρώτα τη μάνα σου.....τι ρόλο παιζει ο ήλιος ;;;


Ρώτα και τιμή νά γελάσουμε.....


.




[img]https://i.postimg.cc/3w6Lk3L5/2022 ... .jpg[/img]



.
Κάτι σε ζύμωση θα παίζει ο ήλιος πιθανολογώ.
Διότι τα κυβακια τυριού που προσθέτει είναι "αγένατα" (κάτι σαν μη γινομένα ακομα).
Κάθε που αφαιρεί πρέτζα από τον ασκό η γριά μου, προσθέτει γάλα συν αλάτι πχ την άλλη μέρα για να διατηρείται η ποσότητα της πρέτζας.
Από τον ασκό στάζει υγρό και στο στόμιο που είναι δεμένο σφιχτά με σκοινί, έχει δεθεί τούλι για να μην πάνε μύγες. Το γάλα είναι αποκλειστικά κατσικίσιο αν και κάποιοι βάζουν και πρόβειο το οποίο προσθέτει βούτυρο και μια κιτρινίλα στην πρέτζα.

Τωρα για την κεφαλλονιτικη εκδοση δεν ξέρω.
Από τιμή γύρω στο δεκάρικο το κιλό παίζει αν και εφόσον είναι διαθέσιμη.
Η μάνα μου όταν έφτιαχνε (μέχρι πέρυσι διότι τις χάλασε τις γίδες πια) έδινε σε γνωστούς της τσάμπα. Δεν την πούλαγε, είναι εξαιρετικά πολύτιμο υλικό για να το πουλάς και έχει περιορισμένη διάρκεια 2 μηνών. Όσο έχει δυνατό ήλιο δηλαδή.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8168
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 05 Ιουν 2022, 20:38

Πτολεμαίος έγραψε:
05 Ιουν 2022, 19:43
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιουν 2022, 15:27
Πτολεμαίος έγραψε:
04 Ιουν 2022, 20:26


:o:o:o

Νοοοοοοοοοο...

Σαν τυρολατρης που είσαι, θα ολοκληρωθείς σαν άνθρωπος μόνο αν φας πρέτζα.
Το φτιάχνουμε στη Ζάκυνθο και προφανώς και αλλού χωρίς να γνωρίζω σιγουρα που όμως.
Είναι κρέμα τυριού (συν κομματάκια μέσα) που φτιάχνεται από κατσικίσιο γάλα τα οποία (γάλα συν κυβακια τυριού) μπαινουν σε ασκό και τοποθετουνται στον ήλιο. Φτιάχνεται μόνο τους καλοκαιρινούς μηνες που έχει - φυσικά- ήλιο.
Αν φας πρέτζα από την μάνα μου θα θες να την παντρευτείς 80 χρόνων γυναίκα :lol::lol:

Φαντάσου τώρα, ελαφρώς πικάντικη κρέμα τυριού (συν τα κομματάκια) να στρίβεις τομάτα πάνω, ρίγανη και να τα τρως με χωριάτικο ψωμί.
Η κόλαση είναι πολύ μικρή λέξη για να περιγράψει αυτό το πράγμα.


.


Πρετζάκια ..... βρήκα το παρακάτω.....Σαλαμούρα με τρίμμα λέει.....τώρα γιατί το βάζουν και στον .ήλιο που λές δε γκζέρω..... :smt017


Γιά ρώτα τη μάνα σου.....τι ρόλο παιζει ο ήλιος ;;;


Ρώτα και τιμή νά γελάσουμε.....


.




[img]https://i.postimg.cc/3w6Lk3L5/2022 ... .jpg[/img]



.
Κάτι σε ζύμωση θα παίζει ο ήλιος πιθανολογώ.
Διότι τα κυβακια τυριού που προσθέτει είναι "αγένατα" (κάτι σαν μη γινομένα ακομα).
Κάθε που αφαιρεί πρέτζα από τον ασκό η γριά μου, προσθέτει γάλα συν αλάτι πχ την άλλη μέρα για να διατηρείται η ποσότητα της πρέτζας.
Από τον ασκό στάζει υγρό και στο στόμιο που είναι δεμένο σφιχτά με σκοινί, έχει δεθεί τούλι για να μην πάνε μύγες. Το γάλα είναι αποκλειστικά κατσικίσιο αν και κάποιοι βάζουν και πρόβειο το οποίο προσθέτει βούτυρο και μια κιτρινίλα στην πρέτζα.

Τωρα για την κεφαλλονιτικη εκδοση δεν ξέρω.
Από τιμή γύρω στο δεκάρικο το κιλό παίζει αν και εφόσον είναι διαθέσιμη.
Η μάνα μου όταν έφτιαχνε (μέχρι πέρυσι διότι τις χάλασε τις γίδες πια) έδινε σε γνωστούς της τσάμπα. Δεν την πούλαγε, είναι εξαιρετικά πολύτιμο υλικό για να το πουλάς και έχει περιορισμένη διάρκεια 2 μηνών. Όσο έχει δυνατό ήλιο δηλαδή.

.


Απο τί είδος τυρί είναι το αγένατο ;;;



Πές μου σε τι κοντά μοιάζει η μυρωδιά του Μύκητα όταν το βγάζεις ζεστό και ζυμωμένο απο τον ασκό..... :smt017



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4521
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 05 Ιουν 2022, 21:27

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιουν 2022, 20:38
Πτολεμαίος έγραψε:
05 Ιουν 2022, 19:43
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Ιουν 2022, 15:27




.


Πρετζάκια ..... βρήκα το παρακάτω.....Σαλαμούρα με τρίμμα λέει.....τώρα γιατί το βάζουν και στον .ήλιο που λές δε γκζέρω..... :smt017


Γιά ρώτα τη μάνα σου.....τι ρόλο παιζει ο ήλιος ;;;


Ρώτα και τιμή νά γελάσουμε.....


.




[img]https://i.postimg.cc/3w6Lk3L5/2022 ... .jpg[/img]



.
Κάτι σε ζύμωση θα παίζει ο ήλιος πιθανολογώ.
Διότι τα κυβακια τυριού που προσθέτει είναι "αγένατα" (κάτι σαν μη γινομένα ακομα).
Κάθε που αφαιρεί πρέτζα από τον ασκό η γριά μου, προσθέτει γάλα συν αλάτι πχ την άλλη μέρα για να διατηρείται η ποσότητα της πρέτζας.
Από τον ασκό στάζει υγρό και στο στόμιο που είναι δεμένο σφιχτά με σκοινί, έχει δεθεί τούλι για να μην πάνε μύγες. Το γάλα είναι αποκλειστικά κατσικίσιο αν και κάποιοι βάζουν και πρόβειο το οποίο προσθέτει βούτυρο και μια κιτρινίλα στην πρέτζα.

Τωρα για την κεφαλλονιτικη εκδοση δεν ξέρω.
Από τιμή γύρω στο δεκάρικο το κιλό παίζει αν και εφόσον είναι διαθέσιμη.
Η μάνα μου όταν έφτιαχνε (μέχρι πέρυσι διότι τις χάλασε τις γίδες πια) έδινε σε γνωστούς της τσάμπα. Δεν την πούλαγε, είναι εξαιρετικά πολύτιμο υλικό για να το πουλάς και έχει περιορισμένη διάρκεια 2 μηνών. Όσο έχει δυνατό ήλιο δηλαδή.

.


Απο τί είδος τυρί είναι το αγένατο ;;;



Πές μου σε τι κοντά μοιάζει η μυρωδιά του Μύκητα όταν το βγάζεις ζεστό και ζυμωμένο απο τον ασκό..... :smt017



.
Κατσικίσιο είναι το τυρί που μπαίνει.
Δεν έχει κάποιου είδους μυρωδιά (όχι όπως το εννοείς τουλάχιστον).
Από γεύση πάντως είναι κόλαση. Χωριάτικη σαλάτα με πρέτζα είναι αμβροσία των θεών.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 06 Ιουν 2022, 12:03

sys3x έγραψε:
04 Ιουν 2022, 13:55
Nostalgia έγραψε:
03 Ιουν 2022, 20:58
Ωραια τα τυρια αλλα μετα η χοληστερινη παει στον Θεο. Αδυναμια σε ξερη μυζηθρα, σφελα νοτιου Πελοποννησου, πεκορινο ρομανο, κεφαλοτυρι, γραβιερα κρητης, ρεγκατο κλπ κλπ κλπ γενικα η Ελλαδα παιζει δυνατα στα τυρια και ας ειμαστε γνωστοι μονο για την φετα, μια φορα μου ειχαν φερει ενα τυρι απο Λερο με μουστο απ'εξω, γενικα τρωω και με πιπερι και με τρουφες και και και, εκτος απο ροκφορ, δεν μου αρεσει.

Τελευταια το εχω περιορισει πολυ για την χοληστερινη.
:+1::goodpost::bravo:
Τα γ@μάω τη μανούλα ΟΛΑ αυτά που έγραψες, ακόμη και το μπλε - ροκφόρ.
Επίσης, δεν αναφέρθηκαν με την πρέπουσα έμφαση τα λαδοτύρια, ειδικά το Λημνιό και της Λέσβου γαμάνε στη ζχάρα.
:wave:
Καλημερα μπρο!!!! :wave:
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 06 Ιουν 2022, 12:04

Volk έγραψε:
04 Ιουν 2022, 16:21
Nostalgia έγραψε:
03 Ιουν 2022, 20:58
Ωραια τα τυρια αλλα μετα η χοληστερινη παει στον Θεο. Αδυναμια σε ξερη μυζηθρα, σφελα νοτιου Πελοποννησου, πεκορινο ρομανο, κεφαλοτυρι, γραβιερα κρητης, ρεγκατο κλπ κλπ κλπ γενικα η Ελλαδα παιζει δυνατα στα τυρια και ας ειμαστε γνωστοι μονο για την φετα, μια φορα μου ειχαν φερει ενα τυρι απο Λερο με μουστο απ'εξω, γενικα τρωω και με πιπερι και με τρουφες και και και, εκτος απο ροκφορ, δεν μου αρεσει.

Τελευταια το εχω περιορισει πολυ για την χοληστερινη.
Ασχετο με το νημα: Δεν θα σε βλαψει η χοληστερινη απο τα φαγητα που τρως αλλα οι παραγοντες που θα κανουν τη χολιστερινη να μπλοκαρει τα αγγεια σου.

Αλλωστε, αν μελετησεις θα δεις οτι η διατροφικη χοληστερινη δεν εχει σχεδον καμια επιδραση στον οργανισμο σου, ο οποιος παραγει καθημερινα πολυ παραπανω.

Η τρομοκρατια της χοληστερινης, βολευει σε πολλα θεματα, αν καταλαβες, καταλαβες.

Κοψε τις επεξεργασμενες τροφες, τα τηγανιτα, τα σπορελαια (μονο ελαιολαδο τιποτα αλλο), τις μαργαρινες, τσιγαρο, αραλικι, αλκοολ, ψωμια, γλυκα, ζαχαρη, αναψυκτικα. Προσπαθησε το αλατι που τρως συνολικα ανα ημερα να μην ξεπερναει τα 4γρ. Μετριασε τη καταναλωση σε ζυμαρικα πατατες και ρυζια. Ξεκινα 4 φορες την εβδομαδα περπατημα για κανα μισαωρο και μετα βαρα μερικες καμψεις (100 συνολο μοιρασμενες σε οσα σετ μπορεις).

Μπροκολο καθημερινα τουλαχιστον 400γρ, λαχανο καροτο τουλαχιστον 200γρ, λαχανικα παντα εποχης.

Εχουν πεθανει ανθρωποι με χαμηλη χοληστερινη διοτι ειχαν αλλους παραγοντες κινδυνου (παχυσαρκια, υπερταση, στρες, καπνισμα, αλκοολ, ζαχαρο) και ανθρωποι με υψηλη χοληστερινη εζησαν εως τα βαθεια του γεραματα.

Δεν ειναι μονο η χοληστερινη, ουτε ειναι ο μπαμπουλας της διατροφης μας. Απλα, οπως ειπα και πριν, βολευει για πολλους λογους η τρομοκρατια της χοληστερινης!

Να σαι καλα, ευχομαι καθε καλο!
Ευχαριστω.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 06 Ιουν 2022, 12:05

Nostalgia έγραψε:
06 Ιουν 2022, 12:04
Volk έγραψε:
04 Ιουν 2022, 16:21
Nostalgia έγραψε:
03 Ιουν 2022, 20:58
Ωραια τα τυρια αλλα μετα η χοληστερινη παει στον Θεο. Αδυναμια σε ξερη μυζηθρα, σφελα νοτιου Πελοποννησου, πεκορινο ρομανο, κεφαλοτυρι, γραβιερα κρητης, ρεγκατο κλπ κλπ κλπ γενικα η Ελλαδα παιζει δυνατα στα τυρια και ας ειμαστε γνωστοι μονο για την φετα, μια φορα μου ειχαν φερει ενα τυρι απο Λερο με μουστο απ'εξω, γενικα τρωω και με πιπερι και με τρουφες και και και, εκτος απο ροκφορ, δεν μου αρεσει.

Τελευταια το εχω περιορισει πολυ για την χοληστερινη.
Ασχετο με το νημα: Δεν θα σε βλαψει η χοληστερινη απο τα φαγητα που τρως αλλα οι παραγοντες που θα κανουν τη χολιστερινη να μπλοκαρει τα αγγεια σου.

Αλλωστε, αν μελετησεις θα δεις οτι η διατροφικη χοληστερινη δεν εχει σχεδον καμια επιδραση στον οργανισμο σου, ο οποιος παραγει καθημερινα πολυ παραπανω.

Η τρομοκρατια της χοληστερινης, βολευει σε πολλα θεματα, αν καταλαβες, καταλαβες.

Κοψε τις επεξεργασμενες τροφες, τα τηγανιτα, τα σπορελαια (μονο ελαιολαδο τιποτα αλλο), τις μαργαρινες, τσιγαρο, αραλικι, αλκοολ, ψωμια, γλυκα, ζαχαρη, αναψυκτικα. Προσπαθησε το αλατι που τρως συνολικα ανα ημερα να μην ξεπερναει τα 4γρ. Μετριασε τη καταναλωση σε ζυμαρικα πατατες και ρυζια. Ξεκινα 4 φορες την εβδομαδα περπατημα για κανα μισαωρο και μετα βαρα μερικες καμψεις (100 συνολο μοιρασμενες σε οσα σετ μπορεις).

Μπροκολο καθημερινα τουλαχιστον 400γρ, λαχανο καροτο τουλαχιστον 200γρ, λαχανικα παντα εποχης.

Εχουν πεθανει ανθρωποι με χαμηλη χοληστερινη διοτι ειχαν αλλους παραγοντες κινδυνου (παχυσαρκια, υπερταση, στρες, καπνισμα, αλκοολ, ζαχαρο) και ανθρωποι με υψηλη χοληστερινη εζησαν εως τα βαθεια του γεραματα.

Δεν ειναι μονο η χοληστερινη, ουτε ειναι ο μπαμπουλας της διατροφης μας. Απλα, οπως ειπα και πριν, βολευει για πολλους λογους η τρομοκρατια της χοληστερινης!

Να σαι καλα, ευχομαι καθε καλο!
Ευχαριστω.
:wink
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Κος Mike
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 23:42

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κος Mike » 08 Ιουν 2022, 00:11

δοκιμασα Μοτσαρελ αρλα
εντελως φολα

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 08 Ιουν 2022, 00:14

Κος Mike έγραψε:
08 Ιουν 2022, 00:11
δοκιμασα Μοτσαρελ αρλα
εντελως φολα
:102::lol::lol::lol::102:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Ιουν 2022, 11:53

Πήρα κεφαλογραβιέρα από Γιάννινα, και γραβιέρα Κιλκίς. Η πρώτη καντάρια καλύτερη.
Ordem e Progresso.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 08 Ιουν 2022, 13:56

Cavaliere έγραψε:
08 Ιουν 2022, 11:53
Πήρα κεφαλογραβιέρα από Γιάννινα, και γραβιέρα Κιλκίς. Η πρώτη καντάρια καλύτερη.
Λογικα, η κεφαλογραβιερα θα ειναι πιο σκληρη στην υφη της και πιο αλμυρη. Σωστα;
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 08 Ιουν 2022, 16:05

Volk έγραψε:
08 Ιουν 2022, 13:56
Cavaliere έγραψε:
08 Ιουν 2022, 11:53
Πήρα κεφαλογραβιέρα από Γιάννινα, και γραβιέρα Κιλκίς. Η πρώτη καντάρια καλύτερη.
Λογικα, η κεφαλογραβιερα θα ειναι πιο σκληρη στην υφη της και πιο αλμυρη. Σωστα;
Το αντίθετο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Κος Mike
Δημοσιεύσεις: 1229
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 23:42

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κος Mike » 08 Ιουν 2022, 20:00

Volk έγραψε:
08 Ιουν 2022, 00:14
Κος Mike έγραψε:
08 Ιουν 2022, 00:11
δοκιμασα Μοτσαρελ αρλα
εντελως φολα
:102::lol::lol::lol::102:


https://www.arlafoods.gr/?gclid=CjwKCAj ... 38QAvD_BwE

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 16 Ιουν 2022, 21:19

Πιτσα μαργαριτα, με γκουντα και φετα!


Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4357
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 16 Ιουν 2022, 21:57

γραβιέρα Κρήτης με τσιμένι.

τυρί νοστιμότατο και σπάνιο. το έβρισκα μερικές φορές στο παζάρι του Μετρό στο Σύνταγμα. με τον κόβιντ δυστυχώς, κομμένα αυτά.
νομιζω όμως ότι πουλάει κάτι τέτοιο ο Μιράν.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Αυστηρά για λυσσασμένους τυροφάγους!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 16 Ιουν 2022, 22:06

Naranjita έγραψε:
16 Ιουν 2022, 21:57
γραβιέρα Κρήτης με τσιμένι.

τυρί νοστιμότατο και σπάνιο. το έβρισκα μερικές φορές στο παζάρι του Μετρό στο Σύνταγμα. με τον κόβιντ δυστυχώς, κομμένα αυτά.
νομιζω όμως ότι πουλάει κάτι τέτοιο ο Μιράν.
Ενδιαφερον ακουγεται αυτο το τσιμενι
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών