Πρωινο στις διακοπες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 16 Ιουν 2022, 13:27

Belladonna έγραψε:
16 Ιουν 2022, 12:40
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:13
Δεν τρώω πρωινό οπότε στα ξενοδοχεία κάθομαι και βλέπω τους άλλους να τρώνε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι τρώνε πρωινό. Εμένα μου κάθεται στο στομάχι και καταστρέφει τη μέρα μου. Αφού φάω χρειάζομαι 5 ώρες για να μπορέσω να κάνω γιόκινγκ και σούιμινγκ και μπάισικλινγκ και προτιμώ τη γυμναστική μου να την κάνω το πρωί. Σήμερα έτρεξα 6 χλμ στο βουνό. Ξεκίνησα στις 5 και είδα τον ήλιο να ανατέλει. Πως θα το κάνεις αυτό με το πρωινό και ποιο μαγευτικό τοπίο θα δεις; Ποιον καθαρό αέρα θα αναπνεύσεις;
Είμαι το εντελώς αντίθετο από εσένα. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που δεν τρώνε πρωινό, δεν έχω ενέργεια αν δεν φάω πρωινό και μου είναι αδύνατον να κάνω οποιαδήποτε γυμναστική το πρωί. Στο θέμα της σωματικής δραστηριότητας είμαι βραδινός τύπος.
Αυτο που γραφω, δεν αφορα τις διακοπες!

Το να μη τρως πρωινο, μονο θετικα αποτελεσματα θα δεις στο σωμα σου αλλα και στην υγεια σου. Αλλωστε, μη ξεχναμε οτι οταν το "επεβαλαν" μεσα απο διαφορους τροπους, λεγοταν breakfast. Και σημερα, ετσι λεγεται, break....fast!

Η διαλειμματικη νηστεια (παραδειγμα τελευταιο γευμα στις 20:00 και το πρωτο γευμα την επομενη ημερα μετα τις 12:00 το μεσημερι, εχεις κανει 16 ωρες νηστεια) εχει τεραστια ωφελη για τον οργανισμο αλλα και στα επιπεδα της ενεργειας που θα δεις οτι θα εχεις.

Μετα απο λιγες μερες, μολις προσαρμοστει ο οργανισμος σου σε αυτο, θα δεις τεραστιες διαφορες στο θεμα ενεργειας.

Τις ωρες της νηστειας, μπορεις να πινεις καφε σκετο τσαι σκετο νερο, τιποτα αλλο.

Δοκιμασε το για 20+ ημερες και ελα παλι εδω να γραψεις τις εντυπωσεις. Ακολουθα για αρχη το 16-8, δηλαδη 16 ωρες νηστεια αναμεσα στα γευματα και ενα παραθυρο 8 ωρων να κανεις τα 2 ή 3 γευματα σου.

Παραδειγμα, πρωτο γευμα στις 12:00, δευτερο στις 16:00 και τριτο γευμα στις 20:00.

Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 16 Ιουν 2022, 13:30

Volk έγραψε:
16 Ιουν 2022, 13:27

Αυτο που γραφω, δεν αφορα τις διακοπες!

Το να μη τρως πρωινο, μονο θετικα αποτελεσματα θα δεις στο σωμα σου αλλα και στην υγεια σου. Αλλωστε, μη ξεχναμε οτι οταν το "επεβαλαν" μεσα απο διαφορους τροπους, λεγοταν breakfast. Και σημερα, ετσι λεγεται, break....fast!

Η διαλειμματικη νηστεια (παραδειγμα τελευταιο γευμα στις 20:00 και το πρωτο γευμα την επομενη ημερα μετα τις 12:00 το μεσημερι, εχεις κανει 16 ωρες νηστεια) εχει τεραστια ωφελη για τον οργανισμο αλλα και στα επιπεδα της ενεργειας που θα δεις οτι θα εχεις.

Μετα απο λιγες μερες, μολις προσαρμοστει ο οργανισμος σου σε αυτο, θα δεις τεραστιες διαφορες στο θεμα ενεργειας.

Τις ωρες της νηστειας, μπορεις να πινεις καφε σκετο τσαι σκετο νερο, τιποτα αλλο.

Δοκιμασε το για 20+ ημερες και ελα παλι εδω να γραψεις τις εντυπωσεις. Ακολουθα για αρχη το 16-8, δηλαδη 16 ωρες νηστεια αναμεσα στα γευματα και ενα παραθυρο 8 ωρων να κανεις τα 2 ή 3 γευματα σου.

Παραδειγμα, πρωτο γευμα στις 12:00, δευτερο στις 16:00 και τριτο γευμα στις 20:00.
Όποτε έχω κάνει διαλλειματική νηστεία την έχω κάνει παραλείποντας το βραδινό, όχι το πρωινό. Τρωω τελευταία φορά κατά τις 16.00 και ξανατρώω κατά τις 8 το πρωί.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 16 Ιουν 2022, 13:33

Belladonna έγραψε:
16 Ιουν 2022, 13:30
Volk έγραψε:
16 Ιουν 2022, 13:27

Αυτο που γραφω, δεν αφορα τις διακοπες!

Το να μη τρως πρωινο, μονο θετικα αποτελεσματα θα δεις στο σωμα σου αλλα και στην υγεια σου. Αλλωστε, μη ξεχναμε οτι οταν το "επεβαλαν" μεσα απο διαφορους τροπους, λεγοταν breakfast. Και σημερα, ετσι λεγεται, break....fast!

Η διαλειμματικη νηστεια (παραδειγμα τελευταιο γευμα στις 20:00 και το πρωτο γευμα την επομενη ημερα μετα τις 12:00 το μεσημερι, εχεις κανει 16 ωρες νηστεια) εχει τεραστια ωφελη για τον οργανισμο αλλα και στα επιπεδα της ενεργειας που θα δεις οτι θα εχεις.

Μετα απο λιγες μερες, μολις προσαρμοστει ο οργανισμος σου σε αυτο, θα δεις τεραστιες διαφορες στο θεμα ενεργειας.

Τις ωρες της νηστειας, μπορεις να πινεις καφε σκετο τσαι σκετο νερο, τιποτα αλλο.

Δοκιμασε το για 20+ ημερες και ελα παλι εδω να γραψεις τις εντυπωσεις. Ακολουθα για αρχη το 16-8, δηλαδη 16 ωρες νηστεια αναμεσα στα γευματα και ενα παραθυρο 8 ωρων να κανεις τα 2 ή 3 γευματα σου.

Παραδειγμα, πρωτο γευμα στις 12:00, δευτερο στις 16:00 και τριτο γευμα στις 20:00.
Όποτε έχω κάνει διαλλειματική νηστεία την έχω κάνει παραλείποντας το βραδινό, όχι το πρωινό. Τρωω τελευταία φορά κατά τις 16.00 και ξανατρώω κατά τις 8 το πρωί.
Και αυτο παιζει, δεν υπαρχει περιορισμος σε αυτο. Μονος κανονας, να απεχεις απο το φαγητο για 16 ωρες.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 05 Αύγ 2022, 20:17

Γαμηστερο πρωινο!

Ο τυπος ειναι δυνατος παιχτης!

Ξερει το παιγνιο και παιζει δυνατα!

Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών