Πρωινο στις διακοπες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 15 Ιουν 2022, 23:15

Ερμής έγραψε:
15 Ιουν 2022, 23:09
Όχι δεν έχω μείνει στο Burj al Arab.
Πάντως ήταν στα Εμιράτα. Άλλωστε μόνο σε ξενοδοχείο μπορείς να βρεις αλκοόλ.
1250 ευρώ η βραδιά στο συγκεκριμένο.

Τι πρωινό να έχει αυτό άραγε;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68591
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιουν 2022, 23:17

Ερμής έγραψε:
15 Ιουν 2022, 23:09
Όχι δεν έχω μείνει στο Burj al Arab.
Πάντως ήταν στα Εμιράτα. Άλλωστε μόνο σε ξενοδοχείο μπορείς να βρεις αλκοόλ.
Στα εμιράτα γενικώς, παίζουν ΠΟΛΥ καλά λεφτά αλλά σε πρακτικό επίπεδο πρέπει να μπεις σε σκληρό λοκντάουν μουντ για να ανταπεξέλθεις. Aν το πάρεις χαλαρά και δεν έχεις οικογενειακές δεσμεύσεις κλπ η αναλογία είναι ότι ένας χρόνος στα εμιράτα ισοδυναμεί με 5 ή 10 χρόνια με καλοπληρωμένη θητεία σε δυτικές χάι χώρες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Ιουν 2022, 23:37

Otto Weininger έγραψε:
15 Ιουν 2022, 20:40
Και γω δεν ξέρω τι παίζει με τα μπουφέ στα ξενοδοχεία και βγάζουν τέτοια ένστικτα.

Πρωινό πέρα από καφέ δεν τρώω ποτέ, μονάχα όταν έκανα γυμναστική/προπονήσεις.

Μόλις βρεθώ μπροστά σε μπουφέ όμως λες και γυρνάει διακόπτης. Θυμάμαι στην Βενετία κόντεψα να φάω και τα πιάτα ένα πρωί. Και μιλάμε για άναρχο συνδυασμό.
Μία από τα ίδια και εδώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 15 Ιουν 2022, 23:52

Ποιο πρωινό;
Είτε διακοπές,είτε όχι το πρωινό είναι ένα
ΚΑΦΕΣ!
Αν δεν μπει η πρώτη γουλια στο στόμα δεν ανοίγει το μάτι με τίποτα.
Δεν με νοιάζει το φαγητό και ούτε θέλω να φάω.
Αν τύχει να φάω έστω και λίγο,νοιωθω τον εαυτό μου βαρύ και δεν μπορώ να λειτουργήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Ιουν 2022, 00:35

Μόνο εγώ δεν είμαι μανιακός με τον καφέ τελικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 16 Ιουν 2022, 08:59

Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 15:51

Να μη σου κάνει καθόλου εντύπωση, το ζω καθημερινά. Η συζυγος κάθε μέρα φτιάχνει πρωινάρα άλλοτε pancakes, άλλοτε κρέπες, άλλοτε ομελέτες και η ίδια πίνει τσάι ή καφέ και μια φρυγανίτσα ή ελάχιστο απο τα παραπάνω.
Θυμάμαι όταν ειχαμε ξεκινήσει να είμαστε μαζί κανονικά και με το νόμο, στο πρώτο μας ταξίδι εκτός Ελλάδος σε τεράστιο μπουφέ πρωινου, ειχε πάρει γαλλικό, μια φέτα κέικ και βούτυρο, ενω ο ομιλών καράμπαμπας το μόνο που δε πήρε ήταν η σαμπάνια :lol:
Λοιπόν, κοιτα ένα περίεργο που συμβαίνει:
Τα ΣΚ φτιάχνω αρκετά τέτοιου είδους πρωινά, κρέπες, βάφλες, pancakes κτλ από τα οποία εγώ 9 στις 10 φορές δεν τα δοκιμάζω καν. Δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά συνήθως εγώ τρώω κάτι άσχετο.
Όταν όμως πάω σε ξενοδοχείο, εκεί του δίνω και καταλαβαίνει, ζω σε άλλο σύμπαν.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 16 Ιουν 2022, 09:08

Belladonna έγραψε:
16 Ιουν 2022, 08:59
Ερμής έγραψε:
14 Ιουν 2022, 15:51

Να μη σου κάνει καθόλου εντύπωση, το ζω καθημερινά. Η συζυγος κάθε μέρα φτιάχνει πρωινάρα άλλοτε pancakes, άλλοτε κρέπες, άλλοτε ομελέτες και η ίδια πίνει τσάι ή καφέ και μια φρυγανίτσα ή ελάχιστο απο τα παραπάνω.
Θυμάμαι όταν ειχαμε ξεκινήσει να είμαστε μαζί κανονικά και με το νόμο, στο πρώτο μας ταξίδι εκτός Ελλάδος σε τεράστιο μπουφέ πρωινου, ειχε πάρει γαλλικό, μια φέτα κέικ και βούτυρο, ενω ο ομιλών καράμπαμπας το μόνο που δε πήρε ήταν η σαμπάνια :lol:
Λοιπόν, κοιτα ένα περίεργο που συμβαίνει:
Τα ΣΚ φτιάχνω αρκετά τέτοιου είδους πρωινά, κρέπες, βάφλες, pancakes κτλ από τα οποία εγώ 9 στις 10 φορές δεν τα δοκιμάζω καν. Δεν ξέρω γιατί, δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά συνήθως εγώ τρώω κάτι άσχετο.
Όταν όμως πάω σε ξενοδοχείο, εκεί του δίνω και καταλαβαίνει, ζω σε άλλο σύμπαν.
Και ποιος τα τρώει;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Ιουν 2022, 09:11

Ερμής έγραψε:
16 Ιουν 2022, 00:35
Μόνο εγώ δεν είμαι μανιακός με τον καφέ τελικά.
Άσε τους να λένε ρε δικέ μου.

Έχουν υποδουλωθεί σε μια ουσία, την οποία αναζητούν για να μπορέσουν να ξεκινήσουν την μέρα τους, καλλιεργώντας έτσι μια συνήθεια που δεν ωφελεί τίποτε.

Ειλικρινά, οι τύποι που λένε:

- Αν δεν πιω έναν καφέ το πρωί, δεν λειτουργώ.

- Δεν έχω πιει καφέ, μην μου μιλάτε.

και κάτι τέτοια, τους θεωρώ εντελώς ξεφτίλες και χειρότερους από ναρκομανείς. Τουλάχιστον, πολλοί από τους τελευταίους αντιλαμβάνονται το πρόβλημά τους και έχουν αναζητήσει κάποια βοήθεια. Αντιθέτως οι καφεδάκηδες δεν κατανοούν τον εθισμό τους, ο οποίος συνήθως έρχεται πακέτο με κάπνισμα, καθιστική ζωή και λαιμαργία.

Δοκιμάστε να πίνετε τον καφέ σας μετά από μια ώρα αφού ξυπνήσετε. Θέστε το σώμα σας υπό την κυριαρχία σας και όχι δούλο μιας συνήθειας. Ακολουθήστε ένα πιο φυσιολογικό πρόγραμμα ύπνου, ώστε να μην χρειάζεστε τον καφέ για να ανοίξετε το μάτι σας.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Ιουν 2022, 09:13

Δεν τρώω πρωινό οπότε στα ξενοδοχεία κάθομαι και βλέπω τους άλλους να τρώνε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι τρώνε πρωινό. Εμένα μου κάθεται στο στομάχι και καταστρέφει τη μέρα μου. Αφού φάω χρειάζομαι 5 ώρες για να μπορέσω να κάνω γιόκινγκ και σούιμινγκ και μπάισικλινγκ και προτιμώ τη γυμναστική μου να την κάνω το πρωί. Σήμερα έτρεξα 6 χλμ στο βουνό. Ξεκίνησα στις 5 και είδα τον ήλιο να ανατέλει. Πως θα το κάνεις αυτό με το πρωινό και ποιο μαγευτικό τοπίο θα δεις; Ποιον καθαρό αέρα θα αναπνεύσεις;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22905
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Ιουν 2022, 09:41

Feindflug έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:11
Ερμής έγραψε:
16 Ιουν 2022, 00:35
Μόνο εγώ δεν είμαι μανιακός με τον καφέ τελικά.
Άσε τους να λένε ρε δικέ μου.

Έχουν υποδουλωθεί σε μια ουσία, την οποία αναζητούν για να μπορέσουν να ξεκινήσουν την μέρα τους, καλλιεργώντας έτσι μια συνήθεια που δεν ωφελεί τίποτε.

Ειλικρινά, οι τύποι που λένε:

- Αν δεν πιω έναν καφέ το πρωί, δεν λειτουργώ.

- Δεν έχω πιει καφέ, μην μου μιλάτε.

και κάτι τέτοια, τους θεωρώ εντελώς ξεφτίλες και χειρότερους από ναρκομανείς. Τουλάχιστον, πολλοί από τους τελευταίους αντιλαμβάνονται το πρόβλημά τους και έχουν αναζητήσει κάποια βοήθεια. Αντιθέτως οι καφεδάκηδες δεν κατανοούν τον εθισμό τους, ο οποίος συνήθως έρχεται πακέτο με κάπνισμα, καθιστική ζωή και λαιμαργία.

Δοκιμάστε να πίνετε τον καφέ σας μετά από μια ώρα αφού ξυπνήσετε. Θέστε το σώμα σας υπό την κυριαρχία σας και όχι δούλο μιας συνήθειας. Ακολουθήστε ένα πιο φυσιολογικό πρόγραμμα ύπνου, ώστε να μην χρειάζεστε τον καφέ για να ανοίξετε το μάτι σας.
Προσωπικά τον καφέ τον έχω συνδέσει με χαλαρότητα. Όταν θα πιω ή που θα είμαι έξω στο χαλαρό ή που θα είμαι σπίτι και θα αράζω.
Την εβδομάδα αντε να πιω τρείς ή τέσσερις φορές μαξ και αυτό συνήθως τα ΣΚ
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 16 Ιουν 2022, 10:20

Feindflug έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:11
Ερμής έγραψε:
16 Ιουν 2022, 00:35
Μόνο εγώ δεν είμαι μανιακός με τον καφέ τελικά.
Άσε τους να λένε ρε δικέ μου.

Έχουν υποδουλωθεί σε μια ουσία, την οποία αναζητούν για να μπορέσουν να ξεκινήσουν την μέρα τους, καλλιεργώντας έτσι μια συνήθεια που δεν ωφελεί τίποτε.

Ειλικρινά, οι τύποι που λένε:

- Αν δεν πιω έναν καφέ το πρωί, δεν λειτουργώ.

- Δεν έχω πιει καφέ, μην μου μιλάτε.

και κάτι τέτοια, τους θεωρώ εντελώς ξεφτίλες και χειρότερους από ναρκομανείς. Τουλάχιστον, πολλοί από τους τελευταίους αντιλαμβάνονται το πρόβλημά τους και έχουν αναζητήσει κάποια βοήθεια. Αντιθέτως οι καφεδάκηδες δεν κατανοούν τον εθισμό τους, ο οποίος συνήθως έρχεται πακέτο με κάπνισμα, καθιστική ζωή και λαιμαργία.

Δοκιμάστε να πίνετε τον καφέ σας μετά από μια ώρα αφού ξυπνήσετε. Θέστε το σώμα σας υπό την κυριαρχία σας και όχι δούλο μιας συνήθειας. Ακολουθήστε ένα πιο φυσιολογικό πρόγραμμα ύπνου, ώστε να μην χρειάζεστε τον καφέ για να ανοίξετε το μάτι σας.
Ειναι και αυτοι που ανεβαζουν και στορυ διαφορες φωτο που σχετιζονται με αυτο που λες τυπε

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 16 Ιουν 2022, 11:21

είμαστε και εμείς που πίνουμε έναν καφέ από τις 8,30 έως τις 14,30
μεγάλο ποτήρι βέβαια, αλλά απαραίτητος μια και ξυπνάω στις 5
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 16 Ιουν 2022, 11:53

Naranjita έγραψε:
16 Ιουν 2022, 11:21
είμαστε και εμείς που πίνουμε έναν καφέ από τις 8,30 έως τις 14,30
μεγάλο ποτήρι βέβαια, αλλά απαραίτητος μια και ξυπνάω στις 5
Δοκιμασε να αφαιρεσεις εντελως τη ζαχαρη και τους επεξεργασμενους υδατανθρακες απο τη καθημερινοτητα σου και ταυτοχρονα κοψε τον καφε για 15-20 μερες.

Θα δεις οτι εχεις παραπανω ενεργεια και οτι τελικα δεν σου ειναι απαραιτητος οπως λες.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 16 Ιουν 2022, 12:40

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:13
Δεν τρώω πρωινό οπότε στα ξενοδοχεία κάθομαι και βλέπω τους άλλους να τρώνε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι τρώνε πρωινό. Εμένα μου κάθεται στο στομάχι και καταστρέφει τη μέρα μου. Αφού φάω χρειάζομαι 5 ώρες για να μπορέσω να κάνω γιόκινγκ και σούιμινγκ και μπάισικλινγκ και προτιμώ τη γυμναστική μου να την κάνω το πρωί. Σήμερα έτρεξα 6 χλμ στο βουνό. Ξεκίνησα στις 5 και είδα τον ήλιο να ανατέλει. Πως θα το κάνεις αυτό με το πρωινό και ποιο μαγευτικό τοπίο θα δεις; Ποιον καθαρό αέρα θα αναπνεύσεις;
Είμαι το εντελώς αντίθετο από εσένα. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που δεν τρώνε πρωινό, δεν έχω ενέργεια αν δεν φάω πρωινό και μου είναι αδύνατον να κάνω οποιαδήποτε γυμναστική το πρωί. Στο θέμα της σωματικής δραστηριότητας είμαι βραδινός τύπος.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Πρωινο στις διακοπες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 16 Ιουν 2022, 12:59

Belladonna έγραψε:
16 Ιουν 2022, 12:40
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
16 Ιουν 2022, 09:13
Δεν τρώω πρωινό οπότε στα ξενοδοχεία κάθομαι και βλέπω τους άλλους να τρώνε. Δεν μπορώ να καταλάβω πως κάποιοι τρώνε πρωινό. Εμένα μου κάθεται στο στομάχι και καταστρέφει τη μέρα μου. Αφού φάω χρειάζομαι 5 ώρες για να μπορέσω να κάνω γιόκινγκ και σούιμινγκ και μπάισικλινγκ και προτιμώ τη γυμναστική μου να την κάνω το πρωί. Σήμερα έτρεξα 6 χλμ στο βουνό. Ξεκίνησα στις 5 και είδα τον ήλιο να ανατέλει. Πως θα το κάνεις αυτό με το πρωινό και ποιο μαγευτικό τοπίο θα δεις; Ποιον καθαρό αέρα θα αναπνεύσεις;
Είμαι το εντελώς αντίθετο από εσένα. Δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς που δεν τρώνε πρωινό, δεν έχω ενέργεια αν δεν φάω πρωινό και μου είναι αδύνατον να κάνω οποιαδήποτε γυμναστική το πρωί. Στο θέμα της σωματικής δραστηριότητας είμαι βραδινός τύπος.
Ναι οκ. Εγώ τρωω μια φορά κατά τις 5. Μετά δεν κάνω απολύτως τίποτα. Μια φορά είχα πάει στο κολυμβητήριο ενώ είχα φάει πίτσα 3 ώρες πριν. Κόντεψα να την βγάλω. Ποτέ ξανά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών