Σχεδον παντου!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 02 Ιούλ 2022, 21:38

Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 21:34
ΓΑΛΗ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 21:28
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:58


Μωρέ και εγώ αυτό είχα κατα νου με τον γύρο, αλλά δεν ισχύει. Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά λογικά. Αφού και ο σιντ το κάνει άνετα και η ΓΑΛΗ γενικά το ζητάει και της το κάνουν. Οπότε μάλλον είναι κάτι συνηθισμένο. Εγώ για τους λόγους που ανέφερες και εσύ με το "τρέχουν να προλάβουν" οπότε κόβουν γρήγορα γύρο έχω κόψει τον γύρο.
Τον πάγο στο μηχάνημα το τρίβουν βρε.
Μα δεν το ζητάω πάντα. Για την ακρίβεια, θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι ο γύρος κόβεται όταν κάνει κρούστα. Οι περισσότεροι έτσι τον γουστάρουν. Και αν χρειαστεί θα περιμένω. Αυτοί που τον θέλουν "ίδιο" και από τις δυο πλευρές είναι και οι πιο εύκολοι πελάτες, η χαρά του ψήστη. :lol:
Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι το έχουν κομμένο και πέφτει σε ένα ταψάκι κάτω από τον γύρο και από εκεί βάζουν. Απλά αν τελειώνει γρήγορα μπορεί να κόψει και να μην προλάβει να ψηθεί καλά. Εγώ για αυτό τον αποφεύγω. Σίγουρα θα υπάρχει και η επιλογή που λες εσύ να περιμένει ο ψήστης να ξεροψηθεί ο γύρος και μετά να κόψει με την ανάλογη καθυστέρηση καθυστέρηση στις παραγγελίες. Είχα γκομενο σουβλατζη για κάτι εβδομάδες, αλλά δεν τον είχα ρωτήσει τέτοιες λεπτομερειες.
Ναι, αυτό ακριβώς κάνουν. Αν τελειώνει γρήγορα και σερβίρουν "άψητο" σε πελάτες που δεν έχουν ζητήσει, απλώς δεν πρόκειται να κρατήσουν τους πελάτες που τον θέλουν ψημένο. Θα πάρουν γύρο μία, δύο φορές και δεν θα ξαναπάρουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 02 Ιούλ 2022, 23:07

Sid Vicious έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:29
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:15
Sid Vicious έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:10

Σταματαω τον γυρο, και καιω ενα σημειο απο την πλευρα που σταματησε. Δεν καιγεται ολη η πλευρα εκεινη καθως καθε επιπεδο καρβουνου εχει διαφορετικη ενταση
Να αυτό μου φάνηκε περίεργο στη σκέψη. Να σταματήσεις τον γύρο για να ξεροψήσεις ένα σημείο για να κόψεις για μια πίτα, να κόψεις από αλλού πιο ωμό για αλλη πίτα, να τον ξανασαματησεις να τον ξεροψήσεις για άλλη πίτα κτλ κτλ. Δεν μου μοιάζει λειτουργικό για ένα μαγαζί φουλ στις παραγγελίες από άποψη χρόνου. Αν το καταφέρνετε αυτό οι επαγγελματίες του χώρου, μαγκιά.
Μια χαρα λειτουρικο ειναι, το θεμα ειναι οτι μπορεις να ζητησεις. Και επισης θεμα του πελατη ειναι οταν γινεται χαμος ποσο μπορει να περιμενει. Πχ χθες καποια στιγμη ειχα στη σειρα 7 μεριδες γυρο και καμια 20αρια σαντουιτς, ερχεται ενας με λεει ενα πιτογυρο καλοψημενο ποση ωρα, του λεω μιση ωρα σιγουρα καθοτι εχω κι αλλα πριν, με λεει οκ ετοιμασε το και ξαναρχομαι σε μιση ωρα. Αν θα το ηθελε σε 10 λεπτα αναγκαστικα δεν θα γινοταν, δεν γινεται να τους εξυπηρετησεις ολους, καλυτερα να χανεις λιγο κοσμο και να μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος σε γερναει και μετα λες ωχ μαλακια εκανα αλλα ειναι αργα πια γιατι εχεις πεθανει. Για αυτο οχι αγχος, Χαλαρα μονο.
και στο τελος φαντασου να βγει μαπα το φαγητο αφου περιμενε ο πελατης μιση ωρα :lol:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 02 Ιούλ 2022, 23:24

killzone έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:07
Sid Vicious έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:29
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:15


Να αυτό μου φάνηκε περίεργο στη σκέψη. Να σταματήσεις τον γύρο για να ξεροψήσεις ένα σημείο για να κόψεις για μια πίτα, να κόψεις από αλλού πιο ωμό για αλλη πίτα, να τον ξανασαματησεις να τον ξεροψήσεις για άλλη πίτα κτλ κτλ. Δεν μου μοιάζει λειτουργικό για ένα μαγαζί φουλ στις παραγγελίες από άποψη χρόνου. Αν το καταφέρνετε αυτό οι επαγγελματίες του χώρου, μαγκιά.
Μια χαρα λειτουρικο ειναι, το θεμα ειναι οτι μπορεις να ζητησεις. Και επισης θεμα του πελατη ειναι οταν γινεται χαμος ποσο μπορει να περιμενει. Πχ χθες καποια στιγμη ειχα στη σειρα 7 μεριδες γυρο και καμια 20αρια σαντουιτς, ερχεται ενας με λεει ενα πιτογυρο καλοψημενο ποση ωρα, του λεω μιση ωρα σιγουρα καθοτι εχω κι αλλα πριν, με λεει οκ ετοιμασε το και ξαναρχομαι σε μιση ωρα. Αν θα το ηθελε σε 10 λεπτα αναγκαστικα δεν θα γινοταν, δεν γινεται να τους εξυπηρετησεις ολους, καλυτερα να χανεις λιγο κοσμο και να μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος σε γερναει και μετα λες ωχ μαλακια εκανα αλλα ειναι αργα πια γιατι εχεις πεθανει. Για αυτο οχι αγχος, Χαλαρα μονο.
και στο τελος φαντασου να βγει μαπα το φαγητο αφου περιμενε ο πελατης μιση ωρα :lol:


Η πιτσαρια τελικα ποια ειναι;
Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Ιούλ 2022, 11:37

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 17:05
klg έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 10:08
Εγώ σε όποιο μαγαζί πάω μια χαρά τα ψήνουν;
Που να ξέρουμε :102:
Δεν ξέρω αν τρολλάρεις, αλλά προφανώς δεν ρωτούσα αν ξέρεις το οτιδήποτε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37586
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Ιούλ 2022, 11:38

kongrosian έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:10
Naida έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:58
kongrosian έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 18:55


ανάλογα το μαγαζί και τη δουλειά που έχει. αν είναι χαλαρά μπορεί να αφιερώσουν λίγο χρόνο να σου ξεροψήσουν τον γύρο. αν τρέχουν να προλάβουν, παίζει να τον φας και ωμό, επειδή συνέχεια κόβουν, και κόβουν, και κόβουν, και δεν προλαβαίνει να ψηθεί. με τον καφέ, πως θα σου τρίψει πάγο ο άλλος; σε πετσέτα όπως έκανε με το τια μαρία ο θειος μου, που είχε έρθει μια μουρλή στην ταβέρνα και της θυμήθηκε τια μαρια;;; εεεε;;;; :102:
Μωρέ και εγώ αυτό είχα κατα νου με τον γύρο, αλλά δεν ισχύει. Είναι κάτι που συμβαίνει συχνά λογικά. Αφού και ο σιντ το κάνει άνετα και η ΓΑΛΗ γενικά το ζητάει και της το κάνουν. Οπότε μάλλον είναι κάτι συνηθισμένο. Εγώ για τους λόγους που ανέφερες και εσύ με το "τρέχουν να προλάβουν" οπότε κόβουν γρήγορα γύρο έχω κόψει τον γύρο.
Τον πάγο στο μηχάνημα το τρίβουν βρε.
σε ποιο μηχάνημα τρίβουν τον πάγο;;; δεν έχουν όλοι! εδώ πήγα σήμερα να πάρω ένα φρέντο, που κανονικά δεν έπρεπε να ξαναπάω, και γενικά να μην πηγαίνω, γιατί μέσα σε ένα χρόνο έχουν αλλάξει 10 υπαλλήλους εκεί, και προφανώς κάτι δεν πάει καλά, και η ταλαίπωρη η κοπέλα πάσχιζε να ξεκολλήσει τα παγάκια, που είχαν κολλήσει μεταξύ τους, στο θερμός που τα βάνουν και ήταν και κοντή και δεν έφτανε, γιατί ο πάγκος ήταν ψηλός. ε ρε ταλαίπα πρωί-πρωί για να πιει καφέ ο κύριος.... :102: 1.90 έκανε ο φρέντο, άφησα 2 ευρώ. φρέντο χωρίς ζάχαρη πίνω, αλλά με λίγο αφρόγαλο να γλυκίζει λίγο, αλλά και πάλι δεν τρελαίνομαι. την άλλη φορά θα πάρω εντελώς σκέτο. :102:

είναι ένα μαγαζί εδώ που δεν κάνει τον κλασσικό γύρο. βάνει κοντσούβλι, χοιρινό λαιμό, καλοψημένο, με το ξυγκάκι του. αν τους πετύχεις σε καλή ώρα, δλδ ούτε με αναδουλειά, ούτε με φουλ δουλειά, είναι ωραίος, της ώρας και ζουμερός. αλλά τα έκοψα αυτά τώρα. κοτοπουλάκι κι άγιος ο θεός. να πέσει η ldl. τι να κάνω;;; :102:
Να τρως λιγότερο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Ιούλ 2022, 11:42

BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 17:17

Η πλάκα είναι ότι κάθε μέρα ποστάρει φωτό από το τι έφαγε έξω και πάντα όλα όσα τρώει κοστίζουν στάνταρ πάνω από 30 ευρώ.
30 ευρώ Χ 30 ημέρες = 900 ευρώ μόνο για φαγητό ξοδεύει ο Volk :o

Και γεννιούνται τα ερωτήματα
1) στο σπίτι αυτά τα άτομα δεν μαγειρεύουν ποτέ ;;;;;;
και
2) υπάρχει φτωχοποίηση στην Ελλάδα ; Όχι ! Διότι αποδεικνύεται ότι λεφτά υπάρχουν τελικά.Αν δίνεις 900 ευρώ για να τρως κάθε μήνα,δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλου είδους σπατάλες μπορεί να κάνεις !!!

Θα μου πεις,αν μου περίσσευαν 900 ευρώ,εγώ θα τα ξόδευα σε αγορά βινυλίων.
Ο καθένας με την τρέλλα του.
Τα σουβλάκια και οι πίτες δε κάνουν 30 ευρώ.
Στο 90% των περιπτώσεων κοστίζει λιγότερο από το να φτιάξεις γίγαντες στο φούρνο αν συνυπολογίσεις όλο το κόστος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 03 Ιούλ 2022, 12:03

Ερμής έγραψε:
03 Ιούλ 2022, 11:42
BigChiefWahoo έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 17:17

Η πλάκα είναι ότι κάθε μέρα ποστάρει φωτό από το τι έφαγε έξω και πάντα όλα όσα τρώει κοστίζουν στάνταρ πάνω από 30 ευρώ.
30 ευρώ Χ 30 ημέρες = 900 ευρώ μόνο για φαγητό ξοδεύει ο Volk :o

Και γεννιούνται τα ερωτήματα
1) στο σπίτι αυτά τα άτομα δεν μαγειρεύουν ποτέ ;;;;;;
και
2) υπάρχει φτωχοποίηση στην Ελλάδα ; Όχι ! Διότι αποδεικνύεται ότι λεφτά υπάρχουν τελικά.Αν δίνεις 900 ευρώ για να τρως κάθε μήνα,δεν μπορώ να φανταστώ τι άλλου είδους σπατάλες μπορεί να κάνεις !!!

Θα μου πεις,αν μου περίσσευαν 900 ευρώ,εγώ θα τα ξόδευα σε αγορά βινυλίων.
Ο καθένας με την τρέλλα του.
Τα σουβλάκια και οι πίτες δε κάνουν 30 ευρώ.
Στο 90% των περιπτώσεων κοστίζει λιγότερο από το να φτιάξεις γίγαντες στο φούρνο αν συνυπολογίσεις όλο το κόστος
Ε μα

Σουβλακια ποσταρω, οχι αστακομακαροναδες και χαβιαρι με σαμπανιες



:102:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 05 Ιούλ 2022, 14:05

Volk έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:24
killzone έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 23:07
Sid Vicious έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:29

Μια χαρα λειτουρικο ειναι, το θεμα ειναι οτι μπορεις να ζητησεις. Και επισης θεμα του πελατη ειναι οταν γινεται χαμος ποσο μπορει να περιμενει. Πχ χθες καποια στιγμη ειχα στη σειρα 7 μεριδες γυρο και καμια 20αρια σαντουιτς, ερχεται ενας με λεει ενα πιτογυρο καλοψημενο ποση ωρα, του λεω μιση ωρα σιγουρα καθοτι εχω κι αλλα πριν, με λεει οκ ετοιμασε το και ξαναρχομαι σε μιση ωρα. Αν θα το ηθελε σε 10 λεπτα αναγκαστικα δεν θα γινοταν, δεν γινεται να τους εξυπηρετησεις ολους, καλυτερα να χανεις λιγο κοσμο και να μην αγχωνεσαι γιατι το αγχος σε γερναει και μετα λες ωχ μαλακια εκανα αλλα ειναι αργα πια γιατι εχεις πεθανει. Για αυτο οχι αγχος, Χαλαρα μονο.
και στο τελος φαντασου να βγει μαπα το φαγητο αφου περιμενε ο πελατης μιση ωρα :lol:


Η πιτσαρια τελικα ποια ειναι;
Εικόνα
Δεν ειναι Αθηνα φιλαρακι

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 25 Ιούλ 2022, 17:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 16:47
Αναρωτιέμαι σε τι μαγαζιά πας ρε Volk.

Eγώ σπανίως έχω δει σε ψησταριές και ταβέρνες "καρβουνιασμένα".

Κατά τα άλλα, είναι γεγονός ότι σ' αυτά τα μαγαζιά, τα κρέατα είναι συνήθως αυτό που λέμε "καλοψημένα".

Οι επιλογές ρέαρ, μίντιουμ κλπ παίζουν συνήθως σε εστιατόρια.
Οι φωτο, ειναι απο βιντεο που εχει ανεβασει ενας τυπος. Δηλωνει οτι ξετρελαθηκε με τη γευση!

Εχει χιλιαδες περιπτωσεις με αναλογα σκηνικα καρβουνο.

Αναρωτιεμαι τι δεν εχεις δει απο τα οσα συμβαινουν στα μαγαζια.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2022, 18:24

Μα δεν μ' ενδιαφέρει να κάνω έρευνα στο τι πουλάει το κάθε μαγαζί και πως ψήνει.

Ούτε πηγαίνω κάθε φορά σε διαφορετικό μέρος, ούτε ψάχνομαι μονίμως να βρω το καλύτερο κλπ

Σε ταβέρνες/ψησταριές πάντως που έχω πάει ή σουβλακογυράδικα, ισχύουν αυτά που έγραψα.

Από εκεί και πέρα, το τι αρέσει και τι όχι στον κάθε τικτοτάκια, ινσταγκράμερ κλπ σαν αυτόν που ανέβασες, δεν έχει καμμία σχέση. Αυτούς το μόνο που τους απασχολεί να βγάλουν φωτο, να πάρουν λάικς, σιγά μην ασχολούνται με γεύση.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 25 Ιούλ 2022, 19:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 16:47
Αναρωτιέμαι σε τι μαγαζιά πας ρε Volk.

Eγώ σπανίως έχω δει σε ψησταριές και ταβέρνες "καρβουνιασμένα".

Κατά τα άλλα, είναι γεγονός ότι σ' αυτά τα μαγαζιά, τα κρέατα είναι συνήθως αυτό που λέμε "καλοψημένα".

Οι επιλογές ρέαρ, μίντιουμ κλπ παίζουν συνήθως σε εστιατόρια.
Επειδη εγραψες αυτα που εγραψες, για αυτο εβαλα τις φωτο ως παραδειγμα σε αυτα που λεω.

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες!

Στα πιο πολλα μαγαζια, πιτες ωμες ή αν τις ζητησεις ψημενες τις δινουν καρβουνο!

Τα κρεατα, ειναι γεματα με μαυρα απανθρακωμενα σημεια, ειτε μικρα διασπαρτα παντου ειτε μαυρο ολο οπως αυτο στις φωτο που ανεβασα.

Οποτε, τι αναρωτιεσαι σε τι μαγαζια πηγαινω; Που εχεις δει σπανιως τα καρβουνιασμενα;

Παρε αποψε απο 10 τυχαια σουβλατζιδικα παραγγελια. Πες τους "θελω μια μεριδα χοιρινα σουβλακια" και τιποτα αλλο. Βγαλε φωτογραφιες το τι θα σου φερουν! Πως θα ναι οι πιτες και τα σουβλακια!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2022, 19:10

Volk έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 16:47
Αναρωτιέμαι σε τι μαγαζιά πας ρε Volk.

Eγώ σπανίως έχω δει σε ψησταριές και ταβέρνες "καρβουνιασμένα".

Κατά τα άλλα, είναι γεγονός ότι σ' αυτά τα μαγαζιά, τα κρέατα είναι συνήθως αυτό που λέμε "καλοψημένα".

Οι επιλογές ρέαρ, μίντιουμ κλπ παίζουν συνήθως σε εστιατόρια.
Επειδη εγραψες αυτα που εγραψες, για αυτο εβαλα τις φωτο ως παραδειγμα σε αυτα που λεω.

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες!

Στα πιο πολλα μαγαζια, πιτες ωμες ή αν τις ζητησεις ψημενες τις δινουν καρβουνο!

Τα κρεατα, ειναι γεματα με μαυρα απανθρακωμενα σημεια, ειτε μικρα διασπαρτα παντου ειτε μαυρο ολο οπως αυτο στις φωτο που ανεβασα.

Οποτε, τι αναρωτιεσαι σε τι μαγαζια πηγαινω; Που εχεις δει σπανιως τα καρβουνιασμενα;

Παρε αποψε απο 10 τυχαια σουβλατζιδικα παραγγελια. Πες τους "θελω μια μεριδα χοιρινα σουβλακια" και τιποτα αλλο. Βγαλε φωτογραφιες το τι θα σου φερουν! Πως θα ναι οι πιτες και τα σουβλακια!
Ρε συ Volk, ειλικρινά δεν αναρωτιέμαι σε τι μαγαζιά πηγαίνεις.

Εσύ ανεβάζεις συνέχεια θέματα ρωτώντας για το ποιο είναι το καλύτερο τυλιχτό, το καλύτερο ντολμαδάκι, η καλύτερη πάστα κλπ

Εγώ είμαι πιο βολικός άνθρωπος αλλά όλως τυχαίως δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα όταν τρώω έξω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιούλ 2022, 19:13

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:10
Volk έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 16:47
Αναρωτιέμαι σε τι μαγαζιά πας ρε Volk.

Eγώ σπανίως έχω δει σε ψησταριές και ταβέρνες "καρβουνιασμένα".

Κατά τα άλλα, είναι γεγονός ότι σ' αυτά τα μαγαζιά, τα κρέατα είναι συνήθως αυτό που λέμε "καλοψημένα".

Οι επιλογές ρέαρ, μίντιουμ κλπ παίζουν συνήθως σε εστιατόρια.
Επειδη εγραψες αυτα που εγραψες, για αυτο εβαλα τις φωτο ως παραδειγμα σε αυτα που λεω.

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες!

Στα πιο πολλα μαγαζια, πιτες ωμες ή αν τις ζητησεις ψημενες τις δινουν καρβουνο!

Τα κρεατα, ειναι γεματα με μαυρα απανθρακωμενα σημεια, ειτε μικρα διασπαρτα παντου ειτε μαυρο ολο οπως αυτο στις φωτο που ανεβασα.

Οποτε, τι αναρωτιεσαι σε τι μαγαζια πηγαινω; Που εχεις δει σπανιως τα καρβουνιασμενα;

Παρε αποψε απο 10 τυχαια σουβλατζιδικα παραγγελια. Πες τους "θελω μια μεριδα χοιρινα σουβλακια" και τιποτα αλλο. Βγαλε φωτογραφιες το τι θα σου φερουν! Πως θα ναι οι πιτες και τα σουβλακια!
Ρε συ Volk, ειλικρινά δεν αναρωτιέμαι σε τι μαγαζιά πηγαίνεις.

Εσύ ανεβάζεις συνέχεια θέματα ρωτώντας για το ποιο είναι το καλύτερο τυλιχτό, το καλύτερο ντολμαδάκι, η καλύτερη πάστα κλπ

Εγώ είμαι πιο βολικός άνθρωπος αλλά όλως τυχαίως δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα όταν τρώω έξω.
Κάποιοι δε γκρινιάζουν λόγω γούστων ή ιδιοτροπίας αλλά εκ πεποιθήσεως.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2022, 19:23

Ερμής έγραψε:
25 Ιούλ 2022, 19:13

Κάποιοι δε γκρινιάζουν λόγω γούστων ή ιδιοτροπίας αλλά εκ πεποιθήσεως.
H πλάκα είναι ότι είμαι από τις περιπτώσεις, που στην κυριολεξία όταν ήμουν παιδί μεγάλωσα σε ταβέρνες. Όχι δεν είχαμε ταβέρνα αλλά οι γονείς μου, μόνον όταν ήταν άρρωστοι έμεναν το βράδυ σπίτι. Το μεσημέρι σπιτικό φαγητό και το βράδυ έξω. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιούλ 2022, 19:27

Μα το επίπεδο έχει ανέβει πολύ τα τελευταία χρόνια λόγω ανταγωνισμού. Ναι μπορεί να μη βρίσκουμε τις παραδοσιακές γεύσεις και όλα λίγο πολύ να μοιάζουν σε γεύση αλλά σπάνια θα βρεις κατι που πραγματικά δε τρώγεται.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών