Σχεδον παντου!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιούλ 2022, 09:46

Ειτε σε φτηνο μαγαζι ειτε σε ακριβο μαγαζι, σχεδον παντου καινε τα κρεατα, καινε γενικα τα φαγητα!

Παραδειγμα: Θες να φας τυλιχτο με σουβλακι. Ειτε θα ειναι ωμη η πιτα και θα χουν καψει το κρεας (θα χει παντου τα χαρακτηριστικα μαυρα απανθρακωμενα σημεια) ειτε θα χουν καψει και τη πιτα στη περιπτωση που ζητησεις καλοψημενη πιτα! Τη λεξη καλοψημενη, τη λαμβανουν οτι πρεπει να καψουν-απανθρακωσουν και τη πιτα, εκτος απο το κρεας.

Μπιφτεκια, σουβλακια, μπριζολες, λουκανικα, οτι και να παρεις, τα καινε!

Σπανια, πολυ σπανια να βρεις μαγαζι που ξερουν να ψηνουν και δεν τα καινε!

Και σε σπιτια, πας καλεσμενος για μπαρμπεκιου, τα ιδια και εκει! Πετανε πανω σε δυνατη φωτια τα κρεατα, τα καινε και μετα στο σερβιρουν να το φας! Και τα ψωμια το ιδιο, βαζουν φετες ψωμι πανω στη σχαρα και τις καινε και αυτες, δεν τις φρυγανιζουν, τις καινε!

Εως τωρα, εχω βρει 2-3 μαγαζια που σερβιρουν ψητο κρεας εως μεσα χωρις να το εχουν καψει περιμετρικα.

Παρατηρηστε την επομενη φορα που θα βγειτε εξω για φαγητο, τσεκαρετε για μαυρα σημεια (απανθρακωμενα) πανω στο κρεας. Τσεκαρετε στα τυλιχτα τη πιτα, ειτε θα ειναι ωμη ειτε θα την εχουν καψει και αυτη!

https://medlabgr.blogspot.com/2019/02/g ... #gsc.tab=0
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Ιούλ 2022, 10:00

τα θελετε ποιοτικα σαν κρεατα κ τελεια σαν ψησιμο
τα θελετε απο φθηνα εως παμφθηνα
τα θελετε οποτε ....τα θελησετε κ ο τι κ οσα θελησετε

ας προσεχατε τι θελετε μαριαντουανετες μου


*καλα κανουν κ τα παραψηνουν μην παθετε τπτ
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Ιούλ 2022, 10:06

Να αποφεύγετε το χοιρινό όταν δεν είναι καλά ψημένο.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Ιούλ 2022, 10:08

Εγώ σε όποιο μαγαζί πάω μια χαρά τα ψήνουν;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιούλ 2022, 15:31

Αγις έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 10:00
τα θελετε ποιοτικα σαν κρεατα κ τελεια σαν ψησιμο
τα θελετε απο φθηνα εως παμφθηνα
τα θελετε οποτε ....τα θελησετε κ ο τι κ οσα θελησετε

ας προσεχατε τι θελετε μαριαντουανετες μου


*καλα κανουν κ τα παραψηνουν μην παθετε τπτ
Δεν τα θελουμε παμφθνηνα, δεν εχω γραψει κατι τετοιο τυπε
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 01 Ιούλ 2022, 15:35

Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18923
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 01 Ιούλ 2022, 15:38

Awesomatic έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:35
Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
Το ροζ είναι πιο ζουμερό και γευστικό.

Εξαίρεση τα παϊδάκια που είναι ωραία καλοψημένα και ο γύρος που τα περισσότερα σουβλατζίδικα τον ψήνουν ανεπαρκώς. Όταν βρίσκω σουβλατζίδικο που ψήνει καλά τον γύρο σχεδόν πάντα είναι καλό μαγαζί γενικότερα.

Volk, τι θα γίνει; Θα σταματήσεις την γκρίνια; Υπάρχουν πολλά καλά μαγαζιά αλλά εσύ δεν βρίσκεις κανένα όπως δεν έβρισκες και κανέναν 'ευγενικό επαγγελματία'. Δεν είναι ο γιαλός στραβός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Green Dragon την 01 Ιούλ 2022, 15:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Ιούλ 2022, 15:39

Volk έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 09:46
Ειτε σε φτηνο μαγαζι ειτε σε ακριβο μαγαζι, σχεδον παντου καινε τα κρεατα, καινε γενικα τα φαγητα!

Παραδειγμα: Θες να φας τυλιχτο με σουβλακι. Ειτε θα ειναι ωμη η πιτα και θα χουν καψει το κρεας (θα χει παντου τα χαρακτηριστικα μαυρα απανθρακωμενα σημεια) ειτε θα χουν καψει και τη πιτα στη περιπτωση που ζητησεις καλοψημενη πιτα! Τη λεξη καλοψημενη, τη λαμβανουν οτι πρεπει να καψουν-απανθρακωσουν και τη πιτα, εκτος απο το κρεας.

Μπιφτεκια, σουβλακια, μπριζολες, λουκανικα, οτι και να παρεις, τα καινε!

Σπανια, πολυ σπανια να βρεις μαγαζι που ξερουν να ψηνουν και δεν τα καινε!

Και σε σπιτια, πας καλεσμενος για μπαρμπεκιου, τα ιδια και εκει! Πετανε πανω σε δυνατη φωτια τα κρεατα, τα καινε και μετα στο σερβιρουν να το φας! Και τα ψωμια το ιδιο, βαζουν φετες ψωμι πανω στη σχαρα και τις καινε και αυτες, δεν τις φρυγανιζουν, τις καινε!

Εως τωρα, εχω βρει 2-3 μαγαζια που σερβιρουν ψητο κρεας εως μεσα χωρις να το εχουν καψει περιμετρικα.

Παρατηρηστε την επομενη φορα που θα βγειτε εξω για φαγητο, τσεκαρετε για μαυρα σημεια (απανθρακωμενα) πανω στο κρεας. Τσεκαρετε στα τυλιχτα τη πιτα, ειτε θα ειναι ωμη ειτε θα την εχουν καψει και αυτη!

https://medlabgr.blogspot.com/2019/02/g ... #gsc.tab=0
Αφού δεν σου αρέσουν γιατί πας;
Μείνε σπίτι και μαγείρεψε... :lol:
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10047
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 01 Ιούλ 2022, 15:40

Green Dragon έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:38
Awesomatic έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:35
Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
Το ροζ είναι πιο ζουμερό και γευστικό.

Εξαίρεση τα παϊδάκια που είναι ωραία καλοψημένα και ο γύρος που τα περισσότερα σουβλατζίδικα τον ψήνουν ανεπαρκώς. Όταν βρίσκω σουβλατζίδικο που ψήνει καλά τον γύρο σχεδόν πάντα είναι καλό μαγαζί γενικότερα.

Volk, τι θα γίνει; Θα σταματήσεις την γκρίνια;
Κι εγώ μέσα την γκρίνια ότι είναι, θα έγραφα αλλά είπα να μην ρίξω λάδι στη φωτιά... :003:
Παρατηρητής...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιούλ 2022, 16:12

Awesomatic έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:35
Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
Δεν εγραψα να ειναι ροζ αψητο μεσα.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 01 Ιούλ 2022, 16:13

Awesomatic έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:35
Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
Βαρετή έχει γίνει αυτή η κουβέντα,αλλά μιά ακόμη φορά δεν με χαλάει.
Δεν είναι φετιχ το κρέας να είναι σωστά ψημένο,και δεν εννοώ ροζ μέσα αλλά κόκκινο.Αλλά οκ αυτό είναι απλά το γούστο μου.
De gustibus non est disputandum.
Όμως απ`το "καλοψημένο" κρέας μέχρι το "καρβουνιασμένο" στεγνό κρέας,μεσολαβούν 38 περίπου βαθμοί ψησίματος.
Μείνετε στον 3ο περίπου ενδιάμεσο βαθμό ψησίματος,δηλαδή όταν το κρέας έχει μαυρογκαρνιάσει,έχει στεγνώσει,έχει χάσει άπαντα τα θρεπτικά του συστατικά,αλλά κάπου στο κέντρο του έχει μιά υποψία "υγρασίας",μιά υπόνοια γεύσης,ένα κάτι βρε αδερφέ που θα θυμίζει κρέας και όχι γυψοσανίδα.
Πάλι κρέας δεν θα φας,αλλά μιά χαρά θα νομίζεις ότι έφαγες.
Από`κει και πάνω,μαρινάρισε μιά γυψοσανίδα και δάγκα την.Την ίδια γεύση θα καταλάβεις.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιούλ 2022, 16:35

Green Dragon έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:38
Awesomatic έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:35
Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
Το ροζ είναι πιο ζουμερό και γευστικό.

Εξαίρεση τα παϊδάκια που είναι ωραία καλοψημένα και ο γύρος που τα περισσότερα σουβλατζίδικα τον ψήνουν ανεπαρκώς. Όταν βρίσκω σουβλατζίδικο που ψήνει καλά τον γύρο σχεδόν πάντα είναι καλό μαγαζί γενικότερα.

Volk, τι θα γίνει; Θα σταματήσεις την γκρίνια; Υπάρχουν πολλά καλά μαγαζιά αλλά εσύ δεν βρίσκεις κανένα όπως δεν έβρισκες και κανέναν 'ευγενικό επαγγελματία'. Δεν είναι ο γιαλός στραβός.
Ειναι δικαιωμα να τρωει ο καθενας αυτο που επιθυμει. Δεν επιθυμω να τρωω καρβουνιασμενα φαγητα επειδη οι τυποι τα ψηνουν σε δυνατη φωτια να φευγουν οι παραγγελιες και δεν τους νοιαζει.

Επιμενω, κατα μεγαλο ποσοστο στα μαγαζια αλλα και στα σπιτια, δεν ξερουν να ψηνουν!!!

Ειτε τα εχουν καψει και τη πιτα και το σουβλακι ειτε ωμη πιτα και εχουν καψει το σουβλακι.

Δεν ειναι θεμα γκρινιας, ειναι θεμα οτι δεν ανεχομαι την οποιαδηποτε παπαρια θελει να μου σερβιρει ο καθενας!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιούλ 2022, 16:40

waldorf έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 16:13
Awesomatic έγραψε:
01 Ιούλ 2022, 15:35
Αν το κρέας δεν είναι καλοψημένο δεν αξίζει. Τι φετίχ έχουν κάποιοι να τρώνε και μέσα να είναι ροζ :hammer:
Βαρετή έχει γίνει αυτή η κουβέντα,αλλά μιά ακόμη φορά δεν με χαλάει.
Δεν είναι φετιχ το κρέας να είναι σωστά ψημένο,και δεν εννοώ ροζ μέσα αλλά κόκκινο.Αλλά οκ αυτό είναι απλά το γούστο μου.
De gustibus non est disputandum.
Όμως απ`το "καλοψημένο" κρέας μέχρι το "καρβουνιασμένο" στεγνό κρέας,μεσολαβούν 38 περίπου βαθμοί ψησίματος.
Μείνετε στον 3ο περίπου ενδιάμεσο βαθμό ψησίματος,δηλαδή όταν το κρέας έχει μαυρογκαρνιάσει,έχει στεγνώσει,έχει χάσει άπαντα τα θρεπτικά του συστατικά,αλλά κάπου στο κέντρο του έχει μιά υποψία "υγρασίας",μιά υπόνοια γεύσης,ένα κάτι βρε αδερφέ που θα θυμίζει κρέας και όχι γυψοσανίδα.
Πάλι κρέας δεν θα φας,αλλά μιά χαρά θα νομίζεις ότι έφαγες.
Από`κει και πάνω,μαρινάρισε μιά γυψοσανίδα και δάγκα την.Την ίδια γεύση θα καταλάβεις.
:+1::goodpost:

Παραδειγμα: Στη περιπτωση της φωτο, ο ανθρωπος ξερει να ψηνει! Δεν σου σερβιρει σουβλακια καρβουνο και καρβουνιασμενο ψωμι!

Η μη αποδοχη της μαλακιας που σερβιρει ο καθενας και δεν σεβεται τα λεφτα που πληρωνεις, δεν λεγεται γκρινια!








Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 01 Ιούλ 2022, 16:46

Βιαζονται για να φυγουν οι παραγγελιες, τα πετανε πανω σε δυνατη φωτια, τα καινε, σερβιρουν και ωμες ή καρβουνιασμενες πιτες, δεν τους τα επιστρεφουν πισω να τους πουν "δεν το πληρωνω φατο εσυ", οποτε γιατι να μην συνεχισουν την επιχειρηση καρβουνο;

Εδω ανεχεται ο κοσμος αλλα και αλλα, εγω ψαχνω τι παιζει με τα καρβουνιασμενα κρεατα... :lol::lol::lol::lol:

Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σχεδον παντου!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 01 Ιούλ 2022, 16:47

Αναρωτιέμαι σε τι μαγαζιά πας ρε Volk.

Eγώ σπανίως έχω δει σε ψησταριές και ταβέρνες "καρβουνιασμένα".

Κατά τα άλλα, είναι γεγονός ότι σ' αυτά τα μαγαζιά, τα κρέατα είναι συνήθως αυτό που λέμε "καλοψημένα".

Οι επιλογές ρέαρ, μίντιουμ κλπ παίζουν συνήθως σε εστιατόρια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών