ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 05 Ιούλ 2022, 19:23

Japetus έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:31
Ο καφές ο ελληνικός ή τούρκικος αρχίζει και τελειώνει από το καφεκοπτείο.
Δεν έχει να κάνει ούτε με χιπστεριές στην ετοιμασία ούτε στην ποικιλία και την προέλευση όπως οι σύγχρονοι καφέδες, είναι απλό παρασκεύασμα που θέλει μια άλφα δεξιότητα σε ότι αφορά το καϊμάκι του κυρίως. Από τη στιγμή που κλείνουν τα καφεκοπτεία και τον βρίσκεις πλέον μόνο συσκευασμένο, χάνεται η μισή μαγεία...
Ευτυχώς στα μέρη μου υπάρχουν ακόμα μπόλικα τέτοια καφεκοπτεία και ο κάθε μάστορας έχει τη δική του συνταγή για χρόνο καβουρδισματος.. Αλλά το μυστικό είναι να είναι φρεσκοκομμένος, της ημέρας. Ακόμα θυμάμαι τη γιαγιά μου να με στέλνει να αγοράζω δύο δραχμές καφέ που μου έβαζαν σε ένα μικρό φακελάκι. -Γιατί γιαγιά δεν αγοράζεις πιο μεγάλο σακουλάκι και με στέλνεις μέρα παρά μέρα για καφέ; -για να είναι φρέσκος και νόστιμος...

Στην Αθήνα θυμάμαι σαν φοιτητής, αγόραζα καμιά φορά από τον Μισεγιάννη στο Κολωνάκι, παραδοσιακό καφεκοπτείο σε ένα στενάκι, δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα..
Αυτο που εχεις γραψει: "το μυστικό είναι να είναι φρεσκοκομμένος, της ημέρας" πιστευω οτι παιζει καθοριστικο ρολο στη τελικη γευση του καφε!

Πολυ σωστα το λεγε η γιαγια σου!

:+1::goodpost::bravo:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 05 Ιούλ 2022, 19:29

paul25 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:45
Το σωστό είναι να έχεις τους κόκκους και να τους αλεθείς εσύ, διότι ετσι δεν έχει προλάβει να οξειδωθεί ο καφές.
Στον ελληνικό δεν γίνεται αυτό γιατί πρέπει να αλεστεί φρεσκοκαβουρντισμενος.
Το έχω παρατηρήσει αυτό που γράφεις στην Τουρκία όταν πηγαίνουν τουρίστες έχοντας αυτή την αντίληψη στα καφεκοπτεια και ζητάνε να αγοράσουν κόκκους καφέ, και οι υπάλληλοι προσπαθούν να τους εξηγήσουν ότι δεν πουλάνε γιατί δεν γίνεται να τον αλεσεις σπίτι..

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 05 Ιούλ 2022, 19:35

Japetus έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:29
paul25 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 18:45
Το σωστό είναι να έχεις τους κόκκους και να τους αλεθείς εσύ, διότι ετσι δεν έχει προλάβει να οξειδωθεί ο καφές.
Στον ελληνικό δεν γίνεται αυτό γιατί πρέπει να αλεστεί φρεσκοκαβουρντισμενος.
Το έχω παρατηρήσει αυτό που γράφεις στην Τουρκία όταν πηγαίνουν τουρίστες έχοντας αυτή την αντίληψη στα καφεκοπτεια και ζητάνε να αγοράσουν κόκκους καφέ, και οι υπάλληλοι προσπαθούν να τους εξηγήσουν ότι δεν πουλάνε γιατί δεν γίνεται να τον αλεσεις σπίτι..
Η αλήθεια είναι πως έχω παραδοσιακούς χειροκίνητους μύλους που το έκαναν παλιά, επομένως γίνεται, εγώ βαριέμαι τετοια διαδικασία δεν το έχω κάνει ποτέ και αγοράζω συνήθως αλεσμένο. Στην Τουρκία μην πιστεύεις λέξη απ'οτι λένε, πιο άτιμο λαό στο εμπόριο δεν έχω ξαναδεί.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 05 Ιούλ 2022, 19:44

Έχω την εντύπωση ότι καβουρδισμα και αλεσμα γίνονταν μαζί,πριν ακόμα κρυώσουν οι κόκκοι που λέει ο λόγος. Υπήρχε και ειδικό εργαλείο σαν κύλινδρος σε σούβλα που το γέμιζαν με τους κόκκους και το έβαζαν στην πυροστια και το στριφογυριζαν μέχρι να καβουρδιστουν..

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 05 Ιούλ 2022, 19:47

Japetus έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:44
Έχω την εντύπωση ότι καβουρδισμα και αλεσμα γίνονταν μαζί,πριν ακόμα κρυώσουν οι κόκκοι που λέει ο λόγος. Υπήρχε και ειδικό εργαλείο σαν κύλινδρος σε σούβλα που το γέμιζαν με τους κόκκους και το έβαζαν στην πυροστια και το στριφογυριζαν μέχρι να καβουρδιστουν..
:+1::goodpost:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 05 Ιούλ 2022, 21:21

Japetus έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 19:44
Έχω την εντύπωση ότι καβουρδισμα και αλεσμα γίνονταν μαζί,πριν ακόμα κρυώσουν οι κόκκοι που λέει ο λόγος. Υπήρχε και ειδικό εργαλείο σαν κύλινδρος σε σούβλα που το γέμιζαν με τους κόκκους και το έβαζαν στην πυροστια και το στριφογυριζαν μέχρι να καβουρδιστουν..
Εγώ τέτοια παραδοσιακά έχω που μου τα έχουν αφήσει αμανατι συγγενείς.

http://www.antikerasmos.gr/el/product/1 ... tikerasmos

Όσο πιο άμεσα από το καβουρδισμα τους αλεσείς, τόσο καλύτερα, διότι γλιτώνεις την οξείδωση. Αλλά αυτό δεν είναι εφικτό, σε σκόνη θα σου οξειδώνεται πιο γρήγορα γι'αυτό και είναι προτιμότερο να διατηρείς κόκκους καφέ και να τους αλεσείς πριν από κάθε χρήση. Υπάρχει ένα μαγαζί στο Χαλάνδρι που την ώρα που ψήνει σου κόβει τον καφέ και στον φτιάχνει. Μπαίνεις στο μαγαζί που έχει τα τραπεζάκια και πίσω από το τζάμι έχει την μηχανή ψησίματος.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΦΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 05 Ιούλ 2022, 23:23

paul25 έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 21:21
Εγώ τέτοια παραδοσιακά έχω που μου τα έχουν αφήσει αμανατι συγγενείς
Και εγώ έχω ίδιους μυλους στο υπόγειο του πατρικού αν και οι δικοί μου φαντάζομαι χρησιμοποιούσαν ταψί ή τηγάνι για το καβουρδισμα.
Την εποχή εκείνη τα μπακάλικα πουλούσαν μόνο κόκκους ωμού καφέ σε τσουβάλια όπως τα όσπρια, που διατηρούνται. Όπως λες, όταν ψηθεί και ενεργοποιηθουν οι χημικές διαδικασίες που απελευθερωνουν τα αρώματα, χαλάει γρήγορα γι αυτό τον αλεθαν κατευθείαν,δεν είχε νόημα να τον διατηρούν ακοπο παράλληλα με τον ωμό, μικρές ποσότητες ετοίμαζαν άλλωστε.
Ήταν μια διαδικασία όλο αυτό το καβουρδισμα-αλεσμα-βράσιμο-σερβιρισμα που αποτελούσε και αφορμή για κοινωνικές συναναστροφες, από εκεί έμεινε και η φράση 'να σου ψήσω έναν καφέ' για την ετοιμασία του..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών