Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Ιούλ 2022, 20:05

:xena::p2:

πες Volk. τελείωνε. :102:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 23 Ιούλ 2022, 22:07

kongrosian έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 20:05
:xena::p2:

πες Volk. τελείωνε. :102:
Δεν εχω ιδεα, 3 φορες εχω παει συνολικα αλλα δεν εφαγα σε μαγαζι.

Θα παρω τηλεφωνο εναν γνωστο μου που ειναι καλοφαγας, αυτος ισως ξερει τι παιζει, μολις εχω νεα θα γραψω!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 23 Ιούλ 2022, 22:44

Πηρα τηλεφωνο τον τυπο, δεν τρωει κεμπαπ και γενικα σε ψητοπωλεια ταβερνες κτλπ, μας βγηκε γκουρμεδιαρης :hammer::hammer::hammer::hammer:

Η τακτικη που ακολουθω οταν παω σε μια πολη που δεν ξερω τι παιζει, ενημερωνομαι απο τους οδηγους ταξι.

Πηγαινε σε μια δυο πιατσες ταξι και πιασε κουβεντα με τους οδηγους, ολο και κατι θα ξερουν!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 23 Ιούλ 2022, 23:12

Εχω μερικους "κανονες". Οταν μου προτεινουν ενα χ μαγαζι για φαγητο, μπαινω διαβαζω κριτικες. Αν πετυχω το ονομα του μαγαζιου σε ιστοσελιδες που λενε τα καλυτερα και κανουν διαφημιση το μαγαζι, δεν παω ποτε!

Οπου υπαρχουν καλες και ποιοτικες μασες, δεν χρειαζεται να πληρωσουν διαφημιση σε περιοδικα και ιστοσελιδες, ο κοσμος δεν ειναι μαλακας, οταν παει και φαει και δει οτι ειναι μαστορες οι τυποι, θα ξαναπαει και θα το πει και στους φιλους του και ετσι ενα καλο μαγαζι εχει την πελατεια του.

Δευτερος "κανονας", αποφευγω τα μαγαζια σε τουριστικα σημεια, και ας χτυπιουνται ολοι και ας λενε τα καλυτερα, οχι! Tourist traps τα λενε στο εξωτερικο, οσοι ξερουν να τρωνε, αποφευγουν τα τουριστικα σημεια!

Τριτος "κανονας", αν εχει ντελιβερι, ειναι υποπτο για προχειροτητα και ξεπεταγμα να φευγουν οι παραγγελιες να μπαινει το χρημα στο συρταρι. Αν εχει πολλα μηχανακια απεξω και γινεται χαμος στο ντελιβερι, οχι! Συνηθως θα παιζει το γνωστο σκηνικο ξεπετας (καρβουνιασμενα κρεατα σε διαφορα σημεια οχι σωστα ψημενα μεσα, δυνατη φωτια να φευγουν και ωμες πιτες ή καρβουνιασμενες και αυτες αν τις ζητησεις ψημενες και οχι ωμες). Σιγουρα θα υπαρχουν μαγαζια εξαιρεσεις οπου και πολυ ντελιβερι θα χουν και σωστα ψημενα θα ναι τα φαγητα και καλης ποιοτητας. Οταν γινεται χαμος και ολοι μεσα εκει λειτουργουν σε ρυθμους τρελας, γαμησε τα, δεν προκειται να φας σωστα. Θα φας, αλλα οχι σωστα. Απλα ο κοσμος δεν ξερει να τρωει και δεχεται οτι του σερβιρουν, πληρωνει και δεν κανει κιχ. Βλεπει μαυρα σημεια καρβουνιασματος στο κρεας ή στη πιτα και ειτε δεν λεει τιποτα ειτε γουσταρει κιολας. Το χω πετυχει αυτο το σκηνικο και σε σπιτι, και καλα ελα θα μαζευτουμε μπαμπεκιου κτλπ και τα καναν καρβουνα. Εφτιαξα σαντουιτς+σαλατα και τους αφησα να φανε τα καρβουνα που τοσο γουσταρουν!

Υπαρχουν ακομα μικρα μαγαζακια χωμενα μεσα σε γειτονιες τα οποια τα ξερουν αυτοι που τα ξερουν, πας απο εκει, δινεις παραγγελια, περιμενεις, τα παιρνεις φευγεις ή τα τρως εκει σε μια ακρη αν εχουν κανα τραπεζακι. Δεν εχουν ντελιβερι. Συνηθως δουλευουν στανταρ ωρες, δεν ειναι απο τις 12:00 το μεσημερι ανοιχτα, ηξερα παλια μερικα που ανοιγαν μετα τις 5 το απογευμα, δουλευαν εως λιγο μετα τα μεσανυχτα και τελος. Καποια αλλα, δουλευουν πρωι εως τις 15:00 πχ, δεν ειναι καν ανοιχτα μετα. Εχουν το προγραμμα τους, το ρυθμο τους, δεν ειναι μαζικη παραγωγη η φαση. Αυτα τα μαγαζακια ψαχνω συνεχως!!!
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 24 Ιούλ 2022, 12:18

έχω υπόψη μαγαζάκι μεζεδοπωλείο στην Πάτρα που κάνει ωραίο κεμπαπ γιαουρτλού και άλλους ωραίους μεζέδες σε πολύ λογικές τιμές. έχει και καλό τσίπουρο και ούζο. απλά ήθελα να πάρω και καμιά ακόμα ιδέα, διότι τα χρόνια απουσίας μου από την πόλη πολλά, τα στέκια έχουν αλλάξει, ο κόσμος έχει αλλάξει, ο Μάκης έκλεισε, ο Σάββας πέθανε, ο κυρ Αντρέας λογικά πέθανε κι αυτός, μαγαζιά αλλάξανε χέρια, άλλα κλείσανε, ο κόσμος φυλακή, ο Σφακιανάκης τέρμα, που θα περνάω τα βράδια μου ρε Μπίλη; :102:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 24 Ιούλ 2022, 12:34

"που θα περνάω τα βράδια μου".

Παιξε μπαλα με καμια τυπισσα και περαστε ομορφα, οι παραλιες ειναι ιδανικες περιπτωσεις για τωρα που ειναι καλοκαιρι.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 24 Ιούλ 2022, 12:38

Volk έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:34
"που θα περνάω τα βράδια μου".

Παιξε μπαλα με καμια τυπισσα και περαστε ομορφα, οι παραλιες ειναι ιδανικες περιπτωσεις για τωρα που ειναι καλοκαιρι.
ναι ρε συ. πάμε με το μωρούλι καμιά βόλτα. με μπύρες στην παραλία, σουβλάκι σε καμιά καντίνα και τέτοια.
τα παραλιακά μαγαζιά δεν αξίζουν, είναι φουλ τουριστικά και έχει βαβούρα.
θέλω να την πάω την πεπονίτσα στην Πάτρα, να της δείξω τα παλιά μου λημέρια.
θα δούμε. αν καλλιάσει κάνα βραδάκι.

:102:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 24 Ιούλ 2022, 12:42

kongrosian έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:38
Volk έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:34
"που θα περνάω τα βράδια μου".

Παιξε μπαλα με καμια τυπισσα και περαστε ομορφα, οι παραλιες ειναι ιδανικες περιπτωσεις για τωρα που ειναι καλοκαιρι.
ναι ρε συ. πάμε με το μωρούλι καμιά βόλτα. με μπύρες στην παραλία, σουβλάκι σε καμιά καντίνα και τέτοια.
τα παραλιακά μαγαζιά δεν αξίζουν, είναι φουλ τουριστικά και έχει βαβούρα.
θέλω να την πάω την πεπονίτσα στην Πάτρα, να της δείξω τα παλιά μου λημέρια.
θα δούμε. αν καλλιάσει κάνα βραδάκι.

:102:
Δεν εννοω παραλιακα μαγαζια, αραλικι στη παραλια το βραδυ εννοω.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4460
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 24 Ιούλ 2022, 12:48

Volk έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:42
kongrosian έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:38
Volk έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:34
"που θα περνάω τα βράδια μου".

Παιξε μπαλα με καμια τυπισσα και περαστε ομορφα, οι παραλιες ειναι ιδανικες περιπτωσεις για τωρα που ειναι καλοκαιρι.
ναι ρε συ. πάμε με το μωρούλι καμιά βόλτα. με μπύρες στην παραλία, σουβλάκι σε καμιά καντίνα και τέτοια.
τα παραλιακά μαγαζιά δεν αξίζουν, είναι φουλ τουριστικά και έχει βαβούρα.
θέλω να την πάω την πεπονίτσα στην Πάτρα, να της δείξω τα παλιά μου λημέρια.
θα δούμε. αν καλλιάσει κάνα βραδάκι.

:102:
Δεν εννοω παραλιακα μαγαζια, αραλικι στη παραλια το βραδυ εννοω.
ναι. πάμε και για μπάνιο, βόλλευ, ρακέτες. αλλά εντάξει, τι να κάνω. το μωρούλι ασχολείται με σπορ και τέτοια. μετά πάμε μια περατζάδα, παίρνουμε μπυρίτσες, κάνα σουβλάκι, κάνα ψητό αραποσίτι και αράζουμε. :102:

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Πάτρα, που φάγατε το καλύτερο κεμπάπ γιαουρτλού;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 24 Ιούλ 2022, 13:25

kongrosian έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:48
Volk έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:42
kongrosian έγραψε:
24 Ιούλ 2022, 12:38


ναι ρε συ. πάμε με το μωρούλι καμιά βόλτα. με μπύρες στην παραλία, σουβλάκι σε καμιά καντίνα και τέτοια.
τα παραλιακά μαγαζιά δεν αξίζουν, είναι φουλ τουριστικά και έχει βαβούρα.
θέλω να την πάω την πεπονίτσα στην Πάτρα, να της δείξω τα παλιά μου λημέρια.
θα δούμε. αν καλλιάσει κάνα βραδάκι.

:102:
Δεν εννοω παραλιακα μαγαζια, αραλικι στη παραλια το βραδυ εννοω.
ναι. πάμε και για μπάνιο, βόλλευ, ρακέτες. αλλά εντάξει, τι να κάνω. το μωρούλι ασχολείται με σπορ και τέτοια. μετά πάμε μια περατζάδα, παίρνουμε μπυρίτσες, κάνα σουβλάκι, κάνα ψητό αραποσίτι και αράζουμε. :102:

Αραλικι το βραδυ στη παραλια και σουβλακια, γαμαει η κατασταση!!!

:sal13::sal13::sal13:
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών