Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Οκτ 2022, 12:51

Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:40
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:39
George_V έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:33

Βρίσκεις τον μπαρμπα-Μητρο στη στάνη και αγοράζεις από εκεί.
Ούτε ο μπάρμπα-Μήτρος την κάνει έτσι πλέον.
Κατάλαβα, άλλος ένας λόγος να μετοικίσει κανείς σε φάρμα.
Δεν είχα τέτοια εμπειρία ποτέ αν και κάτι τέτοια τα κυνηγάω. Αυτά έχουν σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια. Ούτε στις φάρμες δεν τα κάνουν έτσι. Έχω δοκιμάσει όμως τσαλαφούτι που είναι μια κρέμα από γάλα και αλάτι που το αφήνουν σε σημείο που το βράδυ πιάνει πάγο για να πήξει και το καταναλώνουν την επόμενη μέρα . Ακριβή διαδικασία δεν ξέρω, ξέρω πως έχει πολλές θερμίδες αλλά δεν το τρώω κάθε μέρα, μια φορά έτυχε. Ο Volk πιο πάνω έγραψε για σπιτική φέτα. Μόνο που η πραγματική σπιτική φέτα είναι όπως την περιγράφω, φουλ στο αλάτι και μυρίζει και όχι όπως την φαντάζεται. Δλδ κάποτε τα σπίτια είχαν κελάρια που ήταν πάντα κρύα, γενικά δροσερά χειμώνα-καλοκαίρι για να συντηρείται η φέτα και όλα εκείνα τα τρόφιμα που εμείς κρατάμε στο ψυγείο. Δεν έπηζαν τυρί κάθε εβδομάδα και χρειαζόταν και μερικούς μήνες να καθίσει για να μπορέσουν να το φάνε. Οι περισσότεροι δεν έβραζαν το γάλα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Οκτ 2022, 12:53

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:51
Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:40
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:39


Ούτε ο μπάρμπα-Μήτρος την κάνει έτσι πλέον.
Κατάλαβα, άλλος ένας λόγος να μετοικίσει κανείς σε φάρμα.
Δεν είχα τέτοια εμπειρία ποτέ αν και κάτι τέτοια τα κυνηγάω. Αυτά έχουν σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια. Ούτε στις φάρμες δεν τα κάνουν έτσι. Έχω δοκιμάσει όμως τσαλαφούτι που είναι μια κρέμα από γάλα και αλάτι που το αφήνουν σε σημείο που το βράδυ πιάνει πάγο για να πήξει και το καταναλώνουν την επόμενη μέρα . Ακριβή διαδικασία δεν ξέρω, ξέρω πως έχει πολλές θερμίδες αλλά δεν το έκανα κάθε μέρα, μια φορά έτυχε. Ο Volk πιο πάνω έγραψε για σπιτική φέτα. Μόνο που η πραγματική σπιτική φέτα είναι όπως την περιγράφω, φουλ στο αλάτι και μυρίζει και όχι όπως την φαντάζεται. Δλδ κάποτε τα σπίτια είχαν κελάρια που ήταν πάντα κρύα, γενικά δροσερά χειμώνα-καλοκαίρι για να συντηρείται η φέτα και όλα εκείνα τα τρόφιμα που εμείς κρατάμε στο ψυγείο. Δεν έπηζαν τυρί κάθε εβδομάδα και χρειαζόταν και μερικούς μήνες να καθίσει για να μπορέσουν να το φάνε. Οι περισσότεροι δεν έβραζαν το γάλα.
Εϊχα φάει τέτοια φέτα μικρή, και αν εξαιρέσεις το αλάτι (πολύ λύσσα) γούσταρα πολύ τη γεύση. Αλλά δεν ήξερα ότι έχει και άλλη πυτιά.
Z

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Οκτ 2022, 13:03

Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:53
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:51
Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:40


Κατάλαβα, άλλος ένας λόγος να μετοικίσει κανείς σε φάρμα.
Δεν είχα τέτοια εμπειρία ποτέ αν και κάτι τέτοια τα κυνηγάω. Αυτά έχουν σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια. Ούτε στις φάρμες δεν τα κάνουν έτσι. Έχω δοκιμάσει όμως τσαλαφούτι που είναι μια κρέμα από γάλα και αλάτι που το αφήνουν σε σημείο που το βράδυ πιάνει πάγο για να πήξει και το καταναλώνουν την επόμενη μέρα . Ακριβή διαδικασία δεν ξέρω, ξέρω πως έχει πολλές θερμίδες αλλά δεν το έκανα κάθε μέρα, μια φορά έτυχε. Ο Volk πιο πάνω έγραψε για σπιτική φέτα. Μόνο που η πραγματική σπιτική φέτα είναι όπως την περιγράφω, φουλ στο αλάτι και μυρίζει και όχι όπως την φαντάζεται. Δλδ κάποτε τα σπίτια είχαν κελάρια που ήταν πάντα κρύα, γενικά δροσερά χειμώνα-καλοκαίρι για να συντηρείται η φέτα και όλα εκείνα τα τρόφιμα που εμείς κρατάμε στο ψυγείο. Δεν έπηζαν τυρί κάθε εβδομάδα και χρειαζόταν και μερικούς μήνες να καθίσει για να μπορέσουν να το φάνε. Οι περισσότεροι δεν έβραζαν το γάλα.
Εϊχα φάει τέτοια φέτα μικρή, και αν εξαιρέσεις το αλάτι (πολύ λύσσα) γούσταρα πολύ τη γεύση. Αλλά δεν ήξερα ότι έχει και άλλη πυτιά.
Αν δεν σου μύριζε βαριά έως άσχημα, τότε η πυτιά ήταν του εμπορίου.

Έτσι είναι η σπιτική φέτα φουλ στο αλάτι.

Εγώ μια φορά είχα φάει φρέσκια φέτα, δεν είχε κάτσει 4 μήνες όπως είναι το σύνηθες, δεν είχε σφίξει, ήταν αλμυρή και μαλακή. Ήταν υπέροχη!!! Σε εκείνη τη φάση την λένε αλλιώς αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει και συνήθως μπαίνει σε πίτα και ψήνεται , δεν καταναλώνεται έτσι, είναι επικίνδυνο. Για καλή μου τύχη το γάλα που είχαν χρησιμοποιήσει ήταν βρασμένο. Ειδάλλως θα πάθαινα κανέναν μελιταίο και θα με έτρεχαν.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4361
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 20 Οκτ 2022, 13:05

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 11:37


Δεν ξεκίνησαν το 2000 οι δυσανεξίες στα τρόφιμα. Υπήρχαν πάντα.

Η αδερφή μου όταν έπινε γάλα βρέφος, είτε μητρικό, είτε βρεφικό αγελαδινό σκόνη, μελάνιαζε και πρηζόταν. Από 4 μηνών και έπειτα έτρωγε κρέμα νερωμένη.
δεν αντιλέγω, αλλά δεν υπήρχαν τόσα πολλά περιστατικά και τόσες πολλές αλλεργίες.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4361
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 20 Οκτ 2022, 13:12

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 11:46


Οι άνθρωποι ήμασταν πάντα αλλεργικοί σε κάποιες τροφές. Δεν έχω να διαπιστώσω κάτι. Τα γαλακτοκομικά ακούγονται περισσότερο απ' όλα. Οι Κινέζοι πχ δεν τρώνε καθόλου γαλακτοκομικά γιατί αν θυμάμαι καλά έχουν πάθει μετάλλαξη.

Ξέρω παιδί που ενώ το ήξεραν πως έχει αλλεργία στο γάλα, του έδιναν να πιει κάθε βράδυ σε συνεννόηση με την παιδίατρο μήπως το ξεπεράσει, μπορεί να συμβεί και αυτό, δεν το έκανε εμετό όσο ήταν ξύπνιος, έπεσε για ύπνο, έκανε αναγωγή μέσα στον ύπνο και παράλογο να πνίγει και να πεθάνει όπως κοιμόταν.
ναι μπορεί να συμβεί αυτό, γιατί το γάλα προκαλεί βήχα. εμένα που έχω άσθμα μου χε πει να το αποφεύγω το βράδυ η πνευμονολόγος

πλέον, λίγο να πιω - όσο ένα κρασοπότηρο δηλ, με πιάνουν τέτοιοι σπασμοί στο στομάχι, που κανένα φάρμακο δεν τους θεραπευει, ανεβάζω παλμούς, πόνους στο στηθος και στην πλάτη, στο χέρι, κρύος ιδρώτας, σαν να παθαίνω οξύ έμφραγμα ένα πράγμα. αυτό μπορεί να κρατήσει 1-2 ώρες. φρικτή αίσθηση.

αν όμως βάλω λίγο στον καφέ τον οποίο κρατάω από τις 8 και τον τελειώνω στις 13, όλα καλά.

μου έλεγε μια φιλενάδα που ασχολειται με την υγιεινή διατρόφη να μην τρώω γαλακτοκομικά όταν το ασθμα είναι σε έξαρση ή έχω κάποιο κρύωμ και τελικά είχε δίκιο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naranjita την 20 Οκτ 2022, 13:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 20 Οκτ 2022, 13:14

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:34
Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:30
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:24


Η γιαγιά του άντρα μου έκανε τυρί, συγκεκριμένα φέτα μέχρι πριν από 20 χρόνια. Η παραδοσιακή, σπιτική φέτα, είναι τίγκα στο αλάτι και η παραδοσιακή πυτιά είναι από το στομάχι του ζώου και δίνει συγκεκριμένη και βαριά οσμή στο τυρί. Αν την ξέρεις από τα μικρά σου χρόνια, είσαι οκ, αν είσαι νύφη ή γαμπρός στην οικογένεια, σου βρωμάει γιατί είσαι πολύ αστός για να εκτιμήσεις την σπιτική φέτα.

Όταν παντρεύτηκε ο πεθερός μου, η γιαγιά έβαλε την πυτιά του εμπορίου στο τυρί για να μην μυρίζει άσχημα.

Το παραδοσιακό και σπιτικό είναι κατά προσέγγιση. Στις "εκλεπτισμένες" μύτες μας ξυνίζει και βρωμάει.
Που θα βρούμε τέτοια φέτα στο εμπόριο, εννοώ από αυτή που βρωμάει; Φτιάχνει καμία εταιρία ή όλες είναι αδελφίστικες;
Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία που να χρησιμοποιεί πυτιά από το στομάχι του ζώου.

Απαγορεύεται πλέον.
Φτιάχνουν μόνο για "οικιακή χρήση" κάποιοι που έχουν κοπάδια.
Εάν βρει εκεί...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8928
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Οκτ 2022, 13:15

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 13:03
Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:53
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:51


Δεν είχα τέτοια εμπειρία ποτέ αν και κάτι τέτοια τα κυνηγάω. Αυτά έχουν σταματήσει εδώ και πολλά χρόνια. Ούτε στις φάρμες δεν τα κάνουν έτσι. Έχω δοκιμάσει όμως τσαλαφούτι που είναι μια κρέμα από γάλα και αλάτι που το αφήνουν σε σημείο που το βράδυ πιάνει πάγο για να πήξει και το καταναλώνουν την επόμενη μέρα . Ακριβή διαδικασία δεν ξέρω, ξέρω πως έχει πολλές θερμίδες αλλά δεν το έκανα κάθε μέρα, μια φορά έτυχε. Ο Volk πιο πάνω έγραψε για σπιτική φέτα. Μόνο που η πραγματική σπιτική φέτα είναι όπως την περιγράφω, φουλ στο αλάτι και μυρίζει και όχι όπως την φαντάζεται. Δλδ κάποτε τα σπίτια είχαν κελάρια που ήταν πάντα κρύα, γενικά δροσερά χειμώνα-καλοκαίρι για να συντηρείται η φέτα και όλα εκείνα τα τρόφιμα που εμείς κρατάμε στο ψυγείο. Δεν έπηζαν τυρί κάθε εβδομάδα και χρειαζόταν και μερικούς μήνες να καθίσει για να μπορέσουν να το φάνε. Οι περισσότεροι δεν έβραζαν το γάλα.
Εϊχα φάει τέτοια φέτα μικρή, και αν εξαιρέσεις το αλάτι (πολύ λύσσα) γούσταρα πολύ τη γεύση. Αλλά δεν ήξερα ότι έχει και άλλη πυτιά.
Αν δεν σου μύριζε βαριά έως άσχημα, τότε η πυτιά ήταν του εμπορίου.

Έτσι είναι η σπιτική φέτα φουλ στο αλάτι.

Εγώ μια φορά είχα φάει φρέσκια φέτα, δεν είχε κάτσει 4 μήνες όπως είναι το σύνηθες, δεν είχε σφίξει, ήταν αλμυρή και μαλακή. Ήταν υπέροχη!!! Σε εκείνη τη φάση την λένε αλλιώς αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει και συνήθως μπαίνει σε πίτα και ψήνεται , δεν καταναλώνεται έτσι, είναι επικίνδυνο. Για καλή μου τύχη το γάλα που είχαν χρησιμοποιήσει ήταν βρασμένο. Ειδάλλως θα πάθαινα κανέναν μελιταίο και θα με έτρεχαν.
Έχω δοκιμάσει και βαριά γεύση και πιο ελαφριά, υποθέτω με άλλη πυτιά κάθε φορά.
Z

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8476
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 20 Οκτ 2022, 13:16

Naranjita έγραψε:
20 Οκτ 2022, 13:12
αν όμως βάλω λίγο στον καφέ τον οποίο κρατάω από τις 8 και τον τελειώνω στις 13, όλα καλά.
Μία εσάνς γάλα, σε έναν καφέ σήριαλ!!! :smt005::smt005::smt005:

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 20 Οκτ 2022, 13:51

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:34
Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:30
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:24


Η γιαγιά του άντρα μου έκανε τυρί, συγκεκριμένα φέτα μέχρι πριν από 20 χρόνια. Η παραδοσιακή, σπιτική φέτα, είναι τίγκα στο αλάτι και η παραδοσιακή πυτιά είναι από το στομάχι του ζώου και δίνει συγκεκριμένη και βαριά οσμή στο τυρί. Αν την ξέρεις από τα μικρά σου χρόνια, είσαι οκ, αν είσαι νύφη ή γαμπρός στην οικογένεια, σου βρωμάει γιατί είσαι πολύ αστός για να εκτιμήσεις την σπιτική φέτα.

Όταν παντρεύτηκε ο πεθερός μου, η γιαγιά έβαλε την πυτιά του εμπορίου στο τυρί για να μην μυρίζει άσχημα.

Το παραδοσιακό και σπιτικό είναι κατά προσέγγιση. Στις "εκλεπτισμένες" μύτες μας ξυνίζει και βρωμάει.
Που θα βρούμε τέτοια φέτα στο εμπόριο, εννοώ από αυτή που βρωμάει; Φτιάχνει καμία εταιρία ή όλες είναι αδελφίστικες;
Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία που να χρησιμοποιεί πυτιά από το στομάχι του ζώου.
Υπαρχουν ακομα κτηνοτροφοι που φτιαχνουν φετα με τον παραδοσιακο τροπο αλλα δεν εχουν μεγαλη παραγωγη. Δεν υπαρχει στο εμποριο η φετα που φτιαχνουν. Μονο αν εχεις καποιον γνωστο στο χωριο και σου στελνει απο εκει απευθειας απο τον τυροκομο.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Οκτ 2022, 14:04

Volk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 13:51
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:34
Καραμελίτσα έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:30


Που θα βρούμε τέτοια φέτα στο εμπόριο, εννοώ από αυτή που βρωμάει; Φτιάχνει καμία εταιρία ή όλες είναι αδελφίστικες;
Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία που να χρησιμοποιεί πυτιά από το στομάχι του ζώου.
Υπαρχουν ακομα κτηνοτροφοι που φτιαχνουν φετα με τον παραδοσιακο τροπο αλλα δεν εχουν μεγαλη παραγωγη. Δεν υπαρχει στο εμποριο η φετα που φτιαχνουν. Μονο αν εχεις καποιον γνωστο στο χωριο και σου στελνει απο εκει απευθειας απο τον τυροκομο.
Πιο απευθείας στην περίπτωσή μου δεν έχει.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Οκτ 2022, 14:06

Naranjita έγραψε:
20 Οκτ 2022, 13:12
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 11:46


Οι άνθρωποι ήμασταν πάντα αλλεργικοί σε κάποιες τροφές. Δεν έχω να διαπιστώσω κάτι. Τα γαλακτοκομικά ακούγονται περισσότερο απ' όλα. Οι Κινέζοι πχ δεν τρώνε καθόλου γαλακτοκομικά γιατί αν θυμάμαι καλά έχουν πάθει μετάλλαξη.

Ξέρω παιδί που ενώ το ήξεραν πως έχει αλλεργία στο γάλα, του έδιναν να πιει κάθε βράδυ σε συνεννόηση με την παιδίατρο μήπως το ξεπεράσει, μπορεί να συμβεί και αυτό, δεν το έκανε εμετό όσο ήταν ξύπνιος, έπεσε για ύπνο, έκανε αναγωγή μέσα στον ύπνο και παράλογο να πνίγει και να πεθάνει όπως κοιμόταν.
ναι μπορεί να συμβεί αυτό, γιατί το γάλα προκαλεί βήχα. εμένα που έχω άσθμα μου χε πει να το αποφεύγω το βράδυ η πνευμονολόγος

πλέον, λίγο να πιω - όσο ένα κρασοπότηρο δηλ, με πιάνουν τέτοιοι σπασμοί στο στομάχι, που κανένα φάρμακο δεν τους θεραπευει, ανεβάζω παλμούς, πόνους στο στηθος και στην πλάτη, στο χέρι, κρύος ιδρώτας, σαν να παθαίνω οξύ έμφραγμα ένα πράγμα. αυτό μπορεί να κρατήσει 1-2 ώρες. φρικτή αίσθηση.

αν όμως βάλω λίγο στον καφέ τον οποίο κρατάω από τις 8 και τον τελειώνω στις 13, όλα καλά.

μου έλεγε μια φιλενάδα που ασχολειται με την υγιεινή διατρόφη να μην τρώω γαλακτοκομικά όταν το ασθμα είναι σε έξαρση ή έχω κάποιο κρύωμ και τελικά είχε δίκιο.
Επίσης ένα άλλο που συμβαίνει και το ξέρω εγώ και 5-10 ακόμη είναι στον πυρετό που το γάλα, ειδικά το αγελαδινό απαγορεύεται γιατί ανεβάζει θερμοκρασία. Ειδικά σε παιδιά, όταν είναι άρρωστα, είναι ό,τι χειρότερο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 20 Οκτ 2022, 14:08

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 14:04
Volk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 13:51
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 12:34


Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία που να χρησιμοποιεί πυτιά από το στομάχι του ζώου.
Υπαρχουν ακομα κτηνοτροφοι που φτιαχνουν φετα με τον παραδοσιακο τροπο αλλα δεν εχουν μεγαλη παραγωγη. Δεν υπαρχει στο εμποριο η φετα που φτιαχνουν. Μονο αν εχεις καποιον γνωστο στο χωριο και σου στελνει απο εκει απευθειας απο τον τυροκομο.
Πιο απευθείας στην περίπτωσή μου δεν έχει.
Αν ομως λυσσα στο αλατι, δεν ειναι για να το τρωμε καθημερινα.

Εχω φαει πολλες φορες απο διαφορα χωρια και δεν ηταν λυσσα στο αλατι.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Οκτ 2022, 14:10

Volk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 14:08
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 14:04
Volk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 13:51


Υπαρχουν ακομα κτηνοτροφοι που φτιαχνουν φετα με τον παραδοσιακο τροπο αλλα δεν εχουν μεγαλη παραγωγη. Δεν υπαρχει στο εμποριο η φετα που φτιαχνουν. Μονο αν εχεις καποιον γνωστο στο χωριο και σου στελνει απο εκει απευθειας απο τον τυροκομο.
Πιο απευθείας στην περίπτωσή μου δεν έχει.
Αν ομως λυσσα στο αλατι, δεν ειναι για να το τρωμε καθημερινα.

Εχω φαει πολλες φορες απο διαφορα χωρια και δεν ηταν λυσσα στο αλατι.
Σπιτική φέτα;

Πού την βρήκες; Εδώ σ'εμένα η γιαγιά δεν κάνει.

Πολλές φορές κιόλας;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Οκτ 2022, 14:17



Αυτό το έχει δει κανένας;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Θα πληρώνατε 40 ευρώ το κιλό για μια (vegan και εκτυπωμενη) μπριζόλα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 20 Οκτ 2022, 14:26

Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 14:10
Volk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 14:08
Gherschaagk έγραψε:
20 Οκτ 2022, 14:04


Πιο απευθείας στην περίπτωσή μου δεν έχει.
Αν ομως λυσσα στο αλατι, δεν ειναι για να το τρωμε καθημερινα.

Εχω φαει πολλες φορες απο διαφορα χωρια και δεν ηταν λυσσα στο αλατι.
Σπιτική φέτα;

Πού την βρήκες; Εδώ σ'εμένα η γιαγιά δεν κάνει.

Πολλές φορές κιόλας;
Σε νησια των Κυκλαδων, στα ορεινα χωρια τους υπαρχουν οικογενειες που εχουν διαφορα ζωντανα για τις δικες τους αναγκες. Συνηθως φτιαχνουν φετα, γραβιερα και ανθοτυρο συνηθως. Η φετα τους σε αρκετες περιπτωσεις ειναι τελεια! Εχω δει ολη τη διαδικασια απο κοντα, ειχαμε παει πρωτα τα ζωα εξω στο βουνο μετα τα μαζεψαμε και στη συνεχεια με πηγαν στα μικρα τους τυροκομεια. Βγαζουν για τον εαυτο τους και καποιες μικρες ποσοτητες για το χωριο.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών