Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22833
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 23 Απρ 2023, 08:02

Προφανώς την αντικαθιστάς με άλλα άσπρα τυριά, μυζηθρα, ανθότυρο, μανούρι, κλπ, γιατί πηγαίνουν με συγκεκριμένα φαγητά, όσπρια πχ, που τα κιτρινα τυριά δεν κολλάνε. Απλά δε νομίζω να είναι και πιο φτηνά από τη φέτα, πιο πολύ τα χρησιμοποιούν εναλλακτικά λόγω λιγότερου αλατιού.

user0972003
Δημοσιεύσεις: 3683
Εγγραφή: 12 Φεβ 2023, 18:41

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από user0972003 » 23 Απρ 2023, 08:39

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 01:27
user έγραψε:
23 Απρ 2023, 00:30
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 00:19


Το τσιμένι είναι μείγμα μπαχαρικών με κύριο συστατικό την τριγωνέλλα, που κοινώς λέγεται τσιμένι γιατί είναι το κύριο συστατικό στο μείγμα του τσιμενιού. Η τριγωνέλλα είναι κίτρινη προς το καφέ (σκούρο μουσταρδί;), όχι κόκκινη. Το κόκκινο χρώμα είναι από το κόκκινο πιπέρι. Το πολύ έντονο κόκκινο που βλέπεις σε κάποιους παστουρμάδες είναι κατά πάσα πιθανότητα συμπλήρωμα του χρώματος με εκχύλισμα πάπρικας (ουσιαστικά πάλι κόκκινο πιπέρι), ίσως και καρμίνης ( είναι αποξηραμένη σκόνη εντόμων).

Το άρωμα του τσιμενιού είναι βασικά το άρωμα της τριγωνέλλας. Το ξέρω γιατί την πουλάω και σαν μπαχαρικό (στην πραγματικότητα είναι όσπριο).
Πόσο απ' αυτό να έχουμε φάει; :p2:

Ντελικατεσεν έχεις;;;
Όχι, παντοπωλείο έχω, απλά έχω κάποια πράγματα χύμα (κυρίως καρπούς, όσπρια, δημητριακά και μπαχαρικά).

Καρμίνη σίγουρα έχεις φάει πολλή. Μαζί με το εκχύλισμα πάπρικας είναι η πιο συχνή κόκκινη χρωστική. Σίγουρα καλύτερα από τεχνητές χρωστικές, πάντως.

Επίσης γενικά τρως σκόνη εντόμων. Οτιδήποτε γίνεται από αλεύρι είτε καλομποκιού είτε βρώμης είτε σιταριού είτε σίκαλης έχει έντομα, κατά πάσα πιθανότητα ακρίδες, σκαθάρια, πασχαλίτσες, πεταλούδες, τα οποία καταλήγουν στο μείγμα πριν την άλεση γιατί βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον.

Το ίδιο ισχύει και για τα αλεσμένα μπαχαρικά, εκτός αν δεις να αναφέρεται η λέξη "καθαρό" που είναι τεχνική ορολογία στην συγκεκριμένη περίπτωση για μπαχαρικά που έχουν υποστεί ειδικό καθαρισμό από κλαδιά, πέτρες, χώμα και έντομα (συνήθως με το χέρι).
Άντε...έτσι να το καταλάβω..αλλά όχι να πάρω και τον κουβά τις ακρίδες με γεύση πάπρικα και να τις τρώω σαν τα πατατάκια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2023, 11:27

ST48410 έγραψε:
23 Απρ 2023, 02:02
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 01:27
Επίσης γενικά τρως σκόνη εντόμων. Οτιδήποτε γίνεται από αλεύρι είτε καλομποκιού είτε βρώμης είτε σιταριού είτε σίκαλης έχει έντομα, κατά πάσα πιθανότητα ακρίδες, σκαθάρια, πασχαλίτσες, πεταλούδες, τα οποία καταλήγουν στο μείγμα πριν την άλεση γιατί βρίσκονται στο φυσικό τους περιβάλλον.

Το ίδιο ισχύει και για τα αλεσμένα μπαχαρικά, εκτός αν δεις να αναφέρεται η λέξη "καθαρό" που είναι τεχνική ορολογία στην συγκεκριμένη περίπτωση για μπαχαρικά που έχουν υποστεί ειδικό καθαρισμό από κλαδιά, πέτρες, χώμα και έντομα (συνήθως με το χέρι).
Τόσο καλά, ε! Τσάμπα πέταξα το βάζο με τα όσπρια που είχε πιάσει έντομα.
Εξαρτάται τι έντομα είχε πιάσει και σε τι βαθμό. Αν είναι αθώα έντομα μπορείς να το βάλεις στην κατάψυξη για δύο μέρες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24557
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 23 Απρ 2023, 11:59

kongrosian έγραψε:
22 Απρ 2023, 23:23
Εικόνα

:p2:
Η τιμη της πρωτης υλης ειναι ενας μονο απο τους παραγοντες. Για παραδειγμα ενα τυρι που ωριμαζει 6 μηνες σε ελεγχομενες συνθηκες θερμοκρασιας και υγρασιας ειναι πολυ πιθανο να ειναι ακριβοτερο απο ενα τυρι που γινεται μεσα σε μια βδομαδα γιατι εχει προφανεστατα κοστος να λειτουργησεις ψυγεια κλιματιστικα και δεν ξερωγω τι αλλο εχουν αυτοι εξι μηνες. Αλλος παραγοντας ειναι η προσφορα και ζητηση. Αλλος η συσκευασια και η τυποποιηση. Αλλος το κοστος μεταφορας.

Το ιδιο ισχυει και γενικα για το γαλα. Αν ενα κουτι κατσικισιο γαλα κανει 3.50 ενω ενα κουτι προβειο γαλα κανει 3.20 (δεν ξερω ποσο κανουν στ'αληθεια) αυτο εχει πιο πολυ να κανει με διαφορετικες αλυσιδες παραγωγης, παστεριωσης, τροφοδοσιας, μαρκετινγκ, διαφορετικη ζητηση απο διαφορετικα κοινα κλπ. Δε μας λεει και πολλα για το κοστος του γαλακτος σε επιπεδο παραγωγου σαν πρωτη υλη για τυρι. Ανετοτατα μπορει να ειναι πολυ πιο συμφερον να εχεις κατσικες αντι για προβατα αν εισαι τυροκομος.

Παντως απο τη στιγμη που η φετα θελει και τα δυο σε συγκεκριμενες αναλογιες απο συγκεκριμενες περιοχες, εγω θα περιμενα να ειναι πιο ακριβη ως πιο πολυπλοκο πραγμα. Δε θα ελεγα οτι "νοθευευται" το κατσικισιο με προβειο. Ειναι σα να λες οτι ενα κιλο σουβλακια πρεπει να ειναι πιο φθηνα απο ενα κιλο χοιρινο επειδη περιεχουν και πιτα. :)

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2023, 12:18

foscilis έγραψε:
23 Απρ 2023, 11:59
kongrosian έγραψε:
22 Απρ 2023, 23:23
Εικόνα

:p2:
Η τιμη της πρωτης υλης ειναι ενας μονο απο τους παραγοντες. Για παραδειγμα ενα τυρι που ωριμαζει 6 μηνες σε ελεγχομενες συνθηκες θερμοκρασιας και υγρασιας ειναι πολυ πιθανο να ειναι ακριβοτερο απο ενα τυρι που γινεται μεσα σε μια βδομαδα γιατι εχει προφανεστατα κοστος να λειτουργησεις ψυγεια κλιματιστικα και δεν ξερωγω τι αλλο εχουν αυτοι εξι μηνες. Αλλος παραγοντας ειναι η προσφορα και ζητηση. Αλλος η συσκευασια και η τυποποιηση. Αλλος το κοστος μεταφορας.

Το ιδιο ισχυει και γενικα για το γαλα. Αν ενα κουτι κατσικισιο γαλα κανει 3.50 ενω ενα κουτι προβειο γαλα κανει 3.20 (δεν ξερω ποσο κανουν στ'αληθεια) αυτο εχει πιο πολυ να κανει με διαφορετικες αλυσιδες παραγωγης, παστεριωσης, τροφοδοσιας, μαρκετινγκ, διαφορετικη ζητηση απο διαφορετικα κοινα κλπ. Δε μας λεει και πολλα για το κοστος του γαλακτος σε επιπεδο παραγωγου σαν πρωτη υλη για τυρι. Ανετοτατα μπορει να ειναι πολυ πιο συμφερον να εχεις κατσικες αντι για προβατα αν εισαι τυροκομος.

Παντως απο τη στιγμη που η φετα θελει και τα δυο σε συγκεκριμενες αναλογιες απο συγκεκριμενες περιοχες, εγω θα περιμενα να ειναι πιο ακριβη ως πιο πολυπλοκο πραγμα. Δε θα ελεγα οτι "νοθευευται" το κατσικισιο με προβειο. Ειναι σα να λες οτι ενα κιλο σουβλακια πρεπει να ειναι πιο φθηνα απο ενα κιλο χοιρινο επειδη περιεχουν και πιτα. :)
Σωστά όλα αυτά που λες αλλά τι είναι πιο ακριβό; Ο μοσχαρίσιος κιμάς ή ο ανάμεικτος;

Σημείωση: το πρόβειο γάλα που πουλιέται τυποποιημένο στα ράφια έχει κατά κανόνα υψηλότερη τιμή από το κατσικίσιο γιατί έχει πολύ μικρότερη ζήτηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 23 Απρ 2023, 12:23

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:18


Σωστά όλα αυτά που λες αλλά τι είναι πιο ακριβό; Ο μοσχαρίσιος κιμάς ή ο ανάμεικτος;
Ο μοσχαρίσιος :102:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16976
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 23 Απρ 2023, 12:23

Ενημερωτικα παντα,το γιδινο γαλα οι γαλαταδες (τυροκομεια και γαλακτοβιομηχανιες) το αγοραζουν πιο φθηνα απ'οτι το προβειο.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 23 Απρ 2023, 12:28

Σπύρος έγραψε:
21 Απρ 2023, 16:18
Την κατανάλωση φέτας την έχω μειώσει στο μισό. Την βρίσκω 17 με 25 το κιλό. Το μισό το έχω αντικαταστήσει με πρόβειο ημίσκληρο Σικελιάνικο τυρί με τρούφα που κοστίζει 20 ευρώ το κιλό. Αν λάβεις υπόψη σου ότι η φέτα είναι μαλακό τυρί με μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό είναι νομίζω φρόνιμη επιλογή.
Πως σκατα η φέτα έχει φτάσει στα 17 με 25 το κιλό;;;

Αγγλία παίρνω φέτα Δωδώνη 3 λίρες τα 200 γραμμάρια, δηλαδή 15 λίρες το κιλό, δηλαδή 16.8 ευρώ.

Πάμε ξανά. Αγοράζω φέτα φθηνότερα, η οποία έχει παραχθεί στην Ελλάδα, στην άλλη άκρη της Ευρώπης.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 23 Απρ 2023, 12:39

GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:28
Σπύρος έγραψε:
21 Απρ 2023, 16:18
Την κατανάλωση φέτας την έχω μειώσει στο μισό. Την βρίσκω 17 με 25 το κιλό. Το μισό το έχω αντικαταστήσει με πρόβειο ημίσκληρο Σικελιάνικο τυρί με τρούφα που κοστίζει 20 ευρώ το κιλό. Αν λάβεις υπόψη σου ότι η φέτα είναι μαλακό τυρί με μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό είναι νομίζω φρόνιμη επιλογή.
Πως σκατα η φέτα έχει φτάσει στα 17 με 25 το κιλό;;;

Αγγλία παίρνω φέτα Δωδώνη 3 λίρες τα 200 γραμμάρια, δηλαδή 15 λίρες το κιλό, δηλαδή 16.8 ευρώ.

Πάμε ξανά. Αγοράζω φέτα φθηνότερα, η οποία έχει παραχθεί στην Ελλάδα, στην άλλη άκρη της Ευρώπης.
13 ευρώ την πουλάνε. δεν υπάρχει σούπερ μάρκετ που να δίνει τη φέτα 25 ευρώ το κιλό.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 23 Απρ 2023, 12:40

southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:39
GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:28
Σπύρος έγραψε:
21 Απρ 2023, 16:18
Την κατανάλωση φέτας την έχω μειώσει στο μισό. Την βρίσκω 17 με 25 το κιλό. Το μισό το έχω αντικαταστήσει με πρόβειο ημίσκληρο Σικελιάνικο τυρί με τρούφα που κοστίζει 20 ευρώ το κιλό. Αν λάβεις υπόψη σου ότι η φέτα είναι μαλακό τυρί με μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό είναι νομίζω φρόνιμη επιλογή.
Πως σκατα η φέτα έχει φτάσει στα 17 με 25 το κιλό;;;

Αγγλία παίρνω φέτα Δωδώνη 3 λίρες τα 200 γραμμάρια, δηλαδή 15 λίρες το κιλό, δηλαδή 16.8 ευρώ.

Πάμε ξανά. Αγοράζω φέτα φθηνότερα, η οποία έχει παραχθεί στην Ελλάδα, στην άλλη άκρη της Ευρώπης.
13 ευρώ την πουλάνε. δεν υπάρχει σούπερ μάρκετ που να δίνει τη φέτα 25 ευρώ το κιλό.

25 ευρώ παίζει να είναι στην Νορβηγία, για Ελλάδα μου ακούγεται παράλογο.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Απρ 2023, 12:50

GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:28
Σπύρος έγραψε:
21 Απρ 2023, 16:18
Την κατανάλωση φέτας την έχω μειώσει στο μισό. Την βρίσκω 17 με 25 το κιλό. Το μισό το έχω αντικαταστήσει με πρόβειο ημίσκληρο Σικελιάνικο τυρί με τρούφα που κοστίζει 20 ευρώ το κιλό. Αν λάβεις υπόψη σου ότι η φέτα είναι μαλακό τυρί με μεγάλη περιεκτικότητα σε νερό είναι νομίζω φρόνιμη επιλογή.
Πως σκατα η φέτα έχει φτάσει στα 17 με 25 το κιλό;;;

Αγγλία παίρνω φέτα Δωδώνη 3 λίρες τα 200 γραμμάρια, δηλαδή 15 λίρες το κιλό, δηλαδή 16.8 ευρώ.

Πάμε ξανά. Αγοράζω φέτα φθηνότερα, η οποία έχει παραχθεί στην Ελλάδα, στην άλλη άκρη της Ευρώπης.
Υπάρχουν διάφορες τιμές. Εγώ προσωπικά αυτές που έχω κάνουν 11 και 13
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 23 Απρ 2023, 12:51

GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:40
southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:39
GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:28


Πως σκατα η φέτα έχει φτάσει στα 17 με 25 το κιλό;;;

Αγγλία παίρνω φέτα Δωδώνη 3 λίρες τα 200 γραμμάρια, δηλαδή 15 λίρες το κιλό, δηλαδή 16.8 ευρώ.

Πάμε ξανά. Αγοράζω φέτα φθηνότερα, η οποία έχει παραχθεί στην Ελλάδα, στην άλλη άκρη της Ευρώπης.
13 ευρώ την πουλάνε. δεν υπάρχει σούπερ μάρκετ που να δίνει τη φέτα 25 ευρώ το κιλό.

25 ευρώ παίζει να είναι στην Νορβηγία, για Ελλάδα μου ακούγεται παράλογο.
Ο χρήστης μάλλον φαντάστηκε κάτι
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 23 Απρ 2023, 16:11

hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:18
Σημείωση: το πρόβειο γάλα που πουλιέται τυποποιημένο στα ράφια έχει κατά κανόνα υψηλότερη τιμή από το κατσικίσιο γιατί έχει πολύ μικρότερη ζήτηση.
Δεν έχω πετύχει ποτέ πρόβειο γάλα. Από πότε κυκλοφορεί;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4428
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Απρ 2023, 16:17

southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:39
GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:28
Πως σκατα η φέτα έχει φτάσει στα 17 με 25 το κιλό;;;

Αγγλία παίρνω φέτα Δωδώνη 3 λίρες τα 200 γραμμάρια, δηλαδή 15 λίρες το κιλό, δηλαδή 16.8 ευρώ.

Πάμε ξανά. Αγοράζω φέτα φθηνότερα, η οποία έχει παραχθεί στην Ελλάδα, στην άλλη άκρη της Ευρώπης.
13 ευρώ την πουλάνε. δεν υπάρχει σούπερ μάρκετ που να δίνει τη φέτα 25 ευρώ το κιλό.
Δεν μένω Ευρώπη. Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα σωστά τις μετατροπές νομισμάτων. Η ισοτιμία έχει αλλάξει ραγδαία τελευταία :a040: . Έτσι στο φτηνότερο σούπερ μάρκετ βρίσκω την φέτα Ρούσιας 15,5 ευρώ και στο ακριβότερο την Δωδώνη 22,7. Δεν έχουν ακριβύνει μόνο οι Ελληνικές φέτες αλλά και οι άλλες, Βουλγάρικες, Σκοπιανές, Αλβανικές(Βόρειο-Ηπειρώτικες). Όπως προείπα μου κάνει εντύπωση ότι τα Ιταλικά τυριά έχουν είτε μικρή είτε ασήμαντη αύξηση.

Το δίλημμα είναι να πάρω αυτό με 15,5:

Εικόνα

ή αυτό με 18:

Εικόνα

Στα 18 παίζει και αυτή:

Εικόνα
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 23 Απρ 2023, 16:58

vagabondo έγραψε:
23 Απρ 2023, 16:11
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:18
Σημείωση: το πρόβειο γάλα που πουλιέται τυποποιημένο στα ράφια έχει κατά κανόνα υψηλότερη τιμή από το κατσικίσιο γιατί έχει πολύ μικρότερη ζήτηση.
Δεν έχω πετύχει ποτέ πρόβειο γάλα. Από πότε κυκλοφορεί;

.


Ειναι άπαιχτα τα Ελληνολαμόγια..... :blm:


Εχουν το Πρόβειο μέ 1.7 % λιπαρά.....και το κατσικίσιο μέ 3.7 %..... :smt005: .εχουν αποβουτυρώσει τελείως το Πρόβειο..... :smt005:


Το δίνουν και 3.5 € το λίτρο αποβουτυρωμένο..... :smt005:


.



Εικόνα

.

Εικόνα



.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών