Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 23 Απρ 2023, 17:27

Awesomatic έγραψε:
20 Απρ 2023, 18:36
Επειδή η κατάσταση με τις τιμές της φέτας έχει γίνει απαράδεκτη, ψάχνω κάποιο άλλο είδος τυριού να την αντικαταστήσω. Βασικές απαιτήσεις να είναι αλμυρό, σκληρό και σε λογική τιμή κάπου στα 7€ το κιλο.

Προτάσεις/προτιμήσεις;
Τυρί ή Κασέρι;

Ότι είναι άσπρο είναι τυρί.
Ότι είναι κίτρινο είναι κασέρι.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9154
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 23 Απρ 2023, 17:44

southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:51
GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:40
southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:39

13 ευρώ την πουλάνε. δεν υπάρχει σούπερ μάρκετ που να δίνει τη φέτα 25 ευρώ το κιλό.

25 ευρώ παίζει να είναι στην Νορβηγία, για Ελλάδα μου ακούγεται παράλογο.
Ο χρήστης μάλλον φαντάστηκε κάτι
Σε Ελληνικο μαρκετ εχω βρει συσκευασια 500γρ στα 11 ευρω.
Απιστευτα νοστιμη μεν, αλλα τσουχτερη.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Απρ 2023, 17:47

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
23 Απρ 2023, 08:02
Προφανώς την αντικαθιστάς με άλλα άσπρα τυριά, μυζηθρα, ανθότυρο, μανούρι, κλπ, γιατί πηγαίνουν με συγκεκριμένα φαγητά, όσπρια πχ, που τα κιτρινα τυριά δεν κολλάνε. Απλά δε νομίζω να είναι και πιο φτηνά από τη φέτα, πιο πολύ τα χρησιμοποιούν εναλλακτικά λόγω λιγότερου αλατιού.
Τα τυριά όσο μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νερό έχουν τόσο πιο φτηνά είναι. Έτσι το ανθότυρο είναι φτηνότερο από την φέτα που είναι φτηνότερο από το κασέρι που είναι φτηνότερο από το κεφαλοτύρι. Από την άλλη όσο πιο άπαχο είναι το τυρί τόσο πιο φτηνό είναι. Άλλος ένα λόγος λοιπόν που το ανθότυρο είναι φτηνότερο από την φέτα. Αυτό μου θύμισε μία μαγιονέζα που διαφημίζει ότι είναι χαμηλή σε λιπαρά και έχει σαν πρώτο συστατικό το νερό.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22740
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 23 Απρ 2023, 17:51

Σπύρος έγραψε:
23 Απρ 2023, 17:47
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
23 Απρ 2023, 08:02
Προφανώς την αντικαθιστάς με άλλα άσπρα τυριά, μυζηθρα, ανθότυρο, μανούρι, κλπ, γιατί πηγαίνουν με συγκεκριμένα φαγητά, όσπρια πχ, που τα κιτρινα τυριά δεν κολλάνε. Απλά δε νομίζω να είναι και πιο φτηνά από τη φέτα, πιο πολύ τα χρησιμοποιούν εναλλακτικά λόγω λιγότερου αλατιού.
Τα τυριά όσο μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε νερό έχουν τόσο πιο φτηνά είναι. Έτσι το ανθότυρο είναι φτηνότερο από την φέτα που είναι φτηνότερο από το κασέρι που είναι φτηνότερο από το κεφαλοτύρι. Από την άλλη όσο πιο άπαχο είναι το τυρί τόσο πιο φτηνό είναι. Άλλος ένα λόγος λοιπόν που το ανθότυρο είναι φτηνότερο από την φέτα. Αυτό μου θύμισε μία μαγιονέζα που διαφημίζει ότι είναι χαμηλή σε λιπαρά και έχει σαν πρώτο συστατικό το νερό.
Το ανθότυρο είναι πιο φτηνό, γιατί δεν έχει γεύση ουσιαστικά. Αν θες να καταλαβαίνεις και τι τρως, πληρώνεις πάλι τα πιο ακριβά. Ενώ φέτα και η φτηνή είναι καλή. Απλά παίρνω ανθότυρο κάποιες φορές λόγω υψηλής πίεσης, αν και γενικά τα άσπρα, μονο με τα όσπρια τα ζητώ. Ενώ τα κιτρινα τα πλακώνεις ολημερίς.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13942
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 23 Απρ 2023, 19:56

Σπύρος έγραψε:
23 Απρ 2023, 16:17
southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:39
GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:28
Πως σκατα η φέτα έχει φτάσει στα 17 με 25 το κιλό;;;

Αγγλία παίρνω φέτα Δωδώνη 3 λίρες τα 200 γραμμάρια, δηλαδή 15 λίρες το κιλό, δηλαδή 16.8 ευρώ.

Πάμε ξανά. Αγοράζω φέτα φθηνότερα, η οποία έχει παραχθεί στην Ελλάδα, στην άλλη άκρη της Ευρώπης.
13 ευρώ την πουλάνε. δεν υπάρχει σούπερ μάρκετ που να δίνει τη φέτα 25 ευρώ το κιλό.
Δεν μένω Ευρώπη. Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανα σωστά τις μετατροπές νομισμάτων. Η ισοτιμία έχει αλλάξει ραγδαία τελευταία :a040: . Έτσι στο φτηνότερο σούπερ μάρκετ βρίσκω την φέτα Ρούσιας 15,5 ευρώ και στο ακριβότερο την Δωδώνη 22,7. Δεν έχουν ακριβύνει μόνο οι Ελληνικές φέτες αλλά και οι άλλες, Βουλγάρικες, Σκοπιανές, Αλβανικές(Βόρειο-Ηπειρώτικες). Όπως προείπα μου κάνει εντύπωση ότι τα Ιταλικά τυριά έχουν είτε μικρή είτε ασήμαντη αύξηση.

Το δίλημμα είναι να πάρω αυτό με 15,5:

Εικόνα

ή αυτό με 18:

Εικόνα

Στα 18 παίζει και αυτή:

Εικόνα
εμεις μονο βαρελισια παιρνουμε. δεν ξερω τι να σου προτεινα. δες ποια παιρνουν οι αλλοι Ελληνες. στο τραπεζι δεν χρειαζεται οικονομια.
μακρια απο lidl.
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13942
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 23 Απρ 2023, 19:57

Bazoomba έγραψε:
23 Απρ 2023, 17:44
southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:51
GoBzi έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:40



25 ευρώ παίζει να είναι στην Νορβηγία, για Ελλάδα μου ακούγεται παράλογο.
Ο χρήστης μάλλον φαντάστηκε κάτι
Σε Ελληνικο μαρκετ εχω βρει συσκευασια 500γρ στα 11 ευρω.
Απιστευτα νοστιμη μεν, αλλα τσουχτερη.
αν σε σηκωνει οικονομικα, παρε τη καλλιτερη. οτι πληρωνεις, παιρνεις!!
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Απρ 2023, 20:45

southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 19:57
αν σε σηκωνει οικονομικα, παρε τη καλλιτερη. οτι πληρωνεις, παιρνεις!!
Το ακριβότερο δεν είναι πάντα το καλύτερο. Το πρόβλημα με τις φέτες είναι ότι συνήθως έχουν πολύ αλάτι. Το ίδιο ισχύει και με τις ελιές. Φέρνουν λοιπόν βαρελίσια βιολογική φέτα χαμηλή σε νάτριο σε χαμηλή τιμή. Το μόνο θέμα είναι ότι προτιμώ να παίρνω συσκευασμένες και όχι χύμα. Οι παραγωγοί πρέπει να αντιληφθούν ότι ζούμε στον 21ο αιώνα όπου το θέμα της συντήρησης των τροφίμων για τον περισσότερο κόσμο έχει λυθεί με την έλευση του ψυγείου.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 13942
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 23 Απρ 2023, 20:46

Σπύρος έγραψε:
23 Απρ 2023, 20:45
southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 19:57
αν σε σηκωνει οικονομικα, παρε τη καλλιτερη. οτι πληρωνεις, παιρνεις!!
Το ακριβότερο δεν είναι πάντα το καλύτερο. Το πρόβλημα με τις φέτες είναι ότι συνήθως έχουν πολύ αλάτι. Το ίδιο ισχύει και με τις ελιές. Φέρνουν λοιπόν βαρελίσια βιολογική φέτα χαμηλή σε νάτριο σε χαμηλή τιμή. Το μόνο θέμα είναι ότι προτιμώ να παίρνω συσκευασμένες και όχι χύμα. Οι παραγωγοί πρέπει να αντιληφθούν ότι ζούμε στον 21ο αιώνα όπου το θέμα της συντήρησης των τροφίμων για τον περισσότερο κόσμο έχει λυθεί με την έλευση του ψυγείου.
οι φιλοι σου ποια αγοραζουν ;;
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 23 Απρ 2023, 21:07

southern έγραψε:
23 Απρ 2023, 20:46
οι φιλοι σου ποια αγοραζουν ;;
Δεν έχω σε εκτίμηση το γευστικό ένστικτο των φίλων μου. Κάποιοι μάλιστα δεν τρώνε καν φέτα.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2023, 01:08

vagabondo έγραψε:
23 Απρ 2023, 16:11
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:18
Σημείωση: το πρόβειο γάλα που πουλιέται τυποποιημένο στα ράφια έχει κατά κανόνα υψηλότερη τιμή από το κατσικίσιο γιατί έχει πολύ μικρότερη ζήτηση.
Δεν έχω πετύχει ποτέ πρόβειο γάλα. Από πότε κυκλοφορεί;
Δεν κρατάω ημερομηνίες, αλλά κυκλοφορεί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 24 Απρ 2023, 01:23

Καλαθάκι Λήμνου;
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29691
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 24 Απρ 2023, 14:06

Awesomatic έγραψε:
22 Απρ 2023, 18:42
Gherschaagk έγραψε:
21 Απρ 2023, 21:42
Δεν υπάρχει υποκατάστατο της φέτας.

Υπάρχουν κάποια αξιοπρεπή κατσικίσια αλλά είναι πολύ στεγνά.

Πρόταση που την έχω ακολουθήσει κι εγώ. Κόψε τον ενδιάμεσο, το σούπερ μάρκετ. Βρες τυροκομείο και αγόραζε από αυτό.
Δεν με πειράζει το στεγνό και μάλλον έχεις δίκιο που το λες γιατί δεν το διευκρίνησα. Γενικά τρώω στεγνό κατσικίσιο όταν το βρίσκω σε καλή τιμή και βασικά το προτιμώ σε σχέση με τη φέτα και ειδικά στο τηγάνι.

Μαγαζιά με τυροκομικά από τυροκομεία έχω σχετικά κοντά και έχουν φανταστικά τυριά αλλά πάντα ήταν πιο ακριβά από τη μέση "ΟΚ" φέτα που έβρισκα. Έπαιρνα αρκετά ωραία τυριά κοντά στα 7-7.5€ όταν η φέτα στο σούπερ μάρκετ ήταν στα 5.80.
Μήπως μπορείς να κατεβάσεις την τιμή αν αυξήσεις την ποσότητα;

Δεν θα πω ψέματα. Εγώ τη φέτα την παίρνω 20 ευρώ το δίκιλο από τυροκομείο. Αν αυξήσω τα κιλά θα την πάρω σε πιο καλή τιμή σίγουρα αλλά έχω θέμα χώρου.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Απρ 2023, 22:30

Gherschaagk έγραψε:
24 Απρ 2023, 14:06
Awesomatic έγραψε:
22 Απρ 2023, 18:42
Gherschaagk έγραψε:
21 Απρ 2023, 21:42
Δεν υπάρχει υποκατάστατο της φέτας.

Υπάρχουν κάποια αξιοπρεπή κατσικίσια αλλά είναι πολύ στεγνά.

Πρόταση που την έχω ακολουθήσει κι εγώ. Κόψε τον ενδιάμεσο, το σούπερ μάρκετ. Βρες τυροκομείο και αγόραζε από αυτό.
Δεν με πειράζει το στεγνό και μάλλον έχεις δίκιο που το λες γιατί δεν το διευκρίνησα. Γενικά τρώω στεγνό κατσικίσιο όταν το βρίσκω σε καλή τιμή και βασικά το προτιμώ σε σχέση με τη φέτα και ειδικά στο τηγάνι.

Μαγαζιά με τυροκομικά από τυροκομεία έχω σχετικά κοντά και έχουν φανταστικά τυριά αλλά πάντα ήταν πιο ακριβά από τη μέση "ΟΚ" φέτα που έβρισκα. Έπαιρνα αρκετά ωραία τυριά κοντά στα 7-7.5€ όταν η φέτα στο σούπερ μάρκετ ήταν στα 5.80.
Μήπως μπορείς να κατεβάσεις την τιμή αν αυξήσεις την ποσότητα;

Δεν θα πω ψέματα. Εγώ τη φέτα την παίρνω 20 ευρώ το δίκιλο από τυροκομείο. Αν αυξήσω τα κιλά θα την πάρω σε πιο καλή τιμή σίγουρα αλλά έχω θέμα χώρου.
Κι εγώ το κάνω αυτό. Τα ελεύθερα καταστήματα πάντα θα σου κάνουν καλύτερη τιμή για ποσότητα, τα ΣΜ ποτέ. Στην πραγματικότητα απαγορεύεται αλλά είναι από δύσκολο ως αδύνατον να το αποδείξεις και υπάρχει σχετικά εύκολος τρόπος να το παρακάμψεις.

Ο τρόπος που το υλοποιούν στην πράξη τα ΣΜ είναι με κάρτες loyalty.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9969
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 24 Απρ 2023, 22:55

hellegennes έγραψε:
24 Απρ 2023, 01:08
vagabondo έγραψε:
23 Απρ 2023, 16:11
hellegennes έγραψε:
23 Απρ 2023, 12:18
Σημείωση: το πρόβειο γάλα που πουλιέται τυποποιημένο στα ράφια έχει κατά κανόνα υψηλότερη τιμή από το κατσικίσιο γιατί έχει πολύ μικρότερη ζήτηση.
Δεν έχω πετύχει ποτέ πρόβειο γάλα. Από πότε κυκλοφορεί;
Δεν κρατάω ημερομηνίες, αλλά κυκλοφορεί.
Χρονολογίες; Δεκαετίες ίσως;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8561
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τυρί για αντικατάσταση φέτας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 24 Απρ 2023, 22:59

δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών