Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 11:48

οσοι δεν ειδατε σε ποια κατηγορια ειναι το θεμα, ας προσεχατε.

και ετσι οπως τα φερνει η ζωη, στα 50 για πρωτη φορα, θα κανω τη νοικοκυρα.
εχω ξαναμεινει μονος, αλλα εμενα σε ξενοδοχεια, ετρωγα εκει, και φροντιζαν αλλοι για την καθαριοτητα.

τωρα, προκειται να επιβιωσω ολομοναχος. να ενημερωσω οτι δεν εχω πλυνει πιατο ποτε, δεν εχω σιδερωσει, δεν εχω βαλει πλυντηριο, κλπ. τελευταια φορα που σφουγγαρισα ηταν στο στρατο. :003: αλλα ολλα αυτα θα τα παλεψω, ειτε επειδη ειναι ευκολα, ειτε επειδη θα τα καταργησω (σιδερο) :lol:

εκει που ειμαι μπιτι αχρηστος, και το βλεπω βουνο, ειναι στην κουζινα. παρακαλω λοιπον για τις συνταγες σας. φαγια που να ειναι ευκολα, με οσο το δυνατον λιγοτερο κοπο και χρονο, λιγοτερα σκευη για πλυσιμο, και ταυτοχρονα να μην ειναι junk, μη γινουμε και 100 κιλα.

οτι δεν εχει ζωικη πρωτεινη, δε λογαριαζεται για "φαγι". :003:

αν υπαρξει ελευθερος χρονος, θα υπαρξει και πολυ ψαρι, θα προτιμηθουν ψαροσυνταγες.

"παρηγγειλε πιτσα" και "σπιτωσε μια γκομενα" ειναι συμβουλες που μου εχουν ηδη δωθει, μην μπαινετε στον κοπο.

τα στοιχηματα για το αν θα γυρισω μισος, η διπλος, εχουν ηδη ξεκινησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 04 Μάιος 2023, 11:51

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:48
να ενημερωσω οτι δεν εχω πλυνει πιατο ποτε, δεν εχω σιδερωσει, δεν εχω βαλει πλυντηριο, κλπ. τελευταια φορα που σφουγγαρισα ηταν στο στρατο
κάνε επεξεργασία προτού δει το ποστ, ρόμπα μας κάνεις πάλι, αχαρακτηριστε ε αχαρακτηριστε

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12642
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 04 Μάιος 2023, 11:52

Ρε συ Ασέβαστε, αφού θα είσαι σόλο, βρες εκεί ένα καλό μαγερειό είτε για να πηγαίνεις να τρως είτε για να να παίρνεις για το σπίτι. Με ένα 10άρικο την ημέρα θα είσαι κομπλέ. Μην μπλέξεις με κουζίνα και λάντζα, θα βλαστημήσεις.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2023, 11:55

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:48
οσοι δεν ειδατε σε ποια κατηγορια ειναι το θεμα, ας προσεχατε.

και ετσι οπως τα φερνει η ζωη, στα 50 για πρωτη φορα, θα κανω τη νοικοκυρα.
εχω ξαναμεινει μονος, αλλα εμενα σε ξενοδοχεια, ετρωγα εκει, και φροντιζαν αλλοι για την καθαριοτητα.

τωρα, προκειται να επιβιωσω ολομοναχος. να ενημερωσω οτι δεν εχω πλυνει πιατο ποτε, δεν εχω σιδερωσει, δεν εχω βαλει πλυντηριο, κλπ. τελευταια φορα που σφουγγαρισα ηταν στο στρατο. :003: αλλα ολλα αυτα θα τα παλεψω, ειτε επειδη ειναι ευκολα, ειτε επειδη θα τα καταργησω (σιδερο) :lol:

εκει που ειμαι μπιτι αχρηστος, και το βλεπω βουνο, ειναι στην κουζινα. παρακαλω λοιπον για τις συνταγες σας. φαγια που να ειναι ευκολα, με οσο το δυνατον λιγοτερο κοπο και χρονο, λιγοτερα σκευη για πλυσιμο, και ταυτοχρονα να μην ειναι junk, μη γινουμε και 100 κιλα.

οτι δεν εχει ζωικη πρωτεινη, δε λογαριαζεται για "φαγι". :003:

αν υπαρξει ελευθερος χρονος, θα υπαρξει και πολυ ψαρι, θα προτιμηθουν ψαροσυνταγες.

"παρηγγειλε πιτσα" και "σπιτωσε μια γκομενα" ειναι συμβουλες που μου εχουν ηδη δωθει, μην μπαινετε στον κοπο.

τα στοιχηματα για το αν θα γυρισω μισος, η διπλος, εχουν ηδη ξεκινησει.
Οκ, είσαι από τις περιπτώσεις που ακόμη και αν σου πούνε εύκολες συνταγές, σε δύο τρεις το πολύ μέρες, η κουζίνα σου θα μοιάζει με βομβαρδισμένο τοπίο και θα σκιάζεσαι να πλησιάσεις.

Οπότε, ξέχνα το από τώρα και κανόνισε να βρεις τα πατήματα σου εκτός οικίας. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου
Δημοσιεύσεις: 2906
Εγγραφή: 06 Μαρ 2023, 05:25

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σφιχτοχέρης Σφιχτοχερίου » 04 Μάιος 2023, 11:58

Ο βασικός κανόνας είναι ότι τα πιο μαμαδίστικα φαγητά έχουν την καλύτερη αναλογία "επαρκής θρέψη/ συνολικό κόπο"

Γιουβαρλάκια, σουτζουκάκια, γεμιστά, μπριαμ, κοτοσουπες, πατσιτσιο, λαχανοντολμάδες, ρολό στον φούρνο, αρνάκι και χορτόπιτες. Αρκεί να τρως και κρύα, επόμενης μέρας και γιατί όχι αποψυγμενα από κατάψυξη με πολύ σταδιακό ζεσταμα. Επειδή δεν θα τα κάνεις όλα αυτά γιατί είσαι μπουμερ, θα επανέλθω με συνταγή νουντλς με βράσιμο τριών λεπτών.

Νετο Γκουερινο
Δημοσιεύσεις: 1541
Εγγραφή: 29 Μαρ 2023, 11:19

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νετο Γκουερινο » 04 Μάιος 2023, 11:59

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:48
οσοι δεν ειδατε σε ποια κατηγορια ειναι το θεμα, ας προσεχατε.

και ετσι οπως τα φερνει η ζωη, στα 50 για πρωτη φορα, θα κανω τη νοικοκυρα.
εχω ξαναμεινει μονος, αλλα εμενα σε ξενοδοχεια, ετρωγα εκει, και φροντιζαν αλλοι για την καθαριοτητα.

τωρα, προκειται να επιβιωσω ολομοναχος. να ενημερωσω οτι δεν εχω πλυνει πιατο ποτε, δεν εχω σιδερωσει, δεν εχω βαλει πλυντηριο, κλπ. τελευταια φορα που σφουγγαρισα ηταν στο στρατο. :003: αλλα ολλα αυτα θα τα παλεψω, ειτε επειδη ειναι ευκολα, ειτε επειδη θα τα καταργησω (σιδερο) :lol:

εκει που ειμαι μπιτι αχρηστος, και το βλεπω βουνο, ειναι στην κουζινα. παρακαλω λοιπον για τις συνταγες σας. φαγια που να ειναι ευκολα, με οσο το δυνατον λιγοτερο κοπο και χρονο, λιγοτερα σκευη για πλυσιμο, και ταυτοχρονα να μην ειναι junk, μη γινουμε και 100 κιλα.

οτι δεν εχει ζωικη πρωτεινη, δε λογαριαζεται για "φαγι". :003:

αν υπαρξει ελευθερος χρονος, θα υπαρξει και πολυ ψαρι, θα προτιμηθουν ψαροσυνταγες.

"παρηγγειλε πιτσα" και "σπιτωσε μια γκομενα" ειναι συμβουλες που μου εχουν ηδη δωθει, μην μπαινετε στον κοπο.

τα στοιχηματα για το αν θα γυρισω μισος, η διπλος, εχουν ηδη ξεκινησει.
Τα έχω περάσει φίλε ακριβώς σε αυτήν την ηλικία
Καλά για μαγείρεμα ούτε καν
Εκείνο όμως που με φάνηκε εξωπραγματικό και τελικά το παράτησα ήταν το πλυντήριο

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21199
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Μάιος 2023, 12:01

γέρασες ασέβαστε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 12:01

Ναύτης έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:52
Ρε συ Ασέβαστε, αφού θα είσαι σόλο, βρες εκεί ένα καλό μαγερειό είτε για να πηγαίνεις να τρως είτε για να να παίρνεις για το σπίτι. Με ένα 10άρικο την ημέρα θα είσαι κομπλέ. Μην μπλέξεις με κουζίνα και λάντζα, θα βλαστημήσεις.
ναι, το εχω σκεφτει, και ειναι το πλαν β, για οταν θα παθω την πρωτη δηλητηριαση απο κατι που εφτιαξα μονος. :003:

θα προτιμουσα να τρωω κατι που ξερω τι εχει μεσα, και το εχω φτιαξει μονος. οχι οτι δεν τρωω εξω, αλλα νομιζω οτι αν το κανω καθημερινα θα χασω το στοιχημα και θα γινω 100 κιλα :003:

ασε που δεν θα μπορω να ποσταρω με καμαρι στο "τι μαγειρεψατε σημερα¨. σημαντικο κι αυτο. :8)
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14548
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Μάιος 2023, 12:02

άσε τον εαυτό σου ελεύθερο,μπες σε ένα σούπερ μάρκετ και όλα θα έρθουν μόνα τους

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 12:03

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:55


Οκ, είσαι από τις περιπτώσεις που ακόμη και αν σου πούνε εύκολες συνταγές, σε δύο τρεις το πολύ μέρες, η κουζίνα σου θα μοιάζει με βομβαρδισμένο τοπίο και θα σκιάζεσαι να πλησιάσεις.
καποιος συντονιστης να βγαλει τη γυναικα μου απο το λογαριασμο της γαλης, παρακαλω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 12642
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 04 Μάιος 2023, 12:06

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 12:01
Ναύτης έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:52
Ρε συ Ασέβαστε, αφού θα είσαι σόλο, βρες εκεί ένα καλό μαγερειό είτε για να πηγαίνεις να τρως είτε για να να παίρνεις για το σπίτι. Με ένα 10άρικο την ημέρα θα είσαι κομπλέ. Μην μπλέξεις με κουζίνα και λάντζα, θα βλαστημήσεις.
ναι, το εχω σκεφτει, και ειναι το πλαν β, για οταν θα παθω την πρωτη δηλητηριαση απο κατι που εφτιαξα μονος. :003:

θα προτιμουσα να τρωω κατι που ξερω τι εχει μεσα, και το εχω φτιαξει μονος. οχι οτι δεν τρωω εξω, αλλα νομιζω οτι αν το κανω καθημερινα θα χασω το στοιχημα και θα γινω 100 κιλα :003:

ασε που δεν θα μπορω να ποσταρω με καμαρι στο "τι μαγειρεψατε σημερα¨. σημαντικο κι αυτο. :8)
Να το κάνεις planA, άκου που σού λέω.
Δεν είναι μόνο το μαγείρεμα, είναι η προετοιμασία, ο προγραμματισμός, τα ψώνια, η λάντζα, το καθάρισμα της κουζίνας γενικά.
Παλτό.
Αφού θα είσαι σολαρία, άκου με: ρώτα κάνα μπάρμπα της περιοχής ποιο/α είναι καλό/α μαγερειό/α και γίνε πελάτης.
Για το σπίτι προμηθεύσου μόνο τα βασικά: κάνα αυγό, ψωμί/τυρί/ζαμπον για τοστ, φρυγανιές, παξιμάδια, καμιά γραβιέρα, ζάχαρη, καφέ, κρασί, ρακί.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68186
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Μάιος 2023, 12:07

Ασέβαστος έγραψε:
04 Μάιος 2023, 12:03
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:55

Οκ, είσαι από τις περιπτώσεις που ακόμη και αν σου πούνε εύκολες συνταγές, σε δύο τρεις το πολύ μέρες, η κουζίνα σου θα μοιάζει με βομβαρδισμένο τοπίο και θα σκιάζεσαι να πλησιάσεις.
καποιος συντονιστης να βγαλει τη γυναικα μου απο το λογαριασμο της γαλης, παρακαλω.
Οκ, θα στο πω πιο γαλικά.

Για την περίπτωση σου, αν η κουζίνα ήταν γυναίκα θα ήσουν όντως παρθένος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6515
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 04 Μάιος 2023, 12:08

Ναύτης έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:52
Ρε συ Ασέβαστε, αφού θα είσαι σόλο, βρες εκεί ένα καλό μαγερειό είτε για να πηγαίνεις να τρως είτε για να να παίρνεις για το σπίτι. Με ένα 10άρικο την ημέρα θα είσαι κομπλέ. Μην μπλέξεις με κουζίνα και λάντζα, θα βλαστημήσεις.
+1 με 120 ευρώ είσαι καλυμμένος για όλο τον μήνα και περιορίζεις και τα ψώνια
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 31940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Παρθένος ετων 50, ζητα τις συμβουλες σας για την πρωτη του φορα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Μάιος 2023, 12:10

Νετο Γκουερινο έγραψε:
04 Μάιος 2023, 11:59

Τα έχω περάσει φίλε ακριβώς σε αυτήν την ηλικία
Καλά για μαγείρεμα ούτε καν
Εκείνο όμως που με φάνηκε εξωπραγματικό και τελικά το παράτησα ήταν το πλυντήριο
εχω λυσει, επισκευασει, συναρμολογησει πλυντηριο 3 φορες, αλλα δεν ξερω ποιο κουμπι πατας για να ξεκινησει. :lol:

ελα μωρε, ποσο δυσκολο ναναι, εχω καταρχην 50 τισερτ και 10 μαγιω κλπ, να υπαρχει στοκ να βγαινει μηνας ε ολο και θα κανει και καμμια επισκεψη η γυναικα στο μεταξυ αλλα ποσο ρημαδοδυσκολο ναναι να τα ριξεις μεσα και να τα τεντωσεις καπου να στεγνωσουν;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών