Νερό

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Ιούλ 2023, 16:27

waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:25
Οκ να καταλάβω ότι το νερό της βρύσης μπορεί να έχει περίεργη γεύση λόγω της χλωρίωσης.
(Για τα`μένα δεν έχει,αλλά το δέχομαι).
Όμως δεν μπορώ να ξεχάσω την χημεία που κάναμε στο γυμνάσιο.Τότε λοιπόν μαθαίναμε ότι το νερό είναι υγρό,ΑΓΕΥΣΤΟ-ΑΟΣΜΟ-ΑΧΡΩΜΟ.
Τι έχει αλλάξει από τότε και βρίσκετε γεύση στο νερό;
Το H2O είναι άγευστο άοσμο και άχρωμο. Αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς ως νερό δεν είναι 100% H2O.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 30 Ιούλ 2023, 16:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:27
...
Το H2O είναι άγευστο άοσμο και άχρωμο. Αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς ως νερό δεν είναι 100% H2O.
Δηλαδή το παραπάνω (ή παρακάτω) νάτριο,μαγνήσιο ή ό,τι άλλο περιέχει το εμφιαλωμένο νερό αλλάζει τη γεύση;Έχουν αυτά το στοιχεία γεύση;
Ειλικρινά δεν είναι ειρωνικό το ποστ μου,απλά ποτέ δεν έχω καταλάβει "γευση" στο νερό.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 30 Ιούλ 2023, 16:34

waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:25
Οκ να καταλάβω ότι το νερό της βρύσης μπορεί να έχει περίεργη γεύση λόγω της χλωρίωσης.
(Για τα`μένα δεν έχει,αλλά το δέχομαι).
Όμως δεν μπορώ να ξεχάσω την χημεία που κάναμε στο γυμνάσιο.Τότε λοιπόν μαθαίναμε ότι το νερό είναι υγρό,ΑΓΕΥΣΤΟ-ΑΟΣΜΟ-ΑΧΡΩΜΟ.
Τι έχει αλλάξει από τότε και βρίσκετε γεύση στο νερό;
Νταξ ισχύει αυτό που λες νερό είναι στην τελική, αλλα υπάρχει διαφορά αν το ψάξεις και το θέλεις :g030:
Δεν είναι τόσο γευση όσο αισθηση σκληρότητας, μεταλίλας, ξεδιψασμα, ποιο πίνεται πιο ευχαριστα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ποιο του πάει το κρύο κλπ κλπ :003:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 30 Ιούλ 2023, 16:38

argouen έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:34
...
Νταξ ισχύει αυτό που λες νερό είναι στην τελική, αλλα υπάρχει διαφορά αν το ψάξεις και το θέλεις :g030:
Δεν είναι τόσο γευση όσο αισθηση σκληρότητας, μεταλίλας, ξεδιψασμα, πιο πίνεται πιο ευχαριστα σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, ποιο του πάει το κρύο κλπ κλπ :003:
Αυτά που λες είναι η διαδικασία (μέσες-άκρες) για να πιείς μπύρα!
Αν είναι να κάνω και έρευνα αγοράς για το νερό,άει καλά...Θα πάω καλιά μου!
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
argouen
Δημοσιεύσεις: 4518
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 19:53

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από argouen » 30 Ιούλ 2023, 16:45

waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:38
Αυτά που λες είναι η διαδικασία (μέσες-άκρες) για να πιείς μπύρα!
Αν είναι να κάνω και έρευνα αγοράς για το νερό,άει καλά...Θα πάω καλιά μου!
Ανήκω σε αυτούς που πίνω νερό με το ζόρι :011: Για να πείσω πιέσω τον εαυτό να πίνω το έψαξα ποιο μου πάει, :003: οχι ότι καταφερα να πίνω όσο νερό πρεπει ημερησίως βεβαια :lol:
Νήφε και μέμνησο απιστείν

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Ιούλ 2023, 16:48

Όταν πριν λιγα χρόνια μπήκα στο σπίτι που είμαι τώρα πηγα να ρωτήσω σε ένα εργαστήριο,που το έχει φίλος ενός φίλου, αν πρέπει να τους πάω κάποια συγκεκριμένη ποσότητα νερού για ανάλυση και αν έπρεπε να κάνω κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για να πάρω το δείγμα ή απλά να έβαζα σε ένα απλό μπουκάλι λίγο νερό και να τους το πήγαινα.
Εκεί με ρώτησαν αν μένω μέσα στην πόλη ή εκτός,σε κάποιο χωριό.
Όταν τους είπα εντός,μου είπαν να μην μπω καν στην διαδικασία να τους πάω δείγμα γιατί το νερό της πόλης μου είναι μια χαρά.
Όταν πήγα να πω μήπως υπάρχουν τίποτα εξαιρέσεις και μα και μου,μου απάντησαν επί λέξει "Έχουμε ελέγξει άπειρα δείγματα ιδιωτών και μη.Αν σωνει και καλά θες να μας δώσεις το 70αρι για τον έλεγχο εμείς δεν θα πούμε όχι".
Νερό βρύσης λοιπόν.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Ιούλ 2023, 16:51

waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:27
...
Το H2O είναι άγευστο άοσμο και άχρωμο. Αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς ως νερό δεν είναι 100% H2O.
Δηλαδή το παραπάνω (ή παρακάτω) νάτριο,μαγνήσιο ή ό,τι άλλο περιέχει το εμφιαλωμένο νερό αλλάζει τη γεύση;Έχουν αυτά το στοιχεία γεύση;
Ειλικρινά δεν είναι ειρωνικό το ποστ μου,απλά ποτέ δεν έχω καταλάβει "γευση" στο νερό.
Να πω την αλήθεια ο όρος γεύση είναι καταχρηστικός. Αίσθηση θα το έλεγα. Είμαι σίγουρος όμως ότι σε τυφλό τεστ θα τα ξεχώριζα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9235
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 30 Ιούλ 2023, 19:51

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:51
waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:27
...
Το H2O είναι άγευστο άοσμο και άχρωμο. Αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς ως νερό δεν είναι 100% H2O.
Δηλαδή το παραπάνω (ή παρακάτω) νάτριο,μαγνήσιο ή ό,τι άλλο περιέχει το εμφιαλωμένο νερό αλλάζει τη γεύση;Έχουν αυτά το στοιχεία γεύση;
Ειλικρινά δεν είναι ειρωνικό το ποστ μου,απλά ποτέ δεν έχω καταλάβει "γευση" στο νερό.
Να πω την αλήθεια ο όρος γεύση είναι καταχρηστικός. Αίσθηση θα το έλεγα. Είμαι σίγουρος όμως ότι σε τυφλό τεστ θα τα ξεχώριζα.
Καποια εμφιαλωμενα εδω χαμε εχουν γευση κανονικη. Δεν ξερω πως ή τι αλλα ειναι κανονικη γευση.

Το νερο της βρυσης στην Κρητη δεν πινεται. Εαν δε, πιεις πολυ σε βαραει στο στομαχι. Το Ζαρος ειναι οντως κορυφαιο. Προσωπικα ομως θεωρω το Ζαγορι πιο ελαφρυ.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Ιούλ 2023, 19:56

Bazoomba έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 19:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:51
waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:32


Δηλαδή το παραπάνω (ή παρακάτω) νάτριο,μαγνήσιο ή ό,τι άλλο περιέχει το εμφιαλωμένο νερό αλλάζει τη γεύση;Έχουν αυτά το στοιχεία γεύση;
Ειλικρινά δεν είναι ειρωνικό το ποστ μου,απλά ποτέ δεν έχω καταλάβει "γευση" στο νερό.
Να πω την αλήθεια ο όρος γεύση είναι καταχρηστικός. Αίσθηση θα το έλεγα. Είμαι σίγουρος όμως ότι σε τυφλό τεστ θα τα ξεχώριζα.
Καποια εμφιαλωμενα εδω χαμε εχουν γευση κανονικη. Δεν ξερω πως ή τι αλλα ειναι κανονικη γευση.

Το νερο της βρυσης στην Κρητη δεν πινεται. Εαν δε, πιεις πολυ σε βαραει στο στομαχι. Το Ζαρος ειναι οντως κορυφαιο. Προσωπικα ομως θεωρω το Ζαγορι πιο ελαφρυ.
Λοιπόν την επόμενη φορά πρόσεξε το εξής. Υπάρχει "μεταλλικό νερό" και "επιτραπέζιο νερό".

https://www.waterfall-life.gr/ti-diafor ... talliko-n/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9235
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 30 Ιούλ 2023, 20:01

Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 19:56
Bazoomba έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 19:51
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:51

Να πω την αλήθεια ο όρος γεύση είναι καταχρηστικός. Αίσθηση θα το έλεγα. Είμαι σίγουρος όμως ότι σε τυφλό τεστ θα τα ξεχώριζα.
Καποια εμφιαλωμενα εδω χαμε εχουν γευση κανονικη. Δεν ξερω πως ή τι αλλα ειναι κανονικη γευση.

Το νερο της βρυσης στην Κρητη δεν πινεται. Εαν δε, πιεις πολυ σε βαραει στο στομαχι. Το Ζαρος ειναι οντως κορυφαιο. Προσωπικα ομως θεωρω το Ζαγορι πιο ελαφρυ.
Λοιπόν την επόμενη φορά πρόσεξε το εξής. Υπάρχει "μεταλλικό νερό" και "επιτραπέζιο νερό".

https://www.waterfall-life.gr/ti-diafor ... talliko-n/
Τοσα χρονια το βλεπω αυτο το "επιτραπεζιο" και ποτε δεν εκατσα να μαθω τι σημαινει.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 30 Ιούλ 2023, 20:15

Στην περιοχή μου βρέθηκε ακατάλληλο για πόση το νερό της βρύσης σε 10 χωριά έως τώρα. Στον νομό Πρέβεζας. Ίσως να φταίνε οι σωληνώσεις βέβαια.
Στην Γερμανία δεν είναι πουθενά κατάλληλο το νερό της βρύσης. Έπινα το γαλλικό Vittel. Οι βόρειοι βέβαια πίνουν με ανθρακικό, λένε τι νερό είναι αυτό το μεταλλικό, τίποτα δεν έχει.
Σαν παιδί είχα πει το νερό νεράκι, χωράφια, ζώα, είχαμε δεν περναμε αρκετό νερό μαζί, η πηγή ήταν μακριά οπότε μου έχει μείνει σαν κατοχικό σύνδρομο.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Ιούλ 2023, 20:53

Στην Γερμανία δεν είναι πουθενά κατάλληλο το νερό της βρύσης.
Σίγουρα έζησες στη Γερμανία; Μπορεί να είναι βαρύ σε κάποια μέρη αλλά δεν είναι ακατάλληλο, παντού μπορείς να το πιεις με ασφάλεια. Αντιθέτως στην Ελλάδα εκτός των μεγάλων πόλεων που το ξεσκίζουν στο χλώριο, οπουσήποτε αλλού κινδυνεύεις με γαστρεντερίτιδα.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 30 Ιούλ 2023, 20:54

πίνω 3-4 λίτρα νερό κάθε μέρα. βρύσης.

από εμφιαλωμένα ξεχωρίζω το ζαγόρι.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 30 Ιούλ 2023, 20:56

waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:27
...
Το H2O είναι άγευστο άοσμο και άχρωμο. Αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς ως νερό δεν είναι 100% H2O.
Δηλαδή το παραπάνω (ή παρακάτω) νάτριο,μαγνήσιο ή ό,τι άλλο περιέχει το εμφιαλωμένο νερό αλλάζει τη γεύση;Έχουν αυτά το στοιχεία γεύση;
Ειλικρινά δεν είναι ειρωνικό το ποστ μου,απλά ποτέ δεν έχω καταλάβει "γευση" στο νερό.
μην μας το παίζεις γευσιγνώστης τότε. σόρρυ.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11551
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Νερό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 30 Ιούλ 2023, 21:01

waldorf έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:32
Dwarven Blacksmith έγραψε:
30 Ιούλ 2023, 16:27
...
Το H2O είναι άγευστο άοσμο και άχρωμο. Αλλά αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς ως νερό δεν είναι 100% H2O.
Δηλαδή το παραπάνω (ή παρακάτω) νάτριο,μαγνήσιο ή ό,τι άλλο περιέχει το εμφιαλωμένο νερό αλλάζει τη γεύση;Έχουν αυτά το στοιχεία γεύση;
Ειλικρινά δεν είναι ειρωνικό το ποστ μου,απλά ποτέ δεν έχω καταλάβει "γευση" στο νερό.
Προφανώς.

Ας πούμε το χλωριούχο νάτριο είναι η ευρύτερα διαδεδομένη ουσία που προσδίδει γεύση στο φαγητό.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών