ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 15 Οκτ 2023, 23:19

καλές οι συνταγές για κρεατικά, λαδερά, χρυσές οι συμβουλές για καλό γαλακτομπούρεκο και οι ντέλι- friendly οδηγίες του σατανικού μέλλοντα πολιτικώς ακέφαλου, αλλά

Θέλω να λύσω ένα πολύ απλό μα κομβικό για την διατροφή μου ζητηματάκι

Μπάρες nature valley με σοκολάτα Κύριοι. Από τα ελάχιστα σνακ που δεν με βαραίνουν, δεν νιώθω να έχουν περιττές μαλακίες μέσα και αντικαθιστώ το ίδιο εύκολα ένα πρωινό ή ένα γλυκό με αυτές. Η τιμή ήταν πάντα τσιμπημένη, που και πού είχε προσφορά αλλά τώρα που άνοιξα το κουτί, ίδιο κουτί, ίδια τιμή και πλέον αντί για 6 πακετάκια μέσα, έχει 5, εξοργίστηκα.

Αγόρασα μεγάλη συσκευασία βρώμη σκέτη και κουβερτουρα. Σίγουρα το ψήνω. Θέλει άλλα υλικά για να δέσει; θέλει προεργασία; ψήσιμο για πόση ώρα και γκριλ ή αέρα; κάποιο άλλο μυστικό;

Παρακαλώ να τοποθετηθούν έμπειροι χρήστες, το ζήτημα είναι λεπτό.

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 15 Οκτ 2023, 23:23

Airman68 γιατί έχει εξαφά

OANNHSEA για κατάρτιση κοστολογίου

ΓΑΛΗ για να ξεχάσει την ήττα στον δήμο Αθηναίων

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Οκτ 2023, 23:25

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
15 Οκτ 2023, 23:19
καλές οι συνταγές για κρεατικά, λαδερά, χρυσές οι συμβουλές για καλό γαλακτομπούρεκο και οι ντέλι- friendly οδηγίες του σατανικού μέλλοντα πολιτικώς ακέφαλου, αλλά

Θέλω να λύσω ένα πολύ απλό μα κομβικό για την διατροφή μου ζητηματάκι

Μπάρες nature valley με σοκολάτα Κύριοι. Από τα ελάχιστα σνακ που δεν με βαραίνουν, δεν νιώθω να έχουν περιττές μαλακίες μέσα και αντικαθιστώ το ίδιο εύκολα ένα πρωινό ή ένα γλυκό με αυτές. Η τιμή ήταν πάντα τσιμπημένη, που και πού είχε προσφορά αλλά τώρα που άνοιξα το κουτί, ίδιο κουτί, ίδια τιμή και πλέον αντί για 6 πακετάκια μέσα, έχει 5, εξοργίστηκα.

Αγόρασα μεγάλη συσκευασία βρώμη σκέτη και κουβερτουρα. Σίγουρα το ψήνω. Θέλει άλλα υλικά για να δέσει; θέλει προεργασία; ψήσιμο για πόση ώρα και γκριλ ή αέρα; κάποιο άλλο μυστικό;

Παρακαλώ να τοποθετηθούν έμπειροι χρήστες, το ζήτημα είναι λεπτό.
Θα σε ενημερωσει ο Τοξοβολος
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23399
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 15 Οκτ 2023, 23:27

Από μπαρικά, μόνο Ζεμυθα protein bars, πύτε μου.
Επειδή τα έχω ψάξει εξονυχιστικά όλα αυτά, αυτή είναι ο,τι καλύτερο.
Και το τυρί ζεμυθα, φυσικά.

Αν και για όποιον είναι παχύσαρκος και θέλει σοβαρή δίαιτα, καλύτερα να μη συμπεριλαμβάνει καν τις μπάρες στη διατροφή του.
Για έναν μη παχύσαρκο που απλως προσέχει τη διατροφή του, είναι αξιοπρεπές σνακ.

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 15 Οκτ 2023, 23:29

Αγις έγραψε:
15 Οκτ 2023, 23:25
Θα σε ενημερωσει ο Τοξοβολος
Σορυ που ενίοτε τσιμπάμε κάτι πιο ελαφρύ από κοκορετσογαρδούμπες, λιγότερο βουκολικό από καρπούς από τα δέντρα και πιο διακριτικό από κατσικίσιο γιαούρτι υπό τους ήχους φλογέρας στο ξέφωτο. Δεν θα επαναληφθεί.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Οκτ 2023, 23:39

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
15 Οκτ 2023, 23:29
Αγις έγραψε:
15 Οκτ 2023, 23:25
Θα σε ενημερωσει ο Τοξοβολος
Σορυ που ενίοτε τσιμπάμε κάτι πιο ελαφρύ από κοκορετσογαρδούμπες, λιγότερο βουκολικό από καρπούς από τα δέντρα και πιο διακριτικό από κατσικίσιο γιαούρτι υπό τους ήχους φλογέρας στο ξέφωτο. Δεν θα επαναληφθεί.
Ασυγχωρητος κ κανε μια χαρη στον εαυτο σου - ξεκινα να τρως ωμες σπληνες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 16 Οκτ 2023, 00:07

vantono έγραψε:
15 Οκτ 2023, 23:27
Από μπαρικά, μόνο Ζεμυθα protein bars, πύτε μου.
Επειδή τα έχω ψάξει εξονυχιστικά όλα αυτά, αυτή είναι ο,τι καλύτερο.
Και το τυρί ζεμυθα, φυσικά.

Αν και για όποιον είναι παχύσαρκος και θέλει σοβαρή δίαιτα, καλύτερα να μη συμπεριλαμβάνει καν τις μπάρες στη διατροφή του.
Για έναν μη παχύσαρκο που απλως προσέχει τη διατροφή του, είναι αξιοπρεπές σνακ.

Οκ το ακούω αυτό που λες και δεν έχω υπόψιν μου την μάρκα (αυτό σου το δίνω) αλλά έλεγα να φτιάξω σπίτι γιατί είναι φουλ ιου να χρυσοπληρώνεις ένα μίγμα δύο υλικών και τέρμα κριντζ να αλλάζει τιμή κάθε βδομάδα. Αυτό που προτείνεις το βρίσκεις παντού ή πρέπει να πας στο ντελι (στην δεύτερη περίπτωση, τσουτσούριασα και μόνο στην ιδέα). Ασχολιαστο, αληθειαααα; τέλεια, θα μας κόψουν και την μπάρα μας. Τεσπα, το ψήνω να δοκιμάσω να το ψήσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα την 16 Οκτ 2023, 00:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2023, 00:10

Η κουβερτούρα σε πλάκα είναι μπελάς γιατί θέλει μπαιν μαρί για να λιώσει κλπ
Είτε τη σπας σε κομματάκια είτε αγοράζεις έτοιμες σταλες κουβερτούρας.
Το υλικό που δένει τις μπάρες είναι το ταχίνι και το μέλι.

Από εκεί και πέρα, η διαδικασία είναι απλή. Ανακατεύεις ταχίνι με μέλι, ρίχνεις μετά τη βρώμη, ανακατεύεις και τέλος ρίχνεις όποια άλλα κομμάτια θέλεις από όποιο ξηρό καρπό ή/και αποξηραμένα φρούτα.

Το βασικό είναι το πρώτο μείγμα (ταχίνι, μέλι, βρώμη) να γίνει κάτι σαν ζυμάρι για ψωμί. Τα υπόλοιπα κατά βούληση.

Στρώνεις το νήμα σε ταψί με λαδόκολλα, το πατικώνεις μέχρι να γίνει ισομερές το ύψος, το σκεπάζεις με λαδόκολλα ή μεμβράνη, που να εφάπτονται στο μείγμα και το βάζεις στη συντήρηση του ψυγείου για 5 ώρες, ίσως και λιγότερο. Μετά το κόβεις στις μερίδες που θέλεις.


Καλό είναι να κόψεις κι εκφράσεις όπως "ανελέητη απόλαυση" για οτιδήποτε τσουτσουριάζει εσένα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3950
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 16 Οκτ 2023, 00:17

https://www.bettycrocker.com/recipes/co ... beeb9f386f

Έχει συνταγή εδώ για nature valley copycat", μακάρι να τις πετύχεις. Εδώ λέει και μέλι, ζάχαρη και ελάχιστο λάδι καρύδας, αλατάκι και μπέικιν.

Επίσης λογικά αν σου αρέσουν nature valley πρέπει τη βρώμη να την κάνεις αλεύρι στο μπλέντερ.

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 16 Οκτ 2023, 00:17

Η αλήθεια είναι ΣΥΝΧΡΗΣΤΡΙΑ ΓΑΛΗ ότι δεν έχω τώρα μπροστά μου τα υλικά αλλά θυμάμαι ότι δεν λέει ταχίνι για αυτό και απόρησα πώς το κολλάνε. Κομματάκια θα την κόψω μου αρέσει η διάσπαρτη γεύση, πήρα μια συγκεκριμένη ιον που έχει μικρό πάχος για εύκολο κοψιμο, διότι άμα είναι να μπλέκουμε με Μπαιν Μαρί, φτιάχνουμε και κέικ. Απλώς είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ψημένο αυτό που λέω :p2: εννοείς πρώτα να το ψήσω και μετα ανάμιξη και ψυγείο; :p2:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα την 16 Οκτ 2023, 00:22, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 16 Οκτ 2023, 00:18

stella έγραψε:
16 Οκτ 2023, 00:17
https://www.bettycrocker.com/recipes/co ... beeb9f386f

Έχει συνταγή εδώ για nature valley copycat", μακάρι να τις πετύχεις. Εδώ λέει και μέλι, ζάχαρη και ελάχιστο λάδι καρύδας, αλατάκι και μπέικιν.

Επίσης λογικά αν σου αρέσουν nature valley πρέπει τη βρώμη να την κάνεις αλεύρι στο μπλέντερ.
Σε ευχαριστώ και σένα, φιλτατη

Γαλη με την καλή έννοια η ανελέητη απόλαυση, για εμάς (εμένα) τους ανεραστους κοιλιοδουλους


ΕΝΤΙΤ: Στέλλα αυτή η συγκεκριμένη γεύση είναι ΧΑΛΙΑ εννοώ η κανονική του natural valley μην την δοκιμάσεις!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα την 16 Οκτ 2023, 00:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 16 Οκτ 2023, 00:20

Λοιπόν εγώ βάζω βρώμη, ελαιόλαδο, κουβερτούρα, μπανάνα, πρωτεΐνη όρου γάλακτος ή φυτική αν είμαι σε νησιά και αυγα αν δεν είμαι σε νησιά
Γίνεται τούμπανο

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 16 Οκτ 2023, 00:21

vantono έγραψε:
15 Οκτ 2023, 23:27
Από μπαρικά, μόνο Ζεμυθα protein bars
Ήπειρος βλέπω μπρο-λοκο μου. Καλή φάση. Θα αγνοήσω την καραμπαμπιά του όρου "protein bar" και θα δοκιμάσω. Ελπίζω να μην συνδυάζεται υποχρεωτικά με αμάνικο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70111
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 16 Οκτ 2023, 00:32

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
16 Οκτ 2023, 00:17
Η αλήθεια είναι ΣΥΝΧΡΗΣΤΡΙΑ ότι δεν έχω τώρα μπροστά μου τα υλικά αλλά θυμάμαι ότι δεν λέει ταχίνι για αυτό και απόρησα πώς κολλάει. Κομματάκια θα την κόψω μου αρέσει η διάσπαρτη γεύση, πήρα μια συγκεκριμένη ιον που έχει μικρό πάχος για εύκολο κοψιμο, διότι άμα είναι να μπλέκουμε με Μπαιν Μαρί, φτιάχνουμε και κέικ. Απλώς είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι ψημένο αυτό που λέω :p2: εννοείς πρώτα να το ψήσω και μετα ανάμιξη και ψυγείο; :p2:
Όχι, εννοώ να το βάλεις κατ' ευθείαν στο ψυγείο. Όπως και το γλυκό μωσαϊκό.

Με την ίδια ακριβώς λογική, παίζει και σε όσα ψήνονται. Από εκεί και πέρα, ψάξε στην τελική τη συνταγή που διάβασες, εφάρμοσε την στις αναλογίες, υλικά και χρόνο ψησίματος και μη ζητάς προτάσεις. Εγώ σου είπα την πιο απλή που ξέρω.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23399
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: ΣΠΙΤΙΚΕΣ ΜΠΑΡΕΣ ΓΙΑ ΑΝΕΛΕΗΤΗ ΑΠΟΛΑΥΣΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 16 Οκτ 2023, 00:42

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
16 Οκτ 2023, 00:07
vantono έγραψε:
15 Οκτ 2023, 23:27
Από μπαρικά, μόνο Ζεμυθα protein bars, πύτε μου.
Επειδή τα έχω ψάξει εξονυχιστικά όλα αυτά, αυτή είναι ο,τι καλύτερο.
Και το τυρί ζεμυθα, φυσικά.

Αν και για όποιον είναι παχύσαρκος και θέλει σοβαρή δίαιτα, καλύτερα να μη συμπεριλαμβάνει καν τις μπάρες στη διατροφή του.
Για έναν μη παχύσαρκο που απλως προσέχει τη διατροφή του, είναι αξιοπρεπές σνακ.

Οκ το ακούω αυτό που λες και δεν έχω υπόψιν μου την μάρκα (αυτό σου το δίνω) αλλά έλεγα να φτιάξω σπίτι γιατί είναι φουλ ιου να χρυσοπληρώνεις ένα μίγμα δύο υλικών και τέρμα κριντζ να αλλάζει τιμή κάθε βδομάδα. Αυτό που προτείνεις το βρίσκεις παντού ή πρέπει να πας στο ντελι (στην δεύτερη περίπτωση, τσουτσούριασα και μόνο στην ιδέα). Ασχολιαστο, αληθειαααα; τέλεια, θα μας κόψουν και την μπάρα μας. Τεσπα, το ψήνω να δοκιμάσω να το ψήσω.
Πάλι καλά που δεν μου είπες και καλή συνέχεια :roll:

Τις μπάρες ζεμυθα εγώ προς το παρόν μόνο σε Γαλαξία τις βρίσκω. Το τυρί ζεμυθα παντού, και ιδίως τριμμένο. Σε έναν γαλαξία είχα πετύχει και κεφάλι.

εντιτ: Και σε ΑΒ έχει, απ' ότι είδα τώρα. Απλώς δεν έχω εγώ κοντά μου ΑΒ και δεν ήξερα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 16 Οκτ 2023, 00:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών