Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 03 Μαρ 2019, 18:50

waldorf έγραψε:
03 Μαρ 2019, 17:54
Η αλήθεια είναι ότι όταν πηγαίνετε σε καλά μαγαζιά,χάνει το ενδιαφέρον του το νήμα.
"Το μαγαζί ήταν σούπερ,η μάσα εξαιρετική και η εξυπηρέτηση καταπληκτική".Τέλος της συζήτησης,περίμενε άλλες δυό βδομάδες αναγνώστη.
Μην ανησυχείτε. Θα ξανάρθει η σειρά μου! :003:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 03 Μαρ 2019, 18:51

Custom_F έγραψε:
03 Μαρ 2019, 18:50
waldorf έγραψε:
03 Μαρ 2019, 17:54
Η αλήθεια είναι ότι όταν πηγαίνετε σε καλά μαγαζιά,χάνει το ενδιαφέρον του το νήμα.
"Το μαγαζί ήταν σούπερ,η μάσα εξαιρετική και η εξυπηρέτηση καταπληκτική".Τέλος της συζήτησης,περίμενε άλλες δυό βδομάδες αναγνώστη.
Μην ανησυχείτε. Θα ξανάρθει η σειρά μου! :003:
Δεν ανησυχούμε, ακόμα και σε καλά μαγαζιά, πάντα μπορούμε να σχολιάζουμε τις φωτογραφίες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Μαρ 2019, 10:25

Το καπηλειό του Ζάχου. Καμίνια.

Χώρος-ατμόσφαιρα 7/10
Παραδοσιακό ταβερνάκι άλλης εποχής με βαρέλια στον τοίχο. Καθίσματα λίγο άβολα αλλά όχι σε σημείο να σε ενοχλεί και να σου δυσκολεύει την παραμονή εκεί. Πάρκινγκ βρήκα πανεύκολα, εικάζω οτι είναι γενικά εύκολο, τουλάχιστον για παρασκευή βράδυ


Εξυπηρέτηση 9/10
Κατάλογος δεν υπάρχει, όλα είναι με τα λόγια. Ο μαγαζάτορας όπως είπαμε παραπάνω είναι γνώστης. Όταν κάτι δεν είναι 100% στο λέει (όπως έγινε με τη σαρδέλα). Στα υπόλοιπα ήρθαν όπως ακριβώς μας τα είπε, όλα γρήγορα και καλά.


Ποιότητα φαγητού 8,5/10
Η ψαροφαγία στα καλύτερα της.
Προσφυγάκια λουκούμι.
γαυρος, μαρίδα, καλαμάρια, γαρίδα επίσης
σαρδέλα μέτρια αλλά μας το είπε απο την αρχή.
Το ντολμαδάκι με εμφάνιση σπανακόρυζου πεντανόστιμο.
Χυμα κρασί ελαφρύ, πινόταν τέλεια.
Στο τέλος κέρασμα, μήλο με γλυκό σταφύλι και κομμάτια απο Χαλβά Αργουδέλη, ο οποίος είναι πολύ καλύτερος ακόμη και απο τον φημισμένο του Κοσμίδη.


Value for money 9,5/10

Ο ορισμός του vfm. 15,8 ευρώ για αυτά που πήραμε είναι έως και υποτιμημένα. Εικάζω οτι και στα λεγόμενα ακριβά ψάρια, οι τιμές θα είναι ανάλογα καλές.

Αν θα ξαναπάω; Φυσικά και σύντομα, ειδικά τώρα που μένω πιο κοντά. Μετά τις γιορτές θα το επισκεφθώ για σφυρίδα και γλώσσα Ντόβερ στο κάρβουνο. Επίσης θέλω να δοκιμάσω και την Μπουγιαμπέσα του.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12488
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 08 Μαρ 2019, 12:55

να γραψω κι εγω δυο λογια για το καπηλειό του Ζάχου(τοχα ξεχασει μεχρι που διαβασα τον ερμη)



Χώρος-ατμόσφαιρα 7/10
ο χωρος ειναι παλλαικος με τα βαρελια στον τοιχο και τις παλιες φωτογραφιες του λιμανιου αλλα το βασικο προβλημα ειναι στην διαρρυθμιση των τραπεζιων με αποτελεσμα να νιωθεις μερικες φορες στριμωγμενος χωρις λογο
παντως αν βγαινουν τραπεζακια στην πλατεια απεναντι το καλοκαιρι μπορει ναναι καλυτερα


Εξυπηρέτηση 9/10
παλιας μορφης εξυπηρετηση με τον καταλογο στο μιλητο
τα φαγητα παντως ηρθαν γρηγορα και ζεστα οπως επρεπε και το κερασμα στο τελος εμοιαζε εξαιρετικο

Ποιότητα φαγητού 9/10
Η λογικη της επιλογης του μαγαζιου ηταν "η προηγουμενη μερα ειναι τσικνοπεμπτη που θα γινουν ασχημιες με κρεας, αρα την επομενη παμε για ψαρι"
το καλο ηταν οτι ολα σχεδον οσο πηραμε ηταν φρεσκα (εκτος απο τις σαρδελες, για τις οποιες ειχαμε προειδοποιηθει εγκαιρως)
εξτρα ποντοι για το κρασι που πινοταν πολυ ευχαριστα (και χωρις συνεπειες την επομενη μερα) και ο εξαιρετικος(συμφωνα με τις μαρτυριες) χαλβας στο τελος


Value for money 9/10

για αυτα που φαγαμε τα 16 ευρω το ατομα ηταν στα ορια του τσαμπα πραγμα

προσωπικα ειχα ξαναπαει και θα το συστηνα σε οποιονδηποτε θελει να φαει καλο ψαρι και βρισκεται προς πειραια μερια
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 08 Μαρ 2019, 18:00

Και η δική μου κριτική για τον Ζάχο...
(Και μου έβαλε ο Ερμής που είμαι ξεχασιάρης... :oops: )

Χώρος-ατμόσφαιρα 7/10
Κούτουκι κύριες και κύριοι, με τα σχετικά βαρέλια σε πατάρι και τον χαρακτήρα μίας άλλης εποχής.
Στριμοκωλιάρικα τα πράγματα με τα τραπέζια - την λυπήθηκα κάποια στιγμή την Custom έτσι που καθόταν...
Παρκάρισμα σε μεσαία θέματα...


Εξυπηρέτηση 7/10
Δεν με άρεκε πολύ που δεν είχε κατάλογο... Κυρίως για το θέμα της τιμής. Θα πρέπει να ξέρεις τι περίπου θα πληρώσεις...
Επίσης υπήρχε αγών για να πιάσουμε την εξυπηρέτηση κάποιες στιγμές...
Οι πατάτες που δεν ήρθαν!!! ΑΑΑΑ!!! Το τηγανητό ψαράκι θέλει και τηγανητή πατατούλα ρε!!!
Πάντως είναι γνώστες των ιχθυών...


Ποιότητα φαγητού 9/10
Εδώ το μαγαζί έδινε ρέστα...
Ότι πήραμε ήταν καλό σε γεύση - και μια και ήταν τα τηγανητά το κυρίως, μπορώ άνετα να πω ότι και το λάδι ήταν καλό.
Μεγάλη έκπληξη το ρυζοαμπελόφυλο.
Άσπρο κρασί πάρα πολύ καλό!!!
Το κέρασμα στο τέλος πολύ καλό - γλυκό του κουταλιού σταφύλι με χαλβά και μήλο...


Value for money 9/10
Πολύ καλές τιμές για ότι φάγαμε και ήπιαμε...


Θα ξαναπάω γιατί άκουσα στον μιλητό κατάλογο κάποια πιάτα που με γαργάλισαν ευχάριστα, όπως η μπουγιαμπέσα με 4 ψάρια...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 08 Μαρ 2019, 20:17

OANNHSEA έγραψε:
08 Μαρ 2019, 18:00
Το τηγανητό ψαράκι θέλει και τηγανητή πατατούλα ρε!!!
:-?:-?
OANNHSEA έγραψε:
08 Μαρ 2019, 18:00
Πάντως είναι γνώστες των ιχθυών...
σαρδέλα, γαύρο και μαρίδα;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 12 Μαρ 2019, 19:16

Αυτή την Παρασκευή έχουμε συνάντηση και διαλέγει ο σοβιετικός σκηνοθέτης!!!
Το μέλος Tarkovsky δηλαδής...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8450
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Μαρ 2019, 18:22

Για να μαθαίνετε:
Όταν άλλοι πάνε σε καταστήματα στα οποία εμείς έχουμε ήδη πάει εδώ και χρόνια...



.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8274
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 17 Μαρ 2019, 17:08

Ομόφωνα αποφασίστηκε η μετάθεση της προχτεσινής συνάντησης για την ερχόμενη Παρασκευή, ώστε η Ζάχου επίγευσις να παραμείνει στον ουρανίσκο για μία επιπλέον βδομάδα.


Σύντομα κοντά σας η ομάδα της Μ/Μ σε νέα συγκλονιστική περιπέτεια - μόνο σε επιλεγμένα φόρα.
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Μαρ 2019, 17:33

:a040:


*Καντε εβδομαδιαίες τις εξορμησεις.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Μαρ 2019, 17:35

Αγις έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:33
:a040:


*Καντε εβδομαδιαίες τις εξορμησεις.
Άμα βάλεις εσύ τα έξοδά τους :smt005:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25900
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Μαρ 2019, 17:41

Να συνεισφερουμε ολοι.*
Ευχαριστως δινω 20 ευρω το μηνα χ 30 που ειμαστε τα υπολοιπα μελη του πχορουμ = 600 δια 4 = 150 .
Το αξιζουν για οσα μας εχουν προσφερει τοσα χρονια - ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να κανουμε για να τους ευχαριστησουμε .


*Διαχειριστης ο Ερμης.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 24 Μαρ 2019, 00:06

Οινομαγειρειο Το Τριφυλλι, Αμπελοκηποι.

Αν ειχε καλο κρασι και αν εμενα κοντα θα μπορουσα να το κανω και στεκι. Πως παμε για καφε; Ενα τετοιο πραμα. Μονο και μονο για το περιβαλλον. Οχι για να φας. Για να τσιμπησεις κατι να μην κατεβει ξεροσφυρι το κρασι και να εισαι με παρεα να τα λετε. Το κρασι ομως ηταν μαπα. Το λευκο τουλαχιστον που δοκιμασα. Ειναι και μακρια... ειναι και πολυ πρασινο για τα γουστα μου, οποτε...

Ευτυχως, αν και οχι τοσο ευρυχωρο το καταστημα, κανεις δεν με πλησιασε οποτε και η διπλανη μου θεση εμεινε κενη, οποτε και ειχα μια χαρα άπλες! Αποζημιωση για τη γωνια που ημανε την προηγουμενη φορα. Μπανιο παντως ειχα κανει. Στριμωγμενα τα παλικαρια απεναντι, απλωμενη σε δυο καθισματα εγω! Κwλος στο ενα, ποδια στο αλλο. Μια χαρα! Τρεις ωρες μετα βεβαια, ο απαυτος μου πιαστηκε στην καφενειακη καρεκλα.

Μη γκζεχασω. Οχι, δεν ειναι για να πας την γκομινα πρωτη φορα να φατε.

Φαγητο.

Σαλατα. Τοματα, αγγουρι, κρεμμυδι. Μαλλον παραγγειλαμε την παιδικη μεριδα. Ηταν αστειο.
Φετα. Αφου δεν ηταν Καλαβρυτων, οτι και ναταν, καλη ηταν. Ψιλοπαιδικη και αυτη, να μην αισθανεται ασχημα η σαλατα.
Πατατες τηγανιτες. Παρατατεμε. Η μεριδα σε αυτη την περιπτωση δεν ηταν απλως παιδικη. Ηταν παιδικη, που στη διαδρομη απο την κουζινα στο τραπεζι, σκονταψε και το παλικαρι και του επεσαν οι μισες κατω. (στη φωτο ειναι η μεριδα οπως ηρθε. και οι τρεις ετσι ησαντε). Δε δοκιμασα. Φοβηθηκα μην ειχαν πεσει ολες κατω και απλως ειχε προλαβει να βαλει πισω στο πιατο μονο αυτες, μεχρι να τον παρει χαμπαρι καποιος.
Κεφτεδακια. Αρνουμαι να πιστεψω οτι ειχαν κιμα σε ικανοποιητικη ποσοτητα. Ψωμι ειχαν σιγουρα. Και δυοσμο. Και ψωμι. Και δυοσμο. Ειχαν και ψωμι στανταρ. Κανουμε και μεις κεφτεδακια και καλοτηγανισμενα, αλλα τα δικα μας εχουν και κιμα, κιμα που τον μασας! Τον τρως! Αφρατο μεν, λιωνει, αλλα ως κιμας! Οχι σαν να τρως αλεσμενη παιδικη τροφη επικαλυμμενη με κρουστα. Νοστιμα ηταν. Τους το αναγνωριζω. Ας τους δωσουμε ομως ενα αλλο ονομα. Ας τα πουμε κεφτεδακια ψωμιου!
Συκωτι. Δε γινεται αμα δεν παρουμε και μια αηδια. Τοχουμε ταμα. Εγω αν και δεν εφαγα, βουτηξα στο λαδι τους μερικα κεφτεδακια. Χειροκροτημα. Ευχαριστω. Υποκλιση. Αυλαια.
Λαχανοντολμαδες. Ε;; Μπα... Οχι. Να τους πουμε λαχανοτυλιχτουδες καλυτερα. Ηταν πραγματικα αστειο. Η ντροπη του λαχανοντολμα. Μισοαδειοι και οπου εντοπιζες γεμιση ηταν σελινο με καροτο. Πραγματικα ομως! Πρασιναδα με καροτο! Αβγοκομμα ουτε για πλακα.
Μπακαλιαρος κροκετες σκορδαλια. Αν εξαιρεσουμε τα δυο κοκκαλα που βρηκα, μαρεσε ο μπακαλιαρος. Η σκορδαλια δεν εχω ιδεα.

Κερασαν χαλβα.

Για το κρασακι το λευκο ειπαμε. Δεν πινοταν. Νομιζα οτι ειμαι περιεργη, οχι για τιποτ' αλλο, αλλα επειδη ειμαι, ομως τελικα συμφωνησαν ολοι. Δεν πινοταν. Κοκκινο που πηραμε μετα, δε δοκιμασα.

Στα σουπερ εξτρα μειον το οτι δεν ειχε κοακολα ζιρο. Και οοοχι μονο αυτο αλλα ο κυριουλης μου το ειπε σαν να ελεγε... μας δουλευεις ρε κοπελια; Τι ζητας ναουμ;, αφηνοντας και ενα γελακι να φυγει! Και τι θα πιω εγω τελικα ρε παλικαρια; Νερο; ειστε με τα καλα σας; ειστε τρελοι; Νερο; μια γουλια πινω το πρωι για να κατεβει το χαπι. Μεχρι εκει ειναι η σχεση μου με το νερο, ως νερο.

Αποδειξη. :c020::lol:
Λεγαμε εμεις τι πηραμε, σημειωνε ο κυριουλης στο χαρτινο τραπεζομανδηλο, εκανε προσθεση, ειπε 65, πληρωσαμε. 11 'βρα τατομο. Αρκετες μεριδες θα πεις. Βαλιου φορ μανι!!!! Ναι, καλα, στακα. Οι πατατες ηταν μια μεριδα χωρισμενη σε τρια πιατα και τις ονομασαν τρεις μεριδες. Οι κεφτεδες ειπαμε ηταν κεφτεδες ψωμιου, 5 στη μεριδα, τρεις μεριδες. Πες μια φρατζολα ψωμι με δυοσμο και εισαι μεσα. Λαχανοτυλιχτουληδες ακα λαχανο με σελινο και καροτο, σημειωσατε δυο. Οχι δεν ειναι βαλιου φορ μανι ρε φιλε, οχι! Τι θα πει γιατι οχι; Γιατι δεν εφαγες! Γιατι δεν ηπιες! Ελειπε το βαλιου οσο ναναι. Και πολυ ηταν το 11αρι! Παρε δυο μουντζες ευρα παραπανω και φερε μου να φαω λιγο κρεας ρε γμτ! Κατι τετοιες στιγμες θα εκτιματε την Πανορμου ρε! Θα σεβεστε!

Εστω το κρασι να ηταν καλο, θα ημουν υπερευχαριστημενη με το 11αρι. Θα ειχαν και τα υπολοιπα καλυτερη γευση, αν εστω το κρασι ηταν καλο.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 24 Μαρ 2019, 00:07

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
ζανακς
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 07 Μαρ 2019, 02:06
Phorum.gr user: 43
Τοποθεσία: Milf 's heart naoume

Re: Οι κριτικες της ομαδας Μασαμπουκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζανακς » 24 Μαρ 2019, 04:00

Έγραψες ολοοοο αυτο το ποστ και δεν εξήγησες γιατι αξιζει το περιβάλλον ώστε να το κάνεις και στέκι


ΛΟΛ

ευχαριστούμε για το θαψιμο, καλα τα λες
Μέλη που έχω σε λίστα αοράτων : [εδώ είναι τα ονόματα αλλά δεν τα βλέπετε, επειδή είναι αόρατα]

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών