Λουκάνικα από βισωνα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Λουκάνικα από βισωνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 08 Δεκ 2023, 10:46

Σενέκας έγραψε:
08 Δεκ 2023, 10:37
southern έγραψε:
08 Δεκ 2023, 10:34
Απορώ πως δεν έχουν γίνει φάρμες κροκοδειλων στις πιο θερμές περιοχές της Ελλάδας. Πρέπει να είναι εξαιρετικά κερδοφόρα μπιζνα
είναι σαρκοφάγα. Η εκτροφή σαρκοφάγων είναι ασύμφορη στο 90% των περιπτώσεων, εκτός και αν έχεις τρόπο να βρίσκεις φτηνή τροφή
Αυτοί εκεί στην Κούβα τους είχαν σε μια λίμνη που ήταν τίγκα σε έναν τύπο ψαριού, προφανώς είχαν και εκτροφείο για τα ψάρια γιατί δεν θα έμεναν και πολλά μετά από κάποιο διάστημα. Αλλά ο κροκόδειλος έχει ακριβό δέρμα, οπότε φαντάζομαι ότι γι' αυτό συμφέρει και όχι για το κρέας του που έτσι κι αλλιώς είναι λίγο αυτό που παίρνουν, σε σχέση με τον συνολικό όγκο του ζώου.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Λουκάνικα από βισωνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 08 Δεκ 2023, 12:58

Isildur έγραψε:
08 Δεκ 2023, 10:42
Και φυσικά, παρά το συρματόπλεγμα, όταν φτάσανε στο ένα μέτρο, το σκατό μας πήγε στην κάλτσα, ε; Όλοι ταυτόχρονα, ένα βήμα πίσω :lol:
Εγώ είχα κάνει ένα παράτολμο μια φορά, είχα ακουμπήσει έναν στην ουρά. Τελείως ελεύθερος ήταν, χωρίς συρματοπλέγματα και τέτοια. Ήταν και τεράστιος. Δεν αντέδρασε καθόλου αλλά αν έκανε κανένα απότομο πιστεύω ότι θα προλάβαινα να φύγω, ήμουν ακριβώς από πίσω του.

Μαλακία, αλλά αυτά σου μένουν :D

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Λουκάνικα από βισωνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2023, 13:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2023, 20:23
southern έγραψε:
07 Δεκ 2023, 19:51
Cecily Anne έγραψε:
07 Δεκ 2023, 19:45


Κροκόδειλο/καγκουρώ φέρνουν τα λιντλ. Εννοείται δεν έχω δοκιμάσει.
Αλήθεια;; στη Σιγκαπούρη που είχα εργαστεί είχαν φάρμες κροκοδειλων αλλά εισήγαγαν κιόλας. Σαν το κοτόπουλο είναι το κρέας κροκόδειλου.
Και τα δύο είναι βασικά κρέας δεινοσαύρου. Σαν θηλαστικό τα τρώω χαιρεκακα.
Εμ... κρέας δεινοσαύρου είναι το κοτόπουλο και η γαλοπούλα. Οι κροκόδειλοι ανήκουν στα αρχοσαύρια, είναι δηλαδή ο κοντινότερος επιζών συγγενής των πουλιών, αλλά δεν είναι δεινόσαυροι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Λουκάνικα από βισωνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2023, 13:52

Σενέκας έγραψε:
07 Δεκ 2023, 19:21
Καντο Πέμικαν να έχεις να τρως 10 χρόνια, κυριολεκτικά


SpoilerShow
δε θα ξαναχρειαστείς και τουαλέτα, καθότι είναι σκέτη πρωτεϊνη
Πώς είναι σκέτη πρωτεΐνη αφού το ανακατεύει με λίπος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
southern
Δημοσιεύσεις: 14033
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 15:23
Phorum.gr user: southern

Re: Λουκάνικα από βισωνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από southern » 08 Δεκ 2023, 13:56

Είναι αραγε νόστιμο το Πέμικαν;
Δελτίο τύπου της Δράσης υπερ της στεγης ψευτομακεδονικου πολιτισμου το 2012, αναδημοσιευμενο στην επισημη σελίδα του Ουρανιου Τοξου http://www.florina.org/news/2012/october06_g.asp
Γενικός Γραμματέας υπουργείου προέρχεται από κόμμα που υποστηρίζει την ψευδομειονότητα στη Μακεδονία

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Λουκάνικα από βισωνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Δεκ 2023, 13:59

micmic έγραψε:
08 Δεκ 2023, 12:58
Isildur έγραψε:
08 Δεκ 2023, 10:42
Και φυσικά, παρά το συρματόπλεγμα, όταν φτάσανε στο ένα μέτρο, το σκατό μας πήγε στην κάλτσα, ε; Όλοι ταυτόχρονα, ένα βήμα πίσω :lol:
Εγώ είχα κάνει ένα παράτολμο μια φορά, είχα ακουμπήσει έναν στην ουρά. Τελείως ελεύθερος ήταν, χωρίς συρματοπλέγματα και τέτοια. Ήταν και τεράστιος. Δεν αντέδρασε καθόλου αλλά αν έκανε κανένα απότομο πιστεύω ότι θα προλάβαινα να φύγω, ήμουν ακριβώς από πίσω του.

Μαλακία, αλλά αυτά σου μένουν :D
Aν είσαι στην ξηρά προλαβαίνεις ανάλογα με του στέκεσαι ακριβώς.

Αν είσαι στο νερό δεν προλαβαίνεις ούτε να κλασεις. Είναι ταχύτατοι στο νερό.

Κάποτε στην Αμερική είχαμε πρόβλημα με έναν τεράστιο (και το εννοούμε HUGE αλιγατορα) που έβγαινε και έτρωγε τα μοσχαρια από τα κοπάδια που είχαμε εκεί (όχι μόνο σε μας αλλά και άλλων στο ποτάμι που περνούσε από τις φάρμες της περιοχης).

Τελικά επειδή είχε φτάσει ο κόμπος στο χτένι και γκρίνιαζαν όλοι οι φαρμαδοροι της περιοχής δόθηκε άδεια να εξοντωθει αυτό το θηριο.

Οπότε στηναμε εξέδρες και το περιμέναμε να βγει για να το φάμε λάχανο.

Long story short Το πετύχαμε σε κάποια φάση και τελικά το εξοντωσαμε. Και δεν πέθαινε και εύκολα τέτοιο θηρίο. Ήταν abnormally huge.

Αλλά βρήκαμε κι ένα αλιγατορακι κοντά του. Ήταν πολύ μικρούλι και το λυπηθηκαμε.

Αυτό το πιάσαμε (φυσικά του δέσαμε τα σαγόνια γιατί μικρο-μικρο αλλά μη μας κόψει καμία δαγκωνιά και μείνουμε κουλοι) και το δώσαμε στην τοπική υπηρεσία για την διατήρηση άγριας ζωής να το πάνε κάπου αλλού μόλις μεγαλώσει.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Λουκάνικα από βισωνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Δεκ 2023, 14:02

southern έγραψε:
08 Δεκ 2023, 13:56
Είναι αραγε νόστιμο το Πέμικαν;
Και ώμο τρώγεται (σαν παστό σκέψου είναι αλλά πιο ξερο) και βραστό (ρουμπαλου αν θυμάμαι καλά το λένε οι ινδιανοι) και ψητό.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών