Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 26 Μαρ 2024, 12:32

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
26 Μαρ 2024, 09:12
Η λαδωμένη πίτα είναι ένα αισχος, ποιος θέλει να φάει ένα πράγμα βουτηγμενο σε ένα χιλιοκαμενο λάδι. Είπαμε, Στριτ φουντ, αλλά αφού πλέον ψήνουν την πίτα στα κάρβουνα, δε χρειάζεται να πάμε πίσω στον μεσαίωνα. Επίσης αφού πληρώνεις 3.5 ευρώ, δε θες να φας παραπάνω; Αν είναι ποιοτικά τα υλικά, που είναι το θεμα; Έχεις πάει σε εστιατόριο και είπες, τι ωραία, μικρές μερίδες; Αν είναι αρκουντως ζουμερο, τέλος, μια χαρά
Στα περισσότερα που παίρνω, η πίτα είναι μια άνοστη μαλακία που αναρωτιέσαι αν την ψήσαν καν, ή απλά το τυλίξαν σε ζύμη. Για πες κάνα καλό αν είσαι Αθήνα.

Επίσης, επειδή όλοι το κάνουν πλέον με τον ίδιο τρόπο, άπειρα υλικά, πνιγμένο στην σως κτλ, έχει καταντήσει βαρετό. Γι'αυτό οποιαδήποτε παρέκκλιση είναι καλή.

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 26 Μαρ 2024, 18:05

masterridley έγραψε:
26 Μαρ 2024, 01:26
και τα υλικά δεν είναι αυτή η αηδία που δεν κλείνει η πίτα..

Έχει χρειαστεί να πάρω πιρούνι για να φάω πιτόγυρο. :+1:
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Μαρ 2024, 10:18

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:14
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 13:48
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 12:56


Όπως έχει ειπωθεί ξανά και ξανά, η ονομασία "σουβλάκι" είναι σύγχρονη. Παλιά απλά το λέγατε κεμπάπ και σουβλάκι ήταν αυτό που η υπόλοιπη Ελλάδα λέει σουβλάκι.
Εμείς μεγαλώσαμε με το αστικό αθηναϊκό σουβλάκι που είναι πίτα τυλιγμένη με καλαμάκι ή μπιφτέκι ή γύρο, ντομάτα, μαϊντανό, κρεμμύδι, αλάτι, κόκκινο πιπέρι, και προαιρετικά τζατζίκι. Είναι σφιχτοδεμένο σε λαδόχαρτο, είναι σα σωλήνας, και δεν ξεχειλίζουν τα υλικά. Ορισμένα σουβλατζήδικα έβαζαν και βάζουν μια πικάντικη home made κόκκινη σάλτσα. Όλα τα άλλα είναι βλαχιές.
Δεν υπάρχει αστικό "σουβλάκι" και δεν λεγόταν ανέκαθεν σουβλάκι. Αυτά με τις βλαχιές είναι μανταμσουσουδισμοί. Ένα δημοφιλές τζανκ φουντ είναι.
Δεν είναι τζανκ φουντ το σουβλάκι.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11921
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 27 Μαρ 2024, 10:23

Alex Amsterdam έγραψε:
25 Μαρ 2024, 22:44

Αυτος κλεινει νωρις για να ξενυχτησει η να παιξει με την κουκουβαγια.
:lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Alex Amsterdam
Δημοσιεύσεις: 2381
Εγγραφή: 06 Φεβ 2024, 22:25

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alex Amsterdam » 27 Μαρ 2024, 10:25

Sid Vicious έγραψε:
27 Μαρ 2024, 10:23
Alex Amsterdam έγραψε:
25 Μαρ 2024, 22:44

Αυτος κλεινει νωρις για να ξενυχτησει η να παιξει με την κουκουβαγια.
:lol:
Για να ειμαι δικαιος και χωρις να εχω δοκιμασει το γεμιστο μπιφτεκι πρεπει να ειναι κορυφαιο.Γιατι αυτο λεει οποιος το τρωει.Δεν εχω ακουσει αρνητικη κριτικη και μιλαμε για κατι δικο δας οχι για κατι που κανουν ολοι.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 27 Μαρ 2024, 17:46

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:34
Allah έγραψε:
25 Μαρ 2024, 07:02
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:25
Γυρόπιτα θα ήταν η πίτα φούρνου με γέμιση γύρο.
A, δηλαδή αυτό που λέτε σαντουϊτς.
Πίτα φούρνου είναι αυτό:

Εικόνα


Μαλάκα, τελικά δεν ξέρεις ελληνικά, έτσι;
Ρε κουναβογάμη, σε αυτή την φωτογραφία απεικονίζεται ζύμη με αλμυρή γέμιση.

Το οποίο εμπίπτει ακριβώς στον (δικό σου) ορισμό του σάντουιτς. Εσύ έτσι ακριβώς το όρισες. Όχι εγώ, εσύ. Να, εδώ πέρα:
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 22:11
Σάντουιτς σε όλον τον κόσμο λένε οτιδήποτε είναι ζύμη με αλμυρή γέμιση
Συνεπώς, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο εξάπτεσαι. Τα ελληνικά μου είναι μια χαρά. Δεν φταίω εγώ που όχι μόνο φτιάχνεις δικούς σου ορισμούς όποτε και όπως σου κατέβει, αλλά τους κάνεις και λάστιχο καταπώς σου έρθει προκειμένου να βγεις από πάνω. Και όλα αυτά επειδή την έχεις δει αυτεπάγγελτη γλωσσική αυθεντία, ξερωγω σαν άλλος Μπαμπινιώτης, του πχόρουμ και ίσως και παραέξω.

Δεν φταίω εγώ που εσείς εκεί πάνω δεν έχετε ακόμα μάθει σωστά ελληνικά, και εξακολουθείτε να τα μιλάτε σαν να μην είναι η μητρική σας γλώσσα, κοντά 112 χρόνια μετά από τον εξελληνισμό σας.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 27 Μαρ 2024, 17:47

Βίνγκιλοτ έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:41
Το λουκανόπιτα αντί του λουκανικόπιτα είναι αντίστοιχο με τα αμφορέας/αμφιφορέας, τράπεζα/τετράπεζα κτλ. Η απλολογία είναι μια φυσική τάση.

Γλωσσικά το νήμα είναι κανονιστικό τσίρκο.
Όχι, είναι βαρβαρισμός αντίστοιχος με τα "περιβαντολόγος" και "Παπαναγιώτου".
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 27 Μαρ 2024, 17:48

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:19
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:34
Allah έγραψε:
25 Μαρ 2024, 07:02


A, δηλαδή αυτό που λέτε σαντουϊτς.
Πίτα φούρνου είναι αυτό:

Εικόνα


Μαλάκα, τελικά δεν ξέρεις ελληνικά, έτσι; Δηλαδή έχεις ένα πολύ καλό επίπεδο χρήσης αλλά σε επίπεδο δομικής ανάλυσης δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Ή αυτό ή στο συγκεκριμένο θέμα έχεις κόλλημα, όπως ο foscilis. Τις βλακείες που έχετε γράψει σ' αυτό το νήμα για το πιτόγυρο και σε όλα τα σχετικά νήματα για σουβλάκια και τα ρέστα μόνο ξενόγλωσσος μπορεί να τις έγραφε.
Αθηναϊζος είναι εν δυνάμει ξενόγλωσσος. Ούτε καλά-καλά τους κανονικούς φθόγγους δεν κατέχουν…
Κλάσε μου κι εσύ τον πούτσο.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Μαρ 2024, 18:14

Allah έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:46
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:34
Allah έγραψε:
25 Μαρ 2024, 07:02


A, δηλαδή αυτό που λέτε σαντουϊτς.
Πίτα φούρνου είναι αυτό:

Εικόνα


Μαλάκα, τελικά δεν ξέρεις ελληνικά, έτσι;
Ρε κουναβογάμη, σε αυτή την φωτογραφία απεικονίζεται ζύμη με αλμυρή γέμιση.

Το οποίο εμπίπτει ακριβώς στον (δικό σου) ορισμό του σάντουιτς. Εσύ έτσι ακριβώς το όρισες. Όχι εγώ, εσύ. Να, εδώ πέρα:
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 22:11
Σάντουιτς σε όλον τον κόσμο λένε οτιδήποτε είναι ζύμη με αλμυρή γέμιση
Συνεπώς, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο εξάπτεσαι. Τα ελληνικά μου είναι μια χαρά. Δεν φταίω εγώ που όχι μόνο φτιάχνεις δικούς σου ορισμούς όποτε και όπως σου κατέβει, αλλά τους κάνεις και λάστιχο καταπώς σου έρθει προκειμένου να βγεις από πάνω. Και όλα αυτά επειδή την έχεις δει αυτεπάγγελτη γλωσσική αυθεντία, ξερωγω σαν άλλος Μπαμπινιώτης, του πχόρουμ και ίσως και παραέξω.

Δεν φταίω εγώ που εσείς εκεί πάνω δεν έχετε ακόμα μάθει σωστά ελληνικά, και εξακολουθείτε να τα μιλάτε σαν να μην είναι η μητρική σας γλώσσα, κοντά 112 χρόνια μετά από τον εξελληνισμό σας.
Η χαβουζέγκω δεν αναγνωρίζει ούτε το φύλλο για να είναι σε θέση να διακρίνει μεταξύ πίτας και σάντουιτς. Όχι μόνον δεν ξέρει την ελληνική γλώσσα αλλά αγνοεί και στοιχειώδη πράγματα της ελληνικής κουλτούρας. Αθηναίζος όνομα και πράμα!
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 27 Μαρ 2024, 18:18

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:14
Allah έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:46
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:34


Πίτα φούρνου είναι αυτό:

Εικόνα


Μαλάκα, τελικά δεν ξέρεις ελληνικά, έτσι;
Ρε κουναβογάμη, σε αυτή την φωτογραφία απεικονίζεται ζύμη με αλμυρή γέμιση.

Το οποίο εμπίπτει ακριβώς στον (δικό σου) ορισμό του σάντουιτς. Εσύ έτσι ακριβώς το όρισες. Όχι εγώ, εσύ. Να, εδώ πέρα:
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 22:11
Σάντουιτς σε όλον τον κόσμο λένε οτιδήποτε είναι ζύμη με αλμυρή γέμιση
Συνεπώς, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο εξάπτεσαι. Τα ελληνικά μου είναι μια χαρά. Δεν φταίω εγώ που όχι μόνο φτιάχνεις δικούς σου ορισμούς όποτε και όπως σου κατέβει, αλλά τους κάνεις και λάστιχο καταπώς σου έρθει προκειμένου να βγεις από πάνω. Και όλα αυτά επειδή την έχεις δει αυτεπάγγελτη γλωσσική αυθεντία, ξερωγω σαν άλλος Μπαμπινιώτης, του πχόρουμ και ίσως και παραέξω.

Δεν φταίω εγώ που εσείς εκεί πάνω δεν έχετε ακόμα μάθει σωστά ελληνικά, και εξακολουθείτε να τα μιλάτε σαν να μην είναι η μητρική σας γλώσσα, κοντά 112 χρόνια μετά από τον εξελληνισμό σας.
Η χαβουζέγκω δεν αναγνωρίζει ούτε το φύλλο για να είναι σε θέση να διακρίνει μεταξύ πίτας και σάντουιτς. Όχι μόνον δεν ξέρει την ελληνική γλώσσα αλλά αγνοεί και στοιχειώδη πράγματα της ελληνικής κουλτούρας. Αθηναίζος όνομα και πράμα!
Ο ορισμός του Χέλη αναφέρεται σε "ζύμη" χωρίς να προσδιορίζει αν πρόκειται για φύλλο, ψωμί ή κάτι άλλο, και χωρίς να αναφέρει εξαιρέσεις.

Με βάση λοιπόν τον ορισμό του, το ανωτέρω αποικονιζόμενο έδεσμα είναι σάντουιτς, και εσύ μπορείς να μου κλάσεις ξανά τον πούτσο.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 27 Μαρ 2024, 18:24

Allah έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:18
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:14
Allah έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:46


Ρε κουναβογάμη, σε αυτή την φωτογραφία απεικονίζεται ζύμη με αλμυρή γέμιση.

Το οποίο εμπίπτει ακριβώς στον (δικό σου) ορισμό του σάντουιτς. Εσύ έτσι ακριβώς το όρισες. Όχι εγώ, εσύ. Να, εδώ πέρα:



Συνεπώς, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο εξάπτεσαι. Τα ελληνικά μου είναι μια χαρά. Δεν φταίω εγώ που όχι μόνο φτιάχνεις δικούς σου ορισμούς όποτε και όπως σου κατέβει, αλλά τους κάνεις και λάστιχο καταπώς σου έρθει προκειμένου να βγεις από πάνω. Και όλα αυτά επειδή την έχεις δει αυτεπάγγελτη γλωσσική αυθεντία, ξερωγω σαν άλλος Μπαμπινιώτης, του πχόρουμ και ίσως και παραέξω.

Δεν φταίω εγώ που εσείς εκεί πάνω δεν έχετε ακόμα μάθει σωστά ελληνικά, και εξακολουθείτε να τα μιλάτε σαν να μην είναι η μητρική σας γλώσσα, κοντά 112 χρόνια μετά από τον εξελληνισμό σας.
Η χαβουζέγκω δεν αναγνωρίζει ούτε το φύλλο για να είναι σε θέση να διακρίνει μεταξύ πίτας και σάντουιτς. Όχι μόνον δεν ξέρει την ελληνική γλώσσα αλλά αγνοεί και στοιχειώδη πράγματα της ελληνικής κουλτούρας. Αθηναίζος όνομα και πράμα!
Ο ορισμός του Χέλη αναφέρεται σε "ζύμη" χωρίς να προσδιορίζει αν πρόκειται για φύλλο, ψωμί ή κάτι άλλο, και χωρίς να αναφέρει εξαιρέσεις.

Με βάση λοιπόν τον ορισμό του, το ανωτέρω αποικονιζόμενο έδεσμα είναι σάντουιτς.
Αυτήν την επιχειρηματολογία θα την περίμενε κανείς από ένα τσατμποτ και όχι από ανθρώπινο ον.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Μαρ 2024, 22:26

Allah έγραψε:
27 Μαρ 2024, 17:46
hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:34
Allah έγραψε:
25 Μαρ 2024, 07:02


A, δηλαδή αυτό που λέτε σαντουϊτς.
Πίτα φούρνου είναι αυτό:

Εικόνα


Μαλάκα, τελικά δεν ξέρεις ελληνικά, έτσι;
Ρε κουναβογάμη, σε αυτή την φωτογραφία απεικονίζεται ζύμη με αλμυρή γέμιση.

Το οποίο εμπίπτει ακριβώς στον (δικό σου) ορισμό του σάντουιτς. Εσύ έτσι ακριβώς το όρισες. Όχι εγώ, εσύ. Να, εδώ πέρα:
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 22:11
Σάντουιτς σε όλον τον κόσμο λένε οτιδήποτε είναι ζύμη με αλμυρή γέμιση
Συνεπώς, δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο εξάπτεσαι.
Μποτ είσαι; Χρειάζεσαι διευκρίνιση ότι μιλάμε για ατομικό τρόφιμο; Μήπως χρειάζεσαι διευκρίνιση ότι όταν λέμε γέμιση εννοούμε τρόφιμα; Μήπως χρειάζεσαι περαιτέρω διευκρίνιση ότι μιλάμε για τρόφιμα που είναι μέρος της ανθρώπινης διατροφής; Μήπως και για την ζύμη θες διευκρίνιση ότι δεν εννοούμε πλαστελίνη;

Σε λίγο θα μου φέρεις γεμιστή γαλοπούλα και θα μου πεις μήπως εννοούσα κι αυτό. Ο παραλογισμός σου έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Κι όλα αυτά γιατί έχεις κάποια ακατανόητη εμμονή με τον Βορρά, όπως ο foscilis. Καλά ότι θεωρείτε πως ο Βορράς είναι απολίτιστος και ο Νότος πολιτισμένος και μιλάτε για κατσίκες και παπαριές είναι πέρα από σουρεάλ. Μιλάμε για την ίδια χώρα που στον Νότο είχε μόνο χωριά και στον Βορρά ήταν όλη η οικονομική δραστηριότητα της ελλαδικής επικράτειας τα τελευταία 2000 χρόνια.
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 22:11
Τα ελληνικά μου είναι μια χαρά. Δεν φταίω εγώ που όχι μόνο φτιάχνεις δικούς σου ορισμούς όποτε και όπως σου κατέβει, αλλά τους κάνεις και λάστιχο καταπώς σου έρθει προκειμένου να βγεις από πάνω. Και όλα αυτά επειδή την έχεις δει αυτεπάγγελτη γλωσσική αυθεντία, ξερωγω σαν άλλος Μπαμπινιώτης, του πχόρουμ και ίσως και παραέξω.

Δεν φταίω εγώ που εσείς εκεί πάνω δεν έχετε ακόμα μάθει σωστά ελληνικά, και εξακολουθείτε να τα μιλάτε σαν να μην είναι η μητρική σας γλώσσα, κοντά 112 χρόνια μετά από τον εξελληνισμό σας.
Σκατά είναι τα ελληνικά σου. Τόσες μαλακίες μαζεμένες σε ανάλογα νήματα κανείς δεν γράφει. Δεν είναι δικός μου ορισμός, είναι διεθνής ορισμός. Deal with it.

Κόμπλεξ λέγεται αυτό που έχεις. Εμείς αναγνωρίζουμε ότι είναι τοπική διάλεκτος τα "σουβλάκια" και τα "καλαμάκια" και φυσικά δεν ενοχλεί κανέναν. Εσύ όχι μόνο δεν τα θεωρείς τοπική διάλεκτο αλλά τα θεωρείς και τα μόνα ορθά ελληνικά με κάποιον διεστραμμένο τρόπο και βγάζεις αφρούς και μίσος.

Επανάληψη για να το εμπεδώσεις: μιλάμε για όρους που δεν λημματογραφούνταν καν πριν το 1990. Λογικά το πρώτο λεξικό που συμπεριέλαβε -πολύ κακώς- αυτούς τους τοπικισμούς στο λημματολόγιό του ήταν το ΕΛΝΕΓ, του Μπαμπινιώτη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 27 Μαρ 2024, 22:38

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το σάντουιτς είναι ένα πρόχειρο φαγητό εμπνευσμένο στη Δυτική Ευρώπη. Έτσι έχει δύο φέτες ψωμί - όχι ζύμη ή αραβική πίτα. Μέσα έχει έτοιμο φαγητό - ή περίσσευμα - αυγό βραστό κλπ ή αλλαντικά και τυρί. Δεν ετοιμάζεις μαγειρεύεις σάντουιτς. Δεν υπάρχει σουβλάκι ή γύρος σάντουιτς. Δεν υπάρχει μουσακάς σάντουιτς.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Μαρ 2024, 22:44

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:24
Allah έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:18
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
27 Μαρ 2024, 18:14


Η χαβουζέγκω δεν αναγνωρίζει ούτε το φύλλο για να είναι σε θέση να διακρίνει μεταξύ πίτας και σάντουιτς. Όχι μόνον δεν ξέρει την ελληνική γλώσσα αλλά αγνοεί και στοιχειώδη πράγματα της ελληνικής κουλτούρας. Αθηναίζος όνομα και πράμα!
Ο ορισμός του Χέλη αναφέρεται σε "ζύμη" χωρίς να προσδιορίζει αν πρόκειται για φύλλο, ψωμί ή κάτι άλλο, και χωρίς να αναφέρει εξαιρέσεις.

Με βάση λοιπόν τον ορισμό του, το ανωτέρω αποικονιζόμενο έδεσμα είναι σάντουιτς.
Αυτήν την επιχειρηματολογία θα την περίμενε κανείς από ένα τσατμποτ και όχι από ανθρώπινο ον.
Α, μπράβο. Κι εγώ αυτό του έγραψα. Ότι πρέπει να είναι κανείς μποτ για να χρειάζεται μαθηματικοποίηση του ορισμού. Το σάντουιτς είναι ατομικό έδεσμα, δεν είναι φαγητό, σνακ ή επιδόρπιο που κόβεται σε μερίδες.

Το σάντουιτς, το ξαναλέω, γιατί είναι χοντροκέφαλος, είναι αλμυρή γέμιση που τοποθετείται μέσα σε ζύμη. Ούτε ψήνεται μαζί με την ζύμη ούτε είναι ολόκληρο ταψί. Εξυπακούεται ότι σάντουιτς είναι κάτι που μπορείς να κρατήσεις με τα χέρια σου. Αυτό είναι το όλο νόημα του κόνσεπτ πίσω από το σάντουιτς.

Τώρα θα πει ότι δεν είπα ότι τα υλικά και η ζύμη δεν ψήνονται μαζί, αν και το έχω πει πολλές άλλες φορές, όπως εδώ:

hellegennes @ *** σαντουιτς ***


Για μια ακόμη φορά θα βάλω την λίστα της Wikipedia, που έχει χοτ ντογκ, φαλάφελ, σαουάρμα, τοστ, ντονέρ, πιτόγυρο, κρουασάν, μπέργκερ, κ.α.:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sandwiches
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 27 Μαρ 2024, 23:01

Ναι, τράβα λίγο ακόμα τους αυθαίρετους ορισμούς από τα μαλλιά. Άκρως προβλέψιμο.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών