Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 25 Μαρ 2024, 00:05

tanipteros έγραψε:
25 Μαρ 2024, 00:03
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:14
tanipteros έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:05


εκτός Θεσσαλονίκης τα πιτόγυρα έτσι αδύνατα είναι...!!!
για ελάτε προς τα πάνω να δείτε Σαλονικιότικο πιτόγυρο...
Στη Σαλονίκη τρώω γύρο στην Τούμπα, στου φίλου μου. Αλλιώς, δεν ξέρουν να κάνουν σουβλάκια. Ξέρουν να κάνουν φανταστικό πατσά. Και μπουγάτσα, αν και η μπουγάτσα της Κομοτηνής τους ξεπερνά.
έχει γυράδικα καλά και σε άλλες γειτονιές πχ Ξηροκρήνη Αγίων Πάντων, Αμπελόκηπους, Κορδελιό, Κέντρο, Λαδάδικα και πολλά άλλα
Καλά είναι, αλλά είναι βλάχοι.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 18373
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 25 Μαρ 2024, 00:38

καλα ρε αμα θες τους λες χωρις πατατες και παιρνεις μισο κιλο γυρο!δεν το σκεφτηκατε οταν ηρθατε να παραγγειλετε; :102:

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Μαρ 2024, 01:54

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:42
gassim έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:28
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:18


Τι θα πει "δεν περιείχε κεμπάπ"; Μιλάμε για το αντίστοιχο τούρκικο ντονέρ κεμπάπ. Το λέγατε κεμπάπ γιατί η φιλοσοφία είναι ίδια, απλά εμείς -στην Ελλάδα- βάζουμε χοιρινό κρέας.

Εικόνα
Οκ αλλά παίζει να έχει και τα κομματάκια κρέατος καρφωμένα στο ξυλάκι, δεν νομίζω ότι αυτό το έλεγε ποτέ κανείς κεμπάπ.
Τα κομματάκια κρέατος καρφωμένα σε ξυλάκι τα λέγαμε σε όλην την Ελλάδα σουβλάκι και κάποια στιγμή στην Αθήνα ο όρος άλλαξε σε καλαμάκι. Κάπου στην δεκαετία του '80 είναι μια καλή εκτίμηση. Τότε αντικατέστησε την λέξη "κεμπάπ" το έδεσμα που τώρα λέτε "σουβλάκι" και το σουβλάκι έγινε "καλαμάκι".

Πότε ακριβώς μού είναι άγνωστο, αλλά δεν υπάρχουν λεξικά που να λημματογραφούν αυτήν την αλλαγή πριν το 1990 το νωρίτερο. Το λεξικό του Φυτράκη που έχω από το 1988 στο σουβλάκι λέει αυτό που όλοι οι υπόλοιποι λέμε σουβλάκι και στο καλαμάκι αυτό που ρουφάμε υγρά.

Αν έχεις νωρίτερη πηγή ευχαρίστως να την δω. Θα με ενδιέφερε να το εντοπίσω χρονικά.
Εντάξει, για πριν την δεκαετία του 80 δεν ξέρω λεπτομέρειες μπορεί να είναι κι έτσι.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Μαρ 2024, 02:03

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:15
Καλά τώρα. Από ένα μαγαζί από κάθε πόλη συγκρίνουν; Αφού μαγαζί από μαγαζί διαφέρει.
Επιτέλους, κάποιος είπε... το λογικό.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Allah
Δημοσιεύσεις: 799
Εγγραφή: 08 Ιαν 2023, 14:40
Phorum.gr user: Άγιος Παπάριος, Άγιος, Έσχατόγερος
Τοποθεσία: Mecca
Επικοινωνία:

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Allah » 25 Μαρ 2024, 07:02

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:25
Γυρόπιτα θα ήταν η πίτα φούρνου με γέμιση γύρο.
A, δηλαδή αυτό που λέτε σαντουϊτς.
nik_killthemall έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 21:03
Είμαστε μαζί με το Ισραηλ μπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που ετοιμάζει !
! ٱللَّٰهُ أَكْبَرُ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2024, 12:34

Allah έγραψε:
25 Μαρ 2024, 07:02
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:25
Γυρόπιτα θα ήταν η πίτα φούρνου με γέμιση γύρο.
A, δηλαδή αυτό που λέτε σαντουϊτς.
Πίτα φούρνου είναι αυτό:

Εικόνα


Μαλάκα, τελικά δεν ξέρεις ελληνικά, έτσι; Δηλαδή έχεις ένα πολύ καλό επίπεδο χρήσης αλλά σε επίπεδο δομικής ανάλυσης δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Ή αυτό ή στο συγκεκριμένο θέμα έχεις κόλλημα, όπως ο foscilis. Τις βλακείες που έχετε γράψει σ' αυτό το νήμα για το πιτόγυρο και σε όλα τα σχετικά νήματα για σουβλάκια και τα ρέστα μόνο ξενόγλωσσος μπορεί να τις έγραφε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 25 Μαρ 2024, 12:41

Το λουκανόπιτα αντί του λουκανικόπιτα είναι αντίστοιχο με τα αμφορέας/αμφιφορέας, τράπεζα/τετράπεζα κτλ. Η απλολογία είναι μια φυσική τάση.

Γλωσσικά το νήμα είναι κανονιστικό τσίρκο.
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Μαρ 2024, 12:41

Οχι απλά εξαρτάται από το μαγαζί, αλλά επιπλέον παίζει ρόλο η ποιότητα του γύρου.

Στην Ανω Τούμπα επί της Λαμπράκη υπήρχαν δύο γυράδικα που ήταν φημισμένα (νομίζω τώρα το ένα έχει κλείσει). Αυτά τιγκάρανε τη πίτα με γύρο (μιλάμε για τεράστια ποσότητα) και βάζανε μόνο κανα-δυο πατάτες.

Ομως ο γύρος τους ήταν ένα ξεράδι. Μια μπούρδα.

Αυτό που λέει παραπάνω ο Γιαννόπουλος ισχύει. Αν παραγγείλει κάποιος γύρο χωρίς πατάτες, ουσιαστικά αντικαθιστούν την πατάτα που θα βάζανε, με επιπλέον γύρο.

Αυτά από τις "νέες χώρες".
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2024, 13:16

Βίνγκιλοτ έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:41
Το λουκανόπιτα αντί του λουκανικόπιτα είναι αντίστοιχο με τα αμφορέας/αμφιφορέας, τράπεζα/τετράπεζα κτλ. Η απλολογία είναι μια φυσική τάση.

Γλωσσικά το νήμα είναι κανονιστικό τσίρκο.
Υπάρχει δομική αντιστοιχία αλλά το "λουκανόπιτα" προέκυψε μάλλον από μπέρδεμα, όχι συλλαβική αφαίρεση. Το ίδιο με το "περιβαντολογική" που είναι συχνό λάθος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Μαρ 2024, 13:17

AlienWay έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:41
Αυτό που λέει παραπάνω ο Γιαννόπουλος ισχύει. Αν παραγγείλει κάποιος γύρο χωρίς πατάτες, ουσιαστικά αντικαθιστούν την πατάτα που θα βάζανε, με επιπλέον γύρο.
Εγώ προσωπικά δεν το έχω δει αυτό κάπου, αλλά κι έτσι να ήταν γιατί κάνει καλύτερο το προϊόν; Είναι πιο υγιεινός ο γύρος από την πατάτα, είναι καλύτερο να τρως σκέτο κρέας ή θα αρχίσουμε να υποκρινόμαστε ότι δεν τρώμε πατάτες με κρέας σε 500 διαφορετικές παραλλαγές;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 25 Μαρ 2024, 13:19

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:34
Allah έγραψε:
25 Μαρ 2024, 07:02
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:25
Γυρόπιτα θα ήταν η πίτα φούρνου με γέμιση γύρο.
A, δηλαδή αυτό που λέτε σαντουϊτς.
Πίτα φούρνου είναι αυτό:

Εικόνα


Μαλάκα, τελικά δεν ξέρεις ελληνικά, έτσι; Δηλαδή έχεις ένα πολύ καλό επίπεδο χρήσης αλλά σε επίπεδο δομικής ανάλυσης δεν ξέρεις τι σου γίνεται. Ή αυτό ή στο συγκεκριμένο θέμα έχεις κόλλημα, όπως ο foscilis. Τις βλακείες που έχετε γράψει σ' αυτό το νήμα για το πιτόγυρο και σε όλα τα σχετικά νήματα για σουβλάκια και τα ρέστα μόνο ξενόγλωσσος μπορεί να τις έγραφε.
Αθηναϊζος είναι εν δυνάμει ξενόγλωσσος. Ούτε καλά-καλά τους κανονικούς φθόγγους δεν κατέχουν…
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 25 Μαρ 2024, 13:25

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:16
Βίνγκιλοτ έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:41
Το λουκανόπιτα αντί του λουκανικόπιτα είναι αντίστοιχο με τα αμφορέας/αμφιφορέας, τράπεζα/τετράπεζα κτλ. Η απλολογία είναι μια φυσική τάση.

Γλωσσικά το νήμα είναι κανονιστικό τσίρκο.
Υπάρχει δομική αντιστοιχία αλλά το "λουκανόπιτα" προέκυψε μάλλον από μπέρδεμα, όχι συλλαβική αφαίρεση. Το ίδιο με το "περιβαντολογική" που είναι συχνό λάθος.
:+1:
Έτσι είναι, και συνέπεσε με την εξάπλωση της ιδεολογίας «δεν υπάρχουν λάθη στην γλώσσα, δεν διορθώνουμε, ό,τι έχει πέραση είναι και σωστό!» οπότε και πέρασε στο ντούκου και συνεχίζουμε να υποφέρουμε
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Βίνγκιλοτ
Δημοσιεύσεις: 700
Εγγραφή: 24 Μάιος 2023, 20:30

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βίνγκιλοτ » 25 Μαρ 2024, 13:37

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:25
:+1:
Έτσι είναι, και συνέπεσε με την εξάπλωση της ιδεολογίας «δεν υπάρχουν λάθη στην γλώσσα, δεν διορθώνουμε, ό,τι έχει πέραση είναι και σωστό!» οπότε και πέρασε στο ντούκου και συνεχίζουμε να υποφέρουμε
Ναι, ενώ πριν (αλήθεια πότε επικράτησε αυτή η ιδεολογία;) η γλώσσα δεν άλλαζε, αυτό φταίει. :lol:
Otto Weininger έγραψε:
19 Απρ 2024, 20:19
Ορθά να τιμωρηθεί ο αστυνομικός, αφού δεν έχει μάθει ακόμα τρόπους να ακινητοποιεί τέτοια άτομα χωρίς να τα τραυματίζει τόσο πολύ και τόσο εμφανώς.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23236
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Μαρ 2024, 14:39

hellegennes έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:17
AlienWay έγραψε:
25 Μαρ 2024, 12:41
Αυτό που λέει παραπάνω ο Γιαννόπουλος ισχύει. Αν παραγγείλει κάποιος γύρο χωρίς πατάτες, ουσιαστικά αντικαθιστούν την πατάτα που θα βάζανε, με επιπλέον γύρο.
Εγώ προσωπικά δεν το έχω δει αυτό κάπου, αλλά κι έτσι να ήταν γιατί κάνει καλύτερο το προϊόν; Είναι πιο υγιεινός ο γύρος από την πατάτα, είναι καλύτερο να τρως σκέτο κρέας ή θα αρχίσουμε να υποκρινόμαστε ότι δεν τρώμε πατάτες με κρέας σε 500 διαφορετικές παραλλαγές;
Μπορείς να πεις ότι η τηγανιτή πατάτα είναι θερμιδική βόμβα.

Αλλά ακόμη κι έτσι, συζητάμε με βάση το "πείραμα" του op, το οποίο είναι άκυρο από κάθε άποψη καθώς θεωρεί ότι όλα τα γυράδικα σε Αθήνα βάζουν την ίδια ποσότητα και ποιότητα υλικών, το ίδιο και αυτά της Θεσσαλονίκης.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10315
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 25 Μαρ 2024, 14:43

Βίνγκιλοτ έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:37
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
25 Μαρ 2024, 13:25
:+1:
Έτσι είναι, και συνέπεσε με την εξάπλωση της ιδεολογίας «δεν υπάρχουν λάθη στην γλώσσα, δεν διορθώνουμε, ό,τι έχει πέραση είναι και σωστό!» οπότε και πέρασε στο ντούκου και συνεχίζουμε να υποφέρουμε
Ναι, ενώ πριν (αλήθεια πότε επικράτησε αυτή η ιδεολογία;) η γλώσσα δεν άλλαζε, αυτό φταίει. :lol:
Η γλώσσα πάντα αλλάζει, δεν είπε κανένας το αντίθετο. Επίσης πάντα όλοι θα κάνουμε και γραμματικά και άλλα γλωσσικά λάθη. Το πρόβλημα είναι όταν εξισώνονται τα απλά αυτά λάθη με την εξέλιξη της γλώσσας. Αυτό ξεκίνησε μάλλον κάπου στις δεκαετιεσ ‘70 και ´80 και ιδεολογικόποιήθηκε από τους φοιτητές και μετέπειτα δασκάλους και καθηγητές αυτής της φουρνιάς, διότι στην δεκαετία του ‘90 άρχιζα να το βλέπω παντού.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών