Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 30 Μαρ 2024, 01:58

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
:+1:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 30 Μαρ 2024, 02:27

foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Κι εμείς στη Λάρσα πιτόγυρο το λέμε. Επίσης δε θέλουμε επαφές με τη χαμουτζία σας. :p4:

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 10179
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 30 Μαρ 2024, 02:43

Στύξ έγραψε:
30 Μαρ 2024, 02:27
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Κι εμείς στη Λάρσα πιτόγυρο το λέμε. Επίσης δε θέλουμε επαφές με τη χαμουτζία σας. :p4:
:smt038

Έχει πλακα που νομίζουν ότι έχουν δίκαιο, απλά τους καίει που δεν μπορουν να παραγγείλουν 2 πιτογυρα

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 30 Μαρ 2024, 03:04

jason0 έγραψε:
30 Μαρ 2024, 02:43
Στύξ έγραψε:
30 Μαρ 2024, 02:27
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Κι εμείς στη Λάρσα πιτόγυρο το λέμε. Επίσης δε θέλουμε επαφές με τη χαμουτζία σας. :p4:
:smt038

Έχει πλακα που νομίζουν ότι έχουν δίκαιο, απλά τους καίει που δεν μπορουν να παραγγείλουν 2 πιτογυρα
Χαμουτζήδες ,τι περιμένεις ; :003:

Αύριο θα φκιάσω στο ταψί ευμεγέθεις μπουγατσοκιμάδες με σαλονικιώτικη συνταγή.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4808
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 30 Μαρ 2024, 08:15

AlienWay έγραψε:
30 Μαρ 2024, 00:18
Allah έγραψε:
29 Μαρ 2024, 23:41
Και μια απορία:

Αυτά εδώ:

Εικόνα

... πώς τα ζητάμε σε κατάστημα στη Θεσσαλονίκη χωρίς να προκαλέσουμε εγκεφαλικό στον αυτόχθονα ιθαγενή καταστηματάρχη;
Ξυλάκια για σουβλάκι.
:smt023

... ή ξύλινα σουβλάκια (το πιο σωστό ΙΜΟ) ή ακόμα και καλαμάκια για σουβλάκια. κανένα πρόβλημα.

Εικόνα

να υποθέσουμε στην Αθήνα τα ζητάμε «καλαμάκια για καλαμάκια» κι αν θέλουμε μεταλλικά σουβλάκια λέμε «μεταλλικά καλαμάκια για καλαμάκια»; :p2::smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Μαρ 2024, 08:53

Στύξ έγραψε:
30 Μαρ 2024, 02:27
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Κι εμείς στη Λάρσα πιτόγυρο το λέμε.
Το πιθανοτερο ειναι οτι προκειται για την η πιο κυριλε λεξη που χρησιμοποιει η ελιτ, οι μορφωμενοι επιστημονες της λαρισαιϊκης κοινωνιας, δηλαδη οι ΕΠΟΠ. Κι ακομα κι αυτη ειναι πτόjρw οχι πιτογυρο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Μαρ 2024, 09:10

Έχω ξαναπεί που πήγα μια φορά πάνω και είπα. Επίτηδες ότι θέλω ένα σουβλάκι με καλαμάκι χοιρινό και ο άνθρωπος μου το έδωσε χωρίς να πει τπτ. Με έφαγε η ντροπή μετά.

Σχετικά με τις διαλέκτους, τον βερο πειραιωτη τον καταλαβαίνεις πολύ εύκολα από την ομιλία
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32784
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Μαρ 2024, 09:19

Allah έγραψε:
29 Μαρ 2024, 23:41
Και μια απορία:

Αυτά εδώ:

Εικόνα

... πώς τα ζητάμε σε κατάστημα στη Θεσσαλονίκη χωρίς να προκαλέσουμε εγκεφαλικό στον αυτόχθονα ιθαγενή καταστηματάρχη;
στην αθηνα πως τα ζητατε;

αν τα ζητατε καλαμακια, πως και δε σας φερνουν του καφε, η δεν σας λενε "εδω δεν ειναι ψησταρια"; :hammer:

μηπως λετε ¨καλαμακια για σουβλακια"; οποτε checkmate. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2024, 14:15

Bill Hicks έγραψε:
30 Μαρ 2024, 08:15
AlienWay έγραψε:
30 Μαρ 2024, 00:18
Allah έγραψε:
29 Μαρ 2024, 23:41
Και μια απορία:

Αυτά εδώ:

Εικόνα

... πώς τα ζητάμε σε κατάστημα στη Θεσσαλονίκη χωρίς να προκαλέσουμε εγκεφαλικό στον αυτόχθονα ιθαγενή καταστηματάρχη;
Ξυλάκια για σουβλάκι.
:smt023

... ή ξύλινα σουβλάκια (το πιο σωστό ΙΜΟ) ή ακόμα και καλαμάκια για σουβλάκια. κανένα πρόβλημα.
Ξύλινα σουβλάκια όχι, γιατί φτιάχνονται από μπαμπού. Μπορείς να το πεις ξυλάκι κατ' ευφημισμό, αλλά το μπαμπού τεχνικά δεν είναι ξύλο και κάτι που είναι φτιαγμένο από μπαμπού κατά συνέπεια δεν είναι ξύλινο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2024, 14:19

hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2024, 14:15
Ξύλινα σουβλάκια όχι, γιατί φτιάχνονται από μπαμπού. Μπορείς να το πεις ξυλάκι κατ' ευφημισμό, αλλά το μπαμπού τεχνικά δεν είναι ξύλο και κάτι που είναι φτιαγμένο από μπαμπού κατά συνέπεια δεν είναι ξύλινο.
Ξύλινα δεν μπορείς να τα πεις γιατί δεν φτιάχνονται από ξύλο
Φτιάχνονται από καλάμι αλλά δεν μπορείς να τα πεις καλαμάκια γιατί έχουν αθηναϊκές πινακιδες
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2024, 14:20

Ερμής έγραψε:
30 Μαρ 2024, 09:10
Έχω ξαναπεί που πήγα μια φορά πάνω και είπα. Επίτηδες ότι θέλω ένα σουβλάκι με καλαμάκι χοιρινό και ο άνθρωπος μου το έδωσε χωρίς να πει τπτ. Με έφαγε η ντροπή μετά.
Σε παλιότερες εποχές μπορεί να σε κοιτούσε με απορία και ίσως να σε ρωτούσε τι εννοείς αλλά ότι θα σου έδινε καλαμάκι του καφέ είναι μύθος ή χαζό χιούμορ. Σήμερα ο καθένας ξέρει τι εννοείτε όταν λέτε σουβλάκι και καλαμάκι, το πολύ-πολύ να το επαναλάβει για σιγουριά κάποιος που είναι άπειρος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 591
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 30 Μαρ 2024, 14:28

foscilis έγραψε:
30 Μαρ 2024, 08:53
Στύξ έγραψε:
30 Μαρ 2024, 02:27
foscilis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:55
Όποιος χρησιμοποιεί τη λέξη "πιτόγυρο" θα έπρεπε να του αφαιρούν διά βίου το δικαίωμα να εισέρχεται στο Νομό Αττικής καθώς και να πηδιέται με οποιονδήποτε άλλον εκτός από θείους και ξαδέρφια.
Κι εμείς στη Λάρσα πιτόγυρο το λέμε.
Το πιθανοτερο ειναι οτι προκειται για την η πιο κυριλε λεξη που χρησιμοποιει η ελιτ, οι μορφωμενοι επιστημονες της λαρισαιϊκης κοινωνιας, δηλαδη οι ΕΠΟΠ. Κι ακομα κι αυτη ειναι πτόjρw οχι πιτογυρο.
Το χοντραίνεις τώρα κι εγώ δε σ' έβρισα . :003:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Μαρ 2024, 14:31

Beria έγραψε:
30 Μαρ 2024, 14:19
hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2024, 14:15
Ξύλινα σουβλάκια όχι, γιατί φτιάχνονται από μπαμπού. Μπορείς να το πεις ξυλάκι κατ' ευφημισμό, αλλά το μπαμπού τεχνικά δεν είναι ξύλο και κάτι που είναι φτιαγμένο από μπαμπού κατά συνέπεια δεν είναι ξύλινο.
Ξύλινα δεν μπορείς να τα πεις γιατί δεν φτιάχνονται από ξύλο
Φτιάχνονται από καλάμι αλλά δεν μπορείς να τα πεις καλαμάκια γιατί έχουν αθηναϊκές πινακιδες
Διαλεκτικά μπορείς να τα πεις όπως θες, αλλά στην ΚΝΕ δεν λειτουργεί με τον τρόπο σχηματισμού λέξεων που έχει.

Καλαμάκια δεν μπορείς να τα πεις στην ΚΝΕ γιατί, έξω από την Αθήνα, καλαμάκι είναι είτε αυτό με το οποίο ρουφάμε είτε το μικρό καλάμι. Επειδή ο κορμός της καλαμιάς και του μπαμπού είναι ξυλώδης, μπορείς να το πεις ξυλάκι, άλλωστε μοιάζει με κομμάτι ξύλο, αλλά ξύλινο είναι κάτι που είναι φτιαγμένο από ξύλο και είναι τεχνική λέξη.

Αντιθέτως, η λέξη ξυλάκι δεν είναι τεχνική, σημαίνει μικρό κομμάτι από ξύλο ή που έχει την υφή ξύλου. Γι' αυτό χρησιμοποιείται σε οτιδήποτε φτιάχνεται από μπαμπού, όπως το ξυλάκι του παγωτού. Αλήθεια, εκείνο γιατί δεν το λέτε καλαμάκι, με την ίδια λογική;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25199
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 30 Μαρ 2024, 14:39

hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2024, 14:31
Beria έγραψε:
30 Μαρ 2024, 14:19
hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2024, 14:15
Ξύλινα σουβλάκια όχι, γιατί φτιάχνονται από μπαμπού. Μπορείς να το πεις ξυλάκι κατ' ευφημισμό, αλλά το μπαμπού τεχνικά δεν είναι ξύλο και κάτι που είναι φτιαγμένο από μπαμπού κατά συνέπεια δεν είναι ξύλινο.
Ξύλινα δεν μπορείς να τα πεις γιατί δεν φτιάχνονται από ξύλο
Φτιάχνονται από καλάμι αλλά δεν μπορείς να τα πεις καλαμάκια γιατί έχουν αθηναϊκές πινακιδες
Διαλεκτικά μπορείς να τα πεις όπως θες, αλλά στην ΚΝΕ δεν λειτουργεί με τον τρόπο σχηματισμού λέξεων που έχει.

Καλαμάκια δεν μπορείς να τα πεις στην ΚΝΕ γιατί, έξω από την Αθήνα, καλαμάκι είναι είτε αυτό με το οποίο ρουφάμε είτε το μικρό καλάμι. Επειδή ο κορμός της καλαμιάς και του μπαμπού είναι ξυλώδης, μπορείς να το πεις ξυλάκι, άλλωστε μοιάζει με κομμάτι ξύλο, αλλά ξύλινο είναι κάτι που είναι φτιαγμένο από ξύλο και είναι τεχνική λέξη.

Αντιθέτως, η λέξη ξυλάκι δεν είναι τεχνική, σημαίνει μικρό κομμάτι από ξύλο ή που έχει την υφή ξύλου. Γι' αυτό χρησιμοποιείται σε οτιδήποτε φτιάχνεται από μπαμπού, όπως το ξυλάκι του παγωτού. Αλήθεια, εκείνο γιατί δεν το λέτε καλαμάκι, με την ίδια λογική;
Όταν κάνεις τον μικρόκοσμο σου ετυμολογική πηγή :smt005:

Σε όλη την Ελλάδα , εκατοντάδες χρόνια οβέλιζαν κομμάτια κρέατος σε καλάμια κομμένα (σε καλαμάκια ) και έτσι έλεγαν το σκεύασμα.

Καλαμάκι που ρουφάμε τον καφέ δεν εμφανίστηκε παρά στα χρόνια του 70 :smt005:

Ντου δε μαθ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23328
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Μαρ 2024, 14:53

hellegennes έγραψε:
30 Μαρ 2024, 14:20
Ερμής έγραψε:
30 Μαρ 2024, 09:10
Έχω ξαναπεί που πήγα μια φορά πάνω και είπα. Επίτηδες ότι θέλω ένα σουβλάκι με καλαμάκι χοιρινό και ο άνθρωπος μου το έδωσε χωρίς να πει τπτ. Με έφαγε η ντροπή μετά.
Σε παλιότερες εποχές μπορεί να σε κοιτούσε με απορία και ίσως να σε ρωτούσε τι εννοείς αλλά ότι θα σου έδινε καλαμάκι του καφέ είναι μύθος ή χαζό χιούμορ. Σήμερα ο καθένας ξέρει τι εννοείτε όταν λέτε σουβλάκι και καλαμάκι, το πολύ-πολύ να το επαναλάβει για σιγουριά κάποιος που είναι άπειρος.
Αυτό έγινε κάπου το 2006-2007
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών