Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 22:51

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Μαρ 2024, 14:39
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 13:48
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 12:56


Όπως έχει ειπωθεί ξανά και ξανά, η ονομασία "σουβλάκι" είναι σύγχρονη. Παλιά απλά το λέγατε κεμπάπ και σουβλάκι ήταν αυτό που η υπόλοιπη Ελλάδα λέει σουβλάκι.
Εμείς μεγαλώσαμε με το αστικό αθηναϊκό σουβλάκι που είναι πίτα τυλιγμένη με καλαμάκι ή μπιφτέκι ή γύρο, ντομάτα, μαϊντανό, κρεμμύδι, αλάτι, κόκκινο πιπέρι, και προαιρετικά τζατζίκι. Είναι σφιχτοδεμένο σε λαδόχαρτο, είναι σα σωλήνας, και δεν ξεχειλίζουν τα υλικά. Ορισμένα σουβλατζήδικα έβαζαν και βάζουν μια πικάντικη home made κόκκινη σάλτσα. Όλα τα άλλα είναι βλαχιές.
Τα καλαμάκια οκ, ο γύρος συνήθως στα 90ς ήταν για πέταμα, τα ρισκάρες όλα . Έπρεπε να πας στοχευμένος σε μαγαζί.
Στον Κολωνό ένας όντως που είχε καλό γύρο και ήταν μικρό και ζουμερο, ήταν οι μερακλήδες, έβαζαν μέσα και μια σάλτσα που έμοιαζε με μουσταρδα αλλά δεν ήταν, μάλλον δικιά τους μυστική συνταγή, σου τρέχανε τα σάλια μόνο στην σκέψη. Θυμάμαι τι βασανιστήριο τράβαγα, γιατί τα Αγγλικα του καρατζουνη ήταν ακριβώς από πάνω.
Είχα πάει ξανά κάπου στα μνημόνια αλλά τα δύο αδέρφια δεν ήταν εκεί. Κάτι άλλοι πιο νέοι , και ήταν ένα πολύ μεγαλύτερο, αλλά στεγνό, αδιάφορο. Δεν ξαναπήγα. Τώρα είδα πως έκλεισε κιόλας. Πάντως λόγω τιμών είμαι της ποσότητας, αρκεί να είναι και ζουμερο, το καταφέρνουν κάποιοι, όπως το 5η γεύση στο Αιγάλεω που δούλευα, αν και οι πατάτες του είναι μέτριες.
Εσύ είσαι δικός μας.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 22:52

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Μαρ 2024, 14:34
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 13:29
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Μαρ 2024, 10:15
Κι εδώ ένας στην Ανθούπολη έχει χειροποίητες πίτες, και είναι καλή φάση, αλλά βάζει λίγη ποσότητα και με τιμές 3.40, θέλουμε να χορτάσουμε.
Χειροποίητο γύρο τώρα, πρώτη φορά ακούω. Μια φορά είχα φάει στα κάρβουνα σε ένα στενό στο Πέραμα και μου άρεσε.
Γύρος στα κάρβουνα υπάρχει και στη Σαλαμίνα. Αλλά τον ψήνει οριζόντια. Ο Σάκης τον ψήνει κάθετα, και δεν συγκρίνεται.
Κάθετα στα κάρβουνα. Πως γκενεν αυτό;
Η ψησταριά του γύρου έχει μπαλκόνια για κάρβουνο.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 22:53

Alex Amsterdam έγραψε:
24 Μαρ 2024, 17:05
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 13:46
Alex Amsterdam έγραψε:
24 Μαρ 2024, 13:31
Και γιατι ειναι καλυτερος ο γυρος στα καρβουνα ειπαμε;
Γιατί ψήνεται αλλιώς και γίνεται πιο νόστιμος. Στο κάτω-κάτω είναι όλα θέμα γούστου.
Σιγουρα ψηνεται αλλιως και σιγουρα πιο ανομοιομορφα
Ισως καποιες ουσιες που εκλυει το καρβουνο κατα την καυση του σας γαργαλανε τους γευστικους καλυκες.
Εμένα το κάρβουνο μου αρέσει πιο πολύ, και στο ψάρι να δεις διαφορά.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 22:55

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:14
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 13:48
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 12:56


Όπως έχει ειπωθεί ξανά και ξανά, η ονομασία "σουβλάκι" είναι σύγχρονη. Παλιά απλά το λέγατε κεμπάπ και σουβλάκι ήταν αυτό που η υπόλοιπη Ελλάδα λέει σουβλάκι.
Εμείς μεγαλώσαμε με το αστικό αθηναϊκό σουβλάκι που είναι πίτα τυλιγμένη με καλαμάκι ή μπιφτέκι ή γύρο, ντομάτα, μαϊντανό, κρεμμύδι, αλάτι, κόκκινο πιπέρι, και προαιρετικά τζατζίκι. Είναι σφιχτοδεμένο σε λαδόχαρτο, είναι σα σωλήνας, και δεν ξεχειλίζουν τα υλικά. Ορισμένα σουβλατζήδικα έβαζαν και βάζουν μια πικάντικη home made κόκκινη σάλτσα. Όλα τα άλλα είναι βλαχιές.
Δεν υπάρχει αστικό "σουβλάκι" και δεν λεγόταν ανέκαθεν σουβλάκι. Αυτά με τις βλαχιές είναι μανταμσουσουδισμοί. Ένα δημοφιλές τζανκ φουντ είναι.
Εγώ μιλώ για ένα snack που εσύ δεν ξέρεις.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 22:58

ΕικόναΔημήτρη, αυτό εδώ στο χωριό σας δεν το ξέρατε, ούτε τώρα το ξέρετε.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 23:04

Τη ζημιά την έκαναν οι Αλβανοί τη δεκαετία του 90. Ο θάνατος του αστικού αθηναϊκού σουβλακίου σήμανε και την παρακμή όλων των άλλων πολιτιστικών δραστηριοτήτων. Το σφιχτοδεμένο σουβλάκι ήταν η συγκρότησή μας. Την αλλαγή παρομοιάζω με την διαδοχή της μέσης κωμωδίας με τα μικροαστικά σκετσάκια της νέας.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 24 Μαρ 2024, 23:05

Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:58
ΕικόναΔημήτρη, αυτό εδώ στο χωριό σας δεν το ξέρατε, ούτε τώρα το ξέρετε.
εκτός Θεσσαλονίκης τα πιτόγυρα έτσι αδύνατα είναι...!!!
για ελάτε προς τα πάνω να δείτε Σαλονικιότικο πιτόγυρο...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 23:14

tanipteros έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:05
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:58
ΕικόναΔημήτρη, αυτό εδώ στο χωριό σας δεν το ξέρατε, ούτε τώρα το ξέρετε.
εκτός Θεσσαλονίκης τα πιτόγυρα έτσι αδύνατα είναι...!!!
για ελάτε προς τα πάνω να δείτε Σαλονικιότικο πιτόγυρο...
Στη Σαλονίκη τρώω γύρο στην Τούμπα, στου φίλου μου. Αλλιώς, δεν ξέρουν να κάνουν σουβλάκια. Ξέρουν να κάνουν φανταστικό πατσά. Και μπουγάτσα, αν και η μπουγάτσα της Κομοτηνής τους ξεπερνά.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 24 Μαρ 2024, 23:19

Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:04
Τη ζημιά την έκαναν οι Αλβανοί τη δεκαετία του 90. Ο θάνατος του αστικού αθηναϊκού σουβλακίου σήμανε και την παρακμή όλων των άλλων πολιτιστικών δραστηριοτήτων. Το σφιχτοδεμένο σουβλάκι ήταν η συγκρότησή μας. Την αλλαγή παρομοιάζω με την διαδοχή της μέσης κωμωδίας με τα μικροαστικά σκετσάκια της νέας.
Έχουν αρχίσει να υπάρχουν ξανά. Ο θάνατος της αλεπούς δεν ήταν τόσο τα Αλβανα του 90, όσο τα new age των 00's τα οποία βέβαια ήταν μετεξέλιξη των αλβανικων.
Το καλό είναι ότι πολλοί ξαναγυρνουν στο σωστό το ορθόδοξο, το σνακ και όχι το να χορτάσει μια φαμίλια με ένα.
Έλα με το καλό Ελλάδα και θα πάμε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7739
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 24 Μαρ 2024, 23:28

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:18
gassim έγραψε:
24 Μαρ 2024, 16:16
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 12:56


Όπως έχει ειπωθεί ξανά και ξανά, η ονομασία "σουβλάκι" είναι σύγχρονη. Παλιά απλά το λέγατε κεμπάπ και σουβλάκι ήταν αυτό που η υπόλοιπη Ελλάδα λέει σουβλάκι.
Είναι κάπως περίεργο να λέγαμε το σουβλάκι κεμπάπ καθώς δεν περιείχε καν κεμπάπ.
Και το κεμπάπ πως το λέγαμε ;
Τι θα πει "δεν περιείχε κεμπάπ"; Μιλάμε για το αντίστοιχο τούρκικο ντονέρ κεμπάπ. Το λέγατε κεμπάπ γιατί η φιλοσοφία είναι ίδια, απλά εμείς -στην Ελλάδα- βάζουμε χοιρινό κρέας.

Εικόνα
Οκ αλλά παίζει να έχει και τα κομματάκια κρέατος καρφωμένα στο ξυλάκι, δεν νομίζω ότι αυτό το έλεγε ποτέ κανείς κεμπάπ.
Στα δικά μας τα χρόνια πάντως το λέγαμε σουβλάκι με καλαμάκι ή σουβλάκι με μπιφτέκι ή σουβλάκι με γύρο.
Δεν είναι και τόσο σημαντικό θέμα ούτε πιστεύω ότι υπάρχει σωστό και λάθος, είναι πως έχει συνηθίσει να το ακούει ο καθένας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40795
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Μαρ 2024, 23:42

gassim έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:28
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:18
gassim έγραψε:
24 Μαρ 2024, 16:16


Είναι κάπως περίεργο να λέγαμε το σουβλάκι κεμπάπ καθώς δεν περιείχε καν κεμπάπ.
Και το κεμπάπ πως το λέγαμε ;
Τι θα πει "δεν περιείχε κεμπάπ"; Μιλάμε για το αντίστοιχο τούρκικο ντονέρ κεμπάπ. Το λέγατε κεμπάπ γιατί η φιλοσοφία είναι ίδια, απλά εμείς -στην Ελλάδα- βάζουμε χοιρινό κρέας.

Εικόνα
Οκ αλλά παίζει να έχει και τα κομματάκια κρέατος καρφωμένα στο ξυλάκι, δεν νομίζω ότι αυτό το έλεγε ποτέ κανείς κεμπάπ.
Τα κομματάκια κρέατος καρφωμένα σε ξυλάκι τα λέγαμε σε όλην την Ελλάδα σουβλάκι και κάποια στιγμή στην Αθήνα ο όρος άλλαξε σε καλαμάκι. Κάπου στην δεκαετία του '80 είναι μια καλή εκτίμηση. Τότε αντικατέστησε την λέξη "κεμπάπ" το έδεσμα που τώρα λέτε "σουβλάκι" και το σουβλάκι έγινε "καλαμάκι".

Πότε ακριβώς μού είναι άγνωστο, αλλά δεν υπάρχουν λεξικά που να λημματογραφούν αυτήν την αλλαγή πριν το 1990 το νωρίτερο. Το λεξικό του Φυτράκη που έχω από το 1988 στο σουβλάκι λέει αυτό που όλοι οι υπόλοιποι λέμε σουβλάκι και στο καλαμάκι αυτό που ρουφάμε υγρά.

Αν έχεις νωρίτερη πηγή ευχαρίστως να την δω. Θα με ενδιέφερε να το εντοπίσω χρονικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 24 Μαρ 2024, 23:50

Παιδιά το έχουμε ξαναπεί. Σουβλάκι είναι η σωστή λέξη για το καλαμάκι εδώ στην Αθήνα. Μη λέμε τα ίδια.
Και στο βαθύ νότο έτσι τα λένε, όχι μόνο στο βορρά
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 24 Μαρ 2024, 23:58

Ερμής έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:50
Παιδιά το έχουμε ξαναπεί. Σουβλάκι είναι η σωστή λέξη για το καλαμάκι εδώ στην Αθήνα. Μη λέμε τα ίδια.
Και στο βαθύ νότο έτσι τα λένε, όχι μόνο στο βορρά
Στην αθηναϊκή μας ντοπιολιαλιά λέγεται καλαμάκι, τουλάχιστον στα χρόνια μου. Δεν ανοίγουμε διάλογο με βλάχους. Πρώτα να γίνουν πόλη με μετρό, και μετά να μιλήσουν.
:lol:
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
Communio Sancta
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 02 Μαρ 2024, 19:12

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Communio Sancta » 25 Μαρ 2024, 00:01

hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:42
gassim έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:28
hellegennes έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:18


Τι θα πει "δεν περιείχε κεμπάπ"; Μιλάμε για το αντίστοιχο τούρκικο ντονέρ κεμπάπ. Το λέγατε κεμπάπ γιατί η φιλοσοφία είναι ίδια, απλά εμείς -στην Ελλάδα- βάζουμε χοιρινό κρέας.

Εικόνα
Οκ αλλά παίζει να έχει και τα κομματάκια κρέατος καρφωμένα στο ξυλάκι, δεν νομίζω ότι αυτό το έλεγε ποτέ κανείς κεμπάπ.
Τα κομματάκια κρέατος καρφωμένα σε ξυλάκι τα λέγαμε σε όλην την Ελλάδα σουβλάκι και κάποια στιγμή στην Αθήνα ο όρος άλλαξε σε καλαμάκι. Κάπου στην δεκαετία του '80 είναι μια καλή εκτίμηση. Τότε αντικατέστησε την λέξη "κεμπάπ" το έδεσμα που τώρα λέτε "σουβλάκι" και το σουβλάκι έγινε "καλαμάκι".

Πότε ακριβώς μού είναι άγνωστο, αλλά δεν υπάρχουν λεξικά που να λημματογραφούν αυτήν την αλλαγή πριν το 1990 το νωρίτερο. Το λεξικό του Φυτράκη που έχω από το 1988 στο σουβλάκι λέει αυτό που όλοι οι υπόλοιποι λέμε σουβλάκι και στο καλαμάκι αυτό που ρουφάμε υγρά.

Αν έχεις νωρίτερη πηγή ευχαρίστως να την δω. Θα με ενδιέφερε να το εντοπίσω χρονικά.
Εμείς εδώ δεν ασχολούμαστε με βλάχους, λέμε, εμείς, στην πρωτεύουσα, πώς το λέγαμε, και , τι είχαμε. Πώς το λέναν οι βλάχοι ή το λένε, δεν μας νοιάζει. Είμαστε πρωτεύουσα. :lol:
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".
ΕXODUS!

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8591
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Για να τελειώνουμε μια για πάντα με την παπαρολογια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 25 Μαρ 2024, 00:03

Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:14
tanipteros έγραψε:
24 Μαρ 2024, 23:05
Communio Sancta έγραψε:
24 Μαρ 2024, 22:58
ΕικόναΔημήτρη, αυτό εδώ στο χωριό σας δεν το ξέρατε, ούτε τώρα το ξέρετε.
εκτός Θεσσαλονίκης τα πιτόγυρα έτσι αδύνατα είναι...!!!
για ελάτε προς τα πάνω να δείτε Σαλονικιότικο πιτόγυρο...
Στη Σαλονίκη τρώω γύρο στην Τούμπα, στου φίλου μου. Αλλιώς, δεν ξέρουν να κάνουν σουβλάκια. Ξέρουν να κάνουν φανταστικό πατσά. Και μπουγάτσα, αν και η μπουγάτσα της Κομοτηνής τους ξεπερνά.
έχει γυράδικα καλά και σε άλλες γειτονιές πχ Ξηροκρήνη Αγίων Πάντων, Αμπελόκηπους, Κορδελιό, Κέντρο, Λαδάδικα και πολλά άλλα
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών