Οι δικές μας συνταγές

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 09 Φεβ 2019, 22:18

Custom_F έγραψε:
25 Ιαν 2019, 14:48
Εσθήρ έγραψε:
20 Ιαν 2019, 21:17
Το εκανα τελικα και με χοιρινη σπαλα και με κοτοπουλο!

Τι αλλαξα; Εβαλα θυμαρι φρεσκο αντι για ριγανη και δεν εβαλα ουτε πιπερια ουτε ταντουρι. Το κρεμμυδι ηταν κομμενο σε μεγαλα κομματια. Τσιγαρισα το κρεας, το εβγαλα και εκει εριξα τα κομματια κρεμμυδιου να μαλακωσουν καθως ετριβα για να παρουν απο τον πατο οτι ειχε αφησει το κρεας. Ε μετα ξαναβαλα το κρεας κτλ.
Στο τελος εβγαλα το κρεας κ περασα ολο το υπολοιπο απο σουρωτηρι να βγει μια βελουδινη σαλτσα. Επιστροφη και των δυο στην κατσαρολα.

Παρα πολυ ωραιο! Μπραβο Εσθηρ! Σευχαριστω!



Μια συνταγη με κοτοπουλο που κανω και δεν την εχω δει καπου, ειναι στην κατσαρολα με πολλα χοντροκομμενα κρεμμυδια, δυο τρεις πιπεριες κερατο επισης χοντροκομμενες, μανιταρια, κοκκινα φασολια (κονσερβα) και μπολικο λεμονι. Και εδω τσιγαριζω κρεας και μαλακωνω μετα κρεμμυδια και πιπερια και στη συνεχεια τα ενωνω παλι. Τα φασολια τα προσθετω προς το τελος.

Μα το ολο θεμα το ταντουρι ηταν , έλεος

Την δικη σου συνταγή που λες μετα, δοκιμασε την και με φυτρες φασολιού (πουλανε κονσέρβα παντού) , μιση δόση λεμονι και αλλη μιση σαλτσα σόγιας (μιαη δόση αλάτι), καλαμπόκι (ριξτο πιο μετά) και το κοτοπουλο πριν το τσιγαρισεις, πασπαλισε το με γλυκεια πάπρικα
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Φεβ 2019, 22:19

the comet the course the tail έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:17
Ερμής έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:14
the comet the course the tail έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:02


πρόβειο στραγγιστό ή το άλλο με την πέτσα (που είναι κάπως νερουλό) λες;;;;
εμένα μ αρέσει το πρώτο... είναι ένας καλαβρυτινός εδώ που πουλάει ένα, σκέτη αμαρτία... 800% λιπαρά...

το τρώω με ψωμί ζυμωτό.
Αν μπορείς μάθε αν το δίνει πουθενά στην Αθήνα. Με το τουφέκι τα ψάχνουμε.
θα ρωτήσω... είναι χύμα σε βαρέλι...
:g094::romance-hearteyes:

Και φαντάζομαι θα έχει μια απαλή κρεμωδη γεύση. Καμία σχέση με τα ξινα που μας δίνουν εδω
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 09 Φεβ 2019, 22:22

the comet the course the tail έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:17
Ερμής έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:14
the comet the course the tail έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:02


πρόβειο στραγγιστό ή το άλλο με την πέτσα (που είναι κάπως νερουλό) λες;;;;
εμένα μ αρέσει το πρώτο... είναι ένας καλαβρυτινός εδώ που πουλάει ένα, σκέτη αμαρτία... 800% λιπαρά...

το τρώω με ψωμί ζυμωτό.

Αν μπορείς μάθε αν το δίνει πουθενά στην Αθήνα. Με το τουφέκι τα ψάχνουμε.
θα ρωτήσω... είναι χύμα σε βαρέλι...

Άμα δεν δίνει, οταν ειναι να κατέβεις, φέρε μας απο μισο βαρέλι...βασικά ποσο κρατάει στην συντήρηση????? Το κεσεδάκι παντως δεν το γλιτώνεις....

Η θες γάλα που πτωχευσε, ειχε καλο γιαούρτι;;;; Υποτίθεται ειχε καλο πράγμα, το γάλα μου αρεσε, αλλα το στραγγιστό που φαινόταν σαν σκόνη....
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

the comet the course the tail

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 09 Φεβ 2019, 22:22

Ερμής έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:19
the comet the course the tail έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:17
Ερμής έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:14


Αν μπορείς μάθε αν το δίνει πουθενά στην Αθήνα. Με το τουφέκι τα ψάχνουμε.
θα ρωτήσω... είναι χύμα σε βαρέλι...
:g094::romance-hearteyes:

Και φαντάζομαι θα έχει μια απαλή κρεμωδη γεύση. Καμία σχέση με τα ξινα που μας δίνουν εδω
έχει μια υπόξινη γεύση ντε... real γιαούρτι είναι... δεν είναι και σαν τα επιδόρπια γιαουρτιού που πουλάνε για γιαούρτι
αλλά έχει πλούσια γεύση και υφή.. τώρα δεν ξέρω... γούστα είναι αυτά...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Φεβ 2019, 22:24

Υποξινη λογικό είναι να έχει. Τα πρόβεια τα συσκευασμένα των βιομηχανιών είναι σα να τρως λεμόνι ανακατεμένο με ξύδι.
Ένα τέτοιο όπως το λες είχα πετύχει σε ένα χωριό βόρεια της Στυλίδας. Φάρμακο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 09 Φεβ 2019, 22:25

Augustin Meaulnes έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:18

Μα το ολο θεμα το ταντουρι ηταν , έλεος
Μπορεί, αλλά το δοκίμασα την πρώτη φορά κ δε μαρεσε η γεύση κ η μυρωδιά που έδινε. Άλλωστε κ το συγκεκριμένο κρασί κάνει διαφορά, οπότε κάτι έμαθα!

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

User_601

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 10 Φεβ 2019, 09:28

the comet the course the tail έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:02
Εσθήρ έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:56

-Γιαουρτακι προβειο(αν δεν ειστε φαν του προβειου,βαλτε αγελαδινο).
πρόβειο στραγγιστό ή το άλλο με την πέτσα (που είναι κάπως νερουλό) λες;;;;
εμένα μ αρέσει το πρώτο... είναι ένας καλαβρυτινός εδώ που πουλάει ένα, σκέτη αμαρτία... 800% λιπαρά...

το τρώω με ψωμί ζυμωτό.
Το προβειο ειναι αυτο με την πετσα και δεν ειναι στραγγιστο.Τα στραγγιστα συνηθως ειναι τα αγελαδινα.
Το προβειο θεωρειται ανωτερο απο το αγελαδινο,λογω προβειωτικων.Ειναι ας πουμε λιγοτερο πηχτο απο το στραγγιστο.
Και μετα δυο γινεται,αναλογα τι προτιμαει ο καθενας.
ΥΓ.Απαντω σε ερωτηση παραπανω.Εγραψα 3 κουταλακια του γλυκου γιαουρτακι και το τονιζω,σαν δοσολογια για το χαρουπομελο.Τουτεστιν στα 3 κουταλακια γλυκου γιαουρτακι,βαζουμε μια κουταλια γλυκου χαρουπομελο. :102:

Σαφως γινεται και με μελι,αλλα αυτο το φτιαχνουν ολοι.Η εντελως διαφορετικη γευση ειναι στο χαρουπομελο.Το οποιο ειναι και εξαιρετικη τροφη. :)

the comet the course the tail

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 10 Φεβ 2019, 09:57

Εσθήρ έγραψε:
10 Φεβ 2019, 09:28
:)
:vp4:

Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 12 Φεβ 2019, 03:02

Εσθήρ έγραψε:
10 Φεβ 2019, 09:28
the comet the course the tail έγραψε:
09 Φεβ 2019, 22:02
Εσθήρ έγραψε:
09 Φεβ 2019, 21:56

-Γιαουρτακι προβειο(αν δεν ειστε φαν του προβειου,βαλτε αγελαδινο).
πρόβειο στραγγιστό ή το άλλο με την πέτσα (που είναι κάπως νερουλό) λες;;;;
εμένα μ αρέσει το πρώτο... είναι ένας καλαβρυτινός εδώ που πουλάει ένα, σκέτη αμαρτία... 800% λιπαρά...

το τρώω με ψωμί ζυμωτό.
Το προβειο ειναι αυτο με την πετσα και δεν ειναι στραγγιστο.Τα στραγγιστα συνηθως ειναι τα αγελαδινα.
Το προβειο θεωρειται ανωτερο απο το αγελαδινο,λογω προβειωτικων.Ειναι ας πουμε λιγοτερο πηχτο απο το στραγγιστο.
Και μετα δυο γινεται,αναλογα τι προτιμαει ο καθενας.
ΥΓ.Απαντω σε ερωτηση παραπανω.Εγραψα 3 κουταλακια του γλυκου γιαουρτακι και το τονιζω,σαν δοσολογια για το χαρουπομελο.Τουτεστιν στα 3 κουταλακια γλυκου γιαουρτακι,βαζουμε μια κουταλια γλυκου χαρουπομελο. :102:

Σαφως γινεται και με μελι,αλλα αυτο το φτιαχνουν ολοι.Η εντελως διαφορετικη γευση ειναι στο χαρουπομελο.Το οποιο ειναι και εξαιρετικη τροφη. :)

Σωστή!
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 14 Φεβ 2019, 09:30

Μια φορά είχα φτιάξει μια σούπα βελουτέ πρασινωπή και κανείς δεν ήξερε πώς να τη διαχειριστεί ...
Να τη φάει , να την πιει , να βάψει τον τοίχο ...
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Augustin Meaulnes
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Φεβ 2019, 00:15

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Augustin Meaulnes » 14 Φεβ 2019, 13:48

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
14 Φεβ 2019, 09:30
Μια φορά είχα φτιάξει μια σούπα βελουτέ πρασινωπή και κανείς δεν ήξερε πώς να τη διαχειριστεί ...
Να τη φάει , να την πιει , να βάψει τον τοίχο ...
Αυτό που όλα τα ποστ σου πια θυμίζουν τουιτεροτιτιβίσματα ανεξαρτήτως θέματος και εκτός πολιτικής, με ξεπερνάει.Αυτό.
cras amet qui numquam amavit quique amavit cras amet

(δοντ σορυ για την απουσία πικαντικου σεξαστειου-δεν θα επαναληφθεί)

User_601

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 22 Φεβ 2019, 22:30

Που λετε λοιπον,πεθυμησα γαριδες.
ΟΚ δεν πηρα αυτες με κελυφος...,ενιοτε τις παιρνω και αυτες,τωρα βαρεθηκα να τις καθαριζω.Πηρα τις αλλες,κατεψυγμενες εννοειται χωρις κελυφος,καθαρισμενες.Και εφτιαξα ενα ,αν μπορεις να το πεις σαγανακι,διοτι δνε το εκανα στον φουρνο,αλλα στο κλασικο τηγανακι εκεινο το κεραμικο το αντικολλητικο.Παρα πολυ νοστιμες,διδω συνταγη πολυ ευκολη.

ΓΑΡΙΔΕΣ ΜΕ ΦΡΕΣΚΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ.Ή ΜΕ ΟΥΖΟ Ή ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΚΡΑΣΙ ΣΑΜΟΣ.Εχουν καποιες διαφοροποιησεις,τις λεω παρακατω!
ΥΛΙΚΑ:
-Γαριδουλες,εγω εβαλα τις καθαρισμενες.
-Ντοματα φρεσκια ψιλοκομμενη.
-Ουζο,ή κρασι γλυκο σαμος,φτιαχνεται ωραιοτατα και με τα δυο,διαφορετικη γευση,αλλαζουν λιγο τα μπαχαρικα και τα μυρωδικα.Λεω παρακατω τις διαφορες.
-Κρεμμυδι και σκορδο ψιλοκομμενα.
-Αλατοπιπερο εννοειται.
-Ριγανη εννοειται
-παπρικα,ειδικα αν το φτιαξετε με το κρασι.
-Αν βαλετε ΟΥΖΟ...απο μπαχαρικα απλα ριγανη,αλλατοπιπερο.Αν βαλετε γλυκο κρασι ΣΑΜΟΣ,βαζουμε μπαχαρι,ενιοτε και λιγο γαρυφαλλο,και ακομα καλυτερα το ινδικο καρυκευμα ΓΚΑΡΑΜ ΜΑΣΑΛΑ απο την καπτενς.Αυτο το μπαχαρικο γενικα εχω προσεξει ειναι ιδανικο για οτιδηποτε περιεχει ντοματα!ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!
-Απο μυρωδικα.Αν βαλετε ΟΥΖΟ,θα βαλετε ανηθο.[/b]Αν βαλετε γλυκο κρασι ΣΑΜΟΣ...θα βαλετε σελινο,ΝΑΙ ΣΕΛΙΝΟ!Εκτος και αν δεν σας αρεσει το σελινο,οποτε βαζετε μαιντανο..Εννοειται μπορεθτε να βαλετε και τα δυο,αν φτιαξουμε την συνταγη με κρασι σαμος.
-Φεταρα ελληνικη!!!!!!
-Ελαιολαδο βεβαια.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
-Σε τηγανι αντικολλητικο κατα προτιμηση,εγω εβαλα πρωτα το κρεμμυδι ψιλοκομεννο και το σκορδο,προσθεσα ψιλοκομεννη ντοματα και το κρασι η το ουζο...ΧΩΡΙς ΛΑΔΙ ΑΡΧΙΚΑ.Αυτη ειναι η πιο λαιτ και πιο υγειινη εκδοχη.Για την πιο ανθιυγιεινη απλα τσιγαριστε τα αυτα με λαδι και μετα προσθεστε το κρασι η του ουζο,αλλα εγω σας γραφω την πιο υγιεινη συνταγη.
Οποτε βαζω κρεμμυδι,σκορδο και ψιλοκομμενη ντοματα αρχικα στο τηγανι με το κρασι η το ουζο και τα αφηνω να μαλακωσουν σε σιγανη φωτια.Αλατοπιπερωνω και βαζω τα αναλογα μπαχαρια,αναλογα με αυτα που γραφω παραπανω,αν βαλω ουζο η κρασι.Επισης και τα μυρωδικα.Ανηθο για ουζο,σελινο και μαιντανο για κρασι.
-Οταν μαλακωσουν τα λαχανικα,ανεβαζω λιγο θερμοκρασια,μεσαια δηλαδη,προσθετω τις γαριδες και το ελαιολαδο ,διοτι η γαριδα δεν θελει να σιγοβρασει,ουτε και στο τερμα βεβαια.Δεν θελει πολυ ωρα η γαριδα.Οταν απο ροζ αρχιζει και ασπριζει ειναι οκ.Κανενα 10λεπτο για τα δικα μου γουστα το θελει βεβαια.
-Στο τελος προσθετουμε την θεικια φετα ελληνικη!ΟΚ αν καποιος δεν τρωει φετα,μπορει να βαλει οποιοδηποτε κιτρινο τυρι.Αλλα για μενα,το κιτρινο τυρι ειναι καλυτερο για φουρνο,η φετα θεεικια για αυτο το σαγανακι στο τηγανι!
-Το ντερλικονουμε με μπολικο ψωμακι! :lol:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Φεβ 2019, 22:37

Κλειδωστε το - διαγράψτε το - καντε κατι ...
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 22 Φεβ 2019, 22:38

Εσθήρ έγραψε:
22 Φεβ 2019, 22:30
Που λετε λοιπον,πεθυμησα γαριδες.
ΟΚ δεν πηρα αυτες με κελυφος...,ενιοτε τις παιρνω και αυτες,τωρα βαρεθηκα να τις καθαριζω.Πηρα τις αλλες,κατεψυγμενες εννοειται χωρις κελυφος,καθαρισμενες.Και εφτιαξα ενα ,αν μπορεις να το πεις σαγανακι,διοτι δνε το εκανα στον φουρνο,αλλα στο κλασικο τηγανακι εκεινο το κεραμικο το αντικολλητικο.Παρα πολυ νοστιμες,διδω συνταγη πολυ ευκολη.

ΓΑΡΙΔΕΣ ΜΕ ΦΡΕΣΚΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ.Ή ΜΕ ΟΥΖΟ Ή ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΚΡΑΣΙ ΣΑΜΟΣ.Εχουν καποιες διαφοροποιησεις,τις λεω παρακατω!
ΥΛΙΚΑ:
-Γαριδουλες,εγω εβαλα τις καθαρισμενες.
-Ντοματα φρεσκια ψιλοκομμενη.
-Ουζο,ή κρασι γλυκο σαμος,φτιαχνεται ωραιοτατα και με τα δυο,διαφορετικη γευση,αλλαζουν λιγο τα μπαχαρικα και τα μυρωδικα.Λεω παρακατω τις διαφορες.
-Κρεμμυδι και σκορδο ψιλοκομμενα.
-Αλατοπιπερο εννοειται.
-Ριγανη εννοειται
-παπρικα,ειδικα αν το φτιαξετε με το κρασι.
-Αν βαλετε ΟΥΖΟ...απο μπαχαρικα απλα ριγανη,αλλατοπιπερο.Αν βαλετε γλυκο κρασι ΣΑΜΟΣ,βαζουμε μπαχαρι,ενιοτε και λιγο γαρυφαλλο,και ακομα καλυτερα το ινδικο καρυκευμα ΓΚΑΡΑΜ ΜΑΣΑΛΑ απο την καπτενς.Αυτο το μπαχαρικο γενικα εχω προσεξει ειναι ιδανικο για οτιδηποτε περιεχει ντοματα!ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!
-Απο μυρωδικα.Αν βαλετε ΟΥΖΟ,θα βαλετε ανηθο.[/b]Αν βαλετε γλυκο κρασι ΣΑΜΟΣ...θα βαλετε σελινο,ΝΑΙ ΣΕΛΙΝΟ!Εκτος και αν δεν σας αρεσει το σελινο,οποτε βαζετε μαιντανο..Εννοειται μπορεθτε να βαλετε και τα δυο,αν φτιαξουμε την συνταγη με κρασι σαμος.
-Φεταρα ελληνικη!!!!!!
-Ελαιολαδο βεβαια.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
-Σε τηγανι αντικολλητικο κατα προτιμηση,εγω εβαλα πρωτα το κρεμμυδι ψιλοκομεννο και το σκορδο,προσθεσα ψιλοκομεννη ντοματα και το κρασι η το ουζο...ΧΩΡΙς ΛΑΔΙ ΑΡΧΙΚΑ.Αυτη ειναι η πιο λαιτ και πιο υγειινη εκδοχη.Για την πιο ανθιυγιεινη απλα τσιγαριστε τα αυτα με λαδι και μετα προσθεστε το κρασι η του ουζο,αλλα εγω σας γραφω την πιο υγιεινη συνταγη.
Οποτε βαζω κρεμμυδι,σκορδο και ψιλοκομμενη ντοματα αρχικα στο τηγανι με το κρασι η το ουζο και τα αφηνω να μαλακωσουν σε σιγανη φωτια.Αλατοπιπερωνω και βαζω τα αναλογα μπαχαρια,αναλογα με αυτα που γραφω παραπανω,αν βαλω ουζο η κρασι.Επισης και τα μυρωδικα.Ανηθο για ουζο,σελινο και μαιντανο για κρασι.
-Οταν μαλακωσουν τα λαχανικα,ανεβαζω λιγο θερμοκρασια,μεσαια δηλαδη,προσθετω τις γαριδες και το ελαιολαδο ,διοτι η γαριδα δεν θελει να σιγοβρασει,ουτε και στο τερμα βεβαια.Δεν θελει πολυ ωρα η γαριδα.Οταν απο ροζ αρχιζει και ασπριζει ειναι οκ.Κανενα 10λεπτο για τα δικα μου γουστα το θελει βεβαια.
-Στο τελος προσθετουμε την θεικια φετα ελληνικη!ΟΚ αν καποιος δεν τρωει φετα,μπορει να βαλει οποιοδηποτε κιτρινο τυρι.Αλλα για μενα,το κιτρινο τυρι ειναι καλυτερο για φουρνο,η φετα θεεικια για αυτο το σαγανακι στο τηγανι!
-Το ντερλικονουμε με μπολικο ψωμακι! :lol:

Εμενα στα θαλασσινα μου αρεσει να βαζω μαραθοσπορο.

User_601

Re: Οι δικές μας συνταγές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από User_601 » 22 Φεβ 2019, 22:48

Ορέστης 35 έγραψε:
22 Φεβ 2019, 22:38
Εσθήρ έγραψε:
22 Φεβ 2019, 22:30
Που λετε λοιπον,πεθυμησα γαριδες.
ΟΚ δεν πηρα αυτες με κελυφος...,ενιοτε τις παιρνω και αυτες,τωρα βαρεθηκα να τις καθαριζω.Πηρα τις αλλες,κατεψυγμενες εννοειται χωρις κελυφος,καθαρισμενες.Και εφτιαξα ενα ,αν μπορεις να το πεις σαγανακι,διοτι δνε το εκανα στον φουρνο,αλλα στο κλασικο τηγανακι εκεινο το κεραμικο το αντικολλητικο.Παρα πολυ νοστιμες,διδω συνταγη πολυ ευκολη.

ΓΑΡΙΔΕΣ ΜΕ ΦΡΕΣΚΙΑ ΝΤΟΜΑΤΑ ΣΤΟ ΤΗΓΑΝΙ.Ή ΜΕ ΟΥΖΟ Ή ΜΕ ΓΛΥΚΟ ΚΡΑΣΙ ΣΑΜΟΣ.Εχουν καποιες διαφοροποιησεις,τις λεω παρακατω!
ΥΛΙΚΑ:
-Γαριδουλες,εγω εβαλα τις καθαρισμενες.
-Ντοματα φρεσκια ψιλοκομμενη.
-Ουζο,ή κρασι γλυκο σαμος,φτιαχνεται ωραιοτατα και με τα δυο,διαφορετικη γευση,αλλαζουν λιγο τα μπαχαρικα και τα μυρωδικα.Λεω παρακατω τις διαφορες.
-Κρεμμυδι και σκορδο ψιλοκομμενα.
-Αλατοπιπερο εννοειται.
-Ριγανη εννοειται
-παπρικα,ειδικα αν το φτιαξετε με το κρασι.
-Αν βαλετε ΟΥΖΟ...απο μπαχαρικα απλα ριγανη,αλλατοπιπερο.Αν βαλετε γλυκο κρασι ΣΑΜΟΣ,βαζουμε μπαχαρι,ενιοτε και λιγο γαρυφαλλο,και ακομα καλυτερα το ινδικο καρυκευμα ΓΚΑΡΑΜ ΜΑΣΑΛΑ απο την καπτενς.Αυτο το μπαχαρικο γενικα εχω προσεξει ειναι ιδανικο για οτιδηποτε περιεχει ντοματα!ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ!!!
-Απο μυρωδικα.Αν βαλετε ΟΥΖΟ,θα βαλετε ανηθο.[/b]Αν βαλετε γλυκο κρασι ΣΑΜΟΣ...θα βαλετε σελινο,ΝΑΙ ΣΕΛΙΝΟ!Εκτος και αν δεν σας αρεσει το σελινο,οποτε βαζετε μαιντανο..Εννοειται μπορεθτε να βαλετε και τα δυο,αν φτιαξουμε την συνταγη με κρασι σαμος.
-Φεταρα ελληνικη!!!!!!
-Ελαιολαδο βεβαια.
ΕΚΤΕΛΕΣΗ:
-Σε τηγανι αντικολλητικο κατα προτιμηση,εγω εβαλα πρωτα το κρεμμυδι ψιλοκομεννο και το σκορδο,προσθεσα ψιλοκομεννη ντοματα και το κρασι η το ουζο...ΧΩΡΙς ΛΑΔΙ ΑΡΧΙΚΑ.Αυτη ειναι η πιο λαιτ και πιο υγειινη εκδοχη.Για την πιο ανθιυγιεινη απλα τσιγαριστε τα αυτα με λαδι και μετα προσθεστε το κρασι η του ουζο,αλλα εγω σας γραφω την πιο υγιεινη συνταγη.
Οποτε βαζω κρεμμυδι,σκορδο και ψιλοκομμενη ντοματα αρχικα στο τηγανι με το κρασι η το ουζο και τα αφηνω να μαλακωσουν σε σιγανη φωτια.Αλατοπιπερωνω και βαζω τα αναλογα μπαχαρια,αναλογα με αυτα που γραφω παραπανω,αν βαλω ουζο η κρασι.Επισης και τα μυρωδικα.Ανηθο για ουζο,σελινο και μαιντανο για κρασι.
-Οταν μαλακωσουν τα λαχανικα,ανεβαζω λιγο θερμοκρασια,μεσαια δηλαδη,προσθετω τις γαριδες και το ελαιολαδο ,διοτι η γαριδα δεν θελει να σιγοβρασει,ουτε και στο τερμα βεβαια.Δεν θελει πολυ ωρα η γαριδα.Οταν απο ροζ αρχιζει και ασπριζει ειναι οκ.Κανενα 10λεπτο για τα δικα μου γουστα το θελει βεβαια.
-Στο τελος προσθετουμε την θεικια φετα ελληνικη!ΟΚ αν καποιος δεν τρωει φετα,μπορει να βαλει οποιοδηποτε κιτρινο τυρι.Αλλα για μενα,το κιτρινο τυρι ειναι καλυτερο για φουρνο,η φετα θεεικια για αυτο το σαγανακι στο τηγανι!
-Το ντερλικονουμε με μπολικο ψωμακι! :lol:

Εμενα στα θαλασσινα μου αρεσει να βαζω μαραθοσπορο.


Ναι,τους παει πολυ! :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών