Χόρτα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Νταβάς Ριτς
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 08 Ιαν 2019, 23:22

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταβάς Ριτς » 12 Ιαν 2019, 17:49

Αγις έγραψε:
05 Ιαν 2019, 13:19
Η Τέχνη ηταν πάντα χαμένη για κάποιες .

:giggle:

Φαίδρος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 12 Ιαν 2019, 13:35
Phorum.gr user: Φαίδρος

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φαίδρος » 12 Ιαν 2019, 17:51

Cavaliere έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:41
Cecily Anne έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:29
To cavolo nero είναι το kale?

Εγώ λαχανίδα ήξερα αυτό το φουσκωτό το περίεργο. Βασικά γιατί έτσι έλεγε ο μπαμπάς μου τη μάνα μου όταν γύρναγε από το κομμωτήριο τότε που ήταν το κρεπάρισμα στη μόδα.
Εικόνα
Αυτή είναι η καραλαχάνα, ή μαύρο λάχανο, ή σε μερικές περιοχές γερμανόφωνες, πράσινο λάχανο, ή καφέ λάχανο.
Cavaliere, μπορείς να μας πεις που βρίσκεις τέτοιου είδους αντικαρκινικά λάχανα, διότι ψάχνω από τότε που πληροφορήθηκα για την ποικιλία αυτή και δεν βρίσκω.
Από το σοβαρό στο γελοίο, η απόσταση είναι ελάχιστη, από το γελοίο, όμως, στο σοβαρό, είναι πολύ μεγάλη

Ορέστης 35

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 12 Ιαν 2019, 18:05

kale ειχε φερει ο σκλαβενιτης αλλα ηταν μπαγιατικο. Σιγουρα θα εχουν τα βιολογικαδικα.

Ποσοι ομως γνωριζουν τις αντικαρκινικες και αντιδιαβητικες ιδιοτητες του κατσαρου αγγουριου (bitter melon) που πωλειται μονο απο Πακιστανους;

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ορέστης 35 την 12 Ιαν 2019, 18:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2019, 18:08

Φαίδρος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:51
Cavaliere, μπορείς να μας πεις που βρίσκεις τέτοιου είδους αντικαρκινικά λάχανα, διότι ψάχνω από τότε που πληροφορήθηκα για την ποικιλία αυτή και δεν βρίσκω.
Στη Βόρεια Γερμανία και στην αλπική Ιταλία βγαίνει με την παγωνιά. Ζω στη Γερμανία, και το πήρα από υπαίθρια αγορά. Πιστεύω, και στην Ελλάδα, στις παγωνιές, θα είναι έτοιμη. Πρέπει να ρωτήσεις έναν καλό μανάβη.

Υπάρχει και σε κονσέρβα ή σε βάζο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 12 Ιαν 2019, 18:19

H λαχανίδα είναι σπεσιαλιτέ της Κάτω Σαξονίας και της Βρέμης.
Ordem e Progresso.

Φαίδρος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 12 Ιαν 2019, 13:35
Phorum.gr user: Φαίδρος

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φαίδρος » 12 Ιαν 2019, 18:20

Cavaliere έγραψε:
12 Ιαν 2019, 18:08
Φαίδρος έγραψε:
12 Ιαν 2019, 17:51
Cavaliere, μπορείς να μας πεις που βρίσκεις τέτοιου είδους αντικαρκινικά λάχανα, διότι ψάχνω από τότε που πληροφορήθηκα για την ποικιλία αυτή και δεν βρίσκω.
Στη Βόρεια Γερμανία και στην αλπική Ιταλία βγαίνει με την παγωνιά. Ζω στη Γερμανία, και το πήρα από υπαίθρια αγορά. Πιστεύω, και στην Ελλάδα, στις παγωνιές, θα είναι έτοιμη. Πρέπει να ρωτήσεις έναν καλό μανάβη.

Υπάρχει και σε κονσέρβα ή σε βάζο.

Κοίτα να δεις, κι εγώ βόρεια ζω, δεν είχα όμως ιδέα. Και για να μην γνωρίζω, και για να ψάχνω, σημαίνει πως θα την ξετρυπώσω την αντικαρκινική πρασινάδα -όσο κι αν μου κοστίσει.

Του βάζου όχι, με τίποτα. Θα πιω νερό από την πηγή. Τα γιαλαντζί φοβάμαι μόνο.
Από το σοβαρό στο γελοίο, η απόσταση είναι ελάχιστη, από το γελοίο, όμως, στο σοβαρό, είναι πολύ μεγάλη

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 23 Φεβ 2019, 13:04

Δοκίμασα 2 φορές τώρα τελευταία αν θα καταφέρω να ασχοληθώ με τα χόρτα.

Την πρώτη φορά πήρα 3 διαφορετικά είδη, τα καθάρισα, τα έπλυνα σε λεκάνες και μετά από την όλη διαδικασία και του βρασίματος χρειαζόμουν drugs - δεν πήρα, don't do drugs kids, αλλά είπα αυτό με τα χόρτα δεν είναι για μένα τώρα.

Τη δεύτερη φορά ανακάλυψα ότι καλύτερα και πιο ξεκούραστα πλένονται κάτω από τη βρύση, λίγα λίγα, με ένα μικρό σουρωτηράκι και τα καθαρά τα αφήνεις στη λεκανίτσα έτοιμα για βράσιμο. Αυτό έκανε την όλη διαδικασία όχι ξεκούραστη, αλλά όχι και μελαγχολική.

Είναι ένα συμπαθητικό σνακ να το έχεις στο ψυγείο.

Υποθέτω ότι τα τσιγαριστά χόρτα είναι αυτό που τα κάνει να έχουν αυτή την ιδιαίτερη γεύση όταν τα τρως στην Κρήτη; Και πώς στο καλό γίνεται αυτό;

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 25 Φεβ 2019, 09:33

Λεκανη ειναι πιο ξεκουραστα 6-7 νερα θελουν

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Φεβ 2019, 14:28

Athina__P έγραψε:
23 Φεβ 2019, 13:04
Δοκίμασα 2 φορές τώρα τελευταία αν θα καταφέρω να ασχοληθώ με τα χόρτα.

Την πρώτη φορά πήρα 3 διαφορετικά είδη, τα καθάρισα, τα έπλυνα σε λεκάνες και μετά από την όλη διαδικασία και του βρασίματος χρειαζόμουν drugs - δεν πήρα, don't do drugs kids, αλλά είπα αυτό με τα χόρτα δεν είναι για μένα τώρα.

Τη δεύτερη φορά ανακάλυψα ότι καλύτερα και πιο ξεκούραστα πλένονται κάτω από τη βρύση, λίγα λίγα, με ένα μικρό σουρωτηράκι και τα καθαρά τα αφήνεις στη λεκανίτσα έτοιμα για βράσιμο. Αυτό έκανε την όλη διαδικασία όχι ξεκούραστη, αλλά όχι και μελαγχολική.

Είναι ένα συμπαθητικό σνακ να το έχεις στο ψυγείο.

Υποθέτω ότι τα τσιγαριστά χόρτα είναι αυτό που τα κάνει να έχουν αυτή την ιδιαίτερη γεύση όταν τα τρως στην Κρήτη; Και πώς στο καλό γίνεται αυτό;
Τι χόρτα πήρες; Εγώ την βρίσκω αγχολυτικη την διαδικασία. Κυρίως το καλοκαίρι που καθομαι στο μπαλκόνι. Πιο πολύ όμως μ' αρέσει να καθαρίζω φασολάκια. Βάζω μουσικούλα, καφέ και μπορεί να κάνω ανασκόπηση στη ζωή μου μέχρι τα νηπια.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 25 Φεβ 2019, 14:31

Naida έγραψε:
25 Φεβ 2019, 14:28
Πιο πολύ όμως μ' αρέσει να καθαρίζω φασολάκια. Βάζω μουσικούλα, καφέ και μπορεί να κάνω ανασκόπηση στη ζωή μου μέχρι τα νηπια.
Απο α' γυμνάσιου μεχρι τα νηπια δεν πρεπει να διαρκεί πολυ η ανασκόπηση, ενα τεταρτο του κιλού φασολακια...
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 25 Φεβ 2019, 14:45

Athina__P έγραψε:
23 Φεβ 2019, 13:04

Υποθέτω ότι τα τσιγαριστά χόρτα είναι αυτό που τα κάνει να έχουν αυτή την ιδιαίτερη γεύση όταν τα τρως στην Κρήτη; Και πώς στο καλό γίνεται αυτό;
Λάδι, κρεμμύδι, τα χόρτα, 1 ντομάτα (όχι πελτέ ή κονσέρβα, βασικό), 1 μικρή πατάτα κομμένη σε πολύ μικρά κυβάκια, αλατοπίπερο. Τα βράζεις σε μέτρια φωτιά μέχρι να γίνουν.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 25 Φεβ 2019, 14:50

Naida έγραψε:
25 Φεβ 2019, 14:28

Τι χόρτα πήρες; Εγώ την βρίσκω αγχολυτικη την διαδικασία. Κυρίως το καλοκαίρι που καθομαι στο μπαλκόνι. Πιο πολύ όμως μ' αρέσει να καθαρίζω φασολάκια. Βάζω μουσικούλα, καφέ και μπορεί να κάνω ανασκόπηση στη ζωή μου μέχρι τα νηπια.
Κι εμένα μου αρέσει η διαδικασία, ειδικά όταν είμαστε 2-3 άτομα και καθαρίζουμε.
Όπως και με το πλέξιμο/βελονάκι, εκεί γίνονται οι καλύτερες συζητήσεις.
Τύφλα να έχουν όλες οι συνεδρίες σε ψυχολόγους.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29716
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 25 Φεβ 2019, 14:56

perseus έγραψε:
25 Φεβ 2019, 09:33
Λεκανη ειναι πιο ξεκουραστα 6-7 νερα θελουν
Θέλουν πολύ μεγάλη λεκάνη, πολύ νερό, να τα αφήνεις για λίγο και να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Εγώ στα 3 νερά σταματάω αλλά ενδιάμεσα τα αφήνω πάνω από ώρα και τα στριφοφυρνάω με κουτάλα ή κάτι άλλο. Κανονικό πλυντήριο. Εννοείται βάζω και χέρι. Εννοείται δε μένει τίποτα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 25 Φεβ 2019, 14:58

Gherschaagk έγραψε:
25 Φεβ 2019, 14:56
perseus έγραψε:
25 Φεβ 2019, 09:33
Λεκανη ειναι πιο ξεκουραστα 6-7 νερα θελουν
Θέλουν πολύ μεγάλη λεκάνη, πολύ νερό, να τα αφήνεις για λίγο και να επαναλαμβάνεις τη διαδικασία. Εγώ στα 3 νερά σταματάω αλλά ενδιάμεσα τα αφήνω πάνω από ώρα και τα στριφοφυρνάω με κουτάλα ή κάτι άλλο. Κανονικό πλυντήριο. Εννοείται βάζω και χέρι. Εννοείται δε μένει τίποτα.
Ανάλογα πόσο χώμα έχουν. Αν έχει βρέξει πρόσφατα και έχει λάσπη, ποιός σε σώνει.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Χόρτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Φεβ 2019, 14:58

Belladonna έγραψε:
25 Φεβ 2019, 14:50
Naida έγραψε:
25 Φεβ 2019, 14:28

Τι χόρτα πήρες; Εγώ την βρίσκω αγχολυτικη την διαδικασία. Κυρίως το καλοκαίρι που καθομαι στο μπαλκόνι. Πιο πολύ όμως μ' αρέσει να καθαρίζω φασολάκια. Βάζω μουσικούλα, καφέ και μπορεί να κάνω ανασκόπηση στη ζωή μου μέχρι τα νηπια.
Κι εμένα μου αρέσει η διαδικασία, ειδικά όταν είμαστε 2-3 άτομα και καθαρίζουμε.
Όπως και με το πλέξιμο/βελονάκι, εκεί γίνονται οι καλύτερες συζητήσεις.
Τύφλα να έχουν όλες οι συνεδρίες σε ψυχολόγους.
Αν είναι κι άλλα άτομα γίνεται πιο παρεϊστικο.
Πλέξιμο δεν ξέρω ρε γμτ. Θα μ' άρεσε να ξερω. Όπως και κέντημα. Παλιά ήξερα βελονάκι, ξέρεις αυτό που πλέκεις τα σεμεδάκια αλλά δεν ασχοληθηκα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών