Ειναι το παστιτσιο παραδοσιακο ελληνικο φαγητο;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Ειναι το παστιτσιο παραδοσιακο ελληνικο φαγητο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 03 Φεβ 2019, 08:15

stergiosbik έγραψε:
02 Φεβ 2019, 13:47
Κόκκορας έγραψε:
02 Φεβ 2019, 13:31
εγω νομιζα λες αφου ψηθει στεργιο
ωμο με τπτ
H μπεσαμελ δεν γινεται στην κατσαρολα;
Αρα το αυγο δεν ψηνεται;
Που κανω λαθος;
Το αβγό μπαίνει στο τέλος, εκτός φωτιάς. Τωρα, κατά πόσο ψήνεται από την ήδη υπάρχουσα θερμοκρασία... Τι να σου πω. Πάντως κ γω δοκιμάζω για το αλάτι κ δε τη φτύνω μετά...
Ε ρε κ να γίνει τπτ... Κ δεν είναι το πόσο συχνά το κάνεις, αν κ αυξάνεις πιθανοτητες, μια φορά ομως να σου συμβεί... Φύλαγε τα ρούχα σου. Μπορείς βέβαια να βράσεις ελαφρώς το αβγό, όπως κάνουμε για τη μαγιονέζα. Το επικίνδυνο είναι στο τσόφλι, που καθώς το σπας, περνάει στο αβγό.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Ειναι το παστιτσιο παραδοσιακο ελληνικο φαγητο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 03 Φεβ 2019, 21:34

foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2019, 20:52
Athina__P έγραψε:
31 Ιαν 2019, 19:56
Μια γιαγιά εβδομηνταφεύγα μου είπε ότι το Παστίτσιο της ήταν άγνωστο, το έμαθε από Πολίτισσα. Και πολίτικη παράδοση να ήταν Ελληνικό δεν το λες;

όχι. Οι Πολίτες ήταν Ρωμιοί
Χρησιμοποιείς μια λέξη που δεν έχει καν δόκιμη αγγλική μετάφραση στον 21ο αιώνα. Δηλαδή η Τουρκία δεν έχει Κούρδους, ρομά, ελληνόφωνους;

Στα αγγλικά πώς θα τους έλεγες τους Polites romious? Το αν συμπαθιουνται μεταξύ τους δεν λέει κάτι. Εδώ λέμε για τους Αγρινιώτες και τους Πυργιώτες. Οι Αιγυπτιώτες τι είναι; Οι Νεοϋορκέζοι ελληνόφωνοι τι είναι; Ο Μπλακπεϊντ δεν έχει δικαίωμα να καμαρώνει για τις επιτυχίες της Μπεμπε Ρεξα;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ειναι το παστιτσιο παραδοσιακο ελληνικο φαγητο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Φεβ 2019, 23:33

Γενικά, ο foscilis στο νήμα αυτό κέντησε. Μας είπε ότι η πολίτικη παράδοση δεν έχει συγκεκριμένη κουζίνα αλλά είναι μια πολυπολιτισμική μείξη με συνεχή πειραματισμό και εξέλιξη, που αν το πάρεις κυριολεκτικά είναι μπούρδα (η πολίτικη κουζίνα ΕΙΝΑΙ κάτι πολύ συγκεκριμένο και σταθερό) και αν το πάρεις πιο φλου ισχύει για όλες τις κουζίνες του κόσμου.

Μας είπε το ρατσιστικό και μανταμσουσουδίστικο ότι οι Βόρειοι Έλληνες έβλεπαν τους Πολίτες σαν κάτι κουλ γιατί ήταν οι ίδιοι Τουρκόσποροι και οι Πολίτες ήταν οι «Αθηναίοι» της υπόθεσης, πράγμα που αφενός υπονοεί ότι οι Αθηναίοι είναι κάτι πολιτισμικά ανώτερο και οι υπόλοιποι κατώτερο. Αυτά προέρχονται από το πληκτρολόγιο κάποιου που είναι αντιφασίστας και αντιρατσιστής. Πιο κλισέ παπαριές παθαίνεις κουκλουξκλανίτιδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών