Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 06 Ιαν 2020, 00:16

Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:14
Naida έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:10
Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:08


Δεν παω εκει.
Ούτε εμένα είναι τα μέρη μου,από σπόντα πήγα και το ερωτεύτηκα. Και θα ξαναπαω.
Ξερεις τιποτα σε Ζωγραφου μερια;
Τσου
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Ιαν 2020, 00:19

Naida έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:16
Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:14
Naida έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:10


Ούτε εμένα είναι τα μέρη μου,από σπόντα πήγα και το ερωτεύτηκα. Και θα ξαναπαω.
Ξερεις τιποτα σε Ζωγραφου μερια;
Τσου
Ποιο σουσι σου αρεσει περισσοτερο;

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 01:31

Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:14
Naida έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:10
Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:08


Δεν παω εκει.
Ούτε εμένα είναι τα μέρη μου,από σπόντα πήγα και το ερωτεύτηκα. Και θα ξαναπαω.
Ξερεις τιποτα σε Ζωγραφου μερια;

Ρώτα ό,τι θες

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Ιαν 2020, 02:38

Amantes amentes έγραψε:
06 Ιαν 2020, 01:31
Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:14
Naida έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:10


Ούτε εμένα είναι τα μέρη μου,από σπόντα πήγα και το ερωτεύτηκα. Και θα ξαναπαω.
Ξερεις τιποτα σε Ζωγραφου μερια;

Ρώτα ό,τι θες
Προτεινε μου φαγαδικα οικονομικα αλλα ποιοτικα και μερη που μαζευουν γκομενιτσες.

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 02:40

Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 02:38
Amantes amentes έγραψε:
06 Ιαν 2020, 01:31
Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 00:14


Ξερεις τιποτα σε Ζωγραφου μερια;

Ρώτα ό,τι θες
Προτεινε μου φαγαδικα οικονομικα αλλα ποιοτικα και μερη που μαζευουν γκομενιτσες.

Τι ενα ανεξάρτητο απο το αλλο; διότι μαζι πανε σπάνια, και Ζωγραφου συγκεκριμένα καθολου

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Ιαν 2020, 02:44

Amantes amentes έγραψε:
06 Ιαν 2020, 02:40
Ορέστης 35 έγραψε:
06 Ιαν 2020, 02:38
Amantes amentes έγραψε:
06 Ιαν 2020, 01:31



Ρώτα ό,τι θες
Προτεινε μου φαγαδικα οικονομικα αλλα ποιοτικα και μερη που μαζευουν γκομενιτσες.

Τι ενα ανεξάρτητο απο το αλλο; διότι μαζι πανε σπάνια, και Ζωγραφου συγκεκριμένα καθολου
Ναι. Ξεκινα με τα φαγαδικα. Ευχαριστω. :smt023

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 02:56

Αν κατηφορίσεις απο πύλη Πανεπιστήμιου-Νεκροταφείο στην οδο Κουσίδη θα δεις ενα "Παραδοσιακό Ψητοπωλείο του Ζωγραφου". Ευφανταστο ονομα. Πριν πολλα χρονια ειχε άπαιχτο κοντοσουβλι. Με τα χρόνια εχει πέσει λιγο, δηλαδή υφίσταται η πιθανότητα να φας πιο μπαγιάτικο. Το βάζει σε πιτα. Αποφυγε τις μερίδες και οτιδήποτε αλλο στο μενού (εκτος απο εξαιρετικό κρασι χύμα. Δεν υπαρχει κάποια παγίδα αλλα εχειε καλύτερες επιλογές αλλου. Πήγαινε αργά Παρασκευή Σάββατο που εχει καταναλώσει, οχι μεσημερι για να μην φας χθεσινό, ούτε βραδυ που γινεται χαμος απο παραγγελίες. Πάρε κοντοσουβλι κοτοπουλο σε ψωμακι. Το ψήνει ολο μαζί στα κάρβουνα. Απέφυγε πατάτες, πολυ καλές για σύγχρονο ελληνικο ψητοπωλείο μεν αλλα αχρειαστη γεύση που αλλοιωνει την κρεατιλα. Βάλε οπωσδήποτε σως. Ειναι χειροποίητη με πολυ καλές αναλογίες και τριμμένο καρότο. Ο μπαμπάς ιδιοκτήτης είναι ψυχούλα. Μακάρι τα παιδια του να συνεχίσουν το έργο, όσο αυτος μεγαλώνει. Τα σουκου εχει προσθέσει (πιθανον με παραγγελία εκ των προτέρων) κοκορέτσι και γουρνοπουλα, αν εμθυμουμαι ορθώς. Το κοκορέτσι του ήτο εξαιρετικό, για έτοιμο και Αθηνα. Αν και περήφανος εθνικιστής, δεν εχω προβλημα να κλείσουν 10 ελληνικά μαγαζια και να μείνει αυτος. Τυπικός με τις αποδείξεις, υπέροχες γλάστρες γυρω οταν οι Έλληνες επενδυαν σε γκομενες γλαστρες στην υποδοχή και χτυπάει 15ωρα δουλειάς αλλα πάντα ευγενής.

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Ιαν 2020, 02:59

Amantes amentes έγραψε:
06 Ιαν 2020, 02:56
Αν κατηφορίσεις απο πύλη Πανεπιστήμιου-Νεκροταφείο στην οδο Κουσίδη θα δεις ενα "Παραδοσιακό Ψητοπωλείο του Ζωγραφου". Ευφανταστο ονομα. Πριν πολλα χρονια ειχε άπαιχτο κοντοσουβλι. Με τα χρόνια εχει πέσει λιγο, δηλαδή υφίσταται η πιθανότητα να φας πιο μπαγιάτικο. Το βάζει σε πιτα. Αποφυγε τις μερίδες και οτιδήποτε αλλο στο μενού (εκτος απο εξαιρετικό κρασι χύμα. Δεν υπαρχει κάποια παγίδα αλλα εχειε καλύτερες επιλογές αλλου. Πήγαινε αργά Παρασκευή Σάββατο που εχει καταναλώσει, οχι μεσημερι για να μην φας χθεσινό, ούτε βραδυ που γινεται χαμος απο παραγγελίες. Πάρε κοντοσουβλι κοτοπουλο σε ψωμακι. Το ψήνει ολο μαζί στα κάρβουνα. Απέφυγε πατάτες, πολυ καλές για σύγχρονο ελληνικο ψητοπωλείο μεν αλλα αχρειαστη γεύση που αλλοιωνει την κρεατιλα. Βάλε οπωσδήποτε σως. Ειναι χειροποίητη με πολυ καλές αναλογίες και τριμμένο καρότο. Ο μπαμπάς ιδιοκτήτης είναι ψυχούλα. Μακάρι τα παιδια του να συνεχίσουν το έργο, όσο αυτος μεγαλώνει. Τα σουκου εχει προσθέσει (πιθανον με παραγγελία εκ των προτέρων) κοκορέτσι και γουρνοπουλα, αν εμθυμουμαι ορθώς. Το κοκορέτσι του ήτο εξαιρετικό, για έτοιμο και Αθηνα. Αν και περήφανος εθνικιστής, δεν εχω προβλημα να κλείσουν 10 ελληνικά μαγαζια και να μείνει αυτος. Τυπικός με τις αποδείξεις, υπέροχες γλάστρες γυρω οταν οι Έλληνες επενδυαν σε γκομενες γλαστρες στην υποδοχή και χτυπάει 15ωρα δουλειάς αλλα πάντα ευγενής.
Ωραιος φιλε, θα δοκιμαστει συντομα!

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 03:04

Συνεχίζοντας τον κατηφορο, θα πέσεις πανω στην Παπάγου, εναν δρόμο που εχει ταυτοχρονα στοιχεια λεωφόρου και συνοικιακού στενού, με την ανάλογη οχλαγωγια και μποτιλιάρισμα. Λιγο θα σε ενδιαφέρουν αυτα, καθότι θα εισαι στριμωγμενος σαν σαρδέλα στο 608, αλλα σαν σαρδέλα εφαψιας, τρομοκρατώντας με τα αδηφαγα βλεμματα σου τις βυζοφέρουσες μεν αρχιδοομιλούντες μανιασμενες χειρίστριες σμαρτφοουνς που παλια λεγαμε φοιτήτριες.

Απέναντι απο τις λίγες καφετέριες που εχουνε απομείνει ανοιχτες, εκει που καποτε δεσποζε ένας ναός καφεδοπροσκυνηματος για κάθε φοιτητική παράταξη με απαραβατους μαφιοζικους κανόνες και ζώνες επιρροης, θα συναντήσεις το Καλαμακι του Χάρη.

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Ιαν 2020, 03:08

Amantes amentes έγραψε:
06 Ιαν 2020, 03:04
Συνεχίζοντας τον κατηφορο, θα πέσεις πανω στην Παπάγου, εναν δρόμο που εχει ταυτοχρονα στοιχεια λεωφόρου και συνοικιακού στενού, με την ανάλογη οχλαγωγια και μποτιλιάρισμα. Λιγο θα σε ενδιαφέρουν αυτα, καθότι θα εισαι στριμωγμενος σαν σαρδέλα στο 608, αλλα σαν σαρδέλα εφαψιας, τρομοκρατώντας με τα αδηφαγα βλεμματα σου τις βυζοφέρουσες μεν αρχιδοομιλούντες μανιασμενες χειρίστριες σμαρτφοουνς που παλια λεγαμε φοιτήτριες.

Απέναντι απο τις λίγες καφετέριες που εχουνε απομείνει ανοιχτες, εκει που καποτε δεσποζε ένας ναός καφεδοπροσκυνηματος για κάθε φοιτητική παράταξη με απαραβατους μαφιοζικους κανόνες και ζώνες επιρροης, θα συναντήσεις το Καλαμακι του Χάρη.
:blm:

Και το 622 μου αρεσει.

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 03:19

Στο Καλαμάκι του Χαρη μπορεις να συναντήσεις την σπάνια πλεον τακτική του να μην είναι τιποτα προψημενο - τακτική που σογα σιγα εγκατελειψαν πολλα ιστορικά μαγαζιά που θα δουμε στην συνέχεια της ξεναγησης μας, όπως λογου χαρη ο Νίκος επι της πλατείας Αγιου Θωμά στα Ιλίσια.

Ο Χάρης ειναι μια ευγενική νεανική φυσιογνωμία με καταγωγή απο Βόρειο Ελλαδα. Ολα τα κρέατα του ειναι από τα μέρη του. Βεβαια αυτο προφανώς δεν μπορεις να το ξερεις. Ετσι εμπιστεύεσαι μικρές λεπτομέρειες που δείχνουν το μερακι ενός μαγαζιού, όπως η πολυ καλη χωριάτικη (για αθηναϊκό ψητοπωλείο τα στανταρ βεβαίως, οχι για ταβερνούλα επαρχίας με μποστάνι).

Εδω δεν θα βρεις ουτε γύρο, ούτε τυλιχτά. Και δεν θα πας πεινασμένος. Θα πας φαγωμενος και μεχρι να σερβιριστεις, θα ξαναπεινασεις. Δοκίμασε χοιρινό Καρδίτσας και οχι το απλό. Δοκίμασε καλαμάκι πανσετα αν εχεις κάποιο μέσο σε εφημερευουσα κλινική καρδιοχειρουργικης. Μην παραλείψεις το μπούτι κοτόπουλο και τις φτερούγες περασμένες σε καλαμακι. Αγνόησε την ετοιμη σως και ζητα λαδολέμονο ξεχωριστά, ειναι το μόνο που χρειαζεται ενα σωστα ψημένο κρέας.

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 06 Ιαν 2020, 03:22

Φιλε με "εψησες" να κανω μπανιο και να βγω απ το σπιτι μου μετα απο μερες! :D

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 03:25

Κατηφοριζοντας θα περασεις απο ενα σωρό μπεργκεραδικα, κρεπερι, πίτσα με το κομμάτι, γυραδικα κλπ. Ξερεις τι πρεπει να κανεις, τσεκάρεις μεν κωλαράκια αλλά δεν κάθεσαι για φαγητο, ούτε αν φωνάζουν ολες μαζι σαν σειρήνες χαιδευοντας τις ρώγες τους.

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 03:32

Φτάνουμε λοιπον στον κυρ Μανώλη, τον Κρητικό.

Αλλόκοτο μαγαζί και ελληναραδικο όσο δεν πάει. Υφος σέρβις ανάλογο με τα κεφια. Το ποιό ακριβως εινσι το ωράριο του, πιθανον να μην το εχει αποσαφηνισει ουτε ο περιπτεράς απέναντι . Σίγουρα το οτι ανοίγει αργα και κλείνει νωρίς είναι σημάδι οτι δεν θα φας ασχημα. Απο την αλλη, εχει καταντήσει στην Αθηνα να σημαίνει (εν γένει οχι για το συγκεκριμένο) οτι θα φας και πλερώ ενδεχομένως και υπερεκτιμημενα.

Στο δια ταύτα. Το μαγαζί δεν θα το κανεις μεν στεκι σου, καθότι δεν σε κόβω για αρκουντως μάγκα, καραμπουζουκλή και γεροραμολιμεντο μεν αλλα αξιζει να καταθέσεις μια φορα τον χιπστεροπολυπαθο οβολο σου.

Amantes amentes
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 06 Ιαν 2020, 00:59

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Amantes amentes » 06 Ιαν 2020, 03:44

Εδω δεν παιζει ντελιβερυ. Ούτε πατάτες. Ούτε καρέκλες. Ούτε ορεκτικά.

Μια τηλεόραση στην γωνια παιζει Χατζηνικολάου και (τουλαχιστον) ένας γερος στην γωνια θα μσσουλαει με όρεξη και οδύνη σαν να ναι το τσιτσί ο τελευταίος του ασπασμος.

Πιθανον να πέσεις και σε κανενα μπριοζικο νεανικο ζευγαράκι που ο ετσι της θα εχει την κούκλα με ολες τις τιμες και τα τιαυτα του να πούμε, να τηνε εντυπωσιάσει, διπλοπαρκαροντας την μπέμπα με το χρυσό σταυρικό στον δρομο, ενώ ο οδηγός του 608 του στελνει κωλοδαχτυλα. Η κούκλα εχει ζαρωσει στους ξυλινους πάγκους αντί τραπεζακιων και κοιτάει αηδιασμενη τον χώρο μεχρι να γευτεί την πρώτη μικρή αλλα πεντανοστιμη κρεατοβεργα στον ουρανίσκο της και να θελει και αλλο επειγόντως.

Θα δοκιμάσεις χοιρινό καλαμακι, άπαιχτη πρωτη υλη, άπαιχτο ψήσιμο, μπόλικο λιπάκι και λεμονάκι και ψωμάκι σαν πρόσφορο απο δίπλα. Το μονο προβλημα ειναι οτι ενας ενήλικας μέσου βάρους εχει υπολογιστει οτι χρειαζεται περίπου μια ντουζινα για να χορτάσει επαρκως για κάνα τριωρο.

Κατά τα αλλα, τι Καλύβια, τι Πεντέλη, τι Ρωσίδες στην Καλλιθέα και λοιπά λιφοπαπαρια μαντολες.

Εγω προσωπικα δεν πατάω, ειμαι σε μια ηλικια που δεν μπορώ χωρις καρεκλιτσα και νοητό/σωπηλο/δεληβορικό φλερτ με την σερβιτόρα. Αλλά εσυ να περασεις που εισαι στα ντουζενια σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών