Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 02 Νοέμ 2019, 15:54

Πήγα σε λαϊκό μαγέρικο, δεν ξέρω γιατί αυτοαποκαλείται Bistro, κι έφαγα χοιρινό ψητό, πατάτες, ένα παράξενο σουφλέ με λάχανο, καρότα, φασολάκια τυλιγμένα με μπέικον, και μια σαλάτα. Σάββατο μεσημέρι έχει μπουφέ all you can eat, και πληρώνεις 9,50 ευρώ με ένα αναψυκτικό. Αυτό το μαγαζί γεμίζει συνταξιούχους τα μεσημέρια, πρέπει να έχει μια σύμβαση και να τρων οι γέροι με έκπτωση.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 02 Νοέμ 2019, 19:47

Cavaliere έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 15:54
Πήγα σε λαϊκό μαγέρικο, δεν ξέρω γιατί αυτοαποκαλείται Bistro, ...
Έχω την εντύπωση,απλά εντύπωση δεν το στηρίζω κάπου,ότι τα λεγόμενα bistro πριν αποκτήσουν την ιντελεκτουάλ αίγλη που έχουν τώρα ήταν απλά λαϊκά μαγέρικα.
Κάτι σαν τους δικούς μας καφενέδες που έγιναν μεζεδοπωλεία και αποσταγματοπωλεία (μη χέσω!).
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 03 Νοέμ 2019, 03:51

waldorf έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 19:47
Έχω την εντύπωση,απλά εντύπωση δεν το στηρίζω κάπου,ότι τα λεγόμενα bistro πριν αποκτήσουν την ιντελεκτουάλ αίγλη που έχουν τώρα ήταν απλά λαϊκά μαγέρικα.
Κάτι σαν τους δικούς μας καφενέδες που έγιναν μεζεδοπωλεία και αποσταγματοπωλεία (μη χέσω!).
Μπορεί να είναι έτσι. Καλή εξήγηση.
Ordem e Progresso.

- Casper -

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Νοέμ 2019, 14:30

Μ' έστειλε η μάνα μου στον καινούριο φούρνο της γειτονιάς να πάρω λαχματζούν. Ωραία ήταν. :)

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Νοέμ 2019, 14:39

- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:30
Μ' έστειλε η μάνα μου στον καινούριο φούρνο της γειτονιάς να πάρω λαχματζούν. Ωραία ήταν. :)
Εγώ ξύπνησα και ήθελα μπουγάτσα οπωσδήποτε. Δεν έχω σε λιγότερο από 5 χιλιόμετρα και εκτιμώ ότι δεν αξίζει να τραβηχτώ. Έφαγα ένα μπιφτπέκι με δυο-τρεις πατάτες φούρνου, και να σου πω... :p2: το ίδιο μου κάνει :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

- Casper -

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Νοέμ 2019, 14:42

Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:39
- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:30
Μ' έστειλε η μάνα μου στον καινούριο φούρνο της γειτονιάς να πάρω λαχματζούν. Ωραία ήταν. :)
Εγώ ξύπνησα και ήθελα μπουγάτσα οπωσδήποτε. Δεν έχω σε λιγότερο από 5 χιλιόμετρα και εκτιμώ ότι δεν αξίζει να τραβηχτώ. Έφαγα ένα μπιφτπέκι με δυο-τρεις πατάτες φούρνου, και να σου πω... :p2: το ίδιο μου κάνει :102:
Για επιδόρπιο το βράδυ ή απόγευμα. Εκτός κι' αν σου πέρασε :P

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Νοέμ 2019, 14:51

Cavaliere έγραψε:
02 Νοέμ 2019, 15:54
Πήγα σε λαϊκό μαγέρικο, δεν ξέρω γιατί αυτοαποκαλείται Bistro, κι έφαγα χοιρινό ψητό, πατάτες, ένα παράξενο σουφλέ με λάχανο, καρότα, φασολάκια τυλιγμένα με μπέικον, και μια σαλάτα. Σάββατο μεσημέρι έχει μπουφέ all you can eat, και πληρώνεις 9,50 ευρώ με ένα αναψυκτικό. Αυτό το μαγαζί γεμίζει συνταξιούχους τα μεσημέρια, πρέπει να έχει μια σύμβαση και να τρων οι γέροι με έκπτωση.
Πριν καμιά 25ετατία έφταιγε πολύ ο καπιταλισμός για την παρακμή που βίωνα. Αυτή η παρακμή δεν ήταν κάτι άλλο...
από το κλείσιμο τέτοιων μαγαζιών! Να παίρνω το μηχανάκι και να τραβιέμαι 4-5 χιλιόμετρα μέχρι το Παγκράτι, και να βλέπω ένα κλειστό μαγαζί να το μεταποιούν σε κομπιουτεράδικο (ή ό,τι άλλο). Λέω ρε πστ μου, τοστάδικα ένα σωρό! Σουβλακάδικα, πιτσαρίες. Τι γίνεται ρε; Εξελιχθήκαμε σαν μηχανές και καίμε εναλλακτικά καύσιμα;
Όταν μου λένε ότι "Εκεί έχει ένα καλό μαγειρείο" (όπως καλή ώρα (δεν είπες που όμως!)), τη λέξη καλό την αγνοώ.
Θεωρώ πολύτιμη την πληροφορία της ύπαρξης και μόνο ενός μαγειρείου. Και με την πρώτη ευκαιρία το επισκέπτομαι.
Ο καπιταλισμός παραμένει γαμώτο, τα φραντζάιζοπρατήρια ευτελών καυσίμων αφθονούν :c040:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Νοέμ 2019, 14:55

- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:42
Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:39
- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:30
Μ' έστειλε η μάνα μου στον καινούριο φούρνο της γειτονιάς να πάρω λαχματζούν. Ωραία ήταν. :)
Εγώ ξύπνησα και ήθελα μπουγάτσα οπωσδήποτε. Δεν έχω σε λιγότερο από 5 χιλιόμετρα και εκτιμώ ότι δεν αξίζει να τραβηχτώ. Έφαγα ένα μπιφτπέκι με δυο-τρεις πατάτες φούρνου, και να σου πω... :p2: το ίδιο μου κάνει :102:
Για επιδόρπιο το βράδυ ή απόγευμα. Εκτός κι' αν σου πέρασε :P
Μου πέρασε. Θα το καλύψω επίσης με γίγαντες. Άσε που μου ψιλογύρισε σε γαλακτομπούρεκο.
Ρε συ πόσο έντονο είναι αυτό όταν σε πιάνει;!!! :P

#soma_mou_ftiagmeno_apo_pilo.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

- Casper -

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Νοέμ 2019, 21:44

Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:55
- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:42
Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:39


Εγώ ξύπνησα και ήθελα μπουγάτσα οπωσδήποτε. Δεν έχω σε λιγότερο από 5 χιλιόμετρα και εκτιμώ ότι δεν αξίζει να τραβηχτώ. Έφαγα ένα μπιφτπέκι με δυο-τρεις πατάτες φούρνου, και να σου πω... :p2: το ίδιο μου κάνει :102:
Για επιδόρπιο το βράδυ ή απόγευμα. Εκτός κι' αν σου πέρασε :P
Μου πέρασε. Θα το καλύψω επίσης με γίγαντες. Άσε που μου ψιλογύρισε σε γαλακτομπούρεκο.
Ρε συ πόσο έντονο είναι αυτό όταν σε πιάνει;!!! :P

#soma_mou_ftiagmeno_apo_pilo.
Το στομάχι μου ρε συ. Χαχαχα

Ψηφίζω γαλακτομπούρεκο.
Το πόσο έντονο είναι, άστα. Γυναίκες να ρωτάς λίγο πριν αδιαθετήσουν που αναστατώνονται οι ορμόνες και σε πιάνει η έντονη λιγούρα σε σημείο που μπορεί να φας τυρογαριδάκια με νουτέλα! Έτσιι, εκδίκηση, τράβα τώρα και εσύ :lol:

(Όταν σε πιάνει είναι επειδή ο οργανισμός νομίζει ότι πεινάει. Εμένα μου περνάει -συνήθως- αν φάω το οτιδήποτε άλλο ακόμα και σε μικρές ποσότητες)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος - Casper - την 03 Νοέμ 2019, 21:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Νοέμ 2019, 21:46

- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 21:44
Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:55
- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:42


Για επιδόρπιο το βράδυ ή απόγευμα. Εκτός κι' αν σου πέρασε :P
Μου πέρασε. Θα το καλύψω επίσης με γίγαντες. Άσε που μου ψιλογύρισε σε γαλακτομπούρεκο.
Ρε συ πόσο έντονο είναι αυτό όταν σε πιάνει;!!! :P

#soma_mou_ftiagmeno_apo_pilo.
Το στομάχι μου ρε συ. Χαχαχα

Ψηφίζω γαλακτομπούρεκο.
Το πόσο έντονο είναι, άστα. Γυναίκες να ρωτάς λίγο πριν αδιαθετήσουν που αναστατώνονται οι ορμόνες και σε πιάνει η έντονη λιγούρα σε σημείο που μπορεί να φας τυρογαριδάκια με νουτέλα! Έτσιι, εκδίκηση, τράβα τώρα και εσύ :lol:

(Όταν σε πιάνει είναι επειδή συνήθως πεινάμε. Εμένα μου περνάει -συνήθως- αν φάω το οτιδήποτε άλλο)

Ναι λες και δεν τα βλέπω συχνά πυκνά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

- Casper -

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 03 Νοέμ 2019, 21:48

Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 21:46
- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 21:44
Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:55


Μου πέρασε. Θα το καλύψω επίσης με γίγαντες. Άσε που μου ψιλογύρισε σε γαλακτομπούρεκο.
Ρε συ πόσο έντονο είναι αυτό όταν σε πιάνει;!!! :P

#soma_mou_ftiagmeno_apo_pilo.
Το στομάχι μου ρε συ. Χαχαχα

Ψηφίζω γαλακτομπούρεκο.
Το πόσο έντονο είναι, άστα. Γυναίκες να ρωτάς λίγο πριν αδιαθετήσουν που αναστατώνονται οι ορμόνες και σε πιάνει η έντονη λιγούρα σε σημείο που μπορεί να φας τυρογαριδάκια με νουτέλα! Έτσιι, εκδίκηση, τράβα τώρα και εσύ :lol:

(Όταν σε πιάνει είναι επειδή συνήθως πεινάμε. Εμένα μου περνάει -συνήθως- αν φάω το οτιδήποτε άλλο)

Ναι λες και δεν τα βλέπω συχνά πυκνά.
Δείξτε κατανόηση :(

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Νοέμ 2019, 21:49

- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 21:48
Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 21:46
- Casper - έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 21:44


Το στομάχι μου ρε συ. Χαχαχα

Ψηφίζω γαλακτομπούρεκο.
Το πόσο έντονο είναι, άστα. Γυναίκες να ρωτάς λίγο πριν αδιαθετήσουν που αναστατώνονται οι ορμόνες και σε πιάνει η έντονη λιγούρα σε σημείο που μπορεί να φας τυρογαριδάκια με νουτέλα! Έτσιι, εκδίκηση, τράβα τώρα και εσύ :lol:

(Όταν σε πιάνει είναι επειδή συνήθως πεινάμε. Εμένα μου περνάει -συνήθως- αν φάω το οτιδήποτε άλλο)

Ναι λες και δεν τα βλέπω συχνά πυκνά.
Δείξτε κατανόηση :(
Κάνουμε και τίποτα άλλο σ' αυτή τη ζωή;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Νοέμ 2019, 00:00

Χαοτικός έγραψε:
03 Νοέμ 2019, 14:51
Πριν καμιά 25ετατία έφταιγε πολύ ο καπιταλισμός για την παρακμή που βίωνα. Αυτή η παρακμή δεν ήταν κάτι άλλο...
από το κλείσιμο τέτοιων μαγαζιών! Να παίρνω το μηχανάκι και να τραβιέμαι 4-5 χιλιόμετρα μέχρι το Παγκράτι, και να βλέπω ένα κλειστό μαγαζί να το μεταποιούν σε κομπιουτεράδικο (ή ό,τι άλλο). Λέω ρε πστ μου, τοστάδικα ένα σωρό! Σουβλακάδικα, πιτσαρίες. Τι γίνεται ρε; Εξελιχθήκαμε σαν μηχανές και καίμε εναλλακτικά καύσιμα;
Όταν μου λένε ότι "Εκεί έχει ένα καλό μαγειρείο" (όπως καλή ώρα (δεν είπες που όμως!)), τη λέξη καλό την αγνοώ.
Θεωρώ πολύτιμη την πληροφορία της ύπαρξης και μόνο ενός μαγειρείου. Και με την πρώτη ευκαιρία το επισκέπτομαι.
Ο καπιταλισμός παραμένει γαμώτο, τα φραντζάιζοπρατήρια ευτελών καυσίμων αφθονούν
Στο νήμα που άνοιξα περί μαγειρείων, γράφω πού έχω εντοπίσει τίμια μαγέρικα, κυρίως στον Πειραιά. Εκεί που δουλεύω τώρα εκτός έδρας ας πούμε κοιτάω να τρώω μαγειρεμένο φαγητό, γιατί ζω μόνος, και με 47 χρόνια δεν είμαι για κάθε μέρα πίτσα και fast food. Όταν επιστρέψω στην οικογένεια Αμβούργο θα τρώω κάθε μέρα φαγάκι. Βρήκα 3 λύσεις, κι είμαι σε μια πόλη της Ρηνανίας.
1. Τούρκικα μικρομάγαζα που κάθε μέρα κάνουν ένα μαγειρευτό, μπάμιες, φασόλια, φασολάκια, φακές, κ.α.
2. Χασάπικα, τυπικά γερμανικά, που κάνουν κάθε μέρα δυο-τρία πιάτα.
3. Μαγειρεία αστικά, όπως αυτό που προανέφερα, με μενού ημέρας, που τρως κανονικό φαΐ.
Αν ψάχνεις στο λεκανοπέδιο μαγέρικο μπεκιάρικο, παλιό, λαϊκό, πετάξου Πειραιά, Σαχτούρη, να βρεις το Τζάκι. Εκεί παραγγέλνουν κι οι γέροι μου, όταν βαριούνται να μαγειρέψουν μετά το εγκεφαλικό της μάνας συμβαίνει συχνότερα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Νοέμ 2019, 16:50

ΕικόναΕικόνα
Το πρώτο είναι χοιρινή χωρίς κόκκαλο με σπανάκι, μανιτάρια και τυρί ψημένο, και το άλλο σούπα με αρακά και λουκάνικο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 10 Νοέμ 2019, 17:59

Σήμερα με τάισε η Aegean. Και παρότι δεν τρώω σχεδόν ποτέ στα αεροπλάνα, σήμερα ξεπατωθηκα για κάποιο λόγο.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών