Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 30 Μαρ 2019, 19:42

Ορέστης 35 δοκίμασα Τσιμιτσάνγκας! Με κοτόπουλο,πουρέ φασολιών,τυρί, σως γιαουρτιού και ντομάτα. Μου άρεσε πάααααρα πολύ :hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 31 Μαρ 2019, 04:28

Naida έγραψε:
30 Μαρ 2019, 19:42
Ορέστης 35 δοκίμασα Τσιμιτσάνγκας! Με κοτόπουλο,πουρέ φασολιών,τυρί, σως γιαουρτιού και ντομάτα. Μου άρεσε πάααααρα πολύ :hebit:
Θα παρω αυριο αν περασω. :smt023

Άβαταρ μέλους
ζανακς
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 07 Μαρ 2019, 02:06
Phorum.gr user: 43
Τοποθεσία: Milf 's heart naoume

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ζανακς » 31 Μαρ 2019, 05:06

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
19 Μαρ 2019, 18:42
Rocco Siffredi έγραψε:
19 Μαρ 2019, 12:11
Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
17 Μαρ 2019, 23:44

Πιτα γυρο κλπ; Μπα σπάνια. Μου βρωμάνε και μετά πλενω όλη την ώρα τα δόντια μου.
οχι γυρο
πιτα καλαμακι να παιρνεις :003:
Και με σουβλάκι που λεμε εμείς, καλαμάκι εσείς, δεν με ψήνει. Αν είναι να πάρω κάτι τέτοιο, μάλλον σε κοντοσούβλι θα πάω και ας είναι και πρόβειο να γουστάρουμε.
Από το από έξω, δεν με ψήνει τίποτα, ούτε γύρους, ούτε πίτσες δεν λαχταράω.Άντε να πάρω κανένα σιροπιαστό ή κανένα παγωτό το καλοκαίρι. Βασικά το μόνο πράγμα που δεν μπορώ να αντισταθώ, είναι οι ξηροί καρποι. Άνετα τρώω μισό κιλό κάσιους. Για τα άλλα, στα αρχίδια μου, όλα τα φαγητά, αν τα μαγειρέψω εγω, καλά θα τα κάνω :D

Φιλε σε διαβάζω χρόνια, νομίζω πρωτομπηκα ως επισκέπτης φευγαλέα και μου έμεινε αρχικως μονο η αύρα σου απο ολο το φορουμ τοτε

Τεσπα, αν ερθεις αθηνα, θα σε πάω σε ενα μερος για κοντοσουβλι, ερημιά γυρω, αεράκι απο το κοντινο νεκροταφείο, φυτά διάσπαρτα, ο Αλβανος ιδιοκτήτης να χαζευει ταινιούλα στο λαπτοπ(και σπάνια πετυχαίνεις τίμιο Αλβανο αλλα αν πετύχεις, ο πιο τίμιος Έλληνας μπροστα του ειναι δον κορλεονε), πελατεια μερικοί αφραγκοι φοιτητες, κανένας μοναχικος νεκροθάφτης που εχει παρκάρει βιαστικά την νεκροφόρα στο πεζοδρόμιο απέξω, γενικά το μαγαζι είναι πολυ κυρίλα φαση

Κοντοσουβλι απίστευτο, όσο πρεπει λιπαρό και κριτσανιστο, ψωμάκι σαντουιτς μεγέθους κολατσιό οικοδομου που σπρώχνει και παντρεμένη μιλφαρα, σπιτική σως με τριμμένο καρότο, κρασί χυμα άπαιχτο, πατάτα ετοιματζιδικη σε λάδι τοσο φρέσκο που στα μπεργκεραδικα οι ιδιοκτήτες δεν εχουνε ματαδει ουτε οταν στελνανε πεσκέσι για την αδεια

Μουσική ραδιόφωνο έντεχνο αλλα και με τις αλογοουριστικες ροκαδικες στιγμές του και φυσικά ματς στην τηλεόραση που δεν βλέπει ψυχη (ο Αλβανος εχει τορενταδικο στο λαπτοπ)

Εκει εχω πάρει τα μισα παραπανισια κιλα μου, τα αλλα μισα τα πηρα οταν το μωρο μου ειπε οτι απο τυχη ερωτευτηκαμε

Ειλικρινά θελω να σε πάω να σε κεράσω, μου εχεις κάνει την καρδια περιβόλι τοσα χρονια, είτε μιλας για συνταγή γαλοπούλας, είτε για σεξ, είτε για γυναικες, γενικά ο τρόπος που βλεπεις την ζωη, τις μοδες, το μειδιαμα σου, η διαχρονικοτητα σου, οι στιγμές μεγαλειου με αναγλυφα τα κόμπλεξ μας σαν έργα τέχνης, εισαι ενα Ποίημα. Στην πολιτικη και στον βοσκοπουλο δεν σε καταλαβαίνω, αλλα δεν πειράζει, εισαι θεος φιλε, οι άλλοι άνθρωποι φτιάχνουνε περσονες, εσυ εισαι σαν η περσονα να έφτιαξε ανθρωπο, σίγουρα διανυεις τρολιστικη ανομβρια αλλα ακομα και τωρα δεν φαγώθηκες με τα σωθικά σου, δεν πούλησες τον μύθο, δεν προδωσες τον καραμπαμπισμο σου με κακογερατειά. Και αλλους εχω αποθεωσει όπως τον Τέλη ή την Ιφιδα αλλα ενδεχομένως να τους ντρεπόμουν απο κοντα, εσυ ξερω οτι θα ησουν μεν μια αφορμή αμηχανιας αλλα εχεις τοσο ολοκληρωμένο συγγραφικό έργο που μου ειναι αδιάφορο να σου μιλησω απο κοντα, μονο το φαγί να σου προσφέρω και θα περιμένω απεξω διακριτικά πλησίον της νεκροφορας, πμ οταν κατέβεις οπωσδηποτε.
Μέλη που έχω σε λίστα αοράτων : [εδώ είναι τα ονόματα αλλά δεν τα βλέπετε, επειδή είναι αόρατα]

Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριάρης
Δημοσιεύσεις: 2892
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:01
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη/ Ν. Μακεδονία

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υπερκουλτουριάρης » 31 Μαρ 2019, 11:22

ζανακς έγραψε:
31 Μαρ 2019, 05:06


Φιλε σε διαβάζω χρόνια, νομίζω πρωτομπηκα ως επισκέπτης φευγαλέα και μου έμεινε αρχικως μονο η αύρα σου απο ολο το φορουμ τοτε

Τεσπα, αν ερθεις αθηνα, θα σε πάω σε ενα μερος για κοντοσουβλι, ερημιά γυρω, αεράκι απο το κοντινο νεκροταφείο, φυτά διάσπαρτα, ο Αλβανος ιδιοκτήτης να χαζευει ταινιούλα στο λαπτοπ(και σπάνια πετυχαίνεις τίμιο Αλβανο αλλα αν πετύχεις, ο πιο τίμιος Έλληνας μπροστα του ειναι δον κορλεονε), πελατεια μερικοί αφραγκοι φοιτητες, κανένας μοναχικος νεκροθάφτης που εχει παρκάρει βιαστικά την νεκροφόρα στο πεζοδρόμιο απέξω, γενικά το μαγαζι είναι πολυ κυρίλα φαση

Κοντοσουβλι απίστευτο, όσο πρεπει λιπαρό και κριτσανιστο, ψωμάκι σαντουιτς μεγέθους κολατσιό οικοδομου που σπρώχνει και παντρεμένη μιλφαρα, σπιτική σως με τριμμένο καρότο, κρασί χυμα άπαιχτο, πατάτα ετοιματζιδικη σε λάδι τοσο φρέσκο που στα μπεργκεραδικα οι ιδιοκτήτες δεν εχουνε ματαδει ουτε οταν στελνανε πεσκέσι για την αδεια

Μουσική ραδιόφωνο έντεχνο αλλα και με τις αλογοουριστικες ροκαδικες στιγμές του και φυσικά ματς στην τηλεόραση που δεν βλέπει ψυχη (ο Αλβανος εχει τορενταδικο στο λαπτοπ)

Εκει εχω πάρει τα μισα παραπανισια κιλα μου, τα αλλα μισα τα πηρα οταν το μωρο μου ειπε οτι απο τυχη ερωτευτηκαμε

Ειλικρινά θελω να σε πάω να σε κεράσω, μου εχεις κάνει την καρδια περιβόλι τοσα χρονια, είτε μιλας για συνταγή γαλοπούλας, είτε για σεξ, είτε για γυναικες, γενικά ο τρόπος που βλεπεις την ζωη, τις μοδες, το μειδιαμα σου, η διαχρονικοτητα σου, οι στιγμές μεγαλειου με αναγλυφα τα κόμπλεξ μας σαν έργα τέχνης, εισαι ενα Ποίημα. Στην πολιτικη και στον βοσκοπουλο δεν σε καταλαβαίνω, αλλα δεν πειράζει, εισαι θεος φιλε, οι άλλοι άνθρωποι φτιάχνουνε περσονες, εσυ εισαι σαν η περσονα να έφτιαξε ανθρωπο, σίγουρα διανυεις τρολιστικη ανομβρια αλλα ακομα και τωρα δεν φαγώθηκες με τα σωθικά σου, δεν πούλησες τον μύθο, δεν προδωσες τον καραμπαμπισμο σου με κακογερατειά. Και αλλους εχω αποθεωσει όπως τον Τέλη ή την Ιφιδα αλλα ενδεχομένως να τους ντρεπόμουν απο κοντα, εσυ ξερω οτι θα ησουν μεν μια αφορμή αμηχανιας αλλα εχεις τοσο ολοκληρωμένο συγγραφικό έργο που μου ειναι αδιάφορο να σου μιλησω απο κοντα, μονο το φαγί να σου προσφέρω και θα περιμένω απεξω διακριτικά πλησίον της νεκροφορας, πμ οταν κατέβεις οπωσδηποτε.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! Αν σε έκανα να περάσεις ευχάριστα τον χρόνο σου είναι μια ικανοποίηση και αν μπήκες στην διαδικασία να γράψεις τόσα όμορφα πράγματα για εμένα, στις 5 και κάτι το πρωί :D , είναι κάτι που με τιμάει πολύ! Αν και σημείωση, ότι γράφηκε εδώ ή στο παλιό, γράφηκε αποκλειστικά για εμένα,για να εκτονωθεί η ψυχική διάθεση της στιγμής, όχι για αυτόν που θα το διαβάσει και χωρίς καμιά ναρκισσιστική διάθεση,αφού είμαι και ντροπαλός :oops:
Το αλβανικό κοντοσούβλι είναι σαν να το φάγαμε παρέα αγκαζέ. Ποτέ δεν ξέρεις δηλαδή, μπορεί και να το φάμε.
Πάντως μην τρελαίνεσαι, πολύ συνηθισμένος(από μια άποψη) και χαμηλών τόνων ,τύπος είμαι.
Αν αλλάζει η περσόνα με τα χρόνια, είναι γιατί αλλάζει και ο άνθρωπος από πίσω της. Άλλο ποιος ήμουν, άλλο ποιος είμαι, άλλο τι θα γίνω. Από μια άποψη, σημείωση αυτή, δεν τρολαρω ποτέ, ο τρόπος γραφής είναι τέτοιος και μπερδεύει.
Για τον Τέλη δεν συμφωνώ. Τον αγαπήσαμε κάποτε μέσα στην αφέλεια μας, αλλά απογοήτευσε τα μάλα στην πορεία, πλέον μόνο σπαμ κάνει,όπως τόσοι άλλοι. Καλύτερα να μείνει στην λήθη, να θυμόμαστε τα καλά του, όταν ξεφτίσει η απογοήτευση.
Η Ίφιδα είναι και για εμένα μια από τις πιο σεβαστές, και αξιοπρεπείς παρουσίες. Καμιά φορά παθιάζεται παραπάνω από ότι πρέπει και διαισθάνομαι πως στεναχωριέται η ίδια, αλλά δεν πειράζει, είναι και αυτό κομμάτι της γοητείας της :wink
.... Υπάρχουν και αρκετοί χρήστες όμως ακόμα, που τους απολαμβάνω.Ανα διαστήματα τους δείχνω τον θαυμασμό μου, γιατί ο καλός λόγος αν είναι αληθινός και ανυστερόβουλος πρέπει να λέγεται, βελτιώνει τον κόσμο σαν σύνολο και της ζωές μας ατομικά!
Έχουμε τα στραβά μας σαν λαός, αλλά είμαστε Έθνος γενικευμένα καλλιτεχνικό :g030: ΄Oσο υπάρχει τράπουλα, θα βγαίνουνε παπάδες που είπε και ο Στράτος....

the comet the course the tail

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 31 Μαρ 2019, 12:16

ζανακς έγραψε:
31 Μαρ 2019, 05:06
Και αλλους εχω αποθεωσει όπως τον Τέλη ή την Ιφιδα αλλα ενδεχομένως να τους ντρεπόμουν απο κοντα
γιατί να ντρεπόσουν; να φοβόσουν θα έπρεπε.

θέλω να πω δυο πράγματα σχετικά με όσα λέγονται στα δύο τελευταία ποστ με αβέρτα μελάνι και σάλιο (ειδικά το ποστ του ζάνακς ήταν αηδιαστικό):

οι εποχές αθωότητας, όπου το πχορουμ είχε πλάκα έχουν περάσει εδώ και χρόνια. δεν είναι μόνο το ότι αλλάξαμε. υπάρχει συναίσθημα πολύ, το οποίο είναι βαρύτερο της όποιας αυταρέσκειας ή όρεξης για τζέρτζελο. αισθάνομαι ότι τελειώσανε οι εποχές που ποζάραμε αυτάρεσκα και κάναμε χαβαλέ. συσσωρεύτηκε συναίσθημα βαρύ, αντιπάθειες, αντιπάθεια για όσα γράφοντα και αυτό αν είσαι άνθρωπος πρέπει σε μπλοκάρει κάποια στιγμή, να βγάλεις στράβωμα, εκτός και αν είσαι τόσο βυθισμένος αυτιστικά στην περσόνα σου και αγνοείς το περιβάλλον. ήθελα να γράψω κι άλλα - ίσως κάποια άλλη στιγμή.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 31 Μαρ 2019, 17:42

Ακροβάτης, Παπάφη με Ικονίου (κοντά Κλεάνθους), Τούμπα.

Κρητικό κυριλέ μεζεδοπωλείο.

Δεν πεινούσα, για την ρακή πήγα. Δοκίμασα απ' ότι παρήγγειλε η παρέα. Σαλάτα Σταμναγκάθι, ικανοποιητική, καλαμάρι και χταπόδι σχάρας αρκετά γευστικά, τηγανητές πατάτες άψητες. Ίσως φταίει που ήταν κομμένες σε χοντρά κομμάτια. Από ένα πιάτο με σκουμπρί, που δοκίμασα μόνο το σκουμπρί, ήταν πεντανόστιμο.

Ρακή δυνατή, γεμάτη γεύση, και καθαρή.

Γλυκό είχε καρυδόπιτα και σοκολατόπιτα, τίμια πράγματα.

Οι τιμές μου φάνηκαν τσιμπημένες, αλλά δικαιολογείται από το όλο ύφος που θέλει να δείχνει το μαγαζί.

Υ.Γ.: Διαθέτει μεγάλη ποικιλία κρασιών.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 31 Μαρ 2019, 21:26

Όλο αόριστες περιγραφές κάνετε.
Βάλτε φώτο και τιμές βρε όπως εγώ:

2 μερίδες χοιρινό με πατάτες στο φούρνο, 1 σαγανάκι, 1 σαλάτα, 2 κόκα-κόλες, ψωμί. = 26 ευρώ
Απλό φαΐ Ελληνικό, νοστιμότατο, μεγάλες μερίδες που χορταίνει και άντρας.
.
το φαγητό.jpg
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 01 Απρ 2019, 00:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 31 Μαρ 2019, 21:29

Και η υπέροχη θέα, το χωριό στο βουνό και στο βάθος ο Μεσσηνιακός κόλπος.
Σε τραπέζι στο μπαλκόνι κάτσαμε.
Παραδοσιακή ταβέρνα «Τα Μαλαμάκια» στα Περιβολάκια έξω από την Καλαμάτα.
.
η θέα.jpg

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 02 Απρ 2019, 19:24

Πατάτα ψητή με βούτυρο γεμιστή με παντζάροσαλάτα, φασολάκια νομίζω και κάτι καυτερό (κάηκα :-? ξεμπούκωσα από το συνάχι ) στο Jacket potato στο κέντρο.

Ορέστης 35έχει και χορτοφαγικά και οικονομικά :g030:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Απρ 2019, 00:04

Naida έγραψε:
02 Απρ 2019, 19:24
Πατάτα ψητή με βούτυρο γεμιστή με παντζάροσαλάτα, φασολάκια νομίζω και κάτι καυτερό (κάηκα :-? ξεμπούκωσα από το συνάχι ) στο Jacket potato στο κέντρο.

Ορέστης 35έχει και χορτοφαγικά και οικονομικά :g030:
Το ξερω ρε συ αλλα δε μου αρεσει η μυρωδια της ψητης με τη φλουδα πατατας.

Ορέστης 35

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 03 Απρ 2019, 00:17

Naida μην παραλειψεις να δοκιμασεις το σουβλακι με μανιταρι στη Θεμιστοκλεους στα Εξαρχεια. Ειναι ξεχωριστο.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 03 Απρ 2019, 07:01

Ορέστης 35 έγραψε:
03 Απρ 2019, 00:17
Naida μην παραλειψεις να δοκιμασεις το σουβλακι με μανιταρι στη Θεμιστοκλεους στα Εξαρχεια. Ειναι ξεχωριστο.
Μανιτάρια πχ πλευρώτους; :romance-hearteyes: Τρελαίνομαι για τέτοια στα κάρβουνα με μουσταρδολαδολεμονο. Όπως θέλω να δοκιμάσω και το κιουνεφέ στην Αιόλου που φημολογείται πως κάνει το καλύτερο κιουνεφέ στην Αθήνα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 03 Απρ 2019, 07:13

πιες ενα καφε μαρη πρωτα,βαλε και ενα τσουκαλι στην ωτια ολο εξω τρως,ακαματα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 03 Απρ 2019, 07:41

perseus έγραψε:
03 Απρ 2019, 07:13
πιες ενα καφε μαρη πρωτα,βαλε και ενα τσουκαλι στην ωτια ολο εξω τρως,ακαματα.
Μαγειρεύω και στο σπίτι :klino:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τι έφαγα έξω, το νήμα του μπεκιάρη.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 03 Απρ 2019, 08:18

Τον εχεις ρημαξει στο τζανκ φουντ τον ανθρωπο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών