Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 17 Φεβ 2023, 17:01

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:39
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:18
για να με μαστιγώσεις αλύπητα :whp:
Έχασες. Με ξενερώνουν απίστευτα οι ντομ φάσεις.

Το ξέρω, τι εκτιμώ και το συμμερίζομαι. Το κακό είναι ότι μπαίνεις σε απλά καθημερινά νήματα αποφασισμένη να κυριαρχήσεις στους συνομιλητές, χωρίς το παραμικρό παιχνίδι υποταγής, ακαριαία. Όχι σαν αυτοσκοπό συζήτησης μεν, σαν απαράβατο κανόνα δε.

Σήμερα θα φτιάξω ομελέτα και μανιτάρια. Δεν μου αρέσουν τα μανιτάρια εντός της ομελετας, αλλά ξεχωριστά αντί για τσιτσί. Άλλωστε τα βρίσκω πιο ηδονικα στον ουρανίσκο από τα περισσότερα κρέατα που δεν έχουν κάποιο σούπερ ντουπερ μαγείρεμα και χίλια μυρωδικά επανου.
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29694
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Φεβ 2023, 17:06

Cecily Anne έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:38
Cecily Anne έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:02


Α δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, αλλά τώρα που το λες θα κάνω καμιά δοκιμή. Απλά την τρώω πιο συχνά από τα παντζάρια και δε νομίζω ότι μπορώ να εντάξω σκορδοστούπι με τέτοια συχνότητα στη διατροφή μου. Μου κάθεται βαρύ. :102:
Μα δεν αναφέρομαι σε σκορδοστούμπι, βρε Σέσι. Αυτό παίζει σε κατηγορία σκορδαλιάς ή πατσά (που ούτως ή άλλως δεν τρελλαίνομαι). Αναφέρομαι στο να τρίψεις, μία ή μισή σκελίδα σκόρδου ή απλώς να χρησιμοποιήσεις αποξηραμένο σκόρδο, στην αναλογία που θες. Και ακριβώς γι' αυτό προτείνω και μπούκοβο σε παραλλαγή της ψιλοκομμένης καυτερής πιπεριάς.

Απλώς οι λαχανοκαροτοσαλάτες, έχουν κάτι πολύ θετικό. Αν τις κάνεις εσύ (τρίβοντας λάχανο και καρότο στις αναλογίες που θέλεις) και τις βάλεις σε ένα τάπερ, διατηρούνται φρέσκες για πολύ περισσότερο χρόνο στο ψυγείο. Αν ψιλοκόψεις αντίστοιχα, μαρούλι με φρέσκο κρεμμυδάκι (μια ακόμη κλασσική ελληνική μίξη) διατηρείται πολύ λιγότερο χρόνο. Απλώς τώρα δεν είναι η εποχή τους. Στην τελική παίζουν και οι έτοιμες σαλάτες στα σ/μ, που είναι μια χαρά για δοκιμή.

Δοκίμασε πάντως αυτό που λέω με τη λαχανοκαροτοσαλάτα. Λάδι, λεμόνι ή ξύδι, μισή σκελίδα σκόρδο ή αποξηραμένο, αλάτι, λίγο μπούκοβο ή έστω πιπέρι, ζύμωσε το μίγμα για να φύγουν τα υγρά κι αν δεν σ' αρέσει, κανένα πρόβλημα. Αν σ' αρέσει, είναι μια νόστιμη και ΚΥΡΙΩΣ εύκολη σαλάτα, που θέλει ελάχιστα υλικά και ταιριάζει με πολλά πιάτα.
Ναι, θα το δοκιμάσω!! Καλά εννοείται ότι διατηρούνται φουλ, γι'αυτό τις τρώω. Επίσης με το λάχανο χορταίνω περισσότερο.
Αυτά τα δύο στουμπώνουν τόσο μα τόσο πολύ.

Επίσης ειδικά το καρότο στην εγκυμοσύνη, δεν υπήρχε φορά που το έφαγα και δεν έγινε ρουκέτα που το ξαναείδα μπροστά μου ακριβώς όπως ήταν στο πιάτο. Δεν το άντεχα με τίποτα. Έκανα πολλά χρόνια να το ξαναφάω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 17 Φεβ 2023, 17:06

αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:39
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:18
για να με μαστιγώσεις αλύπητα :whp:
Έχασες. Με ξενερώνουν απίστευτα οι ντομ φάσεις.

Το ξέρω, τι εκτιμώ και το συμμερίζομαι. Το κακό είναι ότι μπαίνεις σε απλά καθημερινά νήματα αποφασισμένη να κυριαρχήσεις στους συνομιλητές, χωρίς το παραμικρό παιχνίδι υποταγής, ακαριαία. Όχι σαν αυτοσκοπό συζήτησης μεν, σαν απαράβατο κανόνα δε.

Σήμερα θα φτιάξω ομελέτα και μανιτάρια. Δεν μου αρέσουν τα μανιτάρια εντός της ομελετας, αλλά ξεχωριστά αντί για τσιτσί. Άλλωστε τα βρίσκω πιο ηδονικα στον ουρανίσκο από τα περισσότερα κρέατα που δεν έχουν κάποιο σούπερ ντουπερ μαγείρεμα και χίλια μυρωδικά επανου.
Γιατί δεν αναγνωρίζεις ότι η Γαλή είναι πολυτάλαντη; Ψυχολόγος και Life coach, δεινή μαγείρισσα που τον Πετρετζίκη και τους άλλους τους έχει για πρωινό, πολιτική αναλύτρια, πανταχού παρούσα και τα πάντα σχολιάζουσα. Τέτοια ταλέντα σπανίζουν στις μέρες μας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Φεβ 2023, 17:10

αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:01
Το κακό είναι ότι μπαίνεις σε απλά καθημερινά νήματα αποφασισμένη να κυριαρχήσεις στους συνομιλητές, χωρίς το παραμικρό παιχνίδι υποταγής, ακαριαία.
Το κακό είναι ότι κάπου έχεις μπλέξει το παιχνίδι υποταγής/δολώματος στον κάθε ντομ παπάρα, που τσιμπάει με κλισέ παντός τύπου για να το παίξει γουοναμπί αφέντης της κωλοπετεινίτσας, με τις παραδοσιακές συνταγές μαγειρικής, που λένε διαχρονικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 17 Φεβ 2023, 17:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Φεβ 2023, 17:11

Gherschaagk έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:06
Cecily Anne έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:38


Μα δεν αναφέρομαι σε σκορδοστούμπι, βρε Σέσι. Αυτό παίζει σε κατηγορία σκορδαλιάς ή πατσά (που ούτως ή άλλως δεν τρελλαίνομαι). Αναφέρομαι στο να τρίψεις, μία ή μισή σκελίδα σκόρδου ή απλώς να χρησιμοποιήσεις αποξηραμένο σκόρδο, στην αναλογία που θες. Και ακριβώς γι' αυτό προτείνω και μπούκοβο σε παραλλαγή της ψιλοκομμένης καυτερής πιπεριάς.

Απλώς οι λαχανοκαροτοσαλάτες, έχουν κάτι πολύ θετικό. Αν τις κάνεις εσύ (τρίβοντας λάχανο και καρότο στις αναλογίες που θέλεις) και τις βάλεις σε ένα τάπερ, διατηρούνται φρέσκες για πολύ περισσότερο χρόνο στο ψυγείο. Αν ψιλοκόψεις αντίστοιχα, μαρούλι με φρέσκο κρεμμυδάκι (μια ακόμη κλασσική ελληνική μίξη) διατηρείται πολύ λιγότερο χρόνο. Απλώς τώρα δεν είναι η εποχή τους. Στην τελική παίζουν και οι έτοιμες σαλάτες στα σ/μ, που είναι μια χαρά για δοκιμή.

Δοκίμασε πάντως αυτό που λέω με τη λαχανοκαροτοσαλάτα. Λάδι, λεμόνι ή ξύδι, μισή σκελίδα σκόρδο ή αποξηραμένο, αλάτι, λίγο μπούκοβο ή έστω πιπέρι, ζύμωσε το μίγμα για να φύγουν τα υγρά κι αν δεν σ' αρέσει, κανένα πρόβλημα. Αν σ' αρέσει, είναι μια νόστιμη και ΚΥΡΙΩΣ εύκολη σαλάτα, που θέλει ελάχιστα υλικά και ταιριάζει με πολλά πιάτα.
Ναι, θα το δοκιμάσω!! Καλά εννοείται ότι διατηρούνται φουλ, γι'αυτό τις τρώω. Επίσης με το λάχανο χορταίνω περισσότερο.
Αυτά τα δύο στουμπώνουν τόσο μα τόσο πολύ.

Επίσης ειδικά το καρότο στην εγκυμοσύνη, δεν υπήρχε φορά που το έφαγα και δεν έγινε ρουκέτα που το ξαναείδα μπροστά μου ακριβώς όπως ήταν στο πιάτο. Δεν το άντεχα με τίποτα. Έκανα πολλά χρόνια να το ξαναφάω.
:xena: Εννοείς προκαλούν δυσκοιλιότητα; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29694
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 17 Φεβ 2023, 17:13

Cecily Anne έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:11
Gherschaagk έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:06
Cecily Anne έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:41


Ναι, θα το δοκιμάσω!! Καλά εννοείται ότι διατηρούνται φουλ, γι'αυτό τις τρώω. Επίσης με το λάχανο χορταίνω περισσότερο.
Αυτά τα δύο στουμπώνουν τόσο μα τόσο πολύ.

Επίσης ειδικά το καρότο στην εγκυμοσύνη, δεν υπήρχε φορά που το έφαγα και δεν έγινε ρουκέτα που το ξαναείδα μπροστά μου ακριβώς όπως ήταν στο πιάτο. Δεν το άντεχα με τίποτα. Έκανα πολλά χρόνια να το ξαναφάω.
:xena: Εννοείς προκαλούν δυσκοιλιότητα; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
Εννοώ πως σε κάνουν κουνέλι εντελώς.

Αυτό που λες.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Φεβ 2023, 17:17

Καρολίνα έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:06
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 16:39


Έχασες. Με ξενερώνουν απίστευτα οι ντομ φάσεις.

Το ξέρω, τι εκτιμώ και το συμμερίζομαι. Το κακό είναι ότι μπαίνεις σε απλά καθημερινά νήματα αποφασισμένη να κυριαρχήσεις στους συνομιλητές, χωρίς το παραμικρό παιχνίδι υποταγής, ακαριαία. Όχι σαν αυτοσκοπό συζήτησης μεν, σαν απαράβατο κανόνα δε.

Σήμερα θα φτιάξω ομελέτα και μανιτάρια. Δεν μου αρέσουν τα μανιτάρια εντός της ομελετας, αλλά ξεχωριστά αντί για τσιτσί. Άλλωστε τα βρίσκω πιο ηδονικα στον ουρανίσκο από τα περισσότερα κρέατα που δεν έχουν κάποιο σούπερ ντουπερ μαγείρεμα και χίλια μυρωδικά επανου.
Γιατί δεν αναγνωρίζεις ότι η Γαλή είναι πολυτάλαντη; Ψυχολόγος και Life coach, δεινή μαγείρισσα που τον Πετρετζίκη και τους άλλους τους έχει για πρωινό, πολιτική αναλύτρια, πανταχού παρούσα και τα πάντα σχολιάζουσα. Τέτοια ταλέντα σπανίζουν στις μέρες μας.
Αυτό που βλέπω εγώ μπαγιάτικη καραμελίτσα μου, ότι κάποιοι ασχολείστε περισσότερο με μένα, απ' ό,τι εγώ μαζί σας.

Καμμία συνταγή, παραλλαγή, κάτι, εντός θέματος έχεις να προτείνεις; Γιατί από δω το πάτε, από κει το φέρνετε, μονίμως φέρνετε το θέμα στην εμπΥρία της δικής σας γευσιγνωσίας επί παντός επιστητού.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 17 Φεβ 2023, 17:22

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:17
Καρολίνα έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:06
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:01



Το ξέρω, τι εκτιμώ και το συμμερίζομαι. Το κακό είναι ότι μπαίνεις σε απλά καθημερινά νήματα αποφασισμένη να κυριαρχήσεις στους συνομιλητές, χωρίς το παραμικρό παιχνίδι υποταγής, ακαριαία. Όχι σαν αυτοσκοπό συζήτησης μεν, σαν απαράβατο κανόνα δε.

Σήμερα θα φτιάξω ομελέτα και μανιτάρια. Δεν μου αρέσουν τα μανιτάρια εντός της ομελετας, αλλά ξεχωριστά αντί για τσιτσί. Άλλωστε τα βρίσκω πιο ηδονικα στον ουρανίσκο από τα περισσότερα κρέατα που δεν έχουν κάποιο σούπερ ντουπερ μαγείρεμα και χίλια μυρωδικά επανου.
Γιατί δεν αναγνωρίζεις ότι η Γαλή είναι πολυτάλαντη; Ψυχολόγος και Life coach, δεινή μαγείρισσα που τον Πετρετζίκη και τους άλλους τους έχει για πρωινό, πολιτική αναλύτρια, πανταχού παρούσα και τα πάντα σχολιάζουσα. Τέτοια ταλέντα σπανίζουν στις μέρες μας.
Αυτό που βλέπω εγώ μπαγιάτικη καραμελίτσα μου, ότι κάποιοι ασχολείστε περισσότερο με μένα, απ' ό,τι εγώ μαζί σας.

Καμμία συνταγή, παραλλαγή, κάτι, εντός θέματος έχεις να προτείνεις; Γιατί από δω το πάτε, από κει το φέρνετε, μονίμως φέρνετε το θέμα στην εμπΥρία της δικής σας γευσιγνωσίας επί παντός επιστητού.
Εγώ έχω δηλώσει ότι δεν ξέρω να μαγειρεύω, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ειρωνευόμουν κάποιον μόνο και μόνο επειδή μαγειρικά έχει διαφορετικά γούστα από αυτό που εγώ κρίνω (με τι προσόντα; για σένα λέω ε) ότι είναι το "σωστό".

Και εννοείται όχι έχεις ασχοληθεί πολλές φορές μαζί μου και ποτέ για καλό, οπότε γιατί κλωτσάς τώρα;

(Το μπαγιάτικη φαντάζομαι ότι το είπε για σένα κάποιος άλλος και είπες να το μεταφέρεις αλλού για να νιώσεις καλύτερα)

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 17 Φεβ 2023, 17:26

ksk έγραψε:
17 Φεβ 2023, 15:58
...
Προς το παρόν τρώμε λάχανο τουρσί, το έχει πετύχει στην τέλεια αναλογία.
...
Αυτή τη συνταγή θα ήθελα να την μάθω,την αναλογία που χρησιμοποιήθηκε δηλαδή, αλλά και όλη τη διαδικασία παρασκευής.
Αν δεν βαριέσαι,κάποια στιγμή δώσε μου πληροφορίες.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 17 Φεβ 2023, 17:39

waldorf έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:26
ksk έγραψε:
17 Φεβ 2023, 15:58
...
Προς το παρόν τρώμε λάχανο τουρσί, το έχει πετύχει στην τέλεια αναλογία.
...
Αυτή τη συνταγή θα ήθελα να την μάθω,την αναλογία που χρησιμοποιήθηκε δηλαδή, αλλά και όλη τη διαδικασία παρασκευής.
Αν δεν βαριέσαι,κάποια στιγμή δώσε μου πληροφορίες.

Εγώ θα σου έστελνα μια (αν όχι την καλύτερη, αξιοπρεπή) συνταγή αλλά στο τελευταίο ΠΜ που σου έστειλα, δεν απάντησες ποτέ.....Αγενής ο κύριος....
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Φεβ 2023, 17:44

Καρολίνα έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:22

(Το μπαγιάτικη φαντάζομαι ότι το είπε για σένα κάποιος άλλος και είπες να το μεταφέρεις αλλού για να νιώσεις καλύτερα)
Το έχουν πει πολλοί, για την ακρίβεια είναι η πρώτη αντίδραση του κάθε μαλάκα, που θελει να μου την πει επειδή πιάνει στα θηλαστικά του περιβάλλοντος του. Χρόνια τώρα. :lol:

Οπότε, είτε είσαι περίπου αρσενικό ή περίπου θηλυκό, παίξε στην κατηγορία σου και μην επαναλαμβάνεις μπαγιάτικα κλισέ σε μένα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 17 Φεβ 2023, 17:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:44
Καρολίνα έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:22

(Το μπαγιάτικη φαντάζομαι ότι το είπε για σένα κάποιος άλλος και είπες να το μεταφέρεις αλλού για να νιώσεις καλύτερα)
Το έχουν πει πολλοί, για την ακρίβεια είναι η πρώτη αντίδραση του κάθε μαλάκα, που θελει να μου την πει επειδή πιάνει στα θηλαστικά του περιβάλλοντος του. Χρόνια τώρα. :lol:

Οπότε, είτε είσαι περίπου αρσενικό ή περίπου θηλυκό, παίξε στην κατηγορία σου και μην επαναλαμβάνεις μπαγιάτικα κλισέ σε μένα.
Ενώ όταν γράφεις εσύ κλισέ σε μένα, λες και με ξέρεις, τότε όλο το θέμα είναι πολύ διαφορετικό, σωστά; :lol::lol:
Καλή η προσπαθεια, μόνο που δεν πιάνουν αυτά σε μένα. :wave:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Φεβ 2023, 18:21

Καρολίνα έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:44
Καρολίνα έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:22

(Το μπαγιάτικη φαντάζομαι ότι το είπε για σένα κάποιος άλλος και είπες να το μεταφέρεις αλλού για να νιώσεις καλύτερα)
Το έχουν πει πολλοί, για την ακρίβεια είναι η πρώτη αντίδραση του κάθε μαλάκα, που θελει να μου την πει επειδή πιάνει στα θηλαστικά του περιβάλλοντος του. Χρόνια τώρα. :lol:

Οπότε, είτε είσαι περίπου αρσενικό ή περίπου θηλυκό, παίξε στην κατηγορία σου και μην επαναλαμβάνεις μπαγιάτικα κλισέ σε μένα.
Ενώ όταν γράφεις εσύ κλισέ σε μένα, λες και με ξέρεις, τότε όλο το θέμα είναι πολύ διαφορετικό, σωστά; :lol::lol:
Καλή η προσπαθεια, μόνο που δεν πιάνουν αυτά σε μένα. :wave:
Καλό μου, δεν έχω ασχοληθεί μαζί σου, πριν την περίοδο της θριαμβευτικής σου εισόδου με τα συνήθη κλισέ. Εσύ ασχολείσαι. Οπότε, το τι πιάνει και τι δεν πιάνει σε σένα, είναι θέμα των φαν σου και όχι δικό μου. Για μένα, είσαι συνηθισμένη περίπτωση.

Ενιγουέι, καλή συνέχεια. Προσωπικώς, θεωρώ το είδος σου ως ακόμη μία συγκριτική αποτίμηση πχορουμικών περσόνων, που προκαλούν αντίστοιχες αντιδράσεις και την ανάλογη αξιολόγηση, οπότε σαφώς και το θεωρώ κάτι θετικό. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Καρολίνα
Δημοσιεύσεις: 3465
Εγγραφή: 28 Ιαν 2023, 00:04

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καρολίνα » 17 Φεβ 2023, 18:40

ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 18:21
Καρολίνα έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:44


Το έχουν πει πολλοί, για την ακρίβεια είναι η πρώτη αντίδραση του κάθε μαλάκα, που θελει να μου την πει επειδή πιάνει στα θηλαστικά του περιβάλλοντος του. Χρόνια τώρα. :lol:

Οπότε, είτε είσαι περίπου αρσενικό ή περίπου θηλυκό, παίξε στην κατηγορία σου και μην επαναλαμβάνεις μπαγιάτικα κλισέ σε μένα.
Ενώ όταν γράφεις εσύ κλισέ σε μένα, λες και με ξέρεις, τότε όλο το θέμα είναι πολύ διαφορετικό, σωστά; :lol::lol:
Καλή η προσπαθεια, μόνο που δεν πιάνουν αυτά σε μένα. :wave:
Καλό μου, δεν έχω ασχοληθεί μαζί σου, πριν την περίοδο της θριαμβευτικής σου εισόδου με τα συνήθη κλισέ. Εσύ ασχολείσαι. Οπότε, το τι πιάνει και τι δεν πιάνει σε σένα, είναι θέμα των φαν σου και όχι δικό μου. Για μένα, είσαι συνηθισμένη περίπτωση.

Ενιγουέι, καλή συνέχεια. Προσωπικώς, θεωρώ το είδος σου ως ακόμη μία συγκριτική αποτίμηση πχορουμικών περσόνων, που προκαλούν αντίστοιχες αντιδράσεις και την ανάλογη αξιολόγηση, οπότε σαφώς και το θεωρώ κάτι θετικό. :)
Από το πρώτο νήμα ασχολήθηκες και μάλιστα με υποτιμητικά σχόλια και πολύ μεγάλη σιγουριά για το τι κάνω στην προσωπική μου ζωή.
Αλλά ξεχνάς, δεν παρεξηγώ, είναι ένα από τα χαρακτηριστικά γνωρίσματα του είδους σου.
Επίσης δεν έχω φανς, με το ζόρι μου μιλάνε. Καλά που υπάρχεις και εσύ και ανάβουν τα αίματα.
Καλή συνέχεια, καλή μου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ti μου φτιάξανε σήμερα, η χαρά του μπούλη και της μπούλας.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 17 Φεβ 2023, 18:47

Gherschaagk έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:13
Cecily Anne έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:11
Gherschaagk έγραψε:
17 Φεβ 2023, 17:06


Αυτά τα δύο στουμπώνουν τόσο μα τόσο πολύ.

Επίσης ειδικά το καρότο στην εγκυμοσύνη, δεν υπήρχε φορά που το έφαγα και δεν έγινε ρουκέτα που το ξαναείδα μπροστά μου ακριβώς όπως ήταν στο πιάτο. Δεν το άντεχα με τίποτα. Έκανα πολλά χρόνια να το ξαναφάω.
:xena: Εννοείς προκαλούν δυσκοιλιότητα; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
Εννοώ πως σε κάνουν κουνέλι εντελώς.

Αυτό που λες.
Δεν ξέρω τι σημαίνει "κουνέλι" στην εγκυμοσύνη αλλά ούτε κι εγώ θυμάμαι κάτι. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών