Ο καφές στην Ελλάδα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 20 Φεβ 2019, 00:51

Εγω παντως δεν εχω τοσο υπομονη ακομη , γκαζακι δεν εχω καθολου σπιτι μου ελλ θα πιω μονο στο πατρικο σε φαση μανα κανε μου εναν ελληνικο. στο σπιτι μου κανω συνηθως εσπρεσακι πιο αραια καπουτσινο και πιο αραια φρεντο ( οταν ηθελα για μαζι η στο αυτοκινητο ) Πλεον που παρωδωσε πνευμα η εσπρεσιερα ντεκαφ φραπε - νες . Η γαλλικο

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 20 Φεβ 2019, 03:28

Nito έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:01
Ειλικρινά, ούτε να το μυρίζετε το μαυροζούμι!
Οι ψυχίατροι, όταν τους έρχεται κάποιος χωρίς εμφανή ψυχοπαθολογικά συμπτώματα, λένε από μέσα τους "καλώς τον φραπεδάκια".

Περίεργο, το ιδιο μου λέει φωναχτά και η Νταίζη στο ίδρυμα της Κατεχακη5
Εγώ έπινα 5-6 ημερησίως και πραγματικά ήθελα να δείρω όλον τον κόσμο. Αφότου έκοψα την καφεΐνη, αγαλλίασα.
Προχθές με έβρισε σκαιότατα ένας μοτοσικλετιστής, επειδή δεν άναψα φλας και του έστειλα φιλάκια απ' τον εσωτερικό καθρέφτη.
Ρε φιλε οτι καφε και να πιείς 5 την ημέρα, υπερβολή ειναι. Απλώς ο φραπές δεν ειναι καφές, ειναι καθαρκτικό διάλυμα σκόνης πλυντηρίου ξερωγω

Και να μην επαναληφθεί αυτο με το φλας
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Φεβ 2019, 04:44

vagabondo έγραψε:
19 Φεβ 2019, 23:44
40,000 τόνοι σε όγκο; :smt017
Μάλλον εννοεί επί ξηρού όγκου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Φεβ 2019, 04:56

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:04
Ο κλαψιαρης Ελληνας πινει χιλιαδες τοννους καφε της παρηγοριας επειδη του επεβαλλαν μνημονια και τον φτωχοποιησαν
Πινουν καφε γιατι κοβει την πεινα και ο Ελ δεν εχει να φαει
Λατερνα φτωχεια και εσπρεσο με ρουμι και σιροπι σοκολατας
Γιατί φτωχοποίηση στο φτωχό μυαλό κάποιων σημαίνει να πας από ΑΕΠ 230 δις στα 30 δις. Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει ούτε σε πόλεμο, αλλά δεν θα ασχολούμεθα τώρα με λεπτομέρειες που νοθεύουν τα αφηγήματά μας με πραγματικότητα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Φεβ 2019, 05:15

Επειδή πίνω μια κανάτα καφέ τη μέρα, πίνω μόνο φίλτρου.
Έχω μια μηχανή σπίτι και μια στο γραφείο, και κυκλοφορώ με την κανάτα όλη μέρα LOL
Ωραίος καφές ο φιλτραριστός, ελαφρύς, αρωματικός και απαλός.

Τοπ καφές για το ΣΚ που έχω χρόνο είναι ο ελληνικός. Δε συγκρίνεται με τίποτα για μένα.

Μηχανές εσπρέσο, είτε τις κανονικές σε καφετέρια, ή τις καινούργιες με τα σφαιράκια, ή τις μικρές στο σπίτι, είναι όλες απλά φρίκη. Παγκόσμια μαζική παράνοια του κάθε πικραμένου που νομίζει ότι γίνεται πιό Ευρωπαίος αν πίνει τη μαλακία LOL
Το μαυροζούμι που βγαίνει από κει πέρα αν δεν το τιγκάρεις στη ζάχαρη ή στο γάλα δεν πίνεται, και αν το τιγκάρεις στη ζάχαρη μετά δεν είναι καφές είναι τιραμισού, και αν το τιγκάρεις στο γάλα μετά νιώθεις σα να έχεις φάει μισό τούβλο. Ο σκέτος εσπρέσο χωρίς γάλα ή ζάχαρη είναι απλά ξυνός, και όποιος πει ότι πίνει τέτοιο πράμα και δεν είναι ξυνό λέει ψέμματα ή έχει κάψει τους γευστικούς αδένες του απ'τα τσιγάρα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Hey Baby
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 19 Φεβ 2019, 04:20

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hey Baby » 20 Φεβ 2019, 05:28

Chilloutbuddy έγραψε:
20 Φεβ 2019, 05:15
Επειδή πίνω μια κανάτα καφέ τη μέρα, πίνω μόνο φίλτρου.
Έχω μια μηχανή σπίτι και μια στο γραφείο, και κυκλοφορώ με την κανάτα όλη μέρα LOL
Ωραίος καφές ο φιλτραριστός, ελαφρύς, αρωματικός και απαλός.

Τοπ καφές για το ΣΚ που έχω χρόνο είναι ο ελληνικός. Δε συγκρίνεται με τίποτα για μένα.

Μηχανές εσπρέσο, είτε τις κανονικές σε καφετέρια, ή τις καινούργιες με τα σφαιράκια, ή τις μικρές στο σπίτι, είναι όλες απλά φρίκη. Παγκόσμια μαζική παράνοια του κάθε πικραμένου που νομίζει ότι γίνεται πιό Ευρωπαίος αν πίνει τη μαλακία LOL
Το μαυροζούμι που βγαίνει από κει πέρα αν δεν το τιγκάρεις στη ζάχαρη ή στο γάλα δεν πίνεται, και αν το τιγκάρεις στη ζάχαρη μετά δεν είναι καφές είναι τιραμισού, και αν το τιγκάρεις στο γάλα μετά νιώθεις σα να έχεις φάει μισό τούβλο. Ο σκέτος εσπρέσο χωρίς γάλα ή ζάχαρη είναι απλά ξυνός, και όποιος πει ότι πίνει τέτοιο πράμα και δεν είναι ξυνό λέει ψέμματα ή έχει κάψει τους γευστικούς αδένες του απ'τα τσιγάρα.
LOL
LEONAS έγραψε: Βρες άλλο κτήνος

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9846
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Φεβ 2019, 05:31

Hey Baby έγραψε:
20 Φεβ 2019, 05:28
Chilloutbuddy έγραψε:
20 Φεβ 2019, 05:15
Επειδή πίνω μια κανάτα καφέ τη μέρα, πίνω μόνο φίλτρου.
Έχω μια μηχανή σπίτι και μια στο γραφείο, και κυκλοφορώ με την κανάτα όλη μέρα LOL
Ωραίος καφές ο φιλτραριστός, ελαφρύς, αρωματικός και απαλός.

Τοπ καφές για το ΣΚ που έχω χρόνο είναι ο ελληνικός. Δε συγκρίνεται με τίποτα για μένα.

Μηχανές εσπρέσο, είτε τις κανονικές σε καφετέρια, ή τις καινούργιες με τα σφαιράκια, ή τις μικρές στο σπίτι, είναι όλες απλά φρίκη. Παγκόσμια μαζική παράνοια του κάθε πικραμένου που νομίζει ότι γίνεται πιό Ευρωπαίος αν πίνει τη μαλακία LOL
Το μαυροζούμι που βγαίνει από κει πέρα αν δεν το τιγκάρεις στη ζάχαρη ή στο γάλα δεν πίνεται, και αν το τιγκάρεις στη ζάχαρη μετά δεν είναι καφές είναι τιραμισού, και αν το τιγκάρεις στο γάλα μετά νιώθεις σα να έχεις φάει μισό τούβλο. Ο σκέτος εσπρέσο χωρίς γάλα ή ζάχαρη είναι απλά ξυνός, και όποιος πει ότι πίνει τέτοιο πράμα και δεν είναι ξυνό λέει ψέμματα ή έχει κάψει τους γευστικούς αδένες του απ'τα τσιγάρα.
LOL
μην ασχολείσαι, είναι πειραγμένα τα νεύρα μου απ'τον πολύ καφέ και παραμιλάω :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 20 Φεβ 2019, 05:43

hellegennes έγραψε:
20 Φεβ 2019, 04:56
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:04
Ο κλαψιαρης Ελληνας πινει χιλιαδες τοννους καφε της παρηγοριας επειδη του επεβαλλαν μνημονια και τον φτωχοποιησαν
Πινουν καφε γιατι κοβει την πεινα και ο Ελ δεν εχει να φαει
Λατερνα φτωχεια και εσπρεσο με ρουμι και σιροπι σοκολατας
Γιατί φτωχοποίηση στο φτωχό μυαλό κάποιων σημαίνει να πας από ΑΕΠ 230 δις στα 30 δις. Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει ούτε σε πόλεμο, αλλά δεν θα ασχολούμεθα τώρα με λεπτομέρειες που νοθεύουν τα αφηγήματά μας με πραγματικότητα.

Θα το καταλαβεις οταν εχουμε φτωχοπιηση οταν φυλας σκοπια με την καραμπινα στο μινι μαρκετ σου και αντιμετωιζεις ενοπλους πολιτες που θα σου κανουν καταδρομικες επιθεσεις γαι ενα πουμαρο
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25513
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 20 Φεβ 2019, 08:26

Τουλάχιστον ο Ελληνικος επεξεργάζεται εδω πέρα, ο εσπρέσσο έρχεται συσκευασμένος απ έξω

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14092
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 20 Φεβ 2019, 09:16

Νon4me έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:23
πήζον bot έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:19
Σωστόοοοοος. Ωραίο αυτό με την επιφάνεια.
Κάποιος πινακάκιας να δει τι έχει κάνει το αλκοόλ, κατι μου λέει οτι έχει πάει αντίθετα
Δεν χρειαζονται πινακες . Το αλκοολ εχει πεθανει απο το 12-13 Εχουν επιβιωσει μονο τα (οικονομικα) κουτουκια οπου μπορεις να πιεις ενα τσιπουρο ουζο μπυρα σε οικονομικη τιμη να τσιμπησεις και κανενα μεζε . Τωρα φαση μπαρ οπου σκας 5-6-7 το ποτο με πατατακια η κλαμπ κανα 8-10 μας αφησαν χρονους .
Διαβαζω κατι τέτοια και αναρωτιέμαι. Ή ειστε τελειως υπερβολικοι, ή τα Χανιά που ζω βρίσκονται σε διαφορετική χώρα :smt017

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Φεβ 2019, 09:25

panos291 έγραψε:
20 Φεβ 2019, 09:16
Νon4me έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:23
πήζον bot έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:19
Σωστόοοοοος. Ωραίο αυτό με την επιφάνεια.
Κάποιος πινακάκιας να δει τι έχει κάνει το αλκοόλ, κατι μου λέει οτι έχει πάει αντίθετα
Δεν χρειαζονται πινακες . Το αλκοολ εχει πεθανει απο το 12-13 Εχουν επιβιωσει μονο τα (οικονομικα) κουτουκια οπου μπορεις να πιεις ενα τσιπουρο ουζο μπυρα σε οικονομικη τιμη να τσιμπησεις και κανενα μεζε . Τωρα φαση μπαρ οπου σκας 5-6-7 το ποτο με πατατακια η κλαμπ κανα 8-10 μας αφησαν χρονους .
Διαβαζω κατι τέτοια και αναρωτιέμαι. Ή ειστε τελειως υπερβολικοι, ή τα Χανιά που ζω βρίσκονται σε διαφορετική χώρα :smt017
μεγαλωνουν.

οι μικροτεροι εξακολουθουν να ποταρουν. οι μεγαλυτεροι θελουν καρεκλα, και κανα μεζε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23218
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 20 Φεβ 2019, 10:52

Υδράργυρος έγραψε:
20 Φεβ 2019, 08:26
Τουλάχιστον ο Ελληνικος επεξεργάζεται εδω πέρα, ο εσπρέσσο έρχεται συσκευασμένος απ έξω
Υπάρχουν ελληνικές εταιρείες που τον καβουρδίζουν και τον επεξεργάζονται εδώ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 20 Φεβ 2019, 12:42

panos291 έγραψε:
20 Φεβ 2019, 09:16
Νon4me έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:23
πήζον bot έγραψε:
20 Φεβ 2019, 00:19
Σωστόοοοοος. Ωραίο αυτό με την επιφάνεια.
Κάποιος πινακάκιας να δει τι έχει κάνει το αλκοόλ, κατι μου λέει οτι έχει πάει αντίθετα
Δεν χρειαζονται πινακες . Το αλκοολ εχει πεθανει απο το 12-13 Εχουν επιβιωσει μονο τα (οικονομικα) κουτουκια οπου μπορεις να πιεις ενα τσιπουρο ουζο μπυρα σε οικονομικη τιμη να τσιμπησεις και κανενα μεζε . Τωρα φαση μπαρ οπου σκας 5-6-7 το ποτο με πατατακια η κλαμπ κανα 8-10 μας αφησαν χρονους .
Διαβαζω κατι τέτοια και αναρωτιέμαι. Ή ειστε τελειως υπερβολικοι, ή τα Χανιά που ζω βρίσκονται σε διαφορετική χώρα :smt017
Το αλκοόλ που ονομάζουν οι Άγγλοι spirit έχει πεθάνει, αν εξαιρέσεις το τσίπουρο που ο κύριος του όγκος είναι μη εμφιαλωμένο, δηλαδή χύμα. Διαφορετικά θα ανήκε κι αυτό στην σφαίρα των πεθαμένων ποτών. Το ίδιο ισχύει για το ούζο και το λικέρ, επιβιώνουν περισσότερο σαν χύμα προϊόντα και η κατανάλωσή τους αυξήθηκε όταν επιβλήθηκε φόρος στα ποτά (ουίσκια, βότκες, κτλ, που πέθαναν).

Η κατανάλωση μπύρας είναι λίγο σταθερότερη. Υπέστη ένα μεγάλο σοκ, ειδικά μετά το τέλος που επέβαλε ο ΣΥΡΙΖΑ, αλλά σώθηκε από τις μικρές ζυθοποιίες που αύξησαν τον ανταγωνισμό και κράτησαν χαμηλά τις τιμές.

Η κατανάλωση κρασιού, ειδικά του χύμα, αυξήθηκε ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια, ακριβώς λόγω της επιβολής των προαναφερθέντων φόρων. Η κατανάλωση κρασιού έχει μοιραστεί σχεδόν 50-50 ανάμεσα σε χύμα και εμφιαλωμένα.

Βέβαια μεγάλο μέρος της κατανάλωσης αλκοόλ είναι μέρος της μαύρης αγοράς. Σχεδόν το σύνολο που πουλάνε οι λαϊκές παίζει να είναι μαύρο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 20 Φεβ 2019, 12:52

:smt023

the comet the course the tail

Re: Ο καφές στην Ελλάδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 20 Φεβ 2019, 12:59

οι νέες γενιές δεν πίνουν τόσο αλκοόλ, ούτε καπνίζουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών