Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Χρυσό μετάλλιο.

Πολύ τυρί τριμμένο επάνω, σα χιονισμένη η μακαρονάδα.
3
4%
Παραβρασμένα ζυμαρικά.
27
32%
Τυρί επάνω σε μακαρονάδα με θαλασσινά ή ψάρια.
5
6%
Ψωμί να συνοδεύει μακαρόνια.
20
24%
Carbonara με έναν τόνο κρέμα γάλακτος.
4
5%
Carbonara με κρέμα και ό,τι άλλο φανταστείς, ως και πιπεριές.
3
4%
Μακαρονάδα φούρνου με ψημένο τυρί και μανιτάρια.
1
1%
Χρήση κουταλιού.
17
20%
Κολύμπι στη σάλτσα.
4
5%
 
Σύνολο ψήφων: 84

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Μαρ 2019, 14:55

Κουρκούας έγραψε:
16 Μαρ 2019, 14:08
Επισημότητα και γιορτή, αν έχεις 6-7 πιάτα, πόσο μάλλον 10 και βάλε γίνεται γελοίο να τα φέρνεις σειριακά. Το πώς ακριβώς τα φέρνεις εξαρτάται από τη διαρρύθμιση του χώρου και τις δυνατότητες της κουζίνας.
Εξαρτάται τι θα κάνεις. Αν κάνεις μια ποικιλία μεζέδων ελληνικού στιλ, ή αν θα κάνεις τραπέζι ιταλικού-ισπανικού στιλ, όπου έχει σειρά. Μια αχαρά τα τρώμε, είναι όλα έτοιμα, και τρώμε, π.χ. ορεκτικό με ένα απεριτίφ, κάνουμε διάλειμμα, μετά σερβίρουμε σούπα με το πρώτο κρασί, μετά βγαίνουμε στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο, μετά έρχεται το κρέας με το πιο δυνατό κρασί, δεν τα τρώμε σε μισή ώρα, λες και είμαστε στη φυλακή. Πες, είναι Χριστούγεννα, δεν θα φάμε σα να είμασταν στο Μεγάλο Πεύκο εκπαιδευόμενοι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Μαρ 2019, 14:59

Cavaliere έγραψε:
16 Μαρ 2019, 14:55
Κουρκούας έγραψε:
16 Μαρ 2019, 14:08
Επισημότητα και γιορτή, αν έχεις 6-7 πιάτα, πόσο μάλλον 10 και βάλε γίνεται γελοίο να τα φέρνεις σειριακά. Το πώς ακριβώς τα φέρνεις εξαρτάται από τη διαρρύθμιση του χώρου και τις δυνατότητες της κουζίνας.
Εξαρτάται τι θα κάνεις. Αν κάνεις μια ποικιλία μεζέδων ελληνικού στιλ, ή αν θα κάνεις τραπέζι ιταλικού-ισπανικού στιλ, όπου έχει σειρά. Μια αχαρά τα τρώμε, είναι όλα έτοιμα, και τρώμε, π.χ. ορεκτικό με ένα απεριτίφ, κάνουμε διάλειμμα, μετά σερβίρουμε σούπα με το πρώτο κρασί, μετά βγαίνουμε στο μπαλκόνι για ένα τσιγάρο, μετά έρχεται το κρέας με το πιο δυνατό κρασί, δεν τα τρώμε σε μισή ώρα, λες και είμαστε στη φυλακή. Πες, είναι Χριστούγεννα, δεν θα φάμε σα να είμασταν στο Μεγάλο Πεύκο εκπαιδευόμενοι.
Μια χαρα ειναι αν οι μισοι υπηρετουν -ετοιμάζουν κ σερβιρουν .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Μαρ 2019, 15:34

Antares έγραψε:
16 Μαρ 2019, 14:47


Αυτή η υπερβολή δεν μ' αρέσει αλλά μια μέρα σκεφτόμουν αν θα χαλάσω 10 ευρώ έξω για να φάω ή θα πάρω κάτι από το σούπερ μάρκετ. Πέρασα από βιολογικό μαγαζί και με 10 ευρώ πήρα πράγματα που μ' αρέσει να τρώω αλλά ευελπιστώ στην πιο υγιεινή τους μορφή. Αν είχα πάει να φάω πιτόγυρο, πατάτες και σαλάτα απ' έξω τι θα είχα κερδίσει; Μόνο θερμίδες και το ότι κάθισα σε μαγαζί και δεν έκανα κανέναν κόπο. Χρειάζεται και αυτό αλλά όχι συχνά.
Δεν αντιλέγω βρε, αλλά τα σουβλάκια πάλι είναι το άλλο άκρο. Εμένα απλά μου φαίνεται αστεία η πτηνοφαγία των 20 δολλαρίων που πάει να γίνει μόδα.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Μαρ 2019, 15:37

Cecily Anne έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:34
Antares έγραψε:
16 Μαρ 2019, 14:47


Αυτή η υπερβολή δεν μ' αρέσει αλλά μια μέρα σκεφτόμουν αν θα χαλάσω 10 ευρώ έξω για να φάω ή θα πάρω κάτι από το σούπερ μάρκετ. Πέρασα από βιολογικό μαγαζί και με 10 ευρώ πήρα πράγματα που μ' αρέσει να τρώω αλλά ευελπιστώ στην πιο υγιεινή τους μορφή. Αν είχα πάει να φάω πιτόγυρο, πατάτες και σαλάτα απ' έξω τι θα είχα κερδίσει; Μόνο θερμίδες και το ότι κάθισα σε μαγαζί και δεν έκανα κανέναν κόπο. Χρειάζεται και αυτό αλλά όχι συχνά.
Δεν αντιλέγω βρε, αλλά τα σουβλάκια πάλι είναι το άλλο άκρο. Εμένα απλά μου φαίνεται αστεία η πτηνοφαγία των 20 δολλαρίων που πάει να γίνει μόδα.
Τι μας βρηκε παλι ; - δωσε πληροφορια .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Μαρ 2019, 15:40

Αγις έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:37


Τι μας βρηκε παλι ; - δωσε πληροφορια .
Για όλη τη φάση με τα σπόρια, τα πίτουρα και τα άλευρα από τσιρλιό πιγκουίνου λέω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Μαρ 2019, 15:47

Cecily Anne έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:40
Αγις έγραψε:
16 Μαρ 2019, 15:37


Τι μας βρηκε παλι ; - δωσε πληροφορια .
Για όλη τη φάση με τα σπόρια, τα πίτουρα και τα άλευρα από τσιρλιό πιγκουίνου λέω.
αααα
Ειχε ανοιξει ενα στην γειτονια μου - εκλεισε σε ελαχιστους μηνες .
Ενα αλλο που ξεκινησαν δυο φιλες - με την στηριξη του πατερα τους που εχει ζησει τη λαικη δεκαετιες - ειδικοτητα στα οσπρια με οτι καλυτερο απο παραγωγους σε ολη την Ελλάδα -πηγαινει 8 χρονια τωρα - σφαιρα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23355
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Μαρ 2019, 18:34

Το ότι εκεί που δε ξέρουν να τρώνε παίζουν ελάχιστοι παχύσαρκοι και εδώ που είμαστε ωραίοι μάγκες ίσιοι και σερνικοι οι δύο στους τρεις είναι πατσαδες, νομίζω ειναι μια απόδειξη για πολλά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40737
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2019, 23:13

Antares έγραψε:
16 Μαρ 2019, 14:47
Cecily Anne έγραψε:
13 Μαρ 2019, 15:47
Eμένα άλλο μου'χει κάνει εντύπωση. Βλέπω συνέχεια από γιουτιούμπερς που κάνουν μασαμπούκες κάτι βίγκαν σαλάτες (καλές φαίνονται) και κάτι φρουταγορές τύπου βαρβάκειος για φρούτα και γενικά έναν εναλλακτικό τρόπο ζωής και δώσε ξηροκάρπια και δώσε εναλλακτικά σιτηρά κλπ κλπ. Κοιτάζω τιμές και λέω μσγμσω πόσα βγάζετε αν θέτε 20 δολλάρια για αλεύρι από φαγόπυρο αρωματισμένο με κλανίδι μπαμπουίνου και ψίχουλα από αποξηραμένη κουτσουλιά βασιλικού πελεκάνου;
Αυτή η υπερβολή δεν μ' αρέσει αλλά μια μέρα σκεφτόμουν αν θα χαλάσω 10 ευρώ έξω για να φάω ή θα πάρω κάτι από το σούπερ μάρκετ. Πέρασα από βιολογικό μαγαζί και με 10 ευρώ πήρα πράγματα που μ' αρέσει να τρώω αλλά ευελπιστώ στην πιο υγιεινή τους μορφή. Αν είχα πάει να φάω πιτόγυρο, πατάτες και σαλάτα απ' έξω τι θα είχα κερδίσει; Μόνο θερμίδες και το ότι κάθισα σε μαγαζί και δεν έκανα κανέναν κόπο. Χρειάζεται και αυτό αλλά όχι συχνά.
Το φαγόπυρο κάνει 2-3 ευρώ το κιλό. Δεν ξέρω πώς μπορείς να το αλέσεις στο σπίτι, γιατί είναι μικρό και σκληρό, αλλά σίγουρα 20 ευρώ θα ήταν υπερβολή. Επίσης πολλά απ' αυτά είναι υπερκοστολογημένα. Σίγουρα μπορείς να τα βρεις πολύ φθηνότερα από τα κατάλληλα μέρη (εγώ τα έχω όλα χύμα και βγαίνουν εξωφρενικά φθηνότερα).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40737
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2019, 23:18

Ερμής έγραψε:
16 Μαρ 2019, 18:34
Το ότι εκεί που δε ξέρουν να τρώνε παίζουν ελάχιστοι παχύσαρκοι και εδώ που είμαστε ωραίοι μάγκες ίσιοι και σερνικοι οι δύο στους τρεις είναι πατσαδες, νομίζω ειναι μια απόδειξη για πολλά.
Δεν είναι απόδειξη για τίποτα. Βγάζεις εκτός εξίσωσης πάρα πολλούς παράγοντες, όπως τον αριθμό ωρών δουλειάς την ημέρα, την άσκηση, την αναλογική κατανάλωση σνακ, το lag των γενεών (δείξαμε ήδη ότι στις νεότερες γενιές οι Ιταλοί είναι αν όχι πιο παχύσαρκοι, τουλάχιστον το ίδιο παχύσαρκοι με τους Έλληνες) και την ποσότητα του γεύματος.

Και πάλι, εξακολουθώ να επισημαίνω ότι δεν πιστεύω τα στατιστικά για την παχυσαρκία των ενηλίκων στην Ιταλία, απ' την στιγμή που βασίζονται σε αυτοαναφορά και όχι σε πραγματικές μετρήσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 16 Μαρ 2019, 23:20

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:13
Antares έγραψε:
16 Μαρ 2019, 14:47
Cecily Anne έγραψε:
13 Μαρ 2019, 15:47
Eμένα άλλο μου'χει κάνει εντύπωση. Βλέπω συνέχεια από γιουτιούμπερς που κάνουν μασαμπούκες κάτι βίγκαν σαλάτες (καλές φαίνονται) και κάτι φρουταγορές τύπου βαρβάκειος για φρούτα και γενικά έναν εναλλακτικό τρόπο ζωής και δώσε ξηροκάρπια και δώσε εναλλακτικά σιτηρά κλπ κλπ. Κοιτάζω τιμές και λέω μσγμσω πόσα βγάζετε αν θέτε 20 δολλάρια για αλεύρι από φαγόπυρο αρωματισμένο με κλανίδι μπαμπουίνου και ψίχουλα από αποξηραμένη κουτσουλιά βασιλικού πελεκάνου;
Αυτή η υπερβολή δεν μ' αρέσει αλλά μια μέρα σκεφτόμουν αν θα χαλάσω 10 ευρώ έξω για να φάω ή θα πάρω κάτι από το σούπερ μάρκετ. Πέρασα από βιολογικό μαγαζί και με 10 ευρώ πήρα πράγματα που μ' αρέσει να τρώω αλλά ευελπιστώ στην πιο υγιεινή τους μορφή. Αν είχα πάει να φάω πιτόγυρο, πατάτες και σαλάτα απ' έξω τι θα είχα κερδίσει; Μόνο θερμίδες και το ότι κάθισα σε μαγαζί και δεν έκανα κανέναν κόπο. Χρειάζεται και αυτό αλλά όχι συχνά.
Το φαγόπυρο κάνει 2-3 ευρώ το κιλό. Δεν ξέρω πώς μπορείς να το αλέσεις στο σπίτι, γιατί είναι μικρό και σκληρό, αλλά σίγουρα 20 ευρώ θα ήταν υπερβολή. Επίσης πολλά απ' αυτά είναι υπερκοστολογημένα. Σίγουρα μπορείς να τα βρεις πολύ φθηνότερα από τα κατάλληλα μέρη (εγώ τα έχω όλα χύμα και βγαίνουν εξωφρενικά φθηνότερα).
άμα θες να παίξεις με τα δημητριακά και με τα πίτουρα, κάνεις μια επένδυση 100-200 ευρά και παίρνεις ένα σπιτικό αλευρόμυλο. ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει.

Ορέστης 35

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μαρ 2019, 23:33

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:13
(εγώ τα έχω όλα χύμα και βγαίνουν εξωφρενικά φθηνότερα).
Eιναι βιολογικα τα δικα σου;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40737
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2019, 23:33

Κουρκούας έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:20
ο καλός ο μύλος όλα τα αλέθει.
Touché. :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40737
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Μαρ 2019, 23:34

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:33
hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:13
(εγώ τα έχω όλα χύμα και βγαίνουν εξωφρενικά φθηνότερα).
Eιναι βιολογικα τα δικα σου;
Φέρνω και τέτοια, για όποιον θέλει, αλλά θεωρώ το θέμα «βιολογικά» λίγο αστείο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Μαρ 2019, 23:35

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:34
Φέρνω και τέτοια, για όποιον θέλει, αλλά θεωρώ το θέμα «βιολογικά» λίγο αστείο.
Δηλαδή;

Ορέστης 35

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μαρ 2019, 23:36

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:34
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:33
hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:13
(εγώ τα έχω όλα χύμα και βγαίνουν εξωφρενικά φθηνότερα).
Eιναι βιολογικα τα δικα σου;
Φέρνω και τέτοια, για όποιον θέλει, αλλά θεωρώ το θέμα «βιολογικά» λίγο αστείο.
Βαρια δηλωση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών