Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Χρυσό μετάλλιο.

Πολύ τυρί τριμμένο επάνω, σα χιονισμένη η μακαρονάδα.
3
4%
Παραβρασμένα ζυμαρικά.
27
32%
Τυρί επάνω σε μακαρονάδα με θαλασσινά ή ψάρια.
5
6%
Ψωμί να συνοδεύει μακαρόνια.
20
24%
Carbonara με έναν τόνο κρέμα γάλακτος.
4
5%
Carbonara με κρέμα και ό,τι άλλο φανταστείς, ως και πιπεριές.
3
4%
Μακαρονάδα φούρνου με ψημένο τυρί και μανιτάρια.
1
1%
Χρήση κουταλιού.
17
20%
Κολύμπι στη σάλτσα.
4
5%
 
Σύνολο ψήφων: 84

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20229
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 16 Μαρ 2019, 23:59

hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:13


Το φαγόπυρο κάνει 2-3 ευρώ το κιλό. Δεν ξέρω πώς μπορείς να το αλέσεις στο σπίτι, γιατί είναι μικρό και σκληρό, αλλά σίγουρα 20 ευρώ θα ήταν υπερβολή. Επίσης πολλά απ' αυτά είναι υπερκοστολογημένα. Σίγουρα μπορείς να τα βρεις πολύ φθηνότερα από τα κατάλληλα μέρη (εγώ τα έχω όλα χύμα και βγαίνουν εξωφρενικά φθηνότερα).
Δεν ξέρω τι παίζει Ελλάδα, εγώ μίλησα για Αυστραλία βασισμένη σε κάτι βίντεο που έβλεπα στο γιουτιουμπ τις προάλλες.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Ορέστης 35

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Μαρ 2019, 00:02

Αγις έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:04
Chilloutbuddy έγραψε:
13 Μαρ 2019, 15:50
Αγις έγραψε:
13 Μαρ 2019, 15:43
Σε δεκα λεπτα εχεις ετοιμη πχ ΜπριΤζολαρα η Μπιφτεκάρα στο τηγάνι + σαλάτα λάχανοκαροτο κ εσεις μου ασχολειστε με μανεστρικά κ ζυμες .
Πιο χαμηλα δεν εχει ισως μονο τον # Akis
είναι φτηνά ρε, η μπριζόλα είναι ακριβή. Και τα φρέσκα λαχανικά επίσης.
Φτηνιάρικα είναι - χωρις ουσια να σου δινει δυναμη - πεινας σε χρονο μηδεν + ασχολουνται ατελειωτα για το πως είναι η τελεια καρμποναρα πχ :003:
Το μοσχαρι εχει κ φθηνα αλλα γαματα κομματια οπως μαγουλα η λαπα κ το χοιρινο κοτσια - και δεν ασχολεισαι . Τυλιγμα στη λαδοκολλα μαζι με συνοδευτικα - υπόθεση ελαχιστων λεπτων - πεταγμα στο φουρνο και καααααθεσαιιιιι μεχρι να ετοιμαστει .
Φουλ χοληστερινη

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20229
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μαρ 2019, 00:12

Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:02

Φουλ χοληστερινη
E και; Ό,τι πιο χρήσιμο εφόσον δεν έχεις θέμα. Βασικο συστατικό μεμβρανών και ορμονών. Όσοι έχετε θέμα,να μη τρώτε. Οι άλλοι τρώμε σε φυσιολογικά πλαίσια.
ΥΓ.(υποθετω μιλάμε για την -όλη)
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μαρ 2019, 00:24

ST48410 έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:35
hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:34
Φέρνω και τέτοια, για όποιον θέλει, αλλά θεωρώ το θέμα «βιολογικά» λίγο αστείο.
Δηλαδή;
Πρώτον, ξέρω από προσωπική πείρα ότι η διαδικασία πιστοποίησης και ελέγχου είναι για τα μπάζα. Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν ξέρω αλλού. Δεύτερον, μπορεί ένα προϊόν να πληροί τις προδιαγραφές βιολογικού και απλά να μην έχει σήμανση γιατί κοστίζει. Τρίτον, οι όποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ βιολογικών και μη βιολογικών είναι από μικροσκοπικές ως τελείως ανύπαρκτες. Στην ΕΕ, που τα προϊόντα ελέγχονται για τις ουσίες τους, δεν υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος από τρόφιμα. Τέλος, από διατροφική άποψη δεν έχουν καμμιά διαφορά. Αυτό είναι κάτι που πλέον παραδέχονται και οι παραγωγοί και οι σύνδεσμοι, γιατί η επιστημονική έρευνα το έχει αποδείξει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25896
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Μαρ 2019, 00:36

Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:02
Αγις έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:04
Chilloutbuddy έγραψε:
13 Μαρ 2019, 15:50

είναι φτηνά ρε, η μπριζόλα είναι ακριβή. Και τα φρέσκα λαχανικά επίσης.
Φτηνιάρικα είναι - χωρις ουσια να σου δινει δυναμη - πεινας σε χρονο μηδεν + ασχολουνται ατελειωτα για το πως είναι η τελεια καρμποναρα πχ :003:
Το μοσχαρι εχει κ φθηνα αλλα γαματα κομματια οπως μαγουλα η λαπα κ το χοιρινο κοτσια - και δεν ασχολεισαι . Τυλιγμα στη λαδοκολλα μαζι με συνοδευτικα - υπόθεση ελαχιστων λεπτων - πεταγμα στο φουρνο και καααααθεσαιιιιι μεχρι να ετοιμαστει .
Φουλ χοληστερινη
Ο μονος δείκτης που ειναι φουλ είναι της υγείας .
Επόμενο βημα του βιγκανισμου να μασουλατε τριφυλλομπαλες .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20229
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μαρ 2019, 00:39

Αγις έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:36
Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:02
Αγις έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:04


Φτηνιάρικα είναι - χωρις ουσια να σου δινει δυναμη - πεινας σε χρονο μηδεν + ασχολουνται ατελειωτα για το πως είναι η τελεια καρμποναρα πχ :003:
Το μοσχαρι εχει κ φθηνα αλλα γαματα κομματια οπως μαγουλα η λαπα κ το χοιρινο κοτσια - και δεν ασχολεισαι . Τυλιγμα στη λαδοκολλα μαζι με συνοδευτικα - υπόθεση ελαχιστων λεπτων - πεταγμα στο φουρνο και καααααθεσαιιιιι μεχρι να ετοιμαστει .
Φουλ χοληστερινη
Ο μονος δείκτης που ειναι φουλ είναι της υγείας .
Επόμενο βημα του βιγκανισμου να μασουλατε τριφυλλομπαλες .
Το ίντερνετ σε συνδυασμό με το εκπαιδευτικό σύστημα του απόπατου έχει κάνει τρομερή ζημιά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Ορέστης 35

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Μαρ 2019, 00:41

hellegennes έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:24
ST48410 έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:35
hellegennes έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:34
Φέρνω και τέτοια, για όποιον θέλει, αλλά θεωρώ το θέμα «βιολογικά» λίγο αστείο.
Δηλαδή;
Πρώτον, ξέρω από προσωπική πείρα ότι η διαδικασία πιστοποίησης και ελέγχου είναι για τα μπάζα. Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν ξέρω αλλού. Δεύτερον, μπορεί ένα προϊόν να πληροί τις προδιαγραφές βιολογικού και απλά να μην έχει σήμανση γιατί κοστίζει. Τρίτον, οι όποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ βιολογικών και μη βιολογικών είναι από μικροσκοπικές ως τελείως ανύπαρκτες. Στην ΕΕ, που τα προϊόντα ελέγχονται για τις ουσίες τους, δεν υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος από τρόφιμα. Τέλος, από διατροφική άποψη δεν έχουν καμμιά διαφορά. Αυτό είναι κάτι που πλέον παραδέχονται και οι παραγωγοί και οι σύνδεσμοι, γιατί η επιστημονική έρευνα το έχει αποδείξει.
Υπολειμματα φυτοφαρμακων δεν υπαρχουν στα συμβατικης καλλιεργειας προιοντα; Νομιζω οτι υπαρχουν. Αρα να ενα σημαντικο πλεονεκτημα. Επισης σε ορισμενα προιοντα ειναι δυσκολο να βρεις ποιοτικο συμβατικο. Για παραδειγμα δεντρολιβανο. Ολοι πουλανε Αλβανιας που ποιος ξερει τι εχει πανω ή το αλλο που ειναι ξερο σαν σπιρτοξυλο. Μονο στα βιολογικα βρισκω ποιοτικο.

Αγις έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:36
Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:02
Αγις έγραψε:
13 Μαρ 2019, 16:04


Φτηνιάρικα είναι - χωρις ουσια να σου δινει δυναμη - πεινας σε χρονο μηδεν + ασχολουνται ατελειωτα για το πως είναι η τελεια καρμποναρα πχ :003:
Το μοσχαρι εχει κ φθηνα αλλα γαματα κομματια οπως μαγουλα η λαπα κ το χοιρινο κοτσια - και δεν ασχολεισαι . Τυλιγμα στη λαδοκολλα μαζι με συνοδευτικα - υπόθεση ελαχιστων λεπτων - πεταγμα στο φουρνο και καααααθεσαιιιιι μεχρι να ετοιμαστει .
Φουλ χοληστερινη
Ο μονος δείκτης που ειναι φουλ είναι της υγείας .
Επόμενο βημα του βιγκανισμου να μασουλατε τριφυλλομπαλες .
Πηγουλα αλλιως ας μην τρολλαρουμε με θεματα υγειας.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25896
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Μαρ 2019, 00:43

Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:41
hellegennes έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:24
ST48410 έγραψε:
16 Μαρ 2019, 23:35


Δηλαδή;
Πρώτον, ξέρω από προσωπική πείρα ότι η διαδικασία πιστοποίησης και ελέγχου είναι για τα μπάζα. Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν ξέρω αλλού. Δεύτερον, μπορεί ένα προϊόν να πληροί τις προδιαγραφές βιολογικού και απλά να μην έχει σήμανση γιατί κοστίζει. Τρίτον, οι όποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ βιολογικών και μη βιολογικών είναι από μικροσκοπικές ως τελείως ανύπαρκτες. Στην ΕΕ, που τα προϊόντα ελέγχονται για τις ουσίες τους, δεν υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος από τρόφιμα. Τέλος, από διατροφική άποψη δεν έχουν καμμιά διαφορά. Αυτό είναι κάτι που πλέον παραδέχονται και οι παραγωγοί και οι σύνδεσμοι, γιατί η επιστημονική έρευνα το έχει αποδείξει.
Υπολειμματα φυτοφαρμακων δεν υπαρχουν στα συμβατικης καλλιεργειας προιοντα; Νομιζω οτι υπαρχουν. Αρα να ενα σημαντικο πλεονεκτημα. Επισης σε ορισμενα προιοντα ειναι δυσκολο να βρεις ποιοτικο συμβατικο. Για παραδειγμα δεντρολιβανο. Ολοι πουλανε Αλβανιας που ποιος ξερει τι εχει πανω ή το αλλο που ειναι ξερο σαν σπιρτοξυλο. Μονο στα βιολογικα βρισκω ποιοτικο.

Αγις έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:36
Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:02


Φουλ χοληστερινη
Ο μονος δείκτης που ειναι φουλ είναι της υγείας .
Επόμενο βημα του βιγκανισμου να μασουλατε τριφυλλομπαλες .
Πηγουλα αλλιως ας μην τρολλαρουμε με θεματα υγειας.
πηγουλα δλδ να σου στειλω τον ιατρικο μου φακελλο ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Μαρ 2019, 00:57

Αγις έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:43
Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:41
hellegennes έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:24


Πρώτον, ξέρω από προσωπική πείρα ότι η διαδικασία πιστοποίησης και ελέγχου είναι για τα μπάζα. Στην Ελλάδα τουλάχιστον, δεν ξέρω αλλού. Δεύτερον, μπορεί ένα προϊόν να πληροί τις προδιαγραφές βιολογικού και απλά να μην έχει σήμανση γιατί κοστίζει. Τρίτον, οι όποιες διαφορές υπάρχουν μεταξύ βιολογικών και μη βιολογικών είναι από μικροσκοπικές ως τελείως ανύπαρκτες. Στην ΕΕ, που τα προϊόντα ελέγχονται για τις ουσίες τους, δεν υπάρχει ρεαλιστικός κίνδυνος από τρόφιμα. Τέλος, από διατροφική άποψη δεν έχουν καμμιά διαφορά. Αυτό είναι κάτι που πλέον παραδέχονται και οι παραγωγοί και οι σύνδεσμοι, γιατί η επιστημονική έρευνα το έχει αποδείξει.
Υπολειμματα φυτοφαρμακων δεν υπαρχουν στα συμβατικης καλλιεργειας προιοντα; Νομιζω οτι υπαρχουν. Αρα να ενα σημαντικο πλεονεκτημα. Επισης σε ορισμενα προιοντα ειναι δυσκολο να βρεις ποιοτικο συμβατικο. Για παραδειγμα δεντρολιβανο. Ολοι πουλανε Αλβανιας που ποιος ξερει τι εχει πανω ή το αλλο που ειναι ξερο σαν σπιρτοξυλο. Μονο στα βιολογικα βρισκω ποιοτικο.

Αγις έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:36


Ο μονος δείκτης που ειναι φουλ είναι της υγείας .
Επόμενο βημα του βιγκανισμου να μασουλατε τριφυλλομπαλες .
Πηγουλα αλλιως ας μην τρολλαρουμε με θεματα υγειας.
πηγουλα δλδ να σου στειλω τον ιατρικο μου φακελλο ;
Mε συγχωρεις νομιζα οτι εννοουσες οτι η χοληστερινη ειναι δεικτης υγειας.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40668
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Μαρ 2019, 01:01

Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:41
Υπολειμματα φυτοφαρμακων δεν υπαρχουν στα συμβατικης καλλιεργειας προιοντα; Νομιζω οτι υπαρχουν. Αρα να ενα σημαντικο πλεονεκτημα. Επισης σε ορισμενα προιοντα ειναι δυσκολο να βρεις ποιοτικο συμβατικο. Για παραδειγμα δεντρολιβανο. Ολοι πουλανε Αλβανιας που ποιος ξερει τι εχει πανω ή το αλλο που ειναι ξερο σαν σπιρτοξυλο. Μονο στα βιολογικα βρισκω ποιοτικο.
Γενικά είναι καλή ιδέα να πλένεις πρώτα π.χ. την ντομάτα και μετά να την τρως. Άσχετα με τα φυτοφάρμακα. Θεωρητικά δεν υπάρχουν επικίνδυνα υπολείμματα και ιδανικά δεν υπάρχουν καθόλου. Εγγύηση ότι δεν έχουν τα βιολογικά προϊόντα υπολείμματα φυτοφαρμάκων δεν υπάρχει. Δεν έχω αλβανικό δεντρολίβανο, αλλά πρέπει να δω τα τιμολόγιά μου για να σου πω από πού είναι. Αυτό βέβαια δεν έχει σημασία, γιατί τα προϊόντα έχουν ιχνηλασιμότητα και η ΕΕ επιβάλλει συγκεκριμένους κανόνες στα προϊόντα που εισάγονται στην επικράτειά της. Δηλαδή πρέπει να πληρούν τις ίδιες προδιαγραφές με τα εντός ΕΕ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25896
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Μαρ 2019, 01:09

Γενικά ειναι καλη ιδεα να μην χαφτουμε τις παπαριες που κυκλοφορουν .
Η πρωτη που θυμάμαι είναι ο πολεμος κατα του ελαιολαδου κ το τι υπέροχα υγιεινα ειναι τα σπορελαια .
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Μαρ 2019, 01:12

Τα καλά σπορέλαια είναι καλά, και το ελαιόλαδο, αν δεν είναι κάποιας υψηλής οξύτητας, είναι καλό για μαγείρεμα, αλλά δεν έχουν όλοι πεθερό στις Κροκεές για να έχουν τσάμπα. Κάποιοι πρέπει να το πληρώσουμε 26 ευρώ τω λίτρο (μέτριας παραγωγής).
Ordem e Progresso.

Ορέστης 35

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Μαρ 2019, 01:13

hellegennes έγραψε:
17 Μαρ 2019, 01:01
Ορέστης 35 έγραψε:
17 Μαρ 2019, 00:41
Υπολειμματα φυτοφαρμακων δεν υπαρχουν στα συμβατικης καλλιεργειας προιοντα; Νομιζω οτι υπαρχουν. Αρα να ενα σημαντικο πλεονεκτημα. Επισης σε ορισμενα προιοντα ειναι δυσκολο να βρεις ποιοτικο συμβατικο. Για παραδειγμα δεντρολιβανο. Ολοι πουλανε Αλβανιας που ποιος ξερει τι εχει πανω ή το αλλο που ειναι ξερο σαν σπιρτοξυλο. Μονο στα βιολογικα βρισκω ποιοτικο.
Γενικά είναι καλή ιδέα να πλένεις πρώτα π.χ. την ντομάτα και μετά να την τρως. Άσχετα με τα φυτοφάρμακα. Θεωρητικά δεν υπάρχουν επικίνδυνα υπολείμματα και ιδανικά δεν υπάρχουν καθόλου. Εγγύηση ότι δεν έχουν τα βιολογικά προϊόντα υπολείμματα φυτοφαρμάκων δεν υπάρχει. Δεν έχω αλβανικό δεντρολίβανο, αλλά πρέπει να δω τα τιμολόγιά μου για να σου πω από πού είναι. Αυτό βέβαια δεν έχει σημασία, γιατί τα προϊόντα έχουν ιχνηλασιμότητα και η ΕΕ επιβάλλει συγκεκριμένους κανόνες στα προϊόντα που εισάγονται στην επικράτειά της. Δηλαδή πρέπει να πληρούν τις ίδιες προδιαγραφές με τα εντός ΕΕ.
Εμπιστευομαι περισσοτερο τους ελεγχους που περνανε τα βιολογικα, το βλεπω σαν μια παραπανω δικλειδα ασφαλειας.

Oταν διαβαζω την παρακατω ειδηση για κατασχεση 4 τονων ντοματας αναρωτιεμαι ποσοι τονοι λαχανικων επικινδυνων για την υγεια διεφυγαν απο τους ελεγχους.
http://www.agrotypos.gr/mobile.asp?mod= ... &id=111286

Αυτα λοιπον για τα βιολογικα φυτικα προιοντα, που ειναι ομως αρκετα πιο ακριβα.

Οσον αφορα τα ζωικα βιολογικα προιοντα, υπαρχει σαφης υπεροχη ποιοτητας σε αυγα και κρεας.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20229
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μαρ 2019, 01:15

Cavaliere έγραψε:
17 Μαρ 2019, 01:12
Τα καλά σπορέλαια είναι καλά, και το ελαιόλαδο, αν δεν είναι κάποιας υψηλής οξύτητας, είναι καλό για μαγείρεμα, αλλά δεν έχουν όλοι πεθερό στις Κροκεές για να έχουν τσάμπα. Κάποιοι πρέπει να το πληρώσουμε 26 ευρώ τω λίτρο (μέτριας παραγωγής).
:o Αλήθεια τώρα;
1. Δεν υπάρχει καλό σπορέλαιο
2. Δεν υπάρχει περιοχή στο πλανήτη που να μη πουλάει ελαιόλαδο με χαμηλή οξύτητα. Να παίρνεις έξτρα παρθένο από σούπερ μάρκετ που υποχρεωτικά έχει περάσει όλους τους ελέγχους, για να βγει στην αγορά στην ΕΕ. Ο πεθερός στις κροκεές πιθανότατα θα σε τάιζε μηχανόλαδο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Ορέστης 35

Re: Ποιό είναι το μεγαλύτερο ρεζίλι στην πάστα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 17 Μαρ 2019, 01:20

Αγις έγραψε:
17 Μαρ 2019, 01:09
Γενικά ειναι καλη ιδεα να μην χαφτουμε τις παπαριες που κυκλοφορουν .
Η πρωτη που θυμάμαι είναι ο πολεμος κατα του ελαιολαδου κ το τι υπέροχα υγιεινα ειναι τα σπορελαια .
Νομιζω οτι απλα ελεγαν μια εποχη οτι ειναι προτιμοτερο για τηγανισμα το σπορελαιο γιατι αντεχει περισσοτερο στις υψηλες θερμοκρασιες, το οποιο ειναι αληθεια.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών