Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 23 Απρ 2018, 14:16

YouOnlyLiveOnce έγραψε:
23 Απρ 2018, 10:31
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
20 Απρ 2018, 19:26


Εικόνα

:romance-hearteyes::romance-hearteyes:
Γνωστος ο Ζυγος ναι , αν και ακομα δεν εχω δοκιμασει :oops::wave:
να πάτε με τον άντρα σου για βόλταρισμα και να περάσετε από εκεί..
έτσι για την φάση
εγώ εχω 10 χρονια να φαω αλλά είναι το αφτερ της δυτικής Θεσσαλονίκης.
(κι ο Μαυρος καλη φαση αλλά πάνε χρόνια που έκλεισε :a035::a035: )
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 23 Απρ 2018, 14:18

Aυτο που εχετε ορισμενοι να πηγαινετε μετα τα ξυδια να τρωτε πιτογυρα,να το κοιταξετε.
Μονο σουπες ρε.
Πατσας,μοσχαροκεφαλη κλπ κλπ.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 23 Απρ 2018, 14:19

stergiosbik έγραψε:
23 Απρ 2018, 14:18
Aυτο που εχετε ορισμενοι να πηγαινετε μετα τα ξυδια να τρωτε πιτογυρα,να το κοιταξετε.
Μονο σουπες ρε.
Πατσας,μοσχαροκεφαλη κλπ κλπ.
:xena::xena:
και χωρίς πολλά ξύδια καλά ειναι!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 23 Απρ 2018, 14:19

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
23 Απρ 2018, 14:16

να πάτε με τον άντρα σου για βόλταρισμα και να περάσετε από εκεί..
έτσι για την φάση
εγώ εχω 10 χρονια να φαω αλλά είναι το αφτερ της δυτικής Θεσσαλονίκης.
(κι ο Μαυρος καλη φαση αλλά πάνε χρόνια που έκλεισε :a035::a035: )
Πωωω εχω ακουσει πολλες ιστοριες για τον Μαυρο! Κριμα που εκλεισε οντως.

Ορέστης 35

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Μάιος 2018, 23:23

Beria έγραψε:
20 Απρ 2018, 15:20
Καλαμάκια εξαιρετικά, αν είσαι στο κέντρο, έχει ο Έλβις, στον Κεραμεικό/Μεταξουργείο
Κι εκεί έχει επέλθει σιωπηρή αλλαγή φρουράς, αλλά κρατάει την -άριστη- ποιότητά του

Συν: Ωραίο σημείο, πολύ καλό κρέας, ιπτάμενες πανσέτες που κεντάνε
Μείον: Θαμώνες στην πλειοψηφία ρακομελίστες που πάνε/ή επιστρέφουν από διακοπές στην Ικαρία. Πολύ τζίβα
Βαρια στο στομαχι και φερνουν πολυ διψα. Πιστευω φταει το καρβουνο μπρικετα που τα κανει ανθυγιεινα. Μαζευει ωραια γκομενακια. Το απεναντι μαγαζι με τη βυζαρου μιλφ προσφερει χορτοφαγικες επιλογες οπως σουβλακι μανιταρι φαλαφελ και αλλα.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Μάιος 2018, 00:18

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Μάιος 2018, 23:23
Beria έγραψε:
20 Απρ 2018, 15:20
Καλαμάκια εξαιρετικά, αν είσαι στο κέντρο, έχει ο Έλβις, στον Κεραμεικό/Μεταξουργείο
Κι εκεί έχει επέλθει σιωπηρή αλλαγή φρουράς, αλλά κρατάει την -άριστη- ποιότητά του

Συν: Ωραίο σημείο, πολύ καλό κρέας, ιπτάμενες πανσέτες που κεντάνε
Μείον: Θαμώνες στην πλειοψηφία ρακομελίστες που πάνε/ή επιστρέφουν από διακοπές στην Ικαρία. Πολύ τζίβα
Βαρια στο στομαχι και φερνουν πολυ διψα. Πιστευω φταει το καρβουνο μπρικετα που τα κανει ανθυγιεινα. Μαζευει ωραια γκομενακια. Το απεναντι μαγαζι με τη βυζαρου μιλφ προσφερει χορτοφαγικες επιλογες οπως σουβλακι μανιταρι φαλαφελ και αλλα.
Για τα Salty Pig & Beef Briskers - αν έχεις δοκιμάσει - τι γνώμη έχεις ( η όποιος άλλος - αλλη)
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2018, 01:57

Αγις έγραψε:
16 Μάιος 2018, 00:18
Ορέστης 35 έγραψε:
15 Μάιος 2018, 23:23
Beria έγραψε:
20 Απρ 2018, 15:20
Καλαμάκια εξαιρετικά, αν είσαι στο κέντρο, έχει ο Έλβις, στον Κεραμεικό/Μεταξουργείο
Κι εκεί έχει επέλθει σιωπηρή αλλαγή φρουράς, αλλά κρατάει την -άριστη- ποιότητά του

Συν: Ωραίο σημείο, πολύ καλό κρέας, ιπτάμενες πανσέτες που κεντάνε
Μείον: Θαμώνες στην πλειοψηφία ρακομελίστες που πάνε/ή επιστρέφουν από διακοπές στην Ικαρία. Πολύ τζίβα
Βαρια στο στομαχι και φερνουν πολυ διψα. Πιστευω φταει το καρβουνο μπρικετα που τα κανει ανθυγιεινα. Μαζευει ωραια γκομενακια. Το απεναντι μαγαζι με τη βυζαρου μιλφ προσφερει χορτοφαγικες επιλογες οπως σουβλακι μανιταρι φαλαφελ και αλλα.
Για τα Salty Pig & Beef Briskers - αν έχεις δοκιμάσει - τι γνώμη έχεις ( η όποιος άλλος - αλλη)
Beef briskers στην Κολοκοτρωνη. Νοστιμο το βρηκα, οχι οσο μαλακο θα περιμενα και λιγο ξινουτσικη η σως του συγκεκριμενου συνδυασμου που παρηγγειλα. Αυτες οι γευστικες λεπτομερειες φανταζομαι οτι εχουν διακυμανσεις. Γενικα ποιοτικη επιλογη αν και λιγο ακριβουτσικη. Εχει ανοιξει και Ψυρρη καταστημα με slow cooked meat.

Salty pig ειναι στην Ιπποκρατους; Δεν εχω δοκιμασει. Οταν βλεπω αντιπαθητικα ατομα στο ταμειο δε μπαινω.

Αυτο που συνιστω σε ολους να αποφυγουν ειναι το hoocut στν Αγιας Ειρηνης. Δε χωνευεται με τιποτα το περιεργο σουβλακι τους.

Ορέστης 35

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2018, 01:58

Τιμιο και καθαρο καλαμακι θα φατε στην οδο Απολλωνος απεναντι απο τους γιαπωνεζους. Κλεινει νωρις.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 16 Μάιος 2018, 06:34

καταρχας καλαμακι παλιου τυπου ειχε το ψωμακι καρψωμενο στην κορυφη ,δευτερον εκει στο ριο η στον ισθμο ,,πολυς κοσμος ειχε παει σερπαντινα εγω το απεφευγα.

Στου Ζωγραφου ηταν ο Κρητικος μεχρι το 5 ο πατερας μετα ο γιος μαλλο το χαλασε ,ουτε ντελιβερυ ουτε τιποτα αλλο εκτος καλαμακι ψωμι πατατες σε λαδοκολλα.

Οι Θεσσαλονικεις που θελουν καλο κεμπαπ να πεταχτουν μεχρι Φιλιππουπολη στον Γκαρο τον Αρμενη ,σκιζει.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 16 Μάιος 2018, 06:56

Μπίστης έγραψε:
23 Απρ 2018, 13:58

Αααχ, Λιανοκλάδι, αν θυμάμαι καλά δεν χρειάζοταν καν να κατέβεις, οι δίσκοι έφταναν μέχρι τα παράθυρα.
Τότε είχαμε και τραίνα, τώρα λεωφορεία σε σιδηροτροχιές.

Αλλά κανείς σας δεν είναι από 'Ηπειρο ή Δ. Ελλάδα ;
Το Ρίο Αντίριο έθεσε το πρότυπο σε αυτού του είδους το σουβλάκι που με προσμονή περίμενες την επόμενη γλυκιά φέτα λίπους. :hebit:
Πολύ αλατισμένα (και χοντρό αλάτι πολλές φορές) και ριγανάτα.
Με σκοπιμότητα την πώληση μπύρας και κόλας ή απλώς ρουμελιώτικη αισθητική ;
Νόστιμο ήταν αλλά έπαιζες ρώσικη ρουλέτα με τη δηλητηρίαση.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 16 Μάιος 2018, 06:57

ποσο κοστιζε θυμοσαστε?

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25911
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Μάιος 2018, 07:12

Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2018, 01:57
Αγις έγραψε:
16 Μάιος 2018, 00:18


Για τα Salty Pig & Beef Briskers - αν έχεις δοκιμάσει - τι γνώμη έχεις ( η όποιος άλλος - αλλη)
Beef briskers στην Κολοκοτρωνη. Νοστιμο το βρηκα, οχι οσο μαλακο θα περιμενα και λιγο ξινουτσικη η σως του συγκεκριμενου συνδυασμου που παρηγγειλα. Αυτες οι γευστικες λεπτομερειες φανταζομαι οτι εχουν διακυμανσεις. Γενικα ποιοτικη επιλογη αν και λιγο ακριβουτσικη. Εχει ανοιξει και Ψυρρη καταστημα με slow cooked meat.

Salty pig ειναι στην Ιπποκρατους; Δεν εχω δοκιμασει. Οταν βλεπω αντιπαθητικα ατομα στο ταμειο δε μπαινω.

Αυτο που συνιστω σε ολους να αποφυγουν ειναι το hoocut στν Αγιας Ειρηνης. Δε χωνευεται με τιποτα το περιεργο σουβλακι τους.
Δεν τα γνωρίζω οι Ανιψιές μού μετέφεραν πληροφορίες . Το Salty μετριότατο επιεικώς, αλλά καλύτερο .
Βέβαια τις έχω κακομάθει στην τελειότητα. :8)
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ορέστης 35

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 16 Μάιος 2018, 12:38

Αγις έγραψε:
16 Μάιος 2018, 07:12
Ορέστης 35 έγραψε:
16 Μάιος 2018, 01:57
Αγις έγραψε:
16 Μάιος 2018, 00:18


Για τα Salty Pig & Beef Briskers - αν έχεις δοκιμάσει - τι γνώμη έχεις ( η όποιος άλλος - αλλη)
Beef briskers στην Κολοκοτρωνη. Νοστιμο το βρηκα, οχι οσο μαλακο θα περιμενα και λιγο ξινουτσικη η σως του συγκεκριμενου συνδυασμου που παρηγγειλα. Αυτες οι γευστικες λεπτομερειες φανταζομαι οτι εχουν διακυμανσεις. Γενικα ποιοτικη επιλογη αν και λιγο ακριβουτσικη. Εχει ανοιξει και Ψυρρη καταστημα με slow cooked meat.

Salty pig ειναι στην Ιπποκρατους; Δεν εχω δοκιμασει. Οταν βλεπω αντιπαθητικα ατομα στο ταμειο δε μπαινω.

Αυτο που συνιστω σε ολους να αποφυγουν ειναι το hoocut στν Αγιας Ειρηνης. Δε χωνευεται με τιποτα το περιεργο σουβλακι τους.
Δεν τα γνωρίζω οι Ανιψιές μού μετέφεραν πληροφορίες . Το Salty μετριότατο επιεικώς, αλλά καλύτερο .
Βέβαια τις έχω κακομάθει στην τελειότητα. :8)
Φοιτητριες οι ανιψιες;

Άβαταρ μέλους
YouOnlyLiveOnce
Δημοσιεύσεις: 1911
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:23

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YouOnlyLiveOnce » 16 Μάιος 2018, 13:04

perseus έγραψε:
16 Μάιος 2018, 06:34


Οι Θεσσαλονικεις που θελουν καλο κεμπαπ να πεταχτουν μεχρι Φιλιππουπολη στον Γκαρο τον Αρμενη ,σκιζει.
Χαρηκα στην αρχη της προτασης ,περιμενα κατι πιο κοντα μας. :a035:

Ορέστης 35

Re: Ψητοπωλεία-Σουβλατζίδικα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 18 Μάιος 2018, 00:26

Το λαθος στο επιχειρηματικο μοντελο του σουβλατζιδικου ειναι οτι το προσωπικο κουζινας εξυπηρετει και τους πελατες.

Τα χαμπουγκεραδικα εχουν εξυπνη λυση, οι πακις πακεταρουν τα φαγητα και τα αφηνουν στις προθηκες, οι νεαρες και ομορφες γυναικες σου τα βαζουν σε δισκο και στον δινουν.

Εμενα θα μου αρεσε να παραγγελνω απο κομπιουτερ να αναβει ενα λαμπακι και να παραλαμβανω μονος μου το φαγητο μου. Και πως διασφαλιζεται οτι δεν θα παρω το φαγητο αλλου; Εκει τη λυση μπορει να δωσει ενα συστημα εξυπνων προθηκων.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών