Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37805
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μαρ 2019, 17:11

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:40
Και οι ίδιοι οι γιατροί δεν γνωρίζουν καθώς δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες για κέτο και φάστινγκ (αν και τα πρώιμα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά), γιαυτό κοιτάμε μόνο τζο ρόγκαν
έτερον εκάτερον πίνκυ, εφόσον μείνουμε αυστηρά μακριά από προβληματικές τύπου Γράμμος-Βίτσι να ξέρεις (ξες) ότι έχεις την αμέριστη μου υποστήριξη.
Γω τότε που σε ρωτούσα (το καλοκαίρι) ακολούθησα έναν συνδυασμό κέτο-κάρνιβορ για λίγους μήνες και και την άκουσα όμορφα και έχασα και μερικά κιλά και χορτάτος ήμανε και είχα και περισσότερη ενέργεια. Δυστυχώς δεν κατάφερα να συνεχίσω αλλά οψόμεθα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25903
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Μαρ 2019, 17:17

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:02
Κουνουπιδάκι γιαχνί είναι εκλεκτόν έδεσμα
:g030:
+ μισο κιλο φετα ανα μεριδα + ψωμι γωνια κουμουτσα απο καρβελι με τραγανιστη κορα.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27160
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Μαρ 2019, 17:25

:+1::goodpost:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27160
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Μαρ 2019, 17:30

sys3x έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:11
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:40
Και οι ίδιοι οι γιατροί δεν γνωρίζουν καθώς δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες για κέτο και φάστινγκ (αν και τα πρώιμα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά), γιαυτό κοιτάμε μόνο τζο ρόγκαν
έτερον εκάτερον πίνκυ, εφόσον μείνουμε αυστηρά μακριά από προβληματικές τύπου Γράμμος-Βίτσι να ξέρεις (ξες) ότι έχεις την αμέριστη μου υποστήριξη.
Γω τότε που σε ρωτούσα (το καλοκαίρι) ακολούθησα έναν συνδυασμό κέτο-κάρνιβορ για λίγους μήνες και και την άκουσα όμορφα και έχασα και μερικά κιλά και χορτάτος ήμανε και είχα και περισσότερη ενέργεια. Δυστυχώς δεν κατάφερα να συνεχίσω αλλά οψόμεθα.
:D
Εύγε. Το σημαντικό είναι να βρει κανείς αυτό που του ταιριάζει ώστε να μην είναι παροδική δίαιτα, αλλά αλλαγή στον τρόπο διατροφής. Εγώ έχω βολτευεί με το φάστινγκ. Πρέπει να κοντεύω δύο χρόνια τώρα που το τηρώ συνεχώς. Τον τελευταίο χρόνο, μάλιστα, τρώω μία φορά την ημέρα...
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Μαρ 2019, 17:33

akirav έγραψε:
17 Μαρ 2019, 15:21
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μαρ 2019, 15:08
akirav έγραψε:
17 Μαρ 2019, 15:02
1,5 χρονο κετο + Intermittent Fasting
Για πες για intermittent fasting, τι ώρες τρως;
Το εφαρμοζω για 10-12 μερες.
Τωρα σχεδιαζω 3 μερες καθολικη νηστεια.

Απλα, μετα τις 6 δεν τρωω.
Ο Μερκολα λεει οτι μπορεις να πινεις καφε+λαδι καρυδας χωρις γλυκαντικο ολες τι ωρες.
Δηλαδή δε θα φας απολύτως τίποτα για 72 ώρες; Μελέτησα το ζήτημα Intermittent Fasting κι έβγαλα θετικά συμπεράσματα. Το δοκίμασα για μια εβδομάδα. Αυτές είναι οι ώρες νηστείας:
17,5
19
19
24,5
23
22
23

Μου είναι εύκολο να μένω πολλές ώρες νηστικός διότι σπανίως έχω το αίσθημα της πείνας. Διέκοψα τη δίαιτα γιατί συνειδητοποίησα ότι το πρήξιμο που είχα ήταν από κατακράτηση υγρών λόγω χρήσης κορτιζόνης με συνδυασμό κακής διατροφής.

Έκοψα τελείως τη ζάχαρη, ελάττωσα αλάτι (κάνει κατακράτηση υγρών) και υδατάνθρακες ενώ ξεκίνησα και γυμναστική. Αν δω ότι δεν επανέρχομαι ίσως ξεκινήσω πάλι Intermittent Fasting.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2605
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 17 Μαρ 2019, 17:36

Γάταρος έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:33
ελάττωσα αλάτι
για κετο απαραιτητα περ. 2 κουταλακια/ημερα
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16322
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 17 Μαρ 2019, 17:39

πολυ όμορφο το αρχικο κειμενο του Τσιλ. Γέλασα με τις αρχικες περιγραφες. +1
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Μαρ 2019, 17:42

akirav έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:36
Γάταρος έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:33
ελάττωσα αλάτι
για κετο απαραιτητα περ. 2 κουταλακια/ημερα
Εμένα μ' ενδιαφέρει να διώξω τα υγρά και μετά βλέπω τι λίπος έχω. Κατάλαβα καλά ότι δε θα φας για 72 ώρες; Δεν ξέρω αν αυτό θα έχει επιπτώσεις στον εγκέφαλο. Ας πει και η Cecily Anne τη γνώμη της.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37805
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μαρ 2019, 17:44

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:30
sys3x έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:11
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:40
Και οι ίδιοι οι γιατροί δεν γνωρίζουν καθώς δεν υπάρχουν μακροχρόνιες μελέτες για κέτο και φάστινγκ (αν και τα πρώιμα αποτελέσματα είναι ενθαρρυντικά), γιαυτό κοιτάμε μόνο τζο ρόγκαν
έτερον εκάτερον πίνκυ, εφόσον μείνουμε αυστηρά μακριά από προβληματικές τύπου Γράμμος-Βίτσι να ξέρεις (ξες) ότι έχεις την αμέριστη μου υποστήριξη.
Γω τότε που σε ρωτούσα (το καλοκαίρι) ακολούθησα έναν συνδυασμό κέτο-κάρνιβορ για λίγους μήνες και και την άκουσα όμορφα και έχασα και μερικά κιλά και χορτάτος ήμανε και είχα και περισσότερη ενέργεια. Δυστυχώς δεν κατάφερα να συνεχίσω αλλά οψόμεθα.
:D
Εύγε. Το σημαντικό είναι να βρει κανείς αυτό που του ταιριάζει ώστε να μην είναι παροδική δίαιτα, αλλά αλλαγή στον τρόπο διατροφής. Εγώ έχω βολτευεί με το φάστινγκ. Πρέπει να κοντεύω δύο χρόνια τώρα που το τηρώ συνεχώς. Τον τελευταίο χρόνο, μάλιστα, τρώω μία φορά την ημέρα...
είσαι Ηρωας και ζωντανή απόδειξη του απώτερου σκοπού μου, της (μόνιμης) αλλαγής διαστροφής (μου προς το υγιεινότερον) δλδ. Νομίζω ότι το κάπνισμα δεν με βοηθάει αλλά ταυτόχρονα δεν ήταν σίγουρα και ο λόγος διακοπής της προσπάθειας μου, ο σπουδαιότερος λόγος ήταν (είναι) οι εναλλαγές χώρου εργασίας χενς δύσκολη πρόσβαση σε φαγί της προκοπής, δυστυχώς δεν έχω την χρονική ευχέρεια να προετοιμάζω φαγητό από το σπίτι αλλά όπως είπα οψόμεθα, ένας σωστός προγραμματισμός θα μου λύσει τα περισσότερα προβλήματα και θα επανακάμψω.
Θα κόψω τα ναρκωτικά θα ξεκινήσω γυμναστήριο και θα βάλω και σκουλαρίκι στο τέλος, θα δεις.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Μαρ 2019, 17:45

Cecily Anne έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:35
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:29
Cecily Anne έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:25
Αντε τωρα να τους πείσεις οτι η καθυστερημενια τους εξηγείται , διότι ο εγκέφαλος (το νευρικό) τρέφεται αποκλειστικα με γλυκόζη και τα αποθέματα γλυκογόνου φτάνουν για μια μέρα.

Ασε που αν φτάσει σε σημείο να περνανε κετονες την μπαριέρα την εχεις γαμησει.

Αλλά οπως ειπα χτες κ στον Καραμπαμπά στο παραλήρημα με τα λαρδια «ο,τι πείτε».
τι έπαθες εσύ βρε :lol:
γιατί τέτοια πάθη και μίση, ποιός σε πείραξε να τον δείρω;
Κανένας μωρε, ο μοναδικος λογος που γραφω εναν αντίλογο, ειναι απλα να υπάρχει, μπας και γλιτώσει κανας φουκαρας και Ρωτήσει κανα ειδικό.

Για μενα εντάσσονται ολοι στην κατηγορια Αντιεμβολιαστων κλπ, δεν φέρνω αντίρρηση, γιατι τους ξεπαστρευει η φύση , χωρις ανάγκη για επεκτατικούς πολέμους και τρίτους παγκόσμιους.
+1

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37805
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Μαρ 2019, 17:45

Α και τατούζ πολλά τατούζ.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Μαρ 2019, 17:51

Γάταρος έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:42
akirav έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:36
Γάταρος έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:33
ελάττωσα αλάτι
για κετο απαραιτητα περ. 2 κουταλακια/ημερα
Εμένα μ' ενδιαφέρει να διώξω τα υγρά και μετά βλέπω τι λίπος έχω. Κατάλαβα καλά ότι δε θα φας για 72 ώρες; Δεν ξέρω αν αυτό θα έχει επιπτώσεις στον εγκέφαλο. Ας πει και η Cecily Anne τη γνώμη της.
Με την κέτωση χάνεις υγρά. Το αλάτι το θες, γιατί θες ηλεκτρολύτες, δεν θες απότομη απώλεια υγρών κ. α.
Τώρα εσύ καλό θα ήταν να ρωτούσες γιατρό, λόγω της κορτιζόνης κλπ.

Πιο ασφαλές θα ήταν να μειώσεις υδατάνθρακες πχ μισή μερίδα πατάτες μακαρόνια, λιγότερο ψωμί και όσους τρως να είναι από ολικής άλεσης δημητριακά, όσπρια και φρούτα ολόκληρα, όχι χυμό δηλαδή.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 17 Μαρ 2019, 17:54

sys3x έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:44
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:30
sys3x έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:11


έτερον εκάτερον πίνκυ, εφόσον μείνουμε αυστηρά μακριά από προβληματικές τύπου Γράμμος-Βίτσι να ξέρεις (ξες) ότι έχεις την αμέριστη μου υποστήριξη.
Γω τότε που σε ρωτούσα (το καλοκαίρι) ακολούθησα έναν συνδυασμό κέτο-κάρνιβορ για λίγους μήνες και και την άκουσα όμορφα και έχασα και μερικά κιλά και χορτάτος ήμανε και είχα και περισσότερη ενέργεια. Δυστυχώς δεν κατάφερα να συνεχίσω αλλά οψόμεθα.
:D
Εύγε. Το σημαντικό είναι να βρει κανείς αυτό που του ταιριάζει ώστε να μην είναι παροδική δίαιτα, αλλά αλλαγή στον τρόπο διατροφής. Εγώ έχω βολτευεί με το φάστινγκ. Πρέπει να κοντεύω δύο χρόνια τώρα που το τηρώ συνεχώς. Τον τελευταίο χρόνο, μάλιστα, τρώω μία φορά την ημέρα...
είσαι Ηρωας και ζωντανή απόδειξη του απώτερου σκοπού μου, της (μόνιμης) αλλαγής διαστροφής (μου προς το υγιεινότερον) δλδ. Νομίζω ότι το κάπνισμα δεν με βοηθάει αλλά ταυτόχρονα δεν ήταν σίγουρα και ο λόγος διακοπής της προσπάθειας μου, ο σπουδαιότερος λόγος ήταν (είναι) οι εναλλαγές χώρου εργασίας χενς δύσκολη πρόσβαση σε φαγί της προκοπής, δυστυχώς δεν έχω την χρονική ευχέρεια να προετοιμάζω φαγητό από το σπίτι αλλά όπως είπα οψόμεθα, ένας σωστός προγραμματισμός θα μου λύσει τα περισσότερα προβλήματα και θα επανακάμψω.
Θα κόψω τα ναρκωτικά θα ξεκινήσω γυμναστήριο και θα βάλω και σκουλαρίκι στο τέλος, θα δεις.
:D
Τρόπο γραφής μην αλλάξεις μόνο :lol:

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 17 Μαρ 2019, 17:56

don't speak έγραψε:
17 Μαρ 2019, 17:51
Με την κέτωση χάνεις υγρά. Το αλάτι το θες, γιατί θες ηλεκτρολύτες, δεν θες απότομη απώλεια υγρών κ. α.
Τώρα εσύ καλό θα ήταν να ρωτούσες γιατρό, λόγω της κορτιζόνης κλπ.

Πιο ασφαλές θα ήταν να μειώσεις υδατάνθρακες πχ μισή μερίδα πατάτες μακαρόνια, λιγότερο ψωμί και όσους τρως να είναι από ολικής άλεσης δημητριακά, όσπρια και φρούτα ολόκληρα, όχι χυμό δηλαδή.
Γιατί ολόκληρα φρούτα και όχι απλώς τον χυμό τους;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24540
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Μαρ 2019, 17:58

Αυτό που ξέρω εγώ από τις πενιχρές μου γνώσεις οργανικής χημείας είναι ότι οτιδήποτε τελειώνει σε -κετόνη είναι κακό και η κέτωση [;] ουσιαστικά είναι μια επείγουσα κατάσταση λειτουργίας του οργανισμού (ουσιαστικά όταν λιμοκτονούμε ελλείψει τροφών) όπου το σώμα μεταβολίζει το λίπος σε κετόνες που στη συνέχεια αποβάλλονται μέσω του αίματος και των νεφρών με την ενούρηση.

Σαν στρατηγική για να χάσεις ας πούμε 20 κιλά λίπος και αν πάρουμε το συντηρητικό υπολογισμό ότι 1 γραμμάριο λίπους μεταβολίζεται σε 5 γραμμάρια κετόνες, τι πιστεύετε ότι μπορεί να πάει στραβά αν φιλτράρεις 100 κιλά ασετόν μέσα από το αίμα και τα νεφρά σου, συνεχίζοντας όλη την υπόλοιπη ζωή σου με 1-2 κιλά ασετόν το μήνα;

Η κετογονονική δίαιτα εφαρμόζεται για τη θεραπεία σοβαρών περιπτώσεων επιληψίας όπου υπάρχει προφανέστατο όφελος να αντισταθμίσει το γεγονός ότι αναγκάζεις τον μεταβολισμό σου να λειτουργεί με καταστροφικό τρόπο και πάλι οι πιο πολλοί την παρατάνε μετά από λίγους μήνες λόγω παρενεργειών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών