Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22426
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 22 Μαρ 2019, 00:39

ναι το κατάλαβα οτι ειναι καθηγητής, το είπε δηλαδή τόσες φορές που οκ, το πιάσαμε. Αλλά μετά, απογοήτευση, άστο κοπέλα μου, πες έναν άλλο που δεν πήγε να τα τινάξει, βαλτή είσαι; Έμειναν και οι άλλοι κάγκελο. :011:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 22 Μαρ 2019, 00:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 22 Μαρ 2019, 00:42

FreeStyle της Abbott
για μετρησεις
τζαμπα, αγοραζεις μονο τις ταινιες για κετονες
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 22 Μαρ 2019, 11:44

"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 22 Μαρ 2019, 17:20

Εικόνα:lol:

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 22 Μαρ 2019, 22:25

Εικόνα

1958
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Μαρ 2019, 05:32

κλασσικό φαγητό σήμερα, σουβλάκια κοτόπουλο, πράσινη σαλάτα με παρμεζάνα/μαγιονέζα/ξηρούς καρπούς και κίτρινο τυρί χαρβάτι
(συνήθως τρώω λιγότερο αλλά είχα να φάω 24 ώρες και μόλις γύρισα από 1,5 ώρα κολυμβητήριο)

Εικόνα

3 στα 4 γεύματα που τρώω είναι κάποια παραλλαγή του παραπάνω, κάτι φορές ψάρι αντί για κρέας, αλλά βασικά συνήθως αυτό είναι όλο: κρέας ή λιπαρό ψάρι (προτιμάω σολωμό ή σαρδέλες) με κάποια σαλάτα συν κάτι πλούσιο σε λίπος (λάδι/αβοκάντο/τυρί/μαγιονέζα - πάντα πλήρη, ποτέ λάϊτ).

Το ΣΚ που έχω καιρό φτιάχνω συνήθως αυγά με μπέϊκον/μανιτάρια/τηγανητές ντομάτες, ή κανένα μπέργκερ με ψωμί χέρμαν μπροτ και διπλό μπιφτέκι άνγκους/τσένταρ/ντομάτα/τζαλαπίνος/κρεμμύδι + κέτσαπ/μουστάρδα

Καφέ σκέτο + κρέμα γάλακτος πλήρης.

Και πολύ νερό συνέχεια. Συνήθως αγοράζω δωδεκάδες από αυτό
Εικόνα

Αυτό είναι όλο το πρόγραμμα. Όταν τρώμε έξω τρώω μόνο το κρέας, τυρί και λαχανικά, τις προάλλες ήμασταν ινδικό και πήρα μπάτερ τσίκεν και πανίρ τίκα (τηγανητό τυρί) και απλά δεν έφαγα τα ρύζια. Όταν πάμε για σουβλάκια παίρνω καλαμάκια χοιρινό και τα βουτάω όπως είναι στην τυροκαυτερή :lol:

Όταν θέλω να αλλάξω λίγο τη γεύση μου και να μην τρώω όλο κρέατα τρώω ένα μπωλ γιαούρτι πλήρες στραγγιστό με μύρτιλα, καρύδια και κανέλα, ή απλά μια σαλάτα.

Έχω κι ένα συρτάρι γεμάτο με διάφορες μπάρες σοκολατας low carb αλλά σπάνια τ'ανοίγω.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 26 Μαρ 2019, 23:32

https://www.dietdoctor.com/us-researche ... and-cancer
US researchers explore link between sugar, insulin, keto, and cancer
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Μαρ 2019, 02:11

Ορέστης 35 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 01:48
έτσι είναι ακριβώς :smt005::smt005::smt005:

Τρελαίνεται ο κόσμος, γιατί βλέπεις έναν τύπο πενήντα+ χρόνων ο οποίος: καπνίζει κιλά φούντα και κάνει ψυχεδελικά παραισθησιογόνα ναρκωτικά, και παρόλα αυτά έχει απόλυτη πνευματική διαύγεια και επιτυχία σε διάφορους τομείς, έχει περίπου μηδέν λίπος στο σώμα του, γυμνάζεται ώρες ώρες κάθε μέρα και τρέχει κάτι τρελές ανηφόρες για πλάκα, μπορεί να σκοτώσει γαϊδούρι με μία κλωτσιά, έχει τελειοποιήσει κάθε λεπτομέρεια στη διατροφή του, και μιλάει κάθε μέρα 2-3 ώρες με κάποιους απ'τους πιό ταλαντούχους/έξυπνους/μορφωμένους/γυμνασμένους ανθρώπους στην Αμερική αυτή τη στιγμή.

Στην αρχή λες ντάξει κάτι χρήσιμο μπορώ να μάθω απ'αυτό τον τύπο, αλλά αν δεν προσέξεις μπορεί άνετα να γίνει ψύχωση.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Ορέστης 35

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 27 Μαρ 2019, 04:16

Chilloutbuddy έγραψε:
27 Μαρ 2019, 02:11
Ορέστης 35 έγραψε:
27 Μαρ 2019, 01:48
έτσι είναι ακριβώς :smt005::smt005::smt005:

Τρελαίνεται ο κόσμος, γιατί βλέπεις έναν τύπο πενήντα+ χρόνων ο οποίος: καπνίζει κιλά φούντα και κάνει ψυχεδελικά παραισθησιογόνα ναρκωτικά, και παρόλα αυτά έχει απόλυτη πνευματική διαύγεια και επιτυχία σε διάφορους τομείς, έχει περίπου μηδέν λίπος στο σώμα του, γυμνάζεται ώρες ώρες κάθε μέρα και τρέχει κάτι τρελές ανηφόρες για πλάκα, μπορεί να σκοτώσει γαϊδούρι με μία κλωτσιά, έχει τελειοποιήσει κάθε λεπτομέρεια στη διατροφή του, και μιλάει κάθε μέρα 2-3 ώρες με κάποιους απ'τους πιό ταλαντούχους/έξυπνους/μορφωμένους/γυμνασμένους ανθρώπους στην Αμερική αυτή τη στιγμή.

Στην αρχή λες ντάξει κάτι χρήσιμο μπορώ να μάθω απ'αυτό τον τύπο, αλλά αν δεν προσέξεις μπορεί άνετα να γίνει ψύχωση.
Εγω πιστευω οτι δινει σχετικα πειστικες απαντησεις στο υποσυνειδητο ερωτημα του συγχρονου ανθρωπου πως να γινω ευτυχισμενος. Προβαλλει μεθοδους σωματικης αυτοβελτιωσης, αντιγηρανσης, κοινωνικοποιησης ( εχει πει οτι ασχολειται με το bjj παρα τους τραυματισμους για την αισθηση που του δινει να ανηκει στην αδελφοτητα των ασκουμενων σε αυτο). Αυτα νιωθουμε οτι μπορουν να δωσουν νοημα στη ζωη μας. Τωρα ποσο πετυχημενες ειναι αυτες οι μεθοδοι και ποσο ευτυχισμενους θα μας κανουν ακομα και αν ευοδωσουν, δεν ξερω. Εμενα με επηρεασε να γραφτω στο τζουντο τοτε που εκθειαζε τη Ροντα. Τραυματιστηκα στο πρωτο μαθημα.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 27 Μαρ 2019, 06:57

Chilloutbuddy έγραψε:
24 Μαρ 2019, 05:32
κλασσικό φαγητό σήμερα, σουβλάκια κοτόπουλο, πράσινη σαλάτα με παρμεζάνα/μαγιονέζα/ξηρούς καρπούς και κίτρινο τυρί χαρβάτι
(συνήθως τρώω λιγότερο αλλά είχα να φάω 24 ώρες και μόλις γύρισα από 1,5 ώρα κολυμβητήριο)

Εικόνα

3 στα 4 γεύματα που τρώω είναι κάποια παραλλαγή του παραπάνω, κάτι φορές ψάρι αντί για κρέας, αλλά βασικά συνήθως αυτό είναι όλο: κρέας ή λιπαρό ψάρι (προτιμάω σολωμό ή σαρδέλες) με κάποια σαλάτα συν κάτι πλούσιο σε λίπος (λάδι/αβοκάντο/τυρί/μαγιονέζα - πάντα πλήρη, ποτέ λάϊτ).

Το ΣΚ που έχω καιρό φτιάχνω συνήθως αυγά με μπέϊκον/μανιτάρια/τηγανητές ντομάτες, ή κανένα μπέργκερ με ψωμί χέρμαν μπροτ και διπλό μπιφτέκι άνγκους/τσένταρ/ντομάτα/τζαλαπίνος/κρεμμύδι + κέτσαπ/μουστάρδα

Καφέ σκέτο + κρέμα γάλακτος πλήρης.

Και πολύ νερό συνέχεια. Συνήθως αγοράζω δωδεκάδες από αυτό
Εικόνα

Αυτό είναι όλο το πρόγραμμα. Όταν τρώμε έξω τρώω μόνο το κρέας, τυρί και λαχανικά, τις προάλλες ήμασταν ινδικό και πήρα μπάτερ τσίκεν και πανίρ τίκα (τηγανητό τυρί) και απλά δεν έφαγα τα ρύζια. Όταν πάμε για σουβλάκια παίρνω καλαμάκια χοιρινό και τα βουτάω όπως είναι στην τυροκαυτερή :lol:

Όταν θέλω να αλλάξω λίγο τη γεύση μου και να μην τρώω όλο κρέατα τρώω ένα μπωλ γιαούρτι πλήρες στραγγιστό με μύρτιλα, καρύδια και κανέλα, ή απλά μια σαλάτα.

Έχω κι ένα συρτάρι γεμάτο με διάφορες μπάρες σοκολατας low carb αλλά σπάνια τ'ανοίγω.

Πες όμως ότι είσαι και δυο μέτρα άνθρωπος όπως φάνηκε σε κάτι φωτογραφίες... Αν προσπαθήσει να το κάνει αυτό κάποιος που από τα 75 θέλει να πάει στα 70 παίζει και να παχύνει... :roll::roll: Δηλαδή θέλει και προσοχή στις ποσότητες.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Μαρ 2019, 07:27

Athina__P έγραψε:
27 Μαρ 2019, 06:57
Πες όμως ότι είσαι και δυο μέτρα άνθρωπος όπως φάνηκε σε κάτι φωτογραφίες... Αν προσπαθήσει να το κάνει αυτό κάποιος που από τα 75 θέλει να πάει στα 70 παίζει και να παχύνει... :roll::roll: Δηλαδή θέλει και προσοχή στις ποσότητες.
Mα γι'αυτό ακριβώς κάνεις αυτή τη διατροφή, για να μπορέσεις να μειώσεις τις ποσότητες χωρίς να πεινάς.
Κατά την προσωπική μου εμπειρία δε θέλει καν προσοχή, συμβαίνει από μόνο του. Δοκίμασε να φας όσο πιό πολύ κρέας, λίπος και λαχανικά μπορείς. Φάε ένα λόφο ολόκληρο λουκάνικα και σαλάτα με τυρί. Μετά στο επόμενο γεύμα κάνε το ίδιο, και στο επόμενο πάλι το ίδιο. Ε μια, δυο, τρεις μέρες, κάποιο πρωί θα ξυπνήσεις και θα νιώθεις ότι έχεις ένα τούβλο στο στομάχι σου. Είναι πρακτικά αδύνατο σε βάθος χρόνου να τρως μεγάλες ποσότητες από αυτού του είδους το φαί.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 27 Μαρ 2019, 07:33

Chilloutbuddy έγραψε:
27 Μαρ 2019, 07:27
Athina__P έγραψε:
27 Μαρ 2019, 06:57
Πες όμως ότι είσαι και δυο μέτρα άνθρωπος όπως φάνηκε σε κάτι φωτογραφίες... Αν προσπαθήσει να το κάνει αυτό κάποιος που από τα 75 θέλει να πάει στα 70 παίζει και να παχύνει... :roll::roll: Δηλαδή θέλει και προσοχή στις ποσότητες.
Mα γι'αυτό ακριβώς κάνεις αυτή τη διατροφή, για να μπορέσεις να μειώσεις τις ποσότητες χωρίς να πεινάς.
Κατά την προσωπική μου εμπειρία δε θέλει καν προσοχή, συμβαίνει από μόνο του. Δοκίμασε να φας όσο πιό πολύ κρέας, λίπος και λαχανικά μπορείς. Φάε ένα λόφο λουκάνικα και σαλάτα. Μετά στο επόμενο γεύμα κάνε το ίδιο, και στο επόμενο πάλι το ίδιο. Ε μια, δυο, τρεις μέρες, κάποιο πρωί θα ξυπνήσεις και θα νιώθεις ότι έχεις ένα τούβλο στο στομάχι σου.
Κάνω μια παραλλαγή αυτουνού, χωρίς κέτο. Μείωσα τις ποσότητες σε φαγητά που έχουν πολλές θερμίδες και αύξησα σε άλλα που έχουν λίγες, αλλά μου αρέσουν. Ανακάλυψα άλλα πράγματα που μου αρέσουν. Κυρίως φρούτα. Φράουλες, πεπόνι, έχουν λίγες θερμίδες. Γμτ δεν είχα καταλάβει καν πόσες θερμίδες περισσότερες έτρωγα με καθημερινά συνηθισμένα φαγητά... :-? Η κέτο μου φαίνεται περιοριστική με την έννοια ότι έτυχε να πέσω πρώτα πάνω σε κάτι άλλο που δούλεψε. Αλλά δεν έφτασα ποτέ το στόχο, δηλαδή όσο ήμουν μέχρι πριν 10 χρόνια περίπου :a040::a040: Κάποια στιγμή έπεσα σε συντήρηση. Μετά Χριστούγεννα, μετά έχανα λίγο μετά ξανά Χριστούγεννα :a040:

Αυτό που με πετάει έξω από την πειθαρχία, ειναι να υπάρχουν στο σπίτι διάφορα που ως σνακ πέφτεις πάνω τους... Αν πέσω πάνω σε καλα φρουτάκια τα προτιμάω, αλλά αν τυχόν δεν έχει κάτι άλλο... :102:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Μαρ 2019, 07:45

Athina__P έγραψε:
27 Μαρ 2019, 07:33
Κάνω μια παραλλαγή αυτουνού, χωρίς κέτο. Μείωσα τις ποσότητες σε φαγητά που έχουν πολλές θερμίδες και αύξησα σε άλλα που έχουν λίγες, αλλά μου αρέσουν. Ανακάλυψα άλλα πράγματα που μου αρέσουν. Κυρίως φρούτα. Φράουλες, πεπόνι, έχουν λίγες θερμίδες. Γμτ δεν είχα καταλάβει καν πόσες θερμίδες περισσότερες έτρωγα με καθημερινά συνηθισμένα φαγητά... :-? Η κέτο μου φαίνεται περιοριστική με την έννοια ότι έτυχε να πέσω πρώτα πάνω σε κάτι άλλο που δούλεψε. Αλλά δεν έφτασα ποτέ το στόχο, δηλαδή όσο ήμουν μέχρι πριν 10 χρόνια περίπου :a040::a040: Κάποια στιγμή έπεσα σε συντήρηση. Μετά Χριστούγεννα, μετά έχανα λίγο μετά ξανά Χριστούγεννα :a040:

Αυτό που με πετάει έξω από την πειθαρχία, ειναι να υπάρχουν στο σπίτι διάφορα που ως σνακ πέφτεις πάνω τους... Αν πέσω πάνω σε καλα φρουτάκια τα προτιμάω, αλλά αν τυχόν δεν έχει κάτι άλλο... :102:
Aθηνά, αν έχεις βρει κάτι που δουλεύει για σένα μην το αλλάζεις με τίποτα. Κέτο και μαλακίες, γράφτα όλα αυτά, άμα εσύ έχεις βρεις αυτό που σου ταιριάζει μείνε εκεί. Κάνε και καμμιά εξέταση να σιγουρευτείς ότι δε σου λείπει τίποτα από θρεπτικά στοιχεία και αυτό είναι όλο, κάθε οργανισμός (και κάθε μυαλό/συνθήκες/συνήθειες/ψυχοσύνθεση) είναι διαφορετικό.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Ορέστης 35

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 27 Μαρ 2019, 22:54

Athina__P έγραψε:
27 Μαρ 2019, 07:33
Αυτό που με πετάει έξω από την πειθαρχία, ειναι να υπάρχουν στο σπίτι διάφορα που ως σνακ πέφτεις πάνω τους... Αν πέσω πάνω σε καλα φρουτάκια τα προτιμάω, αλλά αν τυχόν δεν έχει κάτι άλλο... :102:
Αυτο ειναι το χειροτερο. Εσυ να αγοραζεις ολα τα υγιεινα τροφιμα, και οι αλλοι να αγοραζουν σνακ γλυκα και να τα αφηνουν μπροστα σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών