Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Μαρ 2019, 14:09

To βάζω στη μαγειρική και όχι στα ιατρικά θέματα, για να ανταλλάξουμε και καμμιά συνταγή ή συμβουλή αν ασχολείται και κανας άλλος.

Κατ'αρχήν όποιος σκοπεύει να αλλάξει ριζικά τη διατροφή του να μιλήσει πρώτα οπωσδήποτε με το γιατρό του. Ο δικός μου γιατρός συστήνει τη συγκεκριμένη διατροφή σε όλο τον κόσμο, την κάνει και ο ίδιος, και δεν έχω ακούσει ή διαβάσει και τίποτα ανησυχητικό από αξιόπιστη πηγή. Αλλά κάθε οργανισμός έχει διαφορετικές ανάγκες, μη μου ψοφήσει κανένας εδώ μέσα και φταίω εγώ μετά :lol:
Ρωτάμε γιατρό.

Αφού ρωτήσαμε το γιατρό μας, και αν μας είπε οκ, πάμε παρακάτω.


1. Γιατί η κετογονική δίαιτα είναι καλύτερη από τις άλλες;
Δεν είναι καλύτερη από τις άλλες.
Όλες οι κλασσικές δίαιτες που συστήνουν οι γιατροί και οι διαιτολόγοι είναι καλές και αποτελεσματικές αν τις ακολουθήσεις για αρκετό διάστημα. Το ίδιο σοφές και αποτελεσματικές είναι και οι απλές κλασσικές συμβουλές "μην τρώς σα ζώον", "μην τρως μαλακίες", και "κάνε καμμιά γυμναστική ρε βόδι". Σωστά όλα αυτά, το θέμα είναι για πόσο μπορείς να τα κρατήσεις. Αν έχεις βάλει κιλά σε διάστημα χρόνων δεν υπάρχει περίπτωση να τα χάσεις σε 2 μέρες, ούτε σε 2 βδομάδες. Θέλει μήνες, μπορεί και χρόνια, οπότε το όλο ζήτημα είναι τι είναι αυτό που μπορείς όντως να τηρήσεις για τόσο μεγάλο διάστημα.

Η κετογονική διατροφή είναι απλά άλλη μια επιλογή, που για διάφορους λόγους που θα αναφέρω παρακάτω, κάποιοι σαν κι εμένα τη βρίσκουν ευκολότερη να την τηρήσουν πιστά για μεγαλύτερο διάστημα ή και για πάντα. Αυτό είναι όλο.


2. Έχει αποτέλεσμα;
Από τη δική μου εμπειρία τουλάχιστον, έχει. Ξέρω προσωπικά καμμιά δεκαριά άτομα που την ακολούθησαν πιστά και σε όλους βελτιώθηκαν οι ιατρικές τους εξετάσεις, έχασαν τα κιλά που ήθελαν, και έχουν περισσότερη ενέργεια. Το ίδιο συνέβη και σε μένα.


3. Πώς εξηγείται επιστημονικά;
Δεν ξέρω, δεν είμαι επιστήμονας. Έχω διαβάσει αρκετά για το πώς δουλεύει, πιστεύω ότι έχω καταλάβει τα περισσότερα, αλλά είναι αρκετά τεχνικά θέματα και δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να τα εξηγήσει. Χοντρικά η βασική ιδέα είναι αφού ξεκινήσεις μετά από 2-3 μέρες (συνήθως, αυτό ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο) το σώμα μπαίνει σε μια διαδικασία μετατροπής και μετά από εκεί που έκαιγε υδατάνθρακες για ενέργεια αρχίζει να καίει λίπη. Και αυτό έχει το καλό ότι αλλάζει προς το καλύτερο την αίσθηση της πείνας, της χόρτασης και την αίσθηση της διαθέσιμης ενέργειας. Για περισσότερες λεπτομέρειες ο γούγλης είναι ο φίλος σας.


4. Τι πρέπει να κάνω;
Βασικά διαβάζεις τα πακέτα και προσπαθείς να κρατήσεις τους υδατάνθρακες που τρώς συνολικά κάτω απ'τα 50 γραμμάρια τη μέρα. To όριο των 50 δεν είναι ακριβώς ίδιο για όλους, μπορεί να είναι λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω γιατί κάθε οργανισμός έχει διαφορετική αντίδραση και ανοχή στους υδατάνθρακες, αυτό είναι κάτι που το μαθαίνεις σιγά σιγά με πειραματισμό. Επίσης προσπαθείς να τρως ένα μινιμουμ σε λίπη, το οποίο είναι το μόνο εύκολο. Κατά τ'άλλα οι ποσότητες είναι βασικά ελεύθερες, τρως μέχρι να χορτάσεις. Ουσιαστικά οι περισσότεροι απλά τρώνε ό,τι έτρωγαν και πριν, απλά κόβουν τη ζάχαρη και τα ψωμιά/ζυμαρικά/πατάτες/ρύζια.


5. Το φαγητό λέει τίποτα;
Λέει! Αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος για μένα, αν δε μου άρεσε το φαγητό δε θα μπορούσα να την ακολουθήσω πάνω από μια βδομάδα.
Αυγά με μπέϊκον, παϊδάκια, τυριά, σαλάτες με μαγιονέζα, λουκάνικα, ελιές, ψητά/τηγανητά λαχανικά, κοτόπουλο, ψάρια, σάλτσες διάφορες, γιαούρτι, ξηροί καρποί κλπ


6. Πεινάς;
Όχι, ποτέ, αν το φαγητό δεν έχει υδατάνθρακες τρως μέχρι να χορτάσεις.


7. Είναι φρίκη η φάση γενικά;
Όχι. Αν ήταν, επίσης δε θα μπορούσα να την ακολουθήσω πάνω από μια βδομάδα. Το βασικό είναι ότι α) το φαγητό είναι νόστιμο, και β) δεν πεινάς.
Από εκεί και πέρα το ακόμα βασικότερο είναι ότι αλλάζει η αίσθηση της πείνας. Αυτό έχει επίσης κάποια επιστημονική εξήγηση που πάλι δεν είμαι ο κατάλληλος να την εξηγήσω, αλλά μπορώ να την περιγράψω πώς είναι σαν αίσθηση:
Όταν έτρωγα πολλούς υδατάνθρακες, μετά από κάτι ώρες ένιωθα μια πείνα απότομη, σε φάση "να φάω κάτι γρήγορα γιατί πεινάω σα λύκος και μου κόβονται τα πόδια". Τώρα αυτό που νιώθω όταν έρχεται η ώρα για φαγητό είναι κάτι σε στυλ "οκ θα μπορούσα να φάω τώρα, αν έχουμε κάτι καλό που γουστάρω, αλλά και να μη φάω τίποτα μέχρι μεθαύριο πάλι καλά είμαι". Και μετά από τις πρώτες μέρες, που είχα πλακώσει τα παϊδάκια τις σαλάτες και τα τυριά σα ζώον, άρχισα από μόνος μου να τρώω πολύ λιγότερο ή να πηδάω γεύματα. Γιατί αν το σκεφτείς αυτού του είδους τα φαγητά σε "κρατάνε" χορτασμένο για πολύ περισσότερο, και αν τα τρώς συνέχεια φτάνει ένα σημείο που η χόρταση περνάει και στην επόμενη μέρα και ξυπνάς χορτασμένος, το οποίο είναι κάτι που δε μου είχε συμβεί ποτέ πριν. Και είναι κάτι που μπορείς άνετα να το χρησιμοποιήσεις για να τρώς λιγότερο και να χάσεις κιλά αν θέλεις. Βασικά δεν πεινάς ρε παιδί μου, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω.

Επίσης, ενέργεια. Όταν μετά τις πρώτες μέρες αρχίσει η διαδικασία μετατροπής και περάσεις απ'το να καις ψωμιά και πατάτες για ενέργεια στο να καις λίπη, για 1-2 μέρες μπορεί να νιώσεις λίγο ληθαργικός. Αλλά μετά, μπουμ. Τρομερή ενέργεια, καλύτερος ύπνος, περισσότερη αντοχή στη σωματική άσκηση, και αυτό διαρκεί για όσο διάστημα δεν τρώω υδατάνθρακες πάνω από 50γρ τη μέρα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Μαρ 2019, 14:09

(συνέχεια)

8. Μα τι μαλακίες είναι αυτές, εμένα η γιαγιά μου δε θα έκανε ποτέ τέτοιο πράμα
Κι εγώ έτσι νόμιζα, μέχρι που έκατσα και την παρατήρησα (την πεθερά μου συγκεκριμένα). Η πεθερά μου είναι ένα τυπάκι 75 χρονών, αδύνατη, καπνίζει 30 τσιγάρα τη μέρα, αλλά δε μπορεί να κάτσει στον κώλο της ούτε 10 λεπτά, όλη μέρα στο πόδι. Και πάει και γυμναστήριο 2 φορές τη βδομάδα. Αυτή λοιπόν μαγειρεύει συνέχεια για όλη την οικογένεια και όλο φτιάχνει μακαρόνια, μουσακάδες, ψητά με πατάτες, μας φέρνει στο σπίτι σπανακόπιτες κλπ. Έλα όμως που η ίδια δεν τα τρώει αυτά. Η ίδια για τον εαυτό της φτιάχνει κάθε μέρα ξεχωριστά ψητά ή βραστά λαχανικά λουσμένα στο ελαιόλαδο, συν ελιές, και βάζει στο πιάτο και ένα κομμάτι τυρί σε μέγεθος πακέτο τσιγάρα, και τσιμπάει πάντα από δίπλα και λίγο κρέας ή ψάρι. Ψωμιά και γλυκά δεν τα αγγίζει σχεδόν ποτέ. Αυτή είναι κετογονική διατροφή, και την κάνει δεκαετίες τώρα.

Μετά θυμήθηκα τη δικιά μου γιαγιά, κάποτε πιτσιρικάς γυμναζόμουνα και προσπαθούσα παράλληλα να χάσω κιλά, και την πάλευα με κάτι σάντουιτς με τυρί με χαμηλά λιπαρά και κάτι μαρούλια και τέτοια. Και γυρνάει και μου λέει "τι βλακείες είναι αυτές που τρώς παιδί μου, αν θες να γυμνάζεσαι και να μην τρως πολύ φάε τουλάχιστον μια μπριζόλα να σε πιάσει". Αυτό το "να σε πιάσει" είναι όλο το νόημα, και οι παλιοί το ξέρανε μια χαρά. Δε χρειάζεται πολλές επιστημονικές εξηγήσεις.


9. Οι δυσκολίες ποιές είναι;
- Συνήθως πρέπει να μεγειρεύεις ξεχωριστά για πάρτη σου. Αν σου φέρουν ένα πιάτο με μπριζόλα, πατάτες και σαλάτα είναι εύκολο, απλά δεν τρώς τις πατάτες. Αλλά αν φτιάξεις για την οικογένεια καρμπονάρα πρέπει για σένα να φτιάξεις κάτι άλλο.
- Δεν είναι φτηνή διατροφή. Οι υδατάνθρακες είναι παντού σήμερα γιατί είναι πάμφθηνοι, αν τρως συνέχεια κρέας, τυριά και φρέσκα λαχανικά στο τέλος βγαίνει λίγο ακριβά.
- Είναι δύσκολο να φας έξω στα γρήγορα. Τουλάχιστον στην Ελλάδα παίρνεις σουβλάκια (καλαμάκια) και καμμιά σαλάτα του σεφ χωρίς κρουτόν και βολεύεσαι, εδώ είναι όλα τίγκα στις πίτες, τις πατάτες και τις σάλτες με ένα κιλό ζάχαρη μέσα.
- Κακά τα ψέμματα, χάνεις πολλά ωραία και εύκολα φαγητά, μακαρονάδες, πίτσες, διάφορες αγαπημένα πιάτα κλπ. Αλλά τρώω λίγο κριτσανιστό μπέϊκον παραπάνω και μου περνάει :lol:
- Φρούτα :a040:
Τα φρούτα δυστυχώς είναι βασικά νερό και ζάχαρη. Επιτρέπεται το αβοκάντο και τα διάφορα μούρα. Σμέουρα με στραγγιστό γιαούρτι και καρύδια είναι το αγαπημένο μου κετογονικό σνακ.
- Kάπου στο ίντερνετ έχω διαβάσει ότι κάποιοι μπορεί να παρουσιάσουν δυσκοιλιότητα, κράμπες στα πόδια, παράξενη μυρωδιά στην αναπνοή και τέτοια. Δεν ξέρω, εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 17 Μαρ 2019, 14:14

Τι είναι αυτό; Παραλλαγή της διαίτης Νεάντερταλ;
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 17 Μαρ 2019, 14:14

Εσύ την άρχισες, ή το σκέφτεσαι;
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Μαρ 2019, 14:17

Κάποια ζώα δε με πιστεύανε
- Κακά τα ψέμματα, χάνεις πολλά ωραία και εύκολα φαγητά, μακαρονάδες, πίτσες, διάφορες αγαπημένα πιάτα κλπ. Αλλά τρώω λίγο κριτσανιστό μπέϊκον παραπάνω και μου περνάει
Υπάρχουν κέτο πίτσες είτε με κουνουπίδι, είτε με αλεύρι αμυγδάλου, οι οποίες είναι αξιοπρεπέστατες - χωρίς βέβαια να συγκρίνονται με τις κανονικές. Το πρόβλημα για εμένανε είναι τα γλυκά. Είμαι γλυκατζής :a040:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Μαρ 2019, 14:18

Cavaliere έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:14
Εσύ την άρχισες, ή το σκέφτεσαι;
Για δεύτερη φορά, εχω αρχίσει 3 μήνες τώρα
Την πρώτη φορά πριν 4 χρόνια κράτησα 4 μήνες και σούρωσα εντελώς. Αλλά μετά πλάκωσε δουλειά και ήμουνα γραφείο μέχρι τα μεσάνυχτα, και άρχισα να παραγγέλνω ό,τι έβρισκα και μετά με πήρε από κάτω. Θέλει σταθερότητα και ρουτίνα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 17 Μαρ 2019, 14:18

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:17
Κάποια ζώα δε με πιστεύανε
- Κακά τα ψέμματα, χάνεις πολλά ωραία και εύκολα φαγητά, μακαρονάδες, πίτσες, διάφορες αγαπημένα πιάτα κλπ. Αλλά τρώω λίγο κριτσανιστό μπέϊκον παραπάνω και μου περνάει
Υπάρχουν κέτο πίτσες είτε με κουνουπίδι, είτε με αλεύρι αμυγδάλου, οι οποίες είναι αξιοπρεπέστατες
:smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μαρ 2019, 14:25

Αντε τωρα να τους πείσεις οτι η καθυστερημενια τους εξηγείται , διότι ο εγκέφαλος (το νευρικό) τρέφεται αποκλειστικα με γλυκόζη και τα αποθέματα γλυκογόνου φτάνουν για μια μέρα.

Ασε που αν φτάσει σε σημείο να περνανε κετονες την μπαριέρα την εχεις γαμησει.

Αλλά οπως ειπα χτες κ στον Καραμπαμπά στο παραλήρημα με τα λαρδια «ο,τι πείτε».
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 17 Μαρ 2019, 14:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Μαρ 2019, 14:25

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:17
Κάποια ζώα δε με πιστεύανε
- Κακά τα ψέμματα, χάνεις πολλά ωραία και εύκολα φαγητά, μακαρονάδες, πίτσες, διάφορες αγαπημένα πιάτα κλπ. Αλλά τρώω λίγο κριτσανιστό μπέϊκον παραπάνω και μου περνάει
Υπάρχουν κέτο πίτσες είτε με κουνουπίδι, είτε με αλεύρι αμυγδάλου, οι οποίες είναι αξιοπρεπέστατες - χωρίς βέβαια να συγκρίνονται με τις κανονικές. Το πρόβλημα για εμένανε είναι τα γλυκά. Είμαι γλυκατζής :a040:
Τα μόνα αξιοπρεπή υποκατάστατα που έχω βρει, τα οποία είναι και νοστιμότατα, είναι ό,τι βγάζει η Herman Brot, δεν ξέρω αν τα έχετε εκεί που είσαι. Ψωμί, ζυμαρικά, μούσλι. Με το ψωμί έφτιαξα κάτι μπέργκερ χτες γαμάτα με διπλό άνγκους μπιφ, λιωμένο τσένταρ, ντομάτα, μαγιονέζα, καύλα :romance-hearteyes:
δάγκωνες και τρέχανε ζουμιά από παντού :romance-hearteyes:

Αυτά με τα αλεύρια αμυγδάλου και τα κουνουπίδια δεν τα έχω ψάξει ακόμα, ούτε με τραβάνε ιδιαίτερα σαν ιδέα να σου πώ την αλήθεια.

Το γλυκό το λύνω εύκολα, έχω ένα συρτάρι στο σπίτι και ένα στο γραφείο γεμάτο μπάρες πρωτείνης, συνήθως έχουν λίγη στέβια μέσα και διάφορες γεύσεις να διάλεξεις. Η Well Naturally φτιάχνει κάτι φοβερές. Αλλά ναι αν είσαι σουίτ τουθ είναι πρόβλημα.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Μαρ 2019, 14:29

Cecily Anne έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:25
Αντε τωρα να τους πείσεις οτι η καθυστερημενια τους εξηγείται , διότι ο εγκέφαλος (το νευρικό) τρέφεται αποκλειστικα με γλυκόζη και τα αποθέματα γλυκογόνου φτάνουν για μια μέρα.

Ασε που αν φτάσει σε σημείο να περνανε κετονες την μπαριέρα την εχεις γαμησει.

Αλλά οπως ειπα χτες κ στον Καραμπαμπά στο παραλήρημα με τα λαρδια «ο,τι πείτε».
τι έπαθες εσύ βρε :lol:
γιατί τέτοια πάθη και μίση, ποιός σε πείραξε να τον δείρω;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 17 Μαρ 2019, 14:34

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:29
Cecily Anne έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:25
Αντε τωρα να τους πείσεις οτι η καθυστερημενια τους εξηγείται , διότι ο εγκέφαλος (το νευρικό) τρέφεται αποκλειστικα με γλυκόζη και τα αποθέματα γλυκογόνου φτάνουν για μια μέρα.

Ασε που αν φτάσει σε σημείο να περνανε κετονες την μπαριέρα την εχεις γαμησει.

Αλλά οπως ειπα χτες κ στον Καραμπαμπά στο παραλήρημα με τα λαρδια «ο,τι πείτε».
τι έπαθες εσύ βρε :lol:
γιατί τέτοια πάθη και μίση, ποιός σε πείραξε να τον δείρω;
ειδε το φώς το αληθινό κ μορφώθηκε και δεν μπορεί να πεισει και για αυτά πο γράφει και τρελαίνεται

Μια απο αυτές τις μερες στη δουλειά:
-Ακουλουθείτε καποια διατροφη;
-Ναι κετονική Για αυτό δεν θελω μακαρόνια.
-Να ρωτήσετε την κουζίνα όταν περάσει η τραπεζοκόμος τι εχουμε.
-Και αν δεν εχει κατι άλλο; θα μείνω νηστική;;
-τι σας πειράζει; τόσο φαστινγκ κανετε ; :lol:
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 17 Μαρ 2019, 14:35

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:29
Cecily Anne έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:25
Αντε τωρα να τους πείσεις οτι η καθυστερημενια τους εξηγείται , διότι ο εγκέφαλος (το νευρικό) τρέφεται αποκλειστικα με γλυκόζη και τα αποθέματα γλυκογόνου φτάνουν για μια μέρα.

Ασε που αν φτάσει σε σημείο να περνανε κετονες την μπαριέρα την εχεις γαμησει.

Αλλά οπως ειπα χτες κ στον Καραμπαμπά στο παραλήρημα με τα λαρδια «ο,τι πείτε».
τι έπαθες εσύ βρε :lol:
γιατί τέτοια πάθη και μίση, ποιός σε πείραξε να τον δείρω;
Κανένας μωρε, ο μοναδικος λογος που γραφω εναν αντίλογο, ειναι απλα να υπάρχει, μπας και γλιτώσει κανας φουκαρας και Ρωτήσει κανα ειδικό.

Για μενα εντάσσονται ολοι στην κατηγορια Αντιεμβολιαστων κλπ, δεν φέρνω αντίρρηση, γιατι τους ξεπαστρευει η φύση , χωρις ανάγκη για επεκτατικούς πολέμους και τρίτους παγκόσμιους.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Μαρ 2019, 14:36

Τι αλευρια από κουνουπιδια ρε. Φάτε νορμάλ και κάνετε λίγο γυμναστικη και είστε μια χαρά. Άκου αλεύρια από κουνουπιδια. Τι άλλο θα ακούσομε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Μαρ 2019, 14:36

Παρακαλούνται μυρωδιάδες, άμπαλοι, χέιτερς και λοιπός άμαχος πληθυσμός όπως αποχωρήσουν από το νήμα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Μαρ 2019, 14:39

Cecily Anne έγραψε:
17 Μαρ 2019, 14:35
Κανένας μωρε, ο μοναδικος λογος που γραφω εναν αντίλογο, ειναι απλα να υπάρχει, μπας και γλιτώσει κανας φουκαρας και Ρωτήσει κανα ειδικό.

Για μενα εντάσσονται ολοι στην κατηγορια Αντιεμβολιαστων κλπ, δεν φέρνω αντίρρηση, γιατι τους ξεπαστρευει η φύση , χωρις ανάγκη για επεκτατικούς πολέμους και τρίτους παγκόσμιους.
Ε το είπαμε από την αρχή, γιατρό πρώτα απ'όλα και ό,τι πει. Αν πει όχι τότε όχι, δεν είμαι διαιτολόγος εγώ να δίνω συμβουλές.

Πάντως πρέπει να έχω χάσει επεισόδια, τι παίχτηκε να πάω να διαβάσω; :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών