Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 14 Ιούλ 2019, 20:44

Πριν δυο χρονια,αρχες του 17 εκοψα το ψωμι και ευρωγα μια φορα την εβδομαδα κρεας,κυριως σαββατο,γιατι βολευε οταν ημουν και εξω,επειδη ειναι και ευκολο - γρηγορο. Επισης ξεκινησα να πινω καθε μερα σμουθι (μονος μου το εφτιαχνα) γιατι εχω ενα θεμα με τα φρουμα,δεν μπορω να τα τρωω εκτος απο ορισμενα. Πολλα βραστα λαχανικα,σχεδον καθε μερα μπροκολο και κουνουπιδι. Γενικα τα λασανικα τα αντικατεστησα με πατατες,ρυζι κλπ δηλαδη εκει που ετρωγα μπριζολα με πατατες,πλεον ειχα μπροκολο κοκ.

Εχασα δεκα κιλα μεσα σενα εξαμηνο,διχω να ζοριστω αλλα πυτε να στερηθω. Τωρα λεω να το ξανα ξεκνησω.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Ορέστης 35

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 14 Ιούλ 2019, 21:05

perseus έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:15
Να δω Ορεστη στην αυστραλια να τυν κυνηγανε δηλητηριωδη φιδια .δηλητηριωδεις αραχνεσ κροκοδειλοι ,μπλε χταποδια ,καρχαριες ιρουκαντζι ...
Αν παω θα σας γραφω τις περιπετειες μου. :D

- Casper -

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 14 Ιούλ 2019, 21:21

Pedro έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:44
Πριν δυο χρονια,αρχες του 17 εκοψα το ψωμι και ευρωγα μια φορα την εβδομαδα κρεας,κυριως σαββατο,γιατι βολευε οταν ημουν και εξω,επειδη ειναι και ευκολο - γρηγορο. Επισης ξεκινησα να πινω καθε μερα σμουθι (μονος μου το εφτιαχνα) γιατι εχω ενα θεμα με τα φρουμα,δεν μπορω να τα τρωω εκτος απο ορισμενα. Πολλα βραστα λαχανικα,σχεδον καθε μερα μπροκολο και κουνουπιδι. Γενικα τα λασανικα τα αντικατεστησα με πατατες,ρυζι κλπ δηλαδη εκει που ετρωγα μπριζολα με πατατες,πλεον ειχα μπροκολο κοκ.

Εχασα δεκα κιλα μεσα σενα εξαμηνο,διχω να ζοριστω αλλα πυτε να στερηθω. Τωρα λεω να το ξανα ξεκνησω.
Wow. Μπράβο. Εννοείται να το ξαναξεκινήσεις. Εντομεταξύ έχει τόσο ωραίες συνταγές για χορτοφάγους και vegan που πολλές φορές τα βάζω με τον εαυτό μου. Απλά εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς μακαρόνια. Να έκοβα το κρέας, θα ζοριζόμουν αλλά θα μπορούσα. Να έκοβα αυγά, μακαρόνια, τυριά, ψάρι κτλ, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν θέλω βασικά :oops:

Άβαταρ μέλους
pal
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: 25 Ιουν 2019, 17:04
Phorum.gr user: pal

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pal » 14 Ιούλ 2019, 21:23

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:05
perseus έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:15
Να δω Ορεστη στην αυστραλια να τυν κυνηγανε δηλητηριωδη φιδια .δηλητηριωδεις αραχνεσ κροκοδειλοι ,μπλε χταποδια ,καρχαριες ιρουκαντζι ...
Αν παω θα σας γραφω τις περιπετειες μου. :D
:smt023
Το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

Γιάννης

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Ιούλ 2019, 21:25

Βινόσαυρος έγραψε:
11 Απρ 2019, 22:23
το ότι βρωμάει η αναπνοή, το είπαμε;
ξεκίνησα πριν λίγες μέρες, με γνώση της γιατρέσσας
εννοείται. Σήμερα βρέθηκα κοντά σε μια φίλη, την
έπιασα από την μέση, την άρπαξα από τα κωλιά
και ενώ ήθελα και γω και αυτή να την φιλήσω
το διέκοψα γιατί βρωμούσε η ανάσα μου. Και η
βρωμερή ανάσα προσφέρει 0 αυτοπεποίθηση.
Έπρεπε πρώτα να την πας για κοψίδια με μπόλικα τζατζίκια, και μετά να αρχίσετε τα χουφτώματα. Μάθετε μπάλα τύποι.

Γιάννης

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Ιούλ 2019, 21:29

Gherschaagk έγραψε:
30 Μάιος 2019, 16:47
don't speak έγραψε:
30 Μάιος 2019, 16:41
Θα τρώω εγώ μέχρι να παχύνεις εσύ :003:

Το είχα γράψει πριν δημοσιεύσεις το κρέας.
Τώρα τον έπιασα αυτόν τον συνδυασμό :lol:
Ναι οκ, το δοκιμάζουμε αν θες.
Πάπστε διαολεμένες!

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 14 Ιούλ 2019, 21:32

- Casper - έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:21
Pedro έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:44
Πριν δυο χρονια,αρχες του 17 εκοψα το ψωμι και ευρωγα μια φορα την εβδομαδα κρεας,κυριως σαββατο,γιατι βολευε οταν ημουν και εξω,επειδη ειναι και ευκολο - γρηγορο. Επισης ξεκινησα να πινω καθε μερα σμουθι (μονος μου το εφτιαχνα) γιατι εχω ενα θεμα με τα φρουμα,δεν μπορω να τα τρωω εκτος απο ορισμενα. Πολλα βραστα λαχανικα,σχεδον καθε μερα μπροκολο και κουνουπιδι. Γενικα τα λασανικα τα αντικατεστησα με πατατες,ρυζι κλπ δηλαδη εκει που ετρωγα μπριζολα με πατατες,πλεον ειχα μπροκολο κοκ.

Εχασα δεκα κιλα μεσα σενα εξαμηνο,διχω να ζοριστω αλλα πυτε να στερηθω. Τωρα λεω να το ξανα ξεκνησω.
Wow. Μπράβο. Εννοείται να το ξαναξεκινήσεις. Εντομεταξύ έχει τόσο ωραίες συνταγές για χορτοφάγους και vegan που πολλές φορές τα βάζω με τον εαυτό μου. Απλά εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς μακαρόνια. Να έκοβα το κρέας, θα ζοριζόμουν αλλά θα μπορούσα. Να έκοβα αυγά, μακαρόνια, τυριά, ψάρι κτλ, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν θέλω βασικά :oops:
Κοιτα,αυγα και μακαρονια δεν τρωω ουτως η αλλωσε,σπανια. Τα μακαρονια δε,επειδη ως φοιτητης ετρωγα σχεδον καθε μερα.
Ψαρι,μπορεις να τρως αφοβα. Τωρα,τα τυρια ειναι ενα θεμα,εγω ειμαι μανιακος με την φετα,αλλα το περιορισα και αυτο,συνηθω κ αυτο μια φορα την εβδομαδα μαζι με το κρεας,αλλα σε λιγοτερη ποσοτητα.

Παντως,αμα το καταφερεις τον πρωτο μηνα και τυχει ή θελησεις να φας κ μεσα στην εβδομαδα κρεας,αλλα μιλαμε να γινει ας που με μια φορα τον μηνα,θα δεις οτι τελικα δεν ειναι τιποτα. Επισης,οταν εχεις να φας πχ τρεις εβδομαδες κοτοπουλο επειδη τις προηγουμενες εβδομαδες εφαγε μοσχαρισιο ή χοιρινο,θα διαπιστωσεις ποσο καλυτερη γευση εχει (αυτο ισχυει και αντιστοιχα εαν εχεις τρεις εβδομαδες να φας χοιρινο).

Βεβαια,ολα αυτα,αν τοθελεις και αν υπαρχει καποιου ειδους «υποχρεωση» . Εγω απλα,το ειχαμπαρακανει με το κρεας,οποτε επρεπε καποια στιγμη να μπει ενας φραγμος.

Εχω ενα φιλαρακι που τρωει οσο εσυ και εγω,αλλα ο ατιμος ειναι πετσι και κοκκαλο. Σε αντιθεση με εμενα :003:


Να σημειωσω οτι πολυ μεγαλο ρολο επαιξαν τα λαχανικα και τα σμουθι,μεταξυ μας,σχεδον καθε τρεις και λιγο ετρεχα στο βισι. Αλλα ενιωθα ξεφουσκωτος,ελαφρυς και καλυτερο υπνο.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Γιάννης

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Ιούλ 2019, 21:33

Gherschaagk έγραψε:
30 Μάιος 2019, 17:39
Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2019, 17:35
Gherschaagk έγραψε:
30 Μάιος 2019, 17:33


Λες να στεναχωρηθώ αν είναι μεγαλύτερο το ποσοστό;
Χαλάρωσε τύπισσα. Δεν στην είπα, ούτε είχα την εντύπωση ότι κατεβαίνεις σε αγώνες σωματοδομήσεως.
Χαλάρωσε τύπε. Δεν είπα πως μου την είπες αλλά πόσο έξω μπορεί να πέφτει; Μακάρι να είμαι κοντά στο 23% δλδ. Το θέμα είναι να μην είμαι πιο κάτω απ' το 18%.

Θα ζητήσω να γίνει μια επαναληπτική μέτρηση.
Ε, α να χαθείς! Εγώ για να αποκτήσω ποσοστό λίπους 18% θα έστηνα κώλο στον ίδιο τον διάολο, κι εσύ γκρινιάζεις;

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 14 Ιούλ 2019, 21:42

Ορέστης 35 έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:05
perseus έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:15
Να δω Ορεστη στην αυστραλια να τυν κυνηγανε δηλητηριωδη φιδια .δηλητηριωδεις αραχνεσ κροκοδειλοι ,μπλε χταποδια ,καρχαριες ιρουκαντζι ...
Αν παω θα σας γραφω τις περιπετειες μου. :D
Και γω ζω για την στιγμη που θα πεις : καθως περπατουσα στην ερημια,επειδη ειχε ωραια μερα και ηθελα να εξερευνησω τα κατατοπια στα βαθη της οστρελια φορωντας ενα μπλουζακι με μικρα καγκουρο,ξαφνικα απο το πουθενα με κοιταγε με ενα υφος το καγκουρο,σαν να μου ελεγε φυγε,δεν ανηκεις εδω,εδω ειναι τα δικα μας μερη. Και εσυ,εχοντας μεινει κοκκαλο - παγωτο,κρατοντας στο χερι,οντως παγωτο,ετρεμες στην ιδεα οτι θα σε βλαψει. Σαν να μην φτανουν ολα αυτα,περναει φευγαλεα απο το μυαλο σου η σκεψη,πως οπως και η υπαλληλος απο τον κωτσοβολο,οπου κι αν πας σε υποπτευονται και κανεις εικονα την καχυποπτη «σκατοφατασα» της ξεχνοντας οτι το καγκουρο ακομα σε κοιταει απειλητικα,γιατι εχεις τοποθετησει το πρωσοπο της στο καγκουρο,ενω στην πραγματικοτητα εμεις καταλαβαινουμε οτι δεν διατρεχεις καποιον ιδιατερο-σοβαρο κινδυνο. :003:
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23175
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 14 Ιούλ 2019, 21:43

- Casper - έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:21
Pedro έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:44
Πριν δυο χρονια,αρχες του 17 εκοψα το ψωμι και ευρωγα μια φορα την εβδομαδα κρεας,κυριως σαββατο,γιατι βολευε οταν ημουν και εξω,επειδη ειναι και ευκολο - γρηγορο. Επισης ξεκινησα να πινω καθε μερα σμουθι (μονος μου το εφτιαχνα) γιατι εχω ενα θεμα με τα φρουμα,δεν μπορω να τα τρωω εκτος απο ορισμενα. Πολλα βραστα λαχανικα,σχεδον καθε μερα μπροκολο και κουνουπιδι. Γενικα τα λασανικα τα αντικατεστησα με πατατες,ρυζι κλπ δηλαδη εκει που ετρωγα μπριζολα με πατατες,πλεον ειχα μπροκολο κοκ.

Εχασα δεκα κιλα μεσα σενα εξαμηνο,διχω να ζοριστω αλλα πυτε να στερηθω. Τωρα λεω να το ξανα ξεκνησω.
Wow. Μπράβο. Εννοείται να το ξαναξεκινήσεις. Εντομεταξύ έχει τόσο ωραίες συνταγές για χορτοφάγους και vegan που πολλές φορές τα βάζω με τον εαυτό μου. Απλά εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς μακαρόνια. Να έκοβα το κρέας, θα ζοριζόμουν αλλά θα μπορούσα. Να έκοβα αυγά, μακαρόνια, τυριά, ψάρι κτλ, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν θέλω βασικά :oops:
Δεν χρειάζονται αυτά, παίζει και να σε κανουν χειρότερα αν δεν είσαι μαθημένος, να αποδιοργανώσουν τελειως τον οργανισμό σου και να πάρεις κιολας κιλα, αντί να χάσεις. Αυγά και ψάρι επίσης, ειναι κομπλέ, δεν υπαρχει λόγος να τα κόψεις. Εγώ έκοψα τελειως ψωμί σε καθε μορφή του (οπως εγραψα παραπανω) ζυμαρικά παίζει μια φορά το μήνα πλέον και στο 1/3 οσων ετρωγα, ενώ αύξησα τα λαχανικά και χορταρικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, βλήτα, παντζάρια :g094: κτλ), ψάρι του σκασμού (και φρέσκα και τονάκια κονσέρβα), και κυρίως κοτόπουλο και μοσχάρι απο κρέατα. Με το χοιρινό δεν ήμουν ποτέ φίλος. Ούτε με τα τυριά. Αν δεν ήμουν τόσο ασυγκράτητος λάτρης γλυκων/παγωτών, τώρα παιζει να με βλέπατε και σε φωτογραφήσεις μοντελοπεριοδικών :lol:

- Casper -

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 14 Ιούλ 2019, 21:52

Pedro έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:32
- Casper - έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:21
Pedro έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:44
Πριν δυο χρονια,αρχες του 17 εκοψα το ψωμι και ευρωγα μια φορα την εβδομαδα κρεας,κυριως σαββατο,γιατι βολευε οταν ημουν και εξω,επειδη ειναι και ευκολο - γρηγορο. Επισης ξεκινησα να πινω καθε μερα σμουθι (μονος μου το εφτιαχνα) γιατι εχω ενα θεμα με τα φρουμα,δεν μπορω να τα τρωω εκτος απο ορισμενα. Πολλα βραστα λαχανικα,σχεδον καθε μερα μπροκολο και κουνουπιδι. Γενικα τα λασανικα τα αντικατεστησα με πατατες,ρυζι κλπ δηλαδη εκει που ετρωγα μπριζολα με πατατες,πλεον ειχα μπροκολο κοκ.

Εχασα δεκα κιλα μεσα σενα εξαμηνο,διχω να ζοριστω αλλα πυτε να στερηθω. Τωρα λεω να το ξανα ξεκνησω.
Wow. Μπράβο. Εννοείται να το ξαναξεκινήσεις. Εντομεταξύ έχει τόσο ωραίες συνταγές για χορτοφάγους και vegan που πολλές φορές τα βάζω με τον εαυτό μου. Απλά εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς μακαρόνια. Να έκοβα το κρέας, θα ζοριζόμουν αλλά θα μπορούσα. Να έκοβα αυγά, μακαρόνια, τυριά, ψάρι κτλ, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν θέλω βασικά :oops:
Κοιτα,αυγα και μακαρονια δεν τρωω ουτως η αλλωσε,σπανια. Τα μακαρονια δε,επειδη ως φοιτητης ετρωγα σχεδον καθε μερα.
Ψαρι,μπορεις να τρως αφοβα. Τωρα,τα τυρια ειναι ενα θεμα,εγω ειμαι μανιακος με την φετα,αλλα το περιορισα και αυτο,συνηθω κ αυτο μια φορα την εβδομαδα μαζι με το κρεας,αλλα σε λιγοτερη ποσοτητα.

Παντως,αμα το καταφερεις τον πρωτο μηνα και τυχει ή θελησεις να φας κ μεσα στην εβδομαδα κρεας,αλλα μιλαμε να γινει ας που με μια φορα τον μηνα,θα δεις οτι τελικα δεν ειναι τιποτα. Επισης,οταν εχεις να φας πχ τρεις εβδομαδες κοτοπουλο επειδη τις προηγουμενες εβδομαδες εφαγε μοσχαρισιο ή χοιρινο,θα διαπιστωσεις ποσο καλυτερη γευση εχει (αυτο ισχυει και αντιστοιχα εαν εχεις τρεις εβδομαδες να φας χοιρινο).

Βεβαια,ολα αυτα,αν τοθελεις και αν υπαρχει καποιου ειδους «υποχρεωση» . Εγω απλα,το ειχαμπαρακανει με το κρεας,οποτε επρεπε καποια στιγμη να μπει ενας φραγμος.

Εχω ενα φιλαρακι που τρωει οσο εσυ και εγω,αλλα ο ατιμος ειναι πετσι και κοκκαλο. Σε αντιθεση με εμενα :003:


Να σημειωσω οτι πολυ μεγαλο ρολο επαιξαν τα λαχανικα και τα σμουθι,μεταξυ μας,σχεδον καθε τρεις και λιγο ετρεχα στο βισι. Αλλα ενιωθα ξεφουσκωτος,ελαφρυς και καλυτερο υπνο.
Ρε συ τα σμουθις δεν παχαίνουν;! Δεν βάζεις μέσα ένα σωρό φρούτα; Ντάξει παίζει ρόλο και το τι έτρωγες πριν, αλλά ο διατροφολόγος μου μου έλεγε "παρά να πιεις ένα σμούθι, καλύτερα φάε 2 φρούτα" και να επιλέγω κιόλας τι φρούτα θα φάω, μην είναι το ένα ασπούμε η μπανάνα. Τώρα αν πριν έτρωγες ασπούμε κρέπα ή σοκολάτα, είναι λογικό να σε βοηθάει πολύ το σμούθι γιατί έχει και βιταμίνες.

(Και μένα μ' αρέσουν, φτιάχνω αλλά όχι συχνά).

Με το κρέας δεν το θεωρώ τόσο "υποχρέωση" όσο αποτοξίνωση. Αν και για να σου πω την αλήθεια, κρέας τρώω μια φορά, άαντε 2 την βδομάδα. Κι' αυτό όταν πάω σπίτι μου και μαγειρέψει η μαμά, ή όταν βγω έξω, ή σε πλαίσια διατροφικού προγράμματος που με έχει τίγκα στο κοτόπουλο. (Εγώ το κοτόπουλο να σημειώσω πως το λάτρεψα σε πλαίσια διατροφής που έμενα νηστική και ήτανε το κύριο γεύμα, οπότε και με λεμόνι μπρόκολο/κουνουπίδι μου φαινόταν παράδεισος :lol: ).
vantono έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:43
- Casper - έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:21
Pedro έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 20:44
Πριν δυο χρονια,αρχες του 17 εκοψα το ψωμι και ευρωγα μια φορα την εβδομαδα κρεας,κυριως σαββατο,γιατι βολευε οταν ημουν και εξω,επειδη ειναι και ευκολο - γρηγορο. Επισης ξεκινησα να πινω καθε μερα σμουθι (μονος μου το εφτιαχνα) γιατι εχω ενα θεμα με τα φρουμα,δεν μπορω να τα τρωω εκτος απο ορισμενα. Πολλα βραστα λαχανικα,σχεδον καθε μερα μπροκολο και κουνουπιδι. Γενικα τα λασανικα τα αντικατεστησα με πατατες,ρυζι κλπ δηλαδη εκει που ετρωγα μπριζολα με πατατες,πλεον ειχα μπροκολο κοκ.

Εχασα δεκα κιλα μεσα σενα εξαμηνο,διχω να ζοριστω αλλα πυτε να στερηθω. Τωρα λεω να το ξανα ξεκνησω.
Wow. Μπράβο. Εννοείται να το ξαναξεκινήσεις. Εντομεταξύ έχει τόσο ωραίες συνταγές για χορτοφάγους και vegan που πολλές φορές τα βάζω με τον εαυτό μου. Απλά εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς μακαρόνια. Να έκοβα το κρέας, θα ζοριζόμουν αλλά θα μπορούσα. Να έκοβα αυγά, μακαρόνια, τυριά, ψάρι κτλ, ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Δεν θέλω βασικά :oops:
Δεν χρειάζονται αυτά, παίζει και να σε κανουν χειρότερα αν δεν είσαι μαθημένος, να αποδιοργανώσουν τελειως τον οργανισμό σου και να πάρεις κιολας κιλα, αντί να χάσεις. Αυγά και ψάρι επίσης, ειναι κομπλέ, δεν υπαρχει λόγος να τα κόψεις. Εγώ έκοψα τελειως ψωμί σε καθε μορφή του (οπως εγραψα παραπανω) ζυμαρικά παίζει μια φορά το μήνα πλέον και στο 1/3 οσων ετρωγα, ενώ αύξησα τα λαχανικά και χορταρικά (μπρόκολο, κουνουπίδι, βλήτα, παντζάρια :g094: κτλ), ψάρι του σκασμού (και φρέσκα και τονάκια κονσέρβα), και κυρίως κοτόπουλο και μοσχάρι απο κρέατα. Με το χοιρινό δεν ήμουν ποτέ φίλος. Ούτε με τα τυριά. Αν δεν ήμουν τόσο ασυγκράτητος λάτρης γλυκων/παγωτών, τώρα παιζει να με βλέπατε και σε φωτογραφήσεις μοντελοπεριοδικών :lol:
Όχι ρε συ ντάξει. Να παχύνω δεν νομίζω. Βασικά ξέρω τι βάζω το στόμα μου. Τι είναι υγιεινό, ποσότητες κτλ. Οπότε μετά το διορθώνω με την κίνηση αν φάω κάτι παχυντικό/με λίπος κτλ. + ότι αυξάνω φυτικές ίνες με φρούτα και λαχανικά. Παλιά δεν έβαζα καν σαλάτα στο πιάτο μου. Τώρα αν πεινάσω, θα χορτάσω μόνο με σαλάτα και θα βρω ακόμη και το μαρούλι πεντανόστιμο.

Έχω 2ο βδομάδες να φάω μακαρόνια (μπορεί και περισσότερο) και με έχει πιάσει απίστευτη λιγούρα. Με κρέας αντέχω άνετα χωρίς. Η ζάχαρη πάλι συνηθίζεται. Ξεχνάς σιγά σιγά την γεύση αν την μειώνεις σταδιακά από παντού (και μιλάει άνθρωπος που προτιμάει το γλυκό από το φαγητό). Αλλά τα μακαρονάκια μου; :(

Μια ξαδέρφη μου έτρωγε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ και κρέας και μακαρόνια. Τώρα είναι φανατική vegan, γι' αυτό ανέφερα τους vegan πριν και τις συνταγές, ΑΛΛΑ το θεωρώ άρρωστο. Μας είχε πρήξει. Εγώ δεν την άντεξα.

Μπράβο σας πάντως. Παίρνω παραδείγματα.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 14 Ιούλ 2019, 21:57

εβλεπα ενα σαββατο μια εκπομπη υγειας και ελεγε οτι ενα ποτηρι στιμμενο πορτοκαλι εχει 2 κουταλιες ζαχαρη σχεδον.
τα σμουθις πολυ περισσοτερο.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Ιούλ 2019, 22:01

this_man έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:33
Gherschaagk έγραψε:
30 Μάιος 2019, 17:39
Feindflug έγραψε:
30 Μάιος 2019, 17:35

Χαλάρωσε τύπισσα. Δεν στην είπα, ούτε είχα την εντύπωση ότι κατεβαίνεις σε αγώνες σωματοδομήσεως.
Χαλάρωσε τύπε. Δεν είπα πως μου την είπες αλλά πόσο έξω μπορεί να πέφτει; Μακάρι να είμαι κοντά στο 23% δλδ. Το θέμα είναι να μην είμαι πιο κάτω απ' το 18%.

Θα ζητήσω να γίνει μια επαναληπτική μέτρηση.
Ε, α να χαθείς! Εγώ για να αποκτήσω ποσοστό λίπους 18% θα έστηνα κώλο στον ίδιο τον διάολο, κι εσύ γκρινιάζεις;
Τον διάολο τον ρώτησες αν έκανε κέφι την χοντροκωλάρα σου, τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 14 Ιούλ 2019, 22:06

- Casper - έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:52

perseus έγραψε:
14 Ιούλ 2019, 21:57
εβλεπα ενα σαββατο μια εκπομπη υγειας και ελεγε οτι ενα ποτηρι στιμμενο πορτοκαλι εχει 2 κουταλιες ζαχαρη σχεδον.
τα σμουθις πολυ περισσοτερο.
Ρε τζουρα :lol:

Εξαρταται παντα τι φρουτα βαζεις,εγω περισσοτερο πινω τα σμουθι για την διαφορετικη μορφη,υφη που παιρνουν τα φρουτα σε σχεση με οταν ειναι φρεσκα.

Επισης,γενικα ,αν εξαιρεσουμε την μις κουταλια ζαχαρη που βαζω στον καφε,δεν καταναλωνω πολυ ζαχαρη καθως δεν τρωω σχεδον καθολου γλυκα.

Α! Ξεχασα,εκεινο το διαστημα ειχα κοψει χυμους,αναψυκτικα κλπ.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κετογονική ή κετονική διατροφή (ketogenic/keto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 14 Ιούλ 2019, 22:07

τι φρουτα βαζεις?

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών