Κεφιρ

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Πηγαδίσιος
Δημοσιεύσεις: 1182
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 21:43

Κεφιρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πηγαδίσιος » 20 Απρ 2018, 23:46

χαος γλωσσα και νεφελες

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Νοέμ 2018, 13:42

Πρόσφατα, στη SIAL, μεγαλύτερη έκθεση του κόσμου για τρόφιμα και ποτά στο Παρίσι, ένας μικρού βεληνεκούς επιχειρηματίας κέρδισε τρία βραβεία. Ένα για την καλύτερη διανομή, ένα για το καλύτερο εναλλακτικό προϊόν και ένα για το πιο καινοτόμο προϊόν της έκθεσης, το κεφίρ με χυμό τζίντζερ και λεμόνι.

Ο ιδιοκτήτης της εταιρείας, Υγεία Κεφίρ, ξεκίνησε την πορεία του από τα ρούχα. Ωστόσο η συρρίκνωση του κλάδου τον οδήγησε στα γαλακτοκομικά και αργότερα στα αναψυκτικά. Στάθηκε απέναντι σε όλες τις δυσοίωνες προβλέψεις, όλων εκείνων που υπολόγιζαν ότι το εγχείρημά του θα κατέληγε στο κενό. Oνόμασε το κεφίρ-αναψυκτικό του “Namaste” και ετοιμάζεται για τα επόμενα επιχειρηματικά βήματα σε χώρες όπως η Ιταλία, η Νορβηγία, η Γερμανία, η Ελβετία...

«Ξεκίνησα να ασχολούμαι με τα τρόφιμα το 2006. Έως τότε διατηρούσα εξαγωγική βιοτεχνία ρούχων. Ήταν η εποχή που όλη η Βόρεια Ελλάδα ασχολούταν με τα ρούχα. Η δουλειά αυτή έκανε τον κύκλο της, δεδομένου ότι επρόκειτο για μία δραστηριότητα, στην οποία κυριαρχούσε το χαμηλό κόστος. Έτσι, όταν άρχισε να αυξάνεται το κόστος, έπρεπε είτε να μεταφέρω την έδρα της εταιρείας στα Βαλκάνια (Βουλγαρία, Ρουμανία), είτε να κλείσω...»

Τότε αποφάσισε να μην εγκατασταθεί στη Βουλγαρία αλλά να κλείσει την επιχείρησή του, η οποία μάλιστα ήταν κερδοφόρα έως και το τελευταίο έτος της λειτουργίας της. «Τα δείγματα ήταν ανησυχητικά αρκετά χρόνια πριν. Παρατηρούσαμε τις πωλήσεις και την κερδοφορία να συρρικνώνονται διαρκώς. Κι αυτό που συνήθως πιστεύουν οι επιχειρηματίες, είναι ότι θα αποτελέσουν εξαίρεση στον κανόνα όταν ένας ολόκληρος κλάδος καταρρέει, και εκείνοι θα επιπλεύσουν. Εγώ έκανα το αντίθετο και επέπλευσα»

Κόντρα σε όλες τις προβλέψεις, αποφάσισε να δοκιμάσει. Εντάχθηκε σε πρόγραμμα επιδότησης Leader Plus, λαμβάνοντας 50.000 ευρώ, ενώ επένδυσε και 300.000 ευρώ από ίδια κεφάλαια.


Γνώρισε το κεφίρ από τον πεθερό του. Εκείνος του το έμαθε, όπως λέει. Και στη συνέχεια αποφάσισε να το κάνει επάγγελμα. «Κανείς δεν με πίστευε τότε καθώς το κεφίρ, ήταν παντελώς άγνωστο στην Ελλάδα, πριν από 12 χρόνια που ξεκίνησα. Οι περισσότεροι με χαρακτήριζαν τρελό, ενώ ακόμα περισσότεροι ήταν εκείνοι που πίστευαν ότι με μαθηματική ακρίβεια θα χάσω τα λεφτά που είχα επενδύσει».


Έτσι αγόρασε το οικόπεδο στο Δρυμό Θεσσαλονίκης και ξεκίνησε να βγάζει τις απαιτούμενες άδειες για να ξεκινήσει την ανέγερση των παραγωγικών εγκαταστάσεων της εταιρείας του. «Ξεκίνησα από το μηδέν, χτίζοντας τα πάντα από την αρχή. Ήμουν ο άνθρωπος που έκανε τα πάντα κατά τα πρώτα χρόνια λειτουργίας της εταιρείας. Παραγωγή, πωλήσεις, τον οδηγό, τις επαφές με τους πελάτες. Ήμουν μία ολόκληρη επιχείρηση από μόνος μου. Μάλιστα, την πρώτη φορά που έκανα αποστολή φορτίου σε πελάτες, έβαλα στο φορτηγάκι μόλιε δύο δωδεκάδες μπουκάλια. Αυτή ήταν η πρώτη μου παραγγελία».

Συνάντησε αρκετές δυσκολίες. Με κυριότερη εξ αυτών, την παραγωγή ενός άγνωστου παρασκευάσματος. Πολλοί ήταν εκείνοι που εξέφραζαν την απορία, «καλά, μόνο εσύ είσαι ο έξυπνος που το κάνεις αυτό; Οι μεγάλες εταιρείες, οι οποίες διαθέτουν τμήματα ερευνών και ειδικούς επιστήμονες, πώς δεν το έχουν ανακαλύψει ήδη, από τη στιγμή, που όπως λες, πρόκειται για ένα ξεχωριστό προϊόν με προβιοτικές ιδιότητες;».


Βλέποντας τις γαλακτοβιομηχανίες να βγάζουν κι εκείνες κεφίρ, δεν φοβήθηκε. Αντιθέτως, παρουσιαζόταν μία ευκαιρία για εκείνον. «Αυτό που έλεγα σε όσους υποστήριζαν ότι ο ανταγωνισμός που θα έχω, θα είναι πολύ ισχυρός, ήταν ότι η αγορά είναι μεγάλη και μας χωράει όλους. ‘Ας φροντίσουν οι εταιρείες να ενημερώσουν τον κόσμο για το κεφίρ’, έλεγα συχνά προς τους δύσπιστους. Και στη συνέχεια όποιος έχει το καλύτερο προϊόν ας κερδίσει το μερίδιο που του αναλογεί».


«Δεν είμαι γαλατάς. Φτιάχνω προβιοτικά»

Αναφορικά με την επαγγελματική του δραστηριότητα, λέει χαρακτηριστικά. «Εγώ δεν είμαι γαλατάς. Φτιάχνω προβιοτικά. Και αυτή είναι η μεγάλη μου διαφορά. Οι γαλατάδες τα κάνουν όλα με καλλιέργειες, είτε πρόκειται για γιαούρτι, είτε για τυρί, είτε για οποιοδήποτε προϊόν. Εγώ παράγω το κεφίρ με ζωντανό μύκητα. Τα πάντα γίνονται παραδοσιακά με αγελαδινό ή κατσικίσιο γάλα, το οποίο έχει υποστεί φυσική ζύμωση με την προσθήκη αληθινών σπόρων κεφίρ


https://www.voria.gr/article/o-thessalo ... is-evropis

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Νοέμ 2018, 13:47

Δέκα μήνες μετά κατά την διάρκεια μιας Σαββατιάτικης βόλτας στην αγορά της γειτονίας σκαρφίστηκε το Ambrosia Greek Snacks. Σήμερα έχει στα χέρια της ένα brand που είναι συνώνυμο ποιοτικών και βιολογικών ελληνικών προϊόντων, μερικά από τα οποία διανέμονται ήδη σε μεγάλη αλυσίδα σουπερμάρκετ της Ιρλανδίας και σε αρκετά μαγαζιά υγιεινής διατροφής.


Το 2015 μετά από τρία χρόνια δοκιμών και έχοντας 25 διαφορετικά προϊόντα από τα χεράκια μου στον πάγκο και σε μερικά μαγαζιά, και λόγω της φιλοσοφίας μου για χρήση βιολογικών πρώτων υλών τοπικών παραγωγών μου πρότειναν να δοκιμάσω να φτιάξω βιολογικό κεφίρ. Επειδή ο κόσμος εδώ γενικά αποφεύγει πολλά τρόφιμα λόγω διαταραχών υγείας όπως είναι τα γαλακτοκομικά και η γλουτένη, ξεκίνησα να παράγω και να συσκευάζω το KEFZING, κεφίρ φυτικής προέλευσης από βιολογικό γάλα καρύδας χωρίς καμιά επεξεργασία και πρόσθετα. Το KEFZING είναι το μοναδικό προϊόν στο είδος του που παράγεται στην Ιρλανδία και έχει κερδίσει πολλή προσοχή στους κύκλους της υγιεινής διατροφής των Vegan & Vegetarian και γενικότερα σε όσους προσέχουν την φυσική τους κατάσταση. Πρόσφατα το έχω λανσάρει σε μεγάλη αλυσίδα σουπερμάρκετ της Ιρλανδίας και σε αρκετά μαγαζιά υγιεινής διατροφής και οι προβλέψεις και κριτικές είναι πολύ ελπιδοφόρες.


http://www.epixeiro.gr/article/65941

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Νοέμ 2018, 13:52

kefir, namaste....από την ορεινή Πεσαβάρη είναι το παληκάρι;

υγ: μπράβος του παντως
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 11 Νοέμ 2018, 14:04

ενταξει μας επεισε ,με 350 χιλ ξεκινησε εργοστασιο.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Νοέμ 2018, 14:04

Δε ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει κεφιρ


Το κεφίρ είναι ένα ρόφημα, που παραδοσιακά γίνεται με αγελαδινό γάλα ή κατσικίσιο γάλα και το οποίο έχει υποστεί ζύμωση. Αυτό γίνεται με την προσθήκη “σπόρων” κεφίρ στο γάλα.

Για περίπου μία ημέρα αυτοί οι μικροοργανισμοί στους κόκκους κεφίρ πολλαπλασιαστούν και ζυμώνουν τα σάκχαρα στο γάλα, μετατρέποντάς το σε κεφίρ.

Έτσι, βασικά, το κεφίρ είναι ένα ρόφημα, αλλά οι κόκκοι κεφίρ είναι η απαραίτητη “πρώτη ύλη” για να παραχθεί αυτό το ρόφημα. Τα βακτήρια γαλακτικού οξέος μετατρέπουν την λακτόζη στο γάλα σε γαλακτικό οξύ και γι' αυτό έχει ξινή γεύση, όπως το γιαούρτι, αλλά με μια λεπτότερη υφή.

Μία μερίδα γάλα κεφίρ (ένα ποτήρι 175 ml) περιέχει:
Πρωτεΐνη: 6 γραμμάρια
Ασβέστιο: 20% της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης
Φώσφορο: 20% της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης
Βιταμίνη Β12: 14% της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης
Ριβοφλαβίνη (Β2): 19% της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης
Μαγνήσιο: 5% της συνιστώμενης ημερήσιας δόσης
Αρκετή ποσότητα βιταμίνης D
Περίπου 100 θερμίδες
7-8 γραμμάρια υδατανθράκων
3-6 γραμμάρια λίπους, ανάλογα με το είδος του γάλακτος που χρησιμοποιείται
Περιέχει επίσης μια ευρεία ποικιλία βιοδραστικών ενώσεων, όπως οργανικά οξέα και πεπτίδια που συμβάλλουν στην υγεία.

Το γιαούρτι είναι η πιο διαδεδομένη πηγή προβιοτικών στη στη δυτική διατροφή, αλλά το κεφίρ είναι μια πολύ πιο ισχυρή πηγή. Οι σπόροι κεφίρ περιέχουν περίπου 30 στελέχη βακτηρίων και ζυμομυκητών

Το κεφίρ προέρχεται από την ανατολική Ευρώπη και τη νοτιοδυτικής Ασίας. Το όνομα προέρχεται από την τουρκική λέξη Keyif, που σημαίνει “καλή αίσθηση” μετά το φαγητό.

https://www.iatropedia.gr/diatrofi/kefi ... vid/74038/

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 11 Νοέμ 2018, 14:07

perseus έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:04
ενταξει μας επεισε ,με 350 χιλ ξεκινησε εργοστασιο.

Όμως αυτό το κεφίρ, πολύ μόδα, δοκίμασες;.
Τι τάση είναι αυτή;
Βασικά δε τα πολυπαω και καλά με τα γιαουρτια

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 11 Νοέμ 2018, 14:42

bluerose έγραψε:
11 Νοέμ 2018, 14:07
Όμως αυτό το κεφίρ, πολύ μόδα, δοκίμασες;.
Τι τάση είναι αυτή;
Βασικά δε τα πολυπαω και καλά με τα γιαουρτια
Είναι πολύ ωραίο (ειδικά με γεύση φράουλα ή λεμόνι). Είναι καλή μόδα και τάση, μια χαρά προϊόν είναι. Οι Σλάβοι και Τούρκοι το πίνουν πολύ.
Μου έχουν πει πως με μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε αλκοόλ είναι ακόμη καλύτερο. Αλλά για πιο δυνατή γεύση θα πρέπει να το καλλιεργήσεις στο ψυγείο. Του εμπορίου είναι πιο soft.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 11 Νοέμ 2018, 16:23

Βασικά δε τα πολυπαω και καλά με τα γιαουρτια
δεν ειναι γιαουρτι το κεφιρ ,σαν γιαουρτοποτο πες το.

Ορέστης 35

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 11 Νοέμ 2018, 16:34

Το καλυτερο ειναι το κεφιρ κουκακη.

Άβαταρ μέλους
Μετανάστρια
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 15:32
Phorum.gr user: Μετανάστρια

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μετανάστρια » 11 Νοέμ 2018, 16:39

Ο πατριώτης επιχειρηματίας αντελήφθη εγκαίρως ότι με τη θέση σε εφαρμογή του σχεδίου του Σόρος για την εθνολογική αλλοίωση του άμωμου έθνους μας το προιόν θα είχε αυξημένη πελατεία... :-)
Νομίζεις ότι το αφεντικό σου σ'αγαπάει;

νύχτα

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 13 Νοέμ 2018, 22:55

μια φίλη μου καλλιεργούσε μύκητες και τους ονόμαζε "ζωάκια της",
ήταν πολύ χαριτωμένο

λένε πως καταπολεμά τον κάντιντα, που είναι
υπεύθυνος μέχρι και για τον καρκίνο του εντέρου, το οποίο
θεωρείται ο δεύτερος εγκέφαλός μας για όσουν δεν το γνωρίζουν

Ορέστης 35

Re: Κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 13 Νοέμ 2018, 23:43

νύχτα έγραψε:
13 Νοέμ 2018, 22:55
μια φίλη μου καλλιεργούσε μύκητες και τους ονόμαζε "ζωάκια της",
ήταν πολύ χαριτωμένο

λένε πως καταπολεμά τον κάντιντα, που είναι
υπεύθυνος μέχρι και για τον καρκίνο του εντέρου, το οποίο
θεωρείται ο δεύτερος εγκέφαλός μας για όσουν δεν το γνωρίζουν
Βοηθα σε φουσκωματα διαρροιες κλπ. Πρεπει να βοηθαει το ανοσοποιητικο και περιεχει σχεδον μηδενικη λακτοζη.

Άβαταρ μέλους
νύχτα
Δημοσιεύσεις: 8745
Εγγραφή: 03 Μαρ 2019, 12:18

κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νύχτα » 16 Φεβ 2020, 14:18

ασχολείται κανείς με παραγωγή;
τιπς κτλ μπληζ
nothing but heart

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: κεφίρ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 16 Φεβ 2020, 14:20

νύχτα έγραψε:
16 Φεβ 2020, 14:18
ασχολείται κανείς με παραγωγή;
τιπς κτλ μπληζ
Νομίζω ότι λέγεται εκτροφή
είναι ζων οργανισμός
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών