Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 30 Μαρ 2019, 16:46

perseus έγραψε:
30 Μαρ 2019, 12:00
Κατ αρχας οτι κανεις θα το κανεις μονος σου με απολυτη σιγουρια ,θα το αγορασεις θα το δεσεις θα το σουβλισεις,δεν υπαρχει πιο σπασαρ ιδικο πραγμα να εχεις 5-6 πανω απο το κεφαλι σου να σου μιλανε.
Κατά την γνωμη μου το αρνι θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 15 κιλα ,αλλοι εχουν διαφορετικη αποψη αλλα η γνωμη μου ειναι τουλαχιστον 15.
Πιαστο απο το βραδυ ,βαλτο σε ενα τραπεζι καθαρισε τριχες και σφραγιδες ,φταξε αλατοπιπερο μπολικο και γεμισε την κοιλια του αρνιου ,καλυτερα να τσιμπαει στο αλατι παρα αναλατο μην βαλεις ριγανη ,πικριζει.
Σουβλισμα δεσιμο σακοραφες θα τα καταλαβεις καλυτερα στο γιουτουμπ ,προσοχη μονο να το στεριωσεις και να το δεδεις καλα.
Παρε ενα τσουβαλι καρβουνα 20 κιλα ,μην τσιγκουνευεσε την φωτια ,αναψε πρωί για να μην αργησεις ,να αφησεις τα καρβουνα να χωνεψουν καλα,θα εχεις και αλλο σημειο οπου θα φτιάχνεις και αλλα καρβουνα για να μην μεινεις.
Καλυτερα να εχεις μοτερ για γυρισμα διοτι αλλιως θα τραβηξεις το ζορι μονος σου .
Αρχινα απο ψηλα να μην αρπαξει ,στο σημειο της κοιλιας θα εχει αφησει τα λιγοτερα καρβουνα για να μην καει ,μετα απο καμμια ωρα κατεβασε μια σκαλα ,να εχεις ενα πινέλο να λαδωνεις το αρνι να μην καει ,ωρες 4 + ωρες θα εισαι ετοιμος υα το καταλαβεις απο τα χερακια και τα ποδαράκια που θα εχιυν ανοιξει οι κλειδωσεις. Ελπιζω βα μην ξεχασα κατι σημαντικο
Φαινονται λογικα ολα αυτα. Ευχαριστω. Καπως ετσι τα ειχα στον νου μου. Αλλα το αλατι γιατι απο την νυχτα???
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 30 Μαρ 2019, 16:50

μίστερ μαξ έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:39
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:35
μίστερ μαξ έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:22


Απαντω συνηθως "χρονια πολλα" στους γηρεοτερους. Στους νεαρους ρωτω "Γιατι τον ειδες;" ή "πως το ξερεις". Σε φασιστες λεω "αληθως ανεστη μια φορα και ενα καιρο"
εντάξει πιο ήπιο από αυτό που είπα εγώ!! :lol:
μίστερ μαξ έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:29


Δεν ειναι συντηρητικο το περιβαλλον μου, ειναι μωσαικο. Οι περισσοτεροι ειμαστε αναρχοαριστεροι, μουσια κτλ. Αλλα δεν υπαρχουν βεγκαν. Εγω παντως ειμαι βεγκαν φρεντλι.
αφού είστε οι περισσότεροι τι σκατά πάτε με τους άλλους βρε πουλάκι μου;(δεν σε ειρωνεύομαι )οκ καταλαβαίνω είσαι από Κύπρο -πιο στενά τα πράμματα- αλλά αφού δεν σε αντιπροσωπεύει μην το κάνεις.
Ειναι μεγαλη αγενια να κανεις τραπεζι και να μην τους καλεσεις ολους. Επιπλεον οι ιδιες οι οικογενιες ειναι αναλατωμενες δλδ αδελφια ο ενας ηταν ακελ και ο αλλος ενοπλος της εοκα β.
Στο αγώνα για την ανεξαρτησία και ΑΚΕΛίτες έδωσαν παρόν.Άλλο αν είχαν άλλη οπτική(είχαμε έναν παπά από Κύπρο και τώρα μένει στις Σπέτσες και ήταν σαν αυτό που λές)
Τεσπα.
Εγώ νόμιζα ότι σε αναγκάζουν να παρεβρεθείς σε μια γιορτή που δεν σε αντιπροσωπεύει!
Όπως και να έχει ,να σκίσεις στο ψήσιμο και να ανεβάσεις φωτό από το ψητό!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 30 Μαρ 2019, 16:57

Στο αγώνα για την ανεξαρτησία και ΑΚΕΛίτες έδωσαν παρόν.Άλλο αν είχαν άλλη οπτική(είχαμε έναν παπά από Κύπρο και τώρα μένει στις Σπέτσες και ήταν σαν αυτό που λές)
Τεσπα.
Εγώ νόμιζα ότι σε αναγκάζουν να παρεβρεθείς σε μια γιορτή που δεν σε αντιπροσωπεύει!
Όπως και να έχει ,να σκίσεις στο ψήσιμο και να ανεβάσεις φωτό από το ψητό!
Ναι, το ακελ προτεινε ενα πασιφιστικό αγωνα οπως τον γκαντι στην ινδια ενω η Δεξια ηθελε ενοπλο. Στο τελος κατεληξε σε διακοινοτικη βια και βια κατα των αριστερων.

Οσο για την φωτο...σιγουρα!
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Al Bundy

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 30 Μαρ 2019, 17:00

μίστερ μαξ έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:46


Φαινονται λογικα ολα αυτα. Ευχαριστω. Καπως ετσι τα ειχα στον νου μου. Αλλα το αλατι γιατι απο την νυχτα???
Για να μη πιάσει πάγο.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Μαρ 2019, 17:17

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:50
μίστερ μαξ έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:39
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:35


εντάξει πιο ήπιο από αυτό που είπα εγώ!! :lol:
αφού είστε οι περισσότεροι τι σκατά πάτε με τους άλλους βρε πουλάκι μου;(δεν σε ειρωνεύομαι )οκ καταλαβαίνω είσαι από Κύπρο -πιο στενά τα πράμματα- αλλά αφού δεν σε αντιπροσωπεύει μην το κάνεις.
Ειναι μεγαλη αγενια να κανεις τραπεζι και να μην τους καλεσεις ολους. Επιπλεον οι ιδιες οι οικογενιες ειναι αναλατωμενες δλδ αδελφια ο ενας ηταν ακελ και ο αλλος ενοπλος της εοκα β.
Στο αγώνα για την ανεξαρτησία και ΑΚΕΛίτες έδωσαν παρόν.Άλλο αν είχαν άλλη οπτική(είχαμε έναν παπά από Κύπρο και τώρα μένει στις Σπέτσες και ήταν σαν αυτό που λές)
Τεσπα.
Εγώ νόμιζα ότι σε αναγκάζουν να παρεβρεθείς σε μια γιορτή που δεν σε αντιπροσωπεύει!
Όπως και να έχει ,να σκίσεις στο ψήσιμο και να ανεβάσεις φωτό από το ψητό!
Έλα ρε σιγά το ζήτημα που θα κάτσει να συλλογιστεί αν τον εκφράζει ή όχι. Τι είναι πια;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 30 Μαρ 2019, 17:23

Χαοτικός έγραψε:
30 Μαρ 2019, 17:17
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:50
μίστερ μαξ έγραψε:
30 Μαρ 2019, 16:39


Ειναι μεγαλη αγενια να κανεις τραπεζι και να μην τους καλεσεις ολους. Επιπλεον οι ιδιες οι οικογενιες ειναι αναλατωμενες δλδ αδελφια ο ενας ηταν ακελ και ο αλλος ενοπλος της εοκα β.
Στο αγώνα για την ανεξαρτησία και ΑΚΕΛίτες έδωσαν παρόν.Άλλο αν είχαν άλλη οπτική(είχαμε έναν παπά από Κύπρο και τώρα μένει στις Σπέτσες και ήταν σαν αυτό που λές)
Τεσπα.
Εγώ νόμιζα ότι σε αναγκάζουν να παρεβρεθείς σε μια γιορτή που δεν σε αντιπροσωπεύει!
Όπως και να έχει ,να σκίσεις στο ψήσιμο και να ανεβάσεις φωτό από το ψητό!
Έλα ρε σιγά το ζήτημα που θα κάτσει να συλλογιστεί αν τον εκφράζει ή όχι. Τι είναι πια;
Τι είναι πια;
Γιατί να καταπιέζεται;
Εγώ δε πάω για αυτό το λόγο πουθενά.
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 30 Μαρ 2019, 21:37

ΣΟΚ! Δεν ειναι Χριστιανικό Έθιμο ο Οβελίας!

Ειναι αρχαιοελληνικό, της πατρώας θρησκείας! ΣΟΚ ΣΟΚ ΔΙΑΔΩΣΤΕ!

Το σούβλισμα του αρνιού το Πάσχα έχεις τις ρίζες του στην αρχαία Ελλάδα. Οι αρχαίοι Έλληνες, σαράντα ημέρες μετά τον θάνατο των συγγενών τους, μαγείρευαν δίπλα από τον τάφο. Πίστευαν ότι στο γεύμα που δίνεται μετά την ταφή και στο μνημόσυνο, συμμετέχει και ο ίδιος ο νεκρός. Έψηναν αρνιά σε εστίες, έπιναν κρασί και χόρευαν για να τον τιμήσουν.https://www.cnn.gr/news/ellada/story/29 ... toy-ovelia
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 30 Μαρ 2019, 22:33

Kauldron έγραψε:
30 Μαρ 2019, 13:30
Πάνας έγραψε:
30 Μαρ 2019, 06:49
Ντροπή ρε να ακολουθείς χριστιανικά έθιμα... έπεσες τελείως στα μάτια μου. :e040:


Ο Μαξ θα γιορτάσει το Πάσχα... :smt005::smt005::smt005:
Εγώ θέλω την Ανάσταση να του λένε "Χριστός Ανέστη", κι αυτός ν' απαντάει με μισή καρδιά "αληθώς ο Κύριος".
:003:
Γιατί πιστεύεις ότι γίνεται κάτι διαφορετικό; Μόνο εδώ σε μας το παίζει ανάρχας κλπ... εγώ σου λέω ότι θα χαμογελάει κιόλας όταν το λέει.
the end

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 30 Μαρ 2019, 23:30

Φαινονται λογικα ολα αυτα. Ευχαριστω. Καπως ετσι τα ειχα στον νου μου. Αλλα το αλατι γιατι απο την νυχτα???
μοιρασε τιις δουλειες για ναμν πεσουν ολα μαζι το πρωικαι μην το αφησεις σε σακκοθυλα ολο το βραδυ και μυρισει

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 31 Μαρ 2019, 09:28

perseus έγραψε:
30 Μαρ 2019, 12:00
Κατ αρχας οτι κανεις θα το κανεις μονος σου με απολυτη σιγουρια ,θα το αγορασεις θα το δεσεις θα το σουβλισεις,δεν υπαρχει πιο σπασαρ ιδικο πραγμα να εχεις 5-6 πανω απο το κεφαλι σου να σου μιλανε.
Κατά την γνωμη μου το αρνι θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 15 κιλα ,αλλοι εχουν διαφορετικη αποψη αλλα η γνωμη μου ειναι τουλαχιστον 15.
Πιαστο απο το βραδυ ,βαλτο σε ενα τραπεζι καθαρισε τριχες και σφραγιδες ,φταξε αλατοπιπερο μπολικο και γεμισε την κοιλια του αρνιου ,καλυτερα να τσιμπαει στο αλατι παρα αναλατο μην βαλεις ριγανη ,πικριζει.
Σουβλισμα δεσιμο σακοραφες θα τα καταλαβεις καλυτερα στο γιουτουμπ ,προσοχη μονο να το στεριωσεις και να το δεδεις καλα.
Παρε ενα τσουβαλι καρβουνα 20 κιλα ,μην τσιγκουνευεσε την φωτια ,αναψε πρωί για να μην αργησεις ,να αφησεις τα καρβουνα να χωνεψουν καλα,θα εχεις και αλλο σημειο οπου θα φτιάχνεις και αλλα καρβουνα για να μην μεινεις.
Καλυτερα να εχεις μοτερ για γυρισμα διοτι αλλιως θα τραβηξεις το ζορι μονος σου .
Αρχινα απο ψηλα να μην αρπαξει ,στο σημειο της κοιλιας θα εχει αφησει τα λιγοτερα καρβουνα για να μην καει ,μετα απο καμμια ωρα κατεβασε μια σκαλα ,να εχεις ενα πινέλο να λαδωνεις το αρνι να μην καει ,ωρες 4 + ωρες θα εισαι ετοιμος υα το καταλαβεις απο τα χερακια και τα ποδαράκια που θα εχιυν ανοιξει οι κλειδωσεις. Ελπιζω βα μην ξεχασα κατι σημαντικο
Σωστος ο παικτης σε ολα.Καποιες μικροαποκλισεις δεν εχουν σημασια.
Ιδιως εκει με το βαρος του αρνιου.
Υπαρχει ομως ενα αλλά σε ολα.
Αν δεν εχει ξανασχοληθει δεν θα τα καταφερει.
Στανταρ δεν θα μπορεσει να το δεσει καλα πανω στη σουβλα και στο τελος θα φερνει γυρα η σουβλα μεσα στο αρνι κι αυτο θα μενει ακινητο. :003:
Κριμα να παει χαμενο τοσο κρεας.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11916
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 31 Μαρ 2019, 09:33

Γιαυτό πρέπει να μας καλέσει να το ψήσουμε και να το φάμε :003:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Μαρ 2019, 09:38

Μην τον αποθαρρύνετε βρε. Ας το μελετήσει καλά,να δει και βιντεάκια κι ας το επιχειρήσει. Ας έχουν και τίποτα εφεδρικό μη τους αφήσει νηστικούς. Κι ότι κάνει αν είναι δικοί του ανθρωποι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 31 Μαρ 2019, 09:45

Naida έγραψε:
31 Μαρ 2019, 09:38
Μην τον αποθαρρύνετε βρε. Ας το μελετήσει καλά,να δει και βιντεάκια κι ας το επιχειρήσει. Ας έχουν και τίποτα εφεδρικό μη τους αφήσει νηστικούς. Κι ότι κάνει αν είναι δικοί του ανθρωποι.
Δεν εχω την πολυτελεια να αποτυχω. Περα απο την καζουρα που θα τρωω τα επομενα δεκα χρονια, πιο σημαντικο ειναι οτι τα επιχειρηματα υπερ του αναρχισμου θα χασουν απο το κυρος τους, ενω οι φασιστες θα λενε στα παιδακια: ιδου, ο αναρχισμος δεν δουλευει.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Al Bundy

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Al Bundy » 31 Μαρ 2019, 09:50

μίστερ μαξ έγραψε:
31 Μαρ 2019, 09:45

Δεν εχω την πολυτελεια να αποτυχω. Περα απο την καζουρα που θα τρωω τα επομενα δεκα χρονια, πιο σημαντικο ειναι οτι τα επιχειρηματα υπερ του αναρχισμου θα χασουν απο το κυρος τους, ενω οι φασιστες θα λενε στα παιδακια: ιδου, ο αναρχισμος δεν δουλευει.
:smt005::smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Οβελιας. Basic know-how, tips and tricks

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Μαρ 2019, 09:55

μίστερ μαξ έγραψε:
31 Μαρ 2019, 09:45
Naida έγραψε:
31 Μαρ 2019, 09:38
Μην τον αποθαρρύνετε βρε. Ας το μελετήσει καλά,να δει και βιντεάκια κι ας το επιχειρήσει. Ας έχουν και τίποτα εφεδρικό μη τους αφήσει νηστικούς. Κι ότι κάνει αν είναι δικοί του ανθρωποι.
Δεν εχω την πολυτελεια να αποτυχω. Περα απο την καζουρα που θα τρωω τα επομενα δεκα χρονια, πιο σημαντικο ειναι οτι τα επιχειρηματα υπερ του αναρχισμου θα χασουν απο το κυρος τους, ενω οι φασιστες θα λενε στα παιδακια: ιδου, ο αναρχισμος δεν δουλευει.
Αν φέρεις τέτοια ευθύνη στις πλάτες σου τότε όντως δεν έχεις περιθώρια αποτυχίας. Προτείνω προσέγγιση τοπικού καταστήματος με τέτοια εδέσματα να σου δείξουν την τεχνική. Ή κρεοπώλη. Ή εξάσκηση στο σπίτι παρακολουθώντας βιντεάκια. Αν και είναι ακριβά τ' αρνιά. Δοκίμασε το με κουνέλι :lol:

:a108: Και προσοχή στις συμβουλες δεξιών. Μη τυχόν και υποσκάπτουν την προσπάθειά σου σύντροφε.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών